Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 9 – 13 kwietnia

Nadeslal Efraim

reunion 69

 

 

z ostatniej chwil

 

 

 

 

 

9 kwietnia 2015 r. Bank Izraela opublikował raport z działalności spółek odpowiedzialnych za wydobycie gazu ziemnego z przybrzeżnych złóż Izraela. Wnioski są zaskakujące. Operacja wojskowa Obronny Brzeg w Strefie Gazy kosztowała budżet państwa 0,3% PKB. Zostało to wyrównane działalnością firm wydobywczych, które przyniosły zysk w wysokości 0,3% PKB.

9 kwietnia 2015 r. rzecznik palestyńskiej policji Louj Izrigat poinformował, że rozlokowano 90 dodatkowych policjantów w wioskach Abu Dis, A-Ram i Biddu wokół Wschodniej Jerozolimy. Równocześnie palestyńskie siły bezpieczeństwa zapowiedziały rozszerzenie zakresu ich aktywności w tym obszarze. Po raz pierwszy zostaną uruchomione uzbrojone patrole palestyńskiej policji. Celem jest zwalczanie zorganizowanej przestępczości. Wszystkie działania są podejmowane w porozumieniu z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.

9 kwietnia 2015 r. uzbrojony Palestyńczyk usiłował wieczorem przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zatrzymali potencjalnego napastnika, przy którym znaleziono nóż.

11 kwietnia 2015 r. obfite deszcze wystąpiły na obszarze prawie całego kraju. Na górze Hermon spadło 10 cm śniegu. Służby ratunkowe ostrzegły przed możliwością wystąpienia powodzi w obszarze Morza Martwego i na pustyni Negew. Deszcz ma padać jeszcze przez najbliższe dwa dni.

12 kwietnia 2015 r. służby wodne poinformowały, że w minionej dobie dzięki niespodziewanym opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 4,5 cm. Meteorolodzy są zaskoczeni intensywnością opadów, których charakterystyka przypominała zimowe burze. W Mitzpe Horashim spadło 102 mm deszczu, w Hajfie 76 mm, a w Safedzie 52 mm. Deszczom towarzyszy silne ochłodzenie: w Tel Awiwie 15 stopni Celsjusza, w Hajfie 12 stopni, w Jerozolimie 9 stopni i w Ejlacie do 21 stopni.

13 kwietnia 2015 r. izraelskie siły policyjne wkroczyły nad ranem do arabskiego miasta Kafr Kanna na północy kraju. Wyburzono nielegalnie wzniesiony dom. Doszło do gwałtownych zamieszek, podczas których policja użyła gaz łzawiący oraz gumowe kule. Rannych zostało 6 uczestników zajść. Rano w mieście ogłoszono strajk generalny w proteście na brutalność policji. Siły bezpieczeństwa zabezpieczyły drogi wjazdowe do miasta, oczekując na uspokojenie się nastrojów.
 13 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami autobus w rejonie Starego Miasta Jerozolimy. Ranna została 1 osoba.

13 kwietnia 2015 r. główny amerykański sekretarz w negocjacjach z Iranem, podsekretarz stanu Wendy Sherman powiedziała: „Izrael ma prawo być zaniepokojony Iranem. Musimy zapewnić, że Izrael ma możliwości obrony przed Iranem i jego pełnomocnikami, takimi jak Hezbollah … Stany Zjednoczone będą konsultować z Izraelem wszystkie konieczne kwestie związane z jego bezpieczeństwem.
  13 kwietnia 2015 r. Niemcy zatwierdziły plan budowy piątego okrętu podwodnego dla Izraela. Zostanie on wybudowany w stoczni w Kolonii, z terminem dostawy w 2017 r.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.