Uncategorized

Z ostatniej chwili – jesli to jest prawda

THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE

Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 6065

4 czerwca 2015 Nr 6065

Były doradca ministra obrony Iranu: Za kilka godzin kierownictwo irańskie wyda historyczne oznajmienie, że pakt obronny z 2007 r. między Iranem i Syrią wszedł w fazę aktywną

3 czerwca 2015 r., po doniesieniach w prasie arabskiej i światowej, że tysiące żołnierzy irańskich i irackich jest wysyłanych do Syrii, by bronić reżimu syryjskiego [1], o którym mówi się, że jest na krawędzi upadku, Amir Mousavi, były doradca irańskiego ministra obrony [2], oznajmił w poście na Facebooku, że za kilka godzin kierownictwo irańskie ogłosi o aktywacji wzajemnego porozumienia obronnego w Syrią [3]. Porozumienie obronne między tymi dwoma krajami, które w zasadzie umieszcza wszystkie siły obronne Iranu do dyspozycji Syrii, zostało podpisane w 2007 r. [4] W 2012 r. ówczesny irański minister obrony, Ahmad Vahidi, powiedział, że Iran “aktywuje porozumienie na prośbę [Syrii]” [5].

Poniżej podajemy tłumaczenie postu Mousaviego:

„W ciągu kilku następnych godzin kierownictwo Rewolucji Islamskiej w Iranie ogłosi, z wolą Boga, historyczną decyzję o aktywacji wzajemnego paktu obrony z legalnym rządem Syrii. Sądzę, że równoległe decyzje zostaną podjęte w Libanie i Iraku, co wzmocni wszechstronną strategię tej decyzji, [dając w wyniku] lepszy stan państw osi oporu dla celu przeciwstawienia się szerzeniu ekstremistycznych ruchów terrorystycznych popieranych przez reżim Aal-Sauda i globalną organizację Wolnomularzy”.

Przypisy:

[1] Patrz doniesienia z 3 czerwca 2015 r. w libańskiej gazecie “Daily Star”, że Iran wysłał 15 tysięcy żołnierzy irańskich i irackich do Syrii, by bronić reżimu Assada; relację AFP z tej samej daty o przybyciu 7 tysięcy wojowników irańskich i irackich do Damaszku, oraz doniesienie w gazecie libańskiej “Al-Safir” takze z 3 czerwca o przybyciu 20 tysięcy wojowników irańskich, irackich i libańskich do regionu Idlib.

[2] Amir Mousavi jest byłym dyplomatą irańskim i obecnie dyrektorem Centrum Badań Strategicznych i Stosunków międzynarodowych w Teheranie. W wywiadzie dla popierającej Hezbollah Al-Mayadeen TV z 25 lipca 2014 r., opowiadał się za uzbrojeniem Zachodniego Brzegu w pocisku rakietowe. Twierdził, że dzięki walce z organizacjami takfiri, Iran odkrył skuteczne drogi transferu broni dla Palestyńczyków, także poprzez Jordanię i Wzgórza Golan. Powiedział, że z powodu bliskości Zachodniego Brzegu do Tel Awiwu i Hajfy, wystarczą pociski krótkiego zasięgu. Patrz MEMRI Seria Badań I Analiz – Nr 1108 – 1 sierpnia 2014
Nowa strategia Iranu odwracania uwagi: przekonywanie obozu sunnickiego, by walczył z Izraelem, nie zaś z Iranem . 27 grudnia 2014 r. Mousavi groził, że Iran odpowie ostro na wojnę o ceny ropy naftowej, jaką Arabia Saudyjska rozpoczęła przeciwko Iranowi. Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 5918 – 31 grudnia 2014
Tygodnik IRGC do Saudyjczyków: “Iran ma wiele opcji uderzenia w Arabię Saudyjską… Wystarczy, że użyje jednej z [nich], a nic nie pozostanie z tworu zwanego reżimem Aal-Saud lub z samej Arabii Saudyjskiej”.

[3] Facebook.com/permalink.php?story_fbid=767474936704774&id=654385158013753, 3 czerwca 2015.

[4] W sprawie paktu, patrz MEMRI Inquiry & Analysis No. 380, „The Strategic Alliance Between Iran and Syria – Military and Economic Aspects,” 14 sierpnia 2007.

[5] Patrz MEMRI Special Dispatch No. 4907, Iran’s Defense Minister: We Will Activate The Iran-Syria Defense Agreement Upon Syria’s Request, 23 sierpnia 2012.

http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=sd&ID=SP606515

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.