Ciekawe artykuly

Nowosci z „MEMRI”

Reakcje w Iranie na pojmanie marynarzy amerykańskich

Wiele znanych osobistości w Iranie, zarówno z obozu pragmatycznego, jak ideologicznego, chwaliło działania Iranu w następstwie pojmania 12 stycznia 2016 r. przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu dziesięciu marynarzy amerykańskich w dwóch małych łodziach, którzy zabłądzili na irańskie wody terytorialne. Według nich, Iran zachowywał się z honorem podczas incydentu i wydarzeń, które nastąpiły potem oraz rozwiązał sytuację szybko przy pomocy dialogu z powodu swojej troski o bezpieczeństwo Zatoki.

Jest prawdopodobne, że Teheran postanowił uwolnić marynarzy, żeby nie przeszkodzić USA w zniesieniu sankcji jako część JCPOA, co miało odbyć się kilka dni później oraz by poprawić negatywny odbiór Iranu w międzynarodowej opinii publicznej w wyniku spalenia 2 stycznia 2016 r. ambasady saudyjskiej w Teheranie i konsulatu saudyjskiego w Maszhad 

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Po doniesieniach medialnych o tureckim wtargnięciu do północnego Iraku niektórzy Irakijczycy wzywają do przeciwstawienia się każdej interwencji w swoim kraju

5 grudnia 2015 r. media doniosły, że 150 żołnierzy tureckich wkroczyło na terytorium Iraku z 20-25 czołgami, które zostały rozmieszczone w tureckiej bazie wojskowej ulokowanej w Iraku w pobliżu miasta Mosul, które około 18 miesięcy temu zostało zajęte przez Państwo Islamskie (ISIS). Wobec tych doniesień rząd iracki szybko potępił naruszenie swojej suwerenności, grożąc odwołaniem się do Rady Bezpieczeństwa ONZ z prośbą o rezolucję żądającą od Turcji wycofania wszystkich jej sił z Iraku [1]. Przywódcy irackiej milicji szyickiej przyłączyli się do żądań rządu irackiego, grożąc także, że jeśli Turcja nie wycofa się, nie zawahają się przed użyciem siły przeciwko niej [2]. Równocześnie zwolennicy milicji szyickiej w Iraku rozpoczęli protesty przeciwko tureckiej obecności w kraju [3].

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*********

Artykuł redakcyjny w gazecie saudyjskiej “Al-Riyadh” namawia do ustalenia harmonogramu pokojowego saudyjskiego programu nuklearnego

Po zrealizowaniu JCPOA i zniesieniu sankcji na Iran saudyjska gazeta rządowa “Al-Riyadh” opublikowała artykuł redakcyjny zatytułowany “Co zdarzy się za 15 lat?”, w którym wyraża obawy o przyszły rozwój programu nuklearnego Iranu. W artykule redakcyjnym napisano, że do 2031 r. większość restrykcji, jakie JCPOA narzuca Iranowi, zostanie zniesiona, pozostawiając temu krajowi swobodę w rozwijaniu swojego programu nuklearnego według własnego uznania. Dlatego namawia do przyłączenia się do klubu nuklearnego i wytyczenia „mapy drogowej” zbudowania saudyjskich reaktorów nuklearnych dla celów pokojowych, które byłyby gotowe przed 2031 r.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Komentatorzy arabscy o incydencie z marynarzami amerykańskimi: To jest przesłanie Iranu w przeddzień “Dnia realizacji” JCPOA

12 stycznia 2016 r. władze irańskie aresztowały 10 marynarzy amerykańskich z dwóch małych łodzi marynarki, które zboczyły na irańskie wody terytorialne. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) aresztował i skuł kajdankami załogę i przetrzymywał marynarzy w bazie wojskowej, uwalniając ich w kilka godzin później. Władze irańskie opublikowały zdjęcia marynarzy na klęczkach z rękami na głowach.

Po tym incydencie prasa arabska opublikowała artykuły zarówno zwolenników, jak przeciwników Iranu, twierdzące, że tą akcją Iran wysłał przesłanie do USA. Tareq Al-Homayed, były redaktor naczelny wychodzącej w Londynie gazety saudyjskiej „Al-Sharq Al-Awsat”, napisał, że IRGC zawstydził prezydenta USA, Obamę i pokazał jego słabość w przeddzień „Dnia realizacji” JCPOA. Gazeta libańska „Al-Akhbar”, która jest związana z Hezbollahem i popiera oś oporu, twierdziła, że IRGC wysłał USA informację, że Iran będzie gotowy do starcia, jeśli będzie musiał, a równocześnie powiedział innym krajom – tj. państwom Zatoki – by nie zadzierały z Iranem. Należy wspomnieć, że na pierwszej stronie „Al-Akhbar” z 14 stycznia 2016 r. opublikowano zdjęci klęczących marynarzy amerykańskich z rękami na głowach pod tytułem: „Teheran do Waszyngtonu: Ja panuję nad Zatoką”.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Więcej o związkach Turcja-ISIS

W ostatnich miesiącach wyszły na jaw dalsze informacje o poparciu rządu AKP dla ISIS i innych dżihadystów w Syrii. Dziennikarzom tureckim, którzy udokumentowali poparcie ich rządu dla terrorystów i opublikowali dowody o wysyłaniu do Syrii ciężarówek wyładowanych bronią i amunicją, jak też wojownikami, władze tureckie groziły, aresztowały i więziły [1]. Także zagraniczne media szeroko opisywały sponsorowanie przez Turcję ISIS i innych organizacji terrorystycznych i dokumentowały łatwość, z jaką tysiące zagranicznych i tureckich dżihadystów wjeżdża i wyjeżdża z Turcji pod oczyma tureckich funkcjonariuszy.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Czołowy duchowny ruchu Barelvi ze stanu Kerala w Indiach: “Równość płci… sprzeczna z islamem”; “Kobiety… nadają się tylko do rodzenia dzieci”

Kanthapuram AP Aboobacker Musliar, znany na całym świecie sunnicki uczony zamieszkały w stanie Kerala w południowych Indiach, zasłynął ostatnio w mediach ze swoich mizoginistycznych wypowiedzi.

Aboobacker Musliar przewodniczy Dżamijjathul Ulama, organizacji skupiającej indyjskich sunnitów, należącej do szkoły sunnizmu zwanej Barelvi. Na początku tego roku odwiedził on Nową Zelandię, gdzie założył meczet, by pogłębiać swój wpływ religijny.

2 stycznia opublikował wiadomość na swoim oficjalnym fanpage’u na Facebooku: „Miasto Hamilton na zachodzie Nowej Zelandii, gdzie ponad dwieście rodzin muzułmańskich żyje bez jednego meczetu w okolicy, oprócz jednego na wschodzie. 

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.