Ciekawe artykuly

Jak żyje się Żydom w Polsce?

Jak współcześnie wygląda życie społeczności żydowskiej w Polsce? Jak to jest być Żydem w naszym kraju? O tym w audycji Ekspaci mówili Izraelczycy: Matan Shefi, pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i Stas Wojciechowicz, rabin reformowany z Centrum Społeczności Postępowej i Synagogi Postępowej Ec Chaim.
Goście Polskiego Radia 24 zgodnie przyznali, że życie w Polsce nie przynosi im większych strapień i trudności. Czują się w naszym kraju dobrze, choć na początku to było dla nich wyzwanie.
Matan Shefi oraz Stas Wojciechowicz w Polskim Radiu 24 Foto: PR24/WT Matan Shefi oraz Stas Wojciechowicz w Polskim Radiu 24 Foto: PR24/WT

– Polska, będąc w większości katolicka, stanowi wyzwanie dla Żydów mieszkających tutaj. Jednak w porównaniu z tym, co było kilka lat temu, uważam, że idziemy do przodu. Zasadniczo czuję się dobrze w Polsce, choć nie czuję się 100-procentowym Polakiem. Jestem raczej pół na pół Izraelczykiem i Polakiem – powiedział Stas Wojciechowicz.

– Czuję się dobrze w Polsce, choć nie czuję się jeszcze Polakiem. Poznałem bardzo wielu interesujących Warszawiaków. W stolicy najbardziej fascynujące jest to, że miasto żyje historią – i tą smutną, i tą szczęśliwą – mówił Matan Shefi.

POSŁUCHAJ KLIKNIJ TUTAJ

*

Audycję prowadził Masza Makarova.

Polskie Radio 24/dds/wt

Kategorie: Ciekawe artykuly

2 odpowiedzi »

  1. Nie mozna tego powiedziec o Francji… Gdzie antysemityzm – wszelkiego rodzaju – bije rekordy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.