Ciekawe artykuly

PRAWDZIWI POLACY

Być w Polsce prawdziwym Polakiem nie jest łatwo. Nie dlatego, że nie ma prawdziwych Polaków, lecz dlatego, że tzw. ”prawdziwi Polacy”, to znaczy ci, którzy wymachują biało-czerwoną na prawo i lewo, którzy na murach malują gwiazdę Dawida i obok niej swastykę, choć są najgłośniejsi i przeżywają obecnie renesans czyli złapali wiatr w żagle – są zaprzeczeniem polskości.

Tzw. „prawdziwi Polacy” są najgorszymi, a nie prawdziwymi Polakami.

Na przykład trudno  zgodzić się z tym, że prawdziwy Polak to wyłącznie katolik. Iluż to w szeregach prawdziwych, gorących patriotów polskich znalazło się wyznawców religii mojżeszowej, iluż protestantów i prawosławnych a nawet wyznawców Allacha. Z drugiej strony nie mało było zdrajców, donosicieli, agentów obcych wywiadów mieniących się Polakami – katolikami i Polakami czystej krwi. Zresztą co to znaczy czystej krwi Polak?

W Rzeczpospolitej Obojga Narodów oprócz Polaków i Litwinów mieszkali Rusini, Kozacy, Niemcy, Żydzi, Tatarzy, Szkoci i Holendrzy. Dziś potomkowie ich wszystkich są w większości Polakami..

Adam Mickiewicz w balladzie „Trzech budrysów” dał niepozbawioną humoru genezę etniczną mieszkańców dawnej średniowiecznej Litwy. Stary budrys miał trzech synów, ale zrodzeni oni zostali ze związku z Laszką, czyli Polką. Przy okazji Wieszcz dał skrócony opis polskiej urody kobiecej : „lice bielsze od mleka, z czarną rzęsą powieka”. Trzej synowie budrysa również mieli żony Polki, więc ich dzieci były już zapewne Litwinami całkowicie spolonizowanymi.

Kapłani walczyli o Polskę na barykadach, słowem zaś z ambon. Postać księdza Jerzego Popiełuszki jest tego wspaniałym przykładem. Prymas Stefan Wyszyński w czasach stalinowskich był za swoją postawę więziony. Józef Glemp odegrał ważną rolę jako ten, który chronił przed rozlewem krwi. Byli kapłanami – prawdziwymi Polakami. Nie zaś farbowanymi  patriotami potępiającymi demokrację, jak ci  sprzed lat.

Autor książki „Papiestwo wobec sprawy polskiej” Otton Beiensdorf – pisze: „Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji. Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też Hugo Kołłątaja,  Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) jakobinami i złymi duchami króla”.

Zaborcy gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując  brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje.

Zawiązany został spisek przeciwko Konstytucji 3 maja. Na jego czele stanęli:  Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił Targowicę i wyraził życzenie: „aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej” .

Obrazki z przeszłości uczą. Przypominają, że nie jest prawdziwym Polakiem ten, który co prawda krzyczy, że kocha Ojczyznę, lecz w czynach ją pognębia. Każdego kto się mu sprzeciwia oskarża.

„Prawdziwi Polacy” są silni. W gębie. I głupocie.

 

Zbigniew Herbert:

 

„Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć

masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych”.
Jerzy Klechta

Wszystkie artykuly Jerzego Klechty

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

1 odpowiedź »

  1. Coz mozna powiedziec na ten artykul? Mam duze doswiadczenie jako Zydowka, mieszkajaca w Polsce w latach 1957-1968 , chociazby na przykladzie mojego ojca. Wiec jestem zdania, ze antysemityzm jest konsekwencja katolicyzmu i propagandy kosciola. Przykro, lubie ojczyzne mojego ojca, ale kiedy jade samochodem po Polsce i widze antysemickie graffiti, mam ochote nigdy wiecej nie wracac do tego kraju. Mam wrazenie, ze antysemityzm wzwrasta coraz to mocniej… Chociaz Zydow prawie ze nie ma w tym kraju

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.