Ciekawe artykuly

Jako Arab oniemiałem widząc reakcję Bliskiego Wschodu na zamach w Orlando…

Ostatnio miał miejsce straszliwy atak terrorystyczny do którego doszło w Orlando, gdzie 49 niewinnych ludzi zostało zamordowanych. Z pewnością większość ludzi w świecie arabskim potępiła okropne akty przemocy? Najbardziej śmiertelna strzelanina w najnowszej historii amerykańskiej nie może być przecież popierana przez tak dużą liczbę ludzi miłujących pokój, którzy, mimo wszystko, w większości potępiają akty terroru popełnione w imię islamu przez grupy takie jak ISIS i Al-Kaida? Tak jest, tak powinno być. Prawda?

Otóż nie prawda…

Po dwujęzycznych arabskich i angielskich mediach z Bliskiego Wschodu wziąłem się do przeglądania dedykowanych im arabskich stron z wiadomościami na Facebooku; były to Al Jazeera, Al-Arabiya, BBC Arabic, a także trochę egipskich stacji informacyjnych. Chciałem ocenić, w jaki sposób świat arabski odpowiadał na strzelaninę w Orlando. Wyniki były rozczarowujące, niepokojące i przygnębiające, a to i tak najmniej co można powiedzieć. Sekcja komentarzy na każdej stronie została zalana postami pokazującymi sympatię adresowaną w kierunku atakującego, chwalącą go za jego czyny i wyrażającą pragnienie śmierci wobec członków międzynarodowej społeczności LGBT. Komentarze wahały się od dowcipów o incydencie, do długich religijnych błagań w intencji śmierci dla gejów i lesbijek. Część modlitw stanowiła prośbę adresowaną do Allacha o przyznanie mordercy z Orlando „najwyższego miejsca w raju”. Starałem się zbierać screeny z tymi uwagami w celu podniesienia świadomości na temat ilości nienawiści wobec społeczności gejowskiej na Bliskim Wschodzie, ale szybko dotarło do mnie, że takie zadanie byłoby niemożliwe.

Było po prostu zbyt wiele nienawistnych komentarzy, z tysiącami wyrazów poparcia dla ataku, od Tunezji do Egiptu, od Iraku do Arabii Saudyjskiej. Dopiero poprzez głębokie kopanie się w komentarzach znalazłem pojedyncze osoby, która wyraziły choć odrobinę współczucia dla ofiar z Orlando i ich rodzin, a nawet jawnie potępiły tę masakrę. Jeśli ktoś nie mówi po arabsku, warto odwiedzić stronę Facebookową Al Jazeera i przewinąć w dół, aż pojawi się post o ataku w Orlando i przyjrzeć się, co widnieje w pierwszej trójce „reakcji” (nowo dodana funkcja Facebooka).

Jesteś wstrząśnięty? Więc ja także… To naprawdę smuci i jest niepokojące, gdy spostrzeże się, że tak duża liczba użytkowników mediów społecznych w świecie arabskim, która wyraża swoje opinie całkowicie otwarcie i bezwstydnie, akceptuje zabijanie niewinnych z powodu ich orientacji seksualnej. Ktoś może argumentować, że większość widzów i czytelników Al Jazeera są to sympatycy islamistów, więc nie jest zaskoczeniem, że komentarze będą tam homofobiczne, i może mieć rację. Ale należy pamiętać, że ogrom mowy nienawiści pojawił się również w stacjach takich jak BBC i Al-Arabija, których widzowie, jak można zakładać, są przeciwni islamistom z powodu potępienia tych mediów dla ISIS. Z kolei egipskie serwisy informacyjne mają zazwyczaj przekaz popierający niefundamentalistycznego prezydenta al Sisiego, mimo to jednak znajdziemy tam również poparcie wobec islamisty z Orlando.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.