Uncategorized

Mieczyslaw Pemper – sportowo

Informacje przyslal Henryk Grengras

*

Kraków, poniedziałek, 13 kwietnia 1936

Makkabi KrakówCracovia     0 : 0

Opis meczu

Renomowanemu przeciwnikowi Makabi przeciwstawiła niebywałą ambicję, doskonałe trio obronne, w którem pierwsze skrzypce grał wielce utalentowany Pemper w bramce. Cracovia, mając w kościach ciężki mecz z Budaiem wystąpiła bez Grünberga, którego zastąpił Żiżka. Największą lukę w drużynie białoczerwonych stanowiła jednak słaba forma Kossoka, który mało skutecznie prowadził atak, co odbiło się na całości.Spotkania obu tych klubów były pokazem najlepszego piłkarstwa. To też impreza stanowiła sensację dnia i mimo odbywającego się meczu Budai – Garbarnia na boisku Makabi stawiło się około 2.500 osób, co na stosunki A-klasowe jest rekordem nienotowanym.

Pierwsze pociągnięcia wykazały równą grę, przyczem Makabi gości często pod bramką przeciwnika. Cracovia gra nerwowo. Do pauzy gra zmienna, bardzo interesująca mimo braku bramek. Makabi ma lepsze pozycje od przeciwnika, atak jej strzela jednak słabo. Po pauzie Cracovia przejmuje inicjatywę i przewaga jej wzrasta stale. Nerwy napastników oraz słaba dyspozycja strzałowa nie pozwalają jednak na osiągnięcie rezultatu cyfrowego, tembardziej, że grający wspaniale Pemper jest nie do przebycia.

Wśród wielkiego entuzjazmu zwolenników Makabi sędzia p. Hertz kończy emocjonujące spotkanie.

W Makabi poza defenzywą wyróżnili się Reder w pomocy i Spira w ataku. W Cracovii obrona Doniec – Pająk, Góra w pomocy oraz Szeliga w ataku.

Bratanek śmilka   Pempera wspomina Wujka, Ojca  ( korespondencja z Henkiem Grengras )

Bardzo ciekawy życiorys   i zaraz do niego powrócę   .  Wybuch  wojny , okupacja  Krakowa  spotyka  moich przyszłych rodziców we Lwowie.  Cała rodzina  ojca  ucieka   z  Krakowa   na  wschód   do  Lwowa.  Smilek jest  bramkarzem w  Dynamo Lwów.
pampersZałaczam zdjecie  z Lwowa r.1942 Sierpień  (uważam ze powinien być 1941)  , dostałem to  zdjęcie od  Romka  Wohlfeillera ,  na  zdjęciu mój ojciec po prawej stronie  trzyma  karty oraz  Bronek, starszy brat  ojca  – stoi pierwszy od  lewej strony)    ,Pewnego dnia wszyscy   oprócz  ojca zostają aresztowani  przez sowietów i  grozi im wypędzenie w głab Rosjii. Ojciec mial tam jekieś  chody i udało mu się  wyzwolić  wszystkich  i koniec  jest  nestety  już  znany – wszscy  zginęli.
Moj Wujek Natan- Wawrzuś  najmlodszy brat ojaca oraz  Smilka , jedyny który  został wypędzony  w gląb Rosjii, najpierw  do Archangielska a  potem gzieś  do Uzbekistanu. W 1948 wrócil do Krakowa  potem do Bielska .Zmarl w Bielsku w 1969 r.
Ojciec  mój wraz ze Smilkiem  sa  na aryjskich papierach i handlują  w Polsce  miedzy Warszawą i Krakowem. Ojciec  ma  zakład  Dental Depot. 9.9.1943 ojcie i Smilek złapani przez  Gestapo na  statcji kolejowej w Legionowie . Tam zostają z miejsca    zamordowani/ rostrzelani przez Gestapo.
Matka  wraz ze  mna  ,trzy miesieczne  niemowle  ,ucieka do  tesciowej  do Nowego   Targu , babcia ,matka ojca chowa sie  tam pod  nazwiskiem Maria  Biernacka,     ( tam sie  urodzilem 19.6.1943  jako Stefan Tadeusz  Adamski).
Poczatkiem Grudnia  sąsiedzi nas  denuncjują  i Gestapo nas zabiera na przesłuchanie  w  głównej komendzie  w Zakopanem. Tam mama , nie  wiem jak,  nie  przyznaje się że jest Zydówką  i ja i mama uznani jako aryjczycy zostajemy zwolnieni, babcia  niestety pozostaje tam i ginie Bóg wie gdzie i jak.
Matka  powraca  do Warszawy do znajomych ojca,  panstwo Księżopolscy   ,Zenon i Henryka ,   dentysta z ul. Chmielnej  ktorzy łaczą ją z panią  Martynka Gracką z   Radości   pod Warszawą ,  mama wynajmuje tam  pokój i  zostajemy   w  Radości do wyzwolenia Polski.
Z poczatkiem 1945 r oposzczamy Radość  do  Lublina.Mama  wtedy pod  nazwiskiem Jadwiga Adamska   pracuje w Osobtorgu   pracę tam załatwia jej znajomy pan ZIELINSKI ( mama opwiadala ze pan ZIELISNKI nazywal sie  Green) .
Czy to  tylko zbieg  okolicznosci  czy ten pan Green ZIELISNKI to jestes Ty  i mama nie pamietala pe nazwisko bylo Grengrass .
Od  1950/51 r mieszkamy we Wroclawwiu na ul. Nowowiejskiej .
W 1957  po 9 latach  oczekiwania  dostajemy zezwolenie na  wyjazd do Izraela.
Serdecznie pozdrawiam,

Ami

P.S Mieczysław, Mietek Pemper jest kuyznem ojca  Wiktora oraz braci  Smilka, Natana,Bronka, Fryderyka  Pemperow  oraz siostry ich  Steli  Pemper po mężu Bauminger  . Wszyscy  zginęli , oprócz Natana który uratowł się na wygnaniu w Rosji.

 

Nekrolog Mieczyslawa Pampera

zmarl Mieczyslaw Pemper

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.