Polityka

Wiadomosci z Izraela

27 września 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że populacja Izraela wynosi 8 mln 585 tys. mieszkańców.

27 września 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony.

27 września 2016 r. prezydent Reuven Rivlin podczas przemówienia przed ukraińskim parlamentem powiedział: „Od 25 lat mamy stosunki dyplomatyczne. Jest to okazja do świętowania naszej współpracy i uczynienia nowych zobowiązań do współpracy dla dobra obu naszych narodów. Ukraina niedawno przeszła wielkie zmiany, stając się latarnią demokratycznych wartości. Są to również wartości, które prowadzą mój demokratyczny naród, Izrael. Spostrzegam moją wizytę na Ukrainie jako ważną okazję do wzmocnienia więzi między naszymi narodami i wyrażam uznanie dla pana prezydenta i premiera Grojsmanna jako bojowników o reformy … Rozwijamy naszą współpracę w dziedzinie nauki, technologii, kultury i turystyki. Już dzisiaj wymiana handlowa między naszymi krajami wynosi ponad miliard dolarów, i ważne jest to, że pracujemy nad usunięciem barier w dwustronnych kontaktach handlowych. Nie ma już potrzeby uzyskania wizy przed odwiedzeniem Izraela, istnieje coraz więcej lotów, a odległość jest dosć niewielka. Zapraszamy naród ukraiński, aby przyjechał i zobaczył, z pierwszej ręki poznał państwo Izrael i jego obywateli. Państwo Izrael wierzy w ścisły związek między wolnością, demokracją i dobrobytem. Wolność jest warunkiem pomyślności, a dobrobyt jest warunkiem wolności. Z biegiem lat państwo Izrael było zmuszone do obrony swojej wolności, a jednocześnie skutecznie się rozwijało. Wyzwania nie są łatwe – tylko w tym roku mamy do czynienia z wyzwaniem trwającego terroryzmu, oraz byliśmy wystawieni na groźby ekstremistycznych islamistów, takich jak ISIS, Hamas czy Hezbollah – którzy nieustannie testują naszą gotowość – kluczowym państwem wśród nich jest Iran. Ale my nadal nalegamy, aby nie tracić wolności, aby nie oddawać życia, aby nie oddawać dobrobytu. To, co chcemy dla siebie, chcemy także dla naszych przyjaciół Ukraińców; wolności, prawdziwej demokracji, dobrobytu i prawdy. Izrael wie, że droga, którą idzie Ukraina nie jest łatwa. Izrael wie, że Ukraina stoi w obliczu trudności i wyzwań. W tym trudnym czasie, wspieramy odwagę ukraińskiego rządu do uchwalania ważnych reform w dziedzinach społecznych i gospodarczych. Izrael jest pomocny i nadal będzie wspierać Ukrainę, aby przejść ku lepszej przyszłości. Chcę wyrazić nadzieję, że pokojowe rozwiązanie konfliktu zostanie szybko znalezione.”

27 września 2016 r. podczas konferencji w Parlamencie Europejskim wystąpił przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich, rabin Pinchas Goldschmidt. „Sytuacja Żydów w dzisiejszej Europie jest jak człowieka stojącego na torach kolejowych przed zbliżającymi się z w coraz większym tempie z obu stron pociągów. Z jednej strony jest radykalny islam, a z drugiej strony jest skrajna prawica. Żydzi obawiają się o przyszłość Europy – miejsce, gdzie możemy żyć w wolności wyrażania naszej religii w bezpiecznym środowisku. Musimy jednak zadać sobie pytanie, czy Europa ma przyszłość dla Żydów. Czy istnieje przyszłość dla Europy? Europejczycy myśleli przez chwilę, że to nie jest ich problem. Ale dzisiaj, po poważnym drugim ataku w Paryżu, ataku w Nicei i ataku na lotnisku w Brukseli, możemy powiedzieć, że Europa rozumie już, że nie jest to tylko problem Żydów, ale problem dotyka samej Europy.”

28 września 2016 r. w nocy zmarł były prezydent Szimon Peres.

28 września 2016 r. premier Benajmin Netanjahu w telewizyjnym przemówieniu powiedział: „Jesteśmy dziś pogrążeni w smutku z powodu odejścia naszego drogiego i umiłowanego Szimona Peresa. Szimon poświęcił swoje życia dla naszego narodu i dążenia do pokoju. Postanowił patrzeć w przyszłość. Zrobił tak, aby chronić naszych ludzi. Do swych ostatnich dni pracował dla pokoju i lepszej przyszłości nas wszystkich. Jako prezydent Szimon Peres bardzo wiele zrobił dla zjednoczenia narodu. I naród kochał go za to. Niewiele osób przyczyniło się tak bardzo dla naszego narodu i naszego państwa. Po raz pierwszy spotkałem Szimona 40 lat temu na grobie brata Joni, który zginął prowadząc swoich ludzi, by uratować naszych zakładników w Entebbe w Ugandzie. Nigdy nie zapomnę ciepła, jakie okazał Szimon mi, memu bratu i moim rodzicom w tej chwili wielkiego smutku. Zaledwie kilka dni temu na forum ONZ, życzyłem Szimonowi szybkiego powrotu do zdrowia. Wszyscy Izraelczycy i tak wielu ludzi na całym świecie modliło się, aby Szimon, z jego wyjątkową wytrzymałością, jego wyjątkowym wigorem, jakoś wyszedł z tego, jakoś wrócił do nas. Moim głębokim smutkiem jest, że ta modlitwa nie została wysłuchana. Teraz Szimon Peres odszedł od nas. Ale on nigdy nie odejdzie z naszych serc i naszych wspomnień. Jego nazwisko zawsze będzie wyryte w historii odrodzenia narodu żydowskiego, jako jeden z naszych wielkich przywódców, jako jeden z ojców założycieli państwa Izrael.”

28 września 2016 r. izraelscy żołnierze zlikwidowali nad ranem warsztat produkujący broń w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano broń i amunicję.

28 września 2016 r. rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri powiedział: „Szimon Peres był jednym z ostatnich twórców izraelskiej okupacji. Jego śmierć oznacza koniec pewnej epoki w historii izraelskiej okupacji. Palestyńczycy są szczęśliwi z powodu śmierci tego zbrodniarza.”

28 września 2016 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział: „Jest kilka osób, które kształtują wygląd świata, które zmieniają bieg historii ludzkości, nie tylko poprzez ich rolę w wydarzeniach, ale ponieważ rozszerzają naszą moralną wyobraźnię i zmuszają nas do wymagania więcej od siebie. Mój przyjaciel Szimon był jednym z takich ludzi. Światło opuściło boisko, ale jest nadzieja, że ten ogień będzie w nas płonął na zawsze. Szimon Peres był żołnierzem dla Izraela, dla narodu żydowskiego, dla sprawiedliwości, dla pokoju i dla przekonania, że możemy być prawdziwi dla nas samych – do samego końca naszego czasu na Ziemi. Takie dziedzictwo nam pozostawił. Za dar jego przyjaźni i przykład jego przywództwa, todah rabah, Szimon.” Obama polecił opuścić amerykańskie flagi do połowy masztu na terenie całych Stanów Zjednoczonych. To szósty raz w historii Stanów Zjednoczonych, że flaga została obniżona na cześć zagranicznego przywódcy.

29 września 2016 r. trumnę z ciałem zmarłego prezydenta Szimona Peresa przewieziono rano na centralny plac przed Knesetem w Jerozolimie, gdzie przez cały dzień będzie wystawiona na widok publiczny. Flagi państwowe przed Knesetem opuszczono do połowy masztów. Flagi opuszczono także na wszystkich budynkach rządowych w Izraelu oraz w izraelskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Pogrzeb Peresa odbędzie się w piątek rano na Grórze Herzla w Jerozolimie. Peres zostanie pochowany 5 metrów od Rabina.

29 września 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że pogrzeb Szimona Peresa będzie największą w historii Izraela operacją bezpieczeństwa. Agenci będą odpowiadać za bezpieczeństwo 20 prezydentów, 15 ministrów spraw zagranicznych, 5 głów państw i wielu innych ważnych urzędników państwowych z całego świata. Spodziewane są liczne spotkania i rozmowy, które będą towarzyszyć pogrzebowi. W operację są zaangażowane służby wywiadowcze, policja i agencje ochroniarskie.

29 września 2016 r. premier Benjamin Netanjahu rozpoczął wieczorem maraton spotkań ze światowymi przywódcami, którzy przyjeżdżają do Jerozolimy na pogrzeb Szimona Peresa. Netanjahu spotkał się z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federicą Mogherini. Oboje omówili aktualną sytuację w regionie i możliwości przyśpieszenia procesu pokojowego. Wcześniej Netanjahu spotkał się z byłym amerykańskim prezydentem Billem Clintonem.

29 września 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony.

29 września 2016 r. Hamas wydał oświadczenie, że Intifada będzie trwała do końca izraelskiej okupacji. Równocześnie Hamas sprzeciwił się jakimkolwiek negocjacjom i próbom normalizacji stosunków z Izraelem, wzywając wszystkich Palestyńczyków do zorganizowania w dniu jutrzejszym „Dniu gniewu”.

29 września 2016 r. na forum Zgromadzenia ONZ odbyła się specjalna sesja poświęcona pamięci zmarłęgo prezydenta Szimona Peresa. Jego pamięć uczczono minutą ciszy. Podczas ceremonii ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon powiedział okolicznościową mowę.

30 września 2016 r. od najwcześniejszych godzin porannych na lotnisku im. Ben-Guriona lądowały samoloty z oficjalnymi delegacjami na pogrzeb Szimona Peresa. Wylądował samolot Air Force One z prezydentem Barackiem Obamą i sekretarzem stanu Johnem Kerry. Przyleciał prezydent Francji Francois Hollande, prezydent Meksyku Enrique Pine Nieto, egipski minister spraw zagranicznych Samah Shoukry, król Hiszpanii Filipa VI, książę Walii Karol, książę Luksemburga Henri, prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Cypru Nikos Anastasiadis, premier Holandii Mark Rutte, premier Estonii Taavi Roivas, prezydent Niemiec Joachim Gauck, były premier Grecji George Papandreu, prezydent Łotwy Raimonds Vejonis, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, premier Macedonii Emil Dimtriev, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, prezydent Serbii Tomislav Nikolić, premier Słowacji Robert Fico, prezydent Słowenii Borut Pahor, prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann, prezydent Togo Faure Essozimna Gnassingbé, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, sekretarz generalny NATO Jens Stolenberg i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

30 września 2016 r. rano na cmentarzu na Górze Herzla w Jerozolimie odbyła się uroczystość pogrzebu zmarłego Szimona Peresa.

30 września 2016 r. od najwcześniejszych godzin porannych na lotnisku im. Ben-Guriona lądowały samoloty z oficjalnymi delegacjami na pogrzeb Szimona Peresa. Wylądował samolot Air Force One z prezydentem Barackiem Obamą i sekretarzem stanu Johnem Kerry. Przyleciał prezydent Francji Francois Hollande, prezydent Meksyku Enrique Pine Nieto, egipski minister spraw zagranicznych Samah Shoukry, król Hiszpanii Filipa VI, książę Walii Karol, książę Luksemburga Henri, prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Cypru Nikos Anastasiadis, premier Holandii Mark Rutte, premier Estonii Taavi Roivas, prezydent Niemiec Joachim Gauck, były premier Grecji George Papandreu, prezydent Łotwy Raimonds Vejonis, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, premier Macedonii Emil Dimtriev, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, prezydent Serbii Tomislav Nikolić, premier Słowacji Robert Fico, prezydent Słowenii Borut Pahor, prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann, prezydent Togo Faure Essozimna Gnassingbé, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas, sekretarz generalny NATO Jens Stolenberg i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

30 września 2016 r. rano na cmentarzu na Górze Herzla w Jerozolimie odbyła się uroczystość pogrzebu zmarłego Szimona Peresa. Premier Benjamin Netanjahu i prezydent Reuven Rivlin uściśneli dłonie palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Netanjahu powiedział, że docenia jego przyjazd na pogrzeb, a jego żona Sara zaprosiła Abbasa do ich domu. Prezydent Rivlin powiedział Abbasowi, że ważne jest budowanie zaufania między oboma stronami. Abbas wyraził nadzieję, że spotkają się w innych okolicznościach.

30 września 2016 r. rzecznik al-Fatah skrytykował rano decyzję palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, który pojechał do Jerozolimy aby uczestniczyć w pogrzebie Szimona Peresa. Rzecznik Abbasa tłumaczył, że decyzja była podjęta wyłącznie z międzynarodowych względów dyplomatycznych. „My Palestyńczycy musimy zdać sobie sprawę, że jego udział wyśle silne przesłanie palestyńskiego pokoju na świat, zwłaszcza w czasie, gdy społeczność międzynarodowa uważnie przygląda się jego stanowisku. Może być jedną z najważniejszych osób uczestniczących w pogrzebie.” Decyzję Abbasa ostro skrytykował i potępił Hamas oraz Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny.

30 września 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odbył serię spotkań dyplomatycznych w swoim domu w Jerozolimie. Spotkał się z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Boris Johnsonem, premierem Kanady Justin Trudeau, przewodniczącym rosyjskiej Rady Federacji Walentinem Matwijenko i rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem, prezydentem Francji Francois Hollande, prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko i brazylijskim ministrem spraw zagranicznych José Serra. Omawiano kwestie bezpieczenstwa i stabilizacji regionu, oraz sposoby przyśpieszenia procesu pokojowego. Maraton spotkań został zakończony przed rozpoczęciem się Szabatu.

30 września 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Negohot w Judei. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika. Nikt nie został ranny. Napastnik zaatakował dowódcę brygady.

30 września 2016 r. palestyński terrorysta zranił wieczorem nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

30 września 2016 r. tureckie media poinformowały, że Izrael przekazał Turcji 20 mln USD odszkodowania dla rodzin zabitych tureckich aktywistów z flotylii Mavi Marmara, którzy zginęli w incydencie w 2010 r. Kwota ta została przekazana na rachunek bankowy tureckiego ministerstwa sprawiedliwości, która ma wypłacić odszkodowania 10 tureckim rodzinom. Jest to część umowy pojednawczej między Izraelem i Turcją. W ciągu najbliższych dni Turcja ma ogłosić nazwisko ambasadora, który będzie powołany do Izraela.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/

 

 

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

 1. Dziekuje Efraimowi i zgadzam sie z Jozkiem.
  W relacji TV z w/w pogrzebu zastanowilo mnie obojetne przejscie Obamy obok Tuska i Dudy… ani spojrzenia, nie mowiac o nie podaniu reki…!? Politycy…

 2. Nigdy śmierć dostojnika państwowego nie ściągnęła tak wielu głów państw. Stało się to właśnie w Izraelu. A przecież Izrael nie jest Ameryką. Jest maleńkim państewkiem.
  Sądząc po cotygodniowych chryjach antysemickich we wszelkich agendach ONZ, sądząc po jednogłośnych potępieniach Izraela we wszelkich forach międzynarodowych, sadząc po zjadliwej nienawiści czołowych mediów (BBS, CNN, New York Times itp., mamy kuriozum.
  Dopiero co Tusk głosował w UE przeciw Izraelowi na rzecz oczywistego kamstwa, ale przyleciał. Dopiero co Duda uzasadniał wprowadzenie ustawy nakazujacej karanie tych, którzy mówią prawdę o zbrodniach Polaków z pobudek antysemickich, ale przylecial.
  Czy ta szopka, to nie jeszcze jeden szczególny objaw antysemityzmu?
  By oddać sprawiedliwość, trzeba nas wystarczająco dużo opluwać?
  Tu nie chodzi wyłącznie o osobę Peresa.
  A może wreszcie coś się przełamało? Zapowiedź nadejścia Mesjasza?
  Fakt, że cenią nas coraz wyżej, fakt, że nam coraz bardziej zazdroszczą, fakt, ze coraz bardziej potrzebują nasza technologię, fakt, że nie są już w stanie nas zniszczyć, że coraz bardziej potrzebują naszych doświaczeń w walce z terrorem, itd. Czy to ma być przyczyną tej chagiga (tego świętowania)? A może nas po prostu poniekąt kochają – tak pokątnie?
  Niech sobie krzyczą: To nie my, to muzułmanie!
  Po prostu moralne bankructwo Europy zamanifestowalo się w jaskrawy sposób w tej kondolencyjnej szopce. Z całym szacunkiem dla pamięci Szymona Peresa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.