Ciekawe artykuly

Andrzej Szpilman: Hołota przyzwyczaiła się, że Żyd to ktoś gorszy. I tak w Polsce zostało

Przyslala Rimma Kaul

„Słowo 'Żyd’ było w Polsce używane w zły sposób, aby obrażać. Taki rusycyzm. Wynika to z perfidii Niemców, którzy wkraczając do Polski, wyjęli Żydów spod prawa i rzucili na pastwę rzezimieszków. Hitlerowcy wiedzieli, że ci Żydzi, rabowani, gwałceni, poniżani przez szumowiny, na oczach ludzi, którzy nie reagowali, odczują w końcu ulgę, kiedy trafią do gett” – mówi w rozmowie z Magazynem DGP Andrzej Szpilman, syn Władysława Szpilmana, kompozytor i lekarz stomatolog.

spilmanAndrzej Szpilman (ur. 1956) – kompozytor, producent muzyczny i lekarz stomatolog. W 1998 roku wydał książkę swojego ojca, Władysława Szpilmana pt. „Pianista”. Później doprowadził do ekranizacji filmowej „Pianisty” w reżyserii Romana Polańskiego, filmunagrodzonego m.in. trzema Oscarami i Złotą Palmą w Cannes. Na zdjęciu: Andrzej Szpilman na planie filmu Polańskiego

Mira Suchodolska: Niedawno przyszła do mnie śliczna, ruda kotka. Nazwałam ją Ryfka. I wie pan co, niektórzy znajomi mają mi za złe. Że nieodpowiednie imię, żydowskie. A ja tego nie pojmuję. Drugi kot nazywa się Killer, większa suka, dog, to Sasza, mniejsza, labrador, to Amba. Miałam wcześniej psa Kubę, potem tak nazwałam swojego syna. Pan widzi problem?

Andrzej Szpilman: Był taki ksiądz Jankowski, który nazwał swojego psa Mosiek. A u pani w stadzie może Killer zeżre Ryfkę i będzie po kłopocie. Koniec dylematu. A tak serio mówiąc, to imię Ryfka ma bardzo konkretne skojarzenie. Bo jakieś dwadzieścia tysięcy żydowskich dziewczynek o tym imieniu zostało zamordowanych na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. To jest tak blisko nas, tak nieodległe w przestrzeni czasowej. Także dziś, kiedy ogląda się filmy o martyrologii Żydów, imię Ryfka pojawia się bardzo często, jest niemal symbolem. Ale odpowiem pani anegdotą. Kiedy kręciliśmy dokument o moim ojcu, jedno z ujęć miało miejsce na Miłej 18, nieopodal pomnika Bohaterów Getta. Tam był taki bunkier, w którym w maju 1943 roku żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej bronili się przed Niemcami. Kiedy już było wiadomo, że nie mają szans, ci pozostali jeszcze przy życiu popełnili zbiorowe samobójstwo. Więc my tam kręcimy, a w tłumie gapiów jest człowiek z psem. I ten pies strasznie ujada. Mówimy właścicielowi, żeby przeszedł kawałek dalej, bo przeszkadza. A on na to: „A wiecie, dlaczego on tak szczeka? Bo nie lubi Żydów”. Operator to nagrał. Przecież gdybym ja to puścił w jakimś filmie dokumentalnym, to na Polskę znów by spadł grad oskarżeń o antysemityzm. Bo nie jesteśmy krajem antysemitów, choć i tacy się zdarzają. Dlatego myślę sobie, że wiele rzeczy jest kwestią wrażliwości. Ja nie nazwałbym psa imieniem Jezus.

No, zachowajmy proporcje. Mówimy o zwyczajnym imieniu, takim samym jak Kuba czy Zosia. Nie nazwałabym żadnego zwierzaka imieniem Jahwe. Ani Allah. Zresztą ja kocham swoje zwierzaki, więc może to nie antysemityzm, ale filosemityzm? A z pana strony może to kwestia przewrażliwienia?

Być może. Wie pani co, ja także mam psa, yorka, tak malutkiego, że kiedy Niemcy go widzą, wołają: Oh, Gott, albo: Jezusmaryja. Ale to nie to samo, co nazwać kota Ryfka, proszę mi wierzyć. Jakby to wyglądało, gdyby kota nazwać Jezus, a przecież jest to popularne w wielu regionach świata imię. Ale w Polsce Jezus Kowalski – to chyba niestosowne. A jeśli chodzi o antysemityzm i filosemityzm, to oba zjawiska są równie fatalne. Nie ma powodu, żeby kogoś traktować gorzej ani lepiej niż innych. Na przykład ludzie upośledzeni chcą być traktowani tak samo jak inni. Normalnie.

Hm, chce pan powiedzieć, że Żydzi są upośledzeni? Ryzykowne twierdzenie.

Wiecej  TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.