Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

31 grudnia 2016 r. minister sprawiedliwości Ajelet Shaked skrytykowała wieczorem ostatnie wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry. „On musi nauczyć się szanować izraelską demokrację. Myślę, że decyzją, aby swoją kadencję zakończyć mową omawiającą konflikt izraelsko-arabski pokazał swoje oderwanie od rzeczywistości … Chcemy przyłączenia Ma’ale Adummim. I w pewnym momencie przyłączymy cały obszar C. Myślę, że państwo Izrael może przyjąć 90 tys. Arabów. Nie musimy przyłączać całej Judei i Samarii. Obszary A i B nie powinny być przyłączane z przyczyn demograficznych … Chcemy, aby międzynarodowa społeczność uznała Izrael, jak i przyszłe granice Izraela.” Partia polityczna Żydowski Dom już złożyła odpowiedni wniosek o przyłączenie obszaru miasta Ma’ale Adummim do Izraela.

31 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obaj politycy omówili sytuację w regionie, ze szczególnym naciskiem na Syrię i koordynację działań wojskowych w tym obszarze. Rosja wyraziła zainteresowanie w pośredniczeniu w izraelsko-palestyńskich rozmowach pokojowych.

31 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski patrol wojskowy w pobliżu miejscowości Ja’bad w Samarii. Nikt nie został ranny.

31 grudnia 2016 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wyraził gotowość do współpracy z nadchodzącą administracją Dondalda Trumpa, aby przynieść pokój regionowi w oparciu o zasadę dwu-państwową i arabską inicjatywę pokojową. Podziękował także administracji prezydenta Obamy za głosowanie przy Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2334, która wzywa Izrael do zaprzestania budowy osiedli w Judei, Samarii i we wschodniej Jerozolimie. Abbas wyraził także nadzieję, że międzynarodowa konferencja w Paryżu ustanowi mechanizm oraz harmonogram utworzenia państwa palestyńskiego. W tym kontekście odrzucił możliwość powstawania państwa w etapach i idei tymczasowych granic. „Osiedla znikną z okupowanej ziemi państwa palestyńskiego, a 2017 będzie rokiem międzynarodowego uznania państwa palestyńskiego.”

31 grudnia 2016 r. prezydent-elekt Donald Trump w wieczornej wypowiedzi podkreślił znaczenie Izraela. „Musimy chronić Izrael. Izrael jest dla mnie bardzo, bardzo ważny. Musimy chronić Izrael.”

31 grudnia 2016 r. nieznany terrorysta wtargnął w sylwestrową noc do klubu nocnego w Istambule (Turcja) i otworzył ogień do bawiących się gości. Zabił 39 osób, a ranił około 40. Napastnik zbiegł. Wśród zabitych jest 1 Izraelka – 19-letnia Lian Nassar z arabskiego miasta Tira. Ranna została także 1 Izraelka, którą ewakuowano do Izraela.

1 stycznia 2017 r. rząd zatwierdził plan inwestycji na północy kraju o wartości 12 mld szekli. Plan będzie realizowany w latach 2017-2018. Plan obejmuje modernizację lokalnych szkół, przychodni zdrowia, szpitali oraz budowę linii kolejowej z Hajfy do Nazaretu. Dodatkowo w turystykę zostanie zainwestowanych 600 mln szekli, aby pobudzić lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa, oraz stworzyć nowe miejsca pracy w usługach turystycznych. Narodowy Fundusz Żydowski zainwestuje w tym celu 3 mld szekli. Minister finansów Mosze Kahlon powiedział: „Jesteśmy zdeterminowani, aby tutaj na północy stworzyć te same warunki życia, jakie są normą w centrum kraju. Odległość od centrum Izraela nie musi oznaczać brak usług dla obywateli. Jest niemożliwym mówić o jednym społeczeństwie bez rozwiązania raz na zawsze problemów wynikających z odległości od centrum i zlikwidowaniu różnic społecznych. Po latach inwestycji w centrum i na Negewie, teraz przyszedł czas na północ. Jestem przekonany, że ten plan jest dużym krokiem w kierunku realizacji tych celów. W najbliższych latach północ otrzyma ze strony rządu pomoc miliardów szekli we wszystkich dziedzinach, aby ten najpiękniejszy region kraju został wzmocniony i mógł dobrze prosperować. Jestem przekonany, że te duże inwestycje uczynią północ silniejszą i bardziej kwitnącą.”

1 stycznia 2017 r. ministerstwo obrony podpisało umowę z IMI Systems na dostawy amunicji dla sił lądowych, które będą realizowane w latach 2019-2025. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 1,75 mld szekli. Oczekuje się, że dostawy uzupełnią zapasy strategiczne, które zostały mocno uszczuplone podczas operacji Obronny Brzeg w 2014 r. „Podczas naszych rozmów z IMI Systems, pracowaliśmy, aby zapewnić maksymalne korzyści zarówno dla Sił Obronnych Izraela, jak i dla izraelskiej gospodarki. Z jednej strony, umowa ta zapewnia odpowiedni dopływ amunicji do Sił Obronnych Izraela. Jednocześnie umowa ta zapewni miejsca pracy dla tysięcy pracowników, a przeniesienie zakładu produkcyjnego z Ramat Hasharon do Ramat Beka pobudzi gospodarkę Negewu i dostarczy wolnej ziemi pod tysiące mieszkań w centrum kraju.” Równocześnie poinformowano, że w najbliższych latach armia zainwestuje miliardy szekli w jednostki walki cybernetycznej. „Po raz pierwszy w wieloletnim projekcie Gedeon, który rozpoczął się w ubiegłym roku, armia zainwestuje miliardy szekli w cybernetyczne sprawy. Jesteśmy w trakcie opracowywania koncepcji operacyjnej, co pozwoli Sztabowi Generalnemu poznać perspektywy wszelkiej cybernetycznej działalności operacyjnej i znaczenie kwestii cybernetycznych dla regionalnych dowództw sił powietrznych, lądowych i morskich. W tym celu przeprowadzamy symulacje i gry wojenne z zagranicznymi jednostkami. W naszej współpracy z innymi armiami przede wszystkim podkreślaliśmy dwie kwestie: terroryzm i cybernetyczna wojna. Zgodnie z tym, zdecydowano się podjąć nowe działania w Siłach Obronnych Izraela, ale jeszcze nie ustalono wspólnego planu, aby ujednolicić wszystkie działania operacyjne w kwestiach cybernetycznego wywiadu, pola walki i obrony, które będą uwzględnione w przyszłości. Uczymy się cybernetycznych pojęć, które czasami różnią się od koncepcji wojskowych … Będziemy utrzymywać przewagę, którą mamy na polu cybernetycznym, która tworzy dywidenty dla państwa Izrael i pomaga nam. Chcemy rozwijać nasze dawne zdolności operacyjne, aby zwiększyć ofensywne możliwości Sił Obronnych Izraela. Uczymy się na cybernetycznych błędach innych państw.”

 1 stycznia 2017 r. sekretarz armii gen. Eliezer Toledano powiedział: „Jedną z lekcji, którą mogliśmy wyciągnąć z ostatnich operacji było to, że nasi żołnierzy mieli bardzo duże braki w znajomości terenu. Dlatego też zdecydowaliśmy się rozpocząć kurs skautingu dla spadochroniarzy. Kurs będzie trwać około czterech tygodni, a jego celem jest stworzenie profesjonalnych przewodników, którzy będą w stanie pomóc dowódcom kompanii w terenie. Nie możemy całkowicie zamknąć luki między żołnierzami a obszarem będącym wokół nich, ale możemy najlepiej jak się da zminimalizować istniejące braki. Armia musi rozważyć wprowadzenie pieszych wycieczek jako cennego elementu ćwiczeń, dzięki którym żołnierze zaznajomią się z terenem. Tylko wtedy, gdy jesteśmy zaznajomieni z ziemią Izraela, możemy prawidłowo połączyć się z ziemią, i wiemy, dlaczego musimy ją chronić. Większość dzisiejszej młodzieży nie jest połączona z ziemią. Oni spędzają dużo więcej czasu na smartfonach. Ale nie możemy narzekać na sposób, w jaki działa świat. Musimy znaleźć sposób, aby połączyć nasze dzieci z ich otoczeniem i ich ziemią. Rodzice muszą wziąść większą odpowiedzialność za swoje dzieci, a to odnosi się również do systemu edukacji. Musimy stworzyć sytuację, w której młodzież bardziej się zwiąże z ziemią i krajobrazem wokół nich.”

1 stycznia 2017 r. władze wodne poinformowały, że dzięki grudniowym opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 23 cm, i obecnie wynosi 213 metry i 61 cm poniżej poziomu morza. Obecny poziom jest 61 cm poniżej dolnej czerwonej linii i 4 metry 81 cm poniżej górnej czerwonej lini. Oczekuje się kolejnych deszczy w Izraelu. Grudzień był najbardziej deszczowym grudniem od 1992 r.

1 stycznia 2017 r. Israel Airports Authority poinformowało, że międzynarodowy port lotniczy im. Dawida Ben Guriona obsłużył w 2016 r. rekordową liczbę pasażerów – 17 mln 387 tys. 971 osób. Oznacza to wzrost o 11% w stosunku do 2015 r. Najbardziej popularnymi były połączenia z Turcją (1,6 mln pasażerów, w większości w tranzycie), Stanami Zjednoczonymi (1,54 mln), Włochami (1,5 mln), Niemcami (1,2 mln), Rosją i Francją (po 1 mln). Najpopularniejszymi przewoźnikami okazali się El Al (5,5 mln pasażerów), Turkish Airlines (932 tys.), easyJet (719 tys.), Aeroflot (704 tys.), Arkia (650 tys.) i Israir (548 tys.). Obecnie port lotniczy Ben Guriona utrzymuje połączenia ze 135 portami na całym świecie. Podkreślono, że istniejąca infrastruktura i warunki bezpieczeństwa umożliwiają dalszy rozwój portu lotniczego i poszerzanie dostępności podróży lotniczych. Międzynarodowe lotnisko Uvda, niedaleko Ejlat, odnotowało 128 595 podróżnych w 2016 r. (wzrost o 97,8% w porównaniu do 2015 r.).

1 stycznia 2017 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, by omówić kwestię odzyskania izraelskich cywilów oraz ciał poległych żołnierzy, którzy są przetrzymywani przez Hamas w Strefie Gazy. Jednogłośnie postanowiono nie zwracać ciał palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy zginęli podczas ataków na Izraelczyków. Zostaną oni pochowani na specjalnym cmentarzu przeznaczonym dla zabitych wrogów.

1 stycznia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód na północ od Jerozolimy. Nikt nie został ranny, ale pojazd jest uszkodzony.

1 stycznia 2017 r. egipska armia wykryła i zniszczyła 12 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy. Nie poinformowano w jaki sposób tunele zostały zniszczone – czy zostały zalane wodą lub wysadzone.

2 stycznia 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett oficjalnie ogłosił zamiar przedłożenia w Knesecie projektu ustawy o objęciu części Judei i Samarii prawem państwa Izrael. „Podążamy dziś śladami Lewi Eszkola, który ogłosił prawo Jerozolimy. Premiera Icchaka Rabina, który założył Ma’ale Adummim. I Menachema Begina, który zastosował suwerenność Izraela nad Golanem. Dzisiaj chcemy tego w Ma’ale Adummim, a następnie w innych częściach kraju. Minęło 50 lat i jesteśmy teraz w momencie, w którym jest najwyższy czas zakończyć rządy wojskowe. Tak więc, pod koniec miesiąca będzie zgłoszona ustawa o zastosowaniu izraelskiego prawa do Ma’ale Adummim. Spodziewam się, że wszyscy członkowie gabinetu będą nam pomagać w tych działaniach. Nacjonalistyczny rząd nie ma innego wyjścia. Izraelscy obywatele zapłacili tysiącami ofiar, dziesiątkami tysięcy rakiet i niezliczonymi potępieniami za politykę państwa palestyńskiego. Logicznym wnioskiem jest, że aby zatrzymać szaleństwa państwa palestyńskiego należy tak szybko jak to tylko możliwe rozpocząć stosowanie izraelskiego prawa w Ma’ale Adummim, Dolinie Jordanu, Ariel i całej strefie C. W ten sposób wygramy. Musimy zrozumieć, że mamy krótki czas, ostatnią szansę, zanim świat nałoży nas nas państwa terrorystyczne. Albo ogłosimy suwerenność, albo powstanie Palestyna. Nie ma innej opcji.”

2 stycznia 2017 r. Sąd Najwyższy zobowiązał rząd do likwidacji w ciagu sześciu miesięcy nielegalnie wniesionych struktur budowlanych w arabskiej wiosce Luban Ash-Sharqiyah w Samarii. Budynki powstały w pobliżu żydowskiego osiedla Eli, przeciwko czemu od 2010 r. zgłszano protesty.

2 stycznia 2017 r. Instytut Studiów Bezpieczeństwa Narodowego przedstawił najnowszy raport, według którego Hezbollah pozostaje najpoważniejszym zagrożeniem militarnym dla Izraela. Organizacja ta posiada zaawansowane technologicznie rakiety, które wystrzelone z Libanu mogą dotrzeć do każdego miejsca w Izraelu. Szacuje się, że w libańskich wioskach jest ukrytych około 100 tys. różnych rakiet. Hezbollah dysponuje także dronami, nowoczesnymi systemami rosyjskiego uzbrojenia, a także dobrze wyszkolonymi jednostkami lądowymi zdolonymi zaatakować miasta na północy Izraela. W związku z tym zalecono poprawienie gromadzenia informacji wywiadowczych, w celu ograniczenia transferu zaawansowanych broni dla Hezbollahu. Działania takie ograniczą ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego. Co ciekawe, raport zauważa, że ryzyko wystąpienia konfliktu z Hamasem w Strefie Gazy jest większe niż ryzyko wojny z Hezbollahem. Hamas został mocno ograniczony w 2014 r., jednak nieustannie odbudowuje swoje zdolności militarne. Konflikt taki może być wynikiem głębokiej frustracji mieszkańców i kryzysu gospodarczego w Strefie Gazy. Odnosząc się do Iranu, raport zauważa, że obenie irański program nuklearny jest w krótkim okresie czasu ograniczony. Iran wykorzystuje ten czas by wzmocnić i rozbudować inne swoje możliwości. W średnio i długo czasowym okresie Iran stanie się o wiele bardziej niebezpieczny, starając się o zniesienie ograniczeń nałożonychy na ich program nuklearny.

2 stycznia 2017 r. prokurator generalny Avichai Mandelblit ogłosił wieczorem zamknięcie szeregu dochodzeń związanych z premierem Benjaminem Netanjahu z powodu braku wystarczających dowodów, aby uzasadnić wszczęście śledztwa. Wieczorne przesłuchanie premiera trwało trzy godziny. Podejrzenia dotyczyły nielegalnych dochodów podczas wyborów w 2009 r.

2 stycznia 2017 r. przy żydowskim osiedlu Maon w Samarii rozbił się bezzałogowy dron. Został on przekazany izraelskim siłom bezpieczeństwa. Okazało się, że jest dron Unii Europejskiej, i dokumentował on osiedla żydowskie dla potrzeb władz Autonomii Palestyńskiej. W rejonie niektórych osiedli żydowskich znajduje się izraelskie bazy wojskowe, których fotografowanie jest zabronione. W ten sposób działalność tego drona naruszyła reguły bezpieczeństwa.

3 stycznia 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili rano operację w rejonie miasta Hebron, rozbijając siatkę handlarzy bronią. Aresztowano 15 terrorystów i przejeto improwizowane karabiny oraz bomby zapalające.

3 stycznia 2017 r. Harry Truman Research Institute na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie opublikował informacje dotyczące książek wykorzystywanych do nauki dzieci w szkołach prowadzonych przez UNRWAzarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu. Okazało się, że podręczniki szkolne zatwierdzone przez palestyńskie ministerstwo edukacji i finansowane przez UNRWA, nie zawierają żadnych informacji o państwie Izrael. Podręcznik historii podaje definicję syjonizmu, jako kolonialnego ruchu założonego przez europejskich Żydów, w celu zebrania wszystkich Żydów z całego świata i osiedleniu ich w Palestynie oraz sąsiednich arabskich państwach. Działalność syjonistyczną realizowano poprzez imigrację i wysiedlanie ludności arabskiej z ich ziemi. Nigdzie nie wspomina się o historycznym lub religijnym związku Żydów z Ziemią Izraela lub Jerozolimą. Podręczniku używają także wyłącznie arabskich nazw wszystkich świętych miejsc judaizmu.

3 stycznia 2017 r. palestyński terrorysta po południem wjechał w grupę osób stojących przy punkcie kontrolnym Jalame, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

3 stycznia 2017 r. niemiecka gazeta Spiegel napisała, że na szczycie książkowych bestsellerów w Niemczech w 2016 r. znalazła się książka Adolfa Hitlera „Mein Kampf„. Została ona wydana przez Monachijski Instytut Historii Współczesnej po raz pierwszy od II wojny światowej. Jej pierwszy nakład w ilości 4 tys. egzemplarzy niemal natychmiast się rozsprzedał. W sumie w 2016 r. nakład książki wyniósł 85 tys. egzemplarzy. Przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich, Rabin Pinchas Goldschmidt powiedział: „Wzrost sprzedaży Mein Kampf Hitlera w połączeniu z odradzającą się skrajną prawicą w Europie, jest głęboko niepokojący. Teraz muszą o tym mówić przywódcy polityczni, społeczni i religijni. Niebezpieczna retoryka prawicy musi zostać pozbawiona tlenu.”

3 stycznia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem spotkał się w ministerstwie spraw zagranicznych z obcymi ombasadorami. „Konferencja w Paryżu jest niepotrzebną konferencją. Istnieją obawy, że nasi wrogowie będą starali się kontynuować tam dyskusję z Rady Bezpieczeństwa, i będą starać się podjąć decyzje, co oznacza, że konferencja nie będzie beczynna. Tak więc teraz naszym pierwszym zadaniem jest powstrzymanie kolejnej rezolucji ONZ i dalszej dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa, oraz zapobiec podobnym decyzjom Kwartetu Bliskowschodniego.” Premier podkreślił, że wszelkie międzynarodowe wysiłki narzucenia rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego bez bezpośrednich negocjacji są szkodliwe, i nie przyczyniają się dla pokoju.

4 stycznia 2017 r. wojskowy sąd w kompleksie wojskowym Kiryat w Tel Awiwie, wydał rano wyrok skazujący sierżanta Elor Azariję. Został on oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci palestyńskiego terrorysty, który w dniu 24 marca 2016 r. przeprowadził atak nożowy w Hebronie. Azarija twierdził, że zastrzelił terrorystę w samoobronie, gdyż obawiał się wybuchu ładunku wybuchowego, który napastnik może mieć na sobie. Wojskowy sąd uznał go winnego, gdyż „nie było bezpośredniego zagrożenia ze strony leżącego na ziemi terrorysty.” Wydanie wymiaru kary spodziewane jest na 15 stycznia. Żołnierzowi grozi 20 lat więzienia.

4 stycznia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: „Jest to trudny i bolesny dzień dla nas wszystkich – przede wszystkim dla sierżanta Elor Azarija i jego rodziny, dla żołnierzy Sił Obronnych Izraela, dla obywateli, jak i dla rodziców żołnierzy, w tym dla mnie. Wzywam wszystkich izraelskich obywateli do odpowiedzialnego działania wobec Sił Obronnych Izraela, jej dowódców i personelu. Mamy jedną armię, od której uzależnione jest nasze istnienie. Żołnierze Sił Obronnych Izraela są naszymi synami i córkami, i muszą pozostać ponad wszelkimi sporami. Ja popieram udzielenie ułaskawienia dla Elora Azariji.”

4 stycznia 2017 r. kancelaria prezydenta wydała oświadczenie, że jeśli sierżant Elor Azarija złoży wniosek o otrzymanie ułaskawienia, zostanie on wzięty pod uwagę. „Zgodnie ze standardową praktyką w odniesieniu do wniosków o ułaskawienie, w tym jak i w jakimkolwiek innym przypadku prośby o ułaskawienie są rozpatrywane po ich złożeniu przez wnioskodawcę lub jego pełnomocnika po wydaniu orzeczenia sądowego. W świetle powyższego, w odniesieniu do sprawy żołnierza Elor Azariji, w przypadku złożenia wniosku o ułaskawienie, zostanie on rozpatrzony przez prezydenta zgodnie ze standardowymi praktykami i po rekomendacji odpowiednich władz.”

4 stycznia 2017 r. palestyński premier Rami Al-Hamdallah poinformował, że po otrzymaniu w 2016 roku zaledwie połowy obiecanych zagranicznych darowizn, Autonomia Palestyńska stoi w obliczu kryzysu budżetowego. „Spodziewaliśmy się uzyskać 1,2 mld USD zagranicznej pomocy, ale otrzymaliśmy 640 mln USD do tej pory.” Projekt budżetu Autonomii Palestyńskiej na 2017 r. mówi o deficycie wynoszącym ponad 1 mld USD, co stanowi 15% PKB. Kilka arabskich państw wstrzymało lub zmniejszyło w ostatnim czasie pomoc finansową udzielaną Autonomii Palestyńskiej. W kwietniu ubiegłego roku Arabia saudyjska wstrzymała wsparcie (wpłacała 20 mln USD miesięcznie), usiłując w ten sposób nakłonić Mahmouda Abbasa do przeprowadzenia reform politycznych. Swoje wsparcie zmniejszyły także Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Obecnie 55% budżetu Autonomii Palestyńskiej idzie na opłacenie pensji urzędników administracji. Wynagrodzenia i odszkodowania dla terrorystów i ich rodzin wynoszą 6% budżetu Autonomii. Obecnie bezrobocie w Judei i Samarii wynosi 18,7%, a w Strefie Gazy 42,7%.

4 stycznia 2017 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah, al-Sultan Abu Einein ogłosił, że jeśli Stany Zjednoczone przeniosą swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, to Palestyńczycy rozpoczną nową intifadę. „Wierzę, że każdy akt amerykańskiej głupoty zapali palestyńskie terytoria … Musimy przygotować się do konfrontacji z nową administracją Stanów Zjednoczonych, która wyraźnie i odważnie oświadczyła, że Izrael i jego osiedla są uzasadnione i zgodne z prawem … To Izrael i Stany Zjednoczone będą ponosić odpowiedzialność za rozlew krwi na palestyńskich terytoriach.”

4 stycznia 2017 r. izraelska delegacja podpisała w Chinach wstępny projekt porozumienia, na mocy którego do Izraela ma przyjechać 6 tys. chińskich robotników budowlanych. Oficjalne podpisanie umowy przewidziane jest na koniec lutego, a robotnicy mogą przyjechać do Izraela w ciągu sześciu miesięcy po podpisaniu. Działanie to jest przewidziane w ramach sposobów przeciwdziałania kryzysu mieszkaniowego. Obecnie w Izraelu pracuje prawie 9 tys. robotników budowlanych z Europy Wschodniej. Połowa z nich pracuje na podstawie dwustronnych umów, które gwarantują im wszystkie prawa zagranicznych robotników oraz godziwe zarobki.

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.