Rabin Skórka w 20. Dzień Judaizmu: antysemityzm jest antychrześcijaństwem
„Zarówno Żydzi jak i chrześcijanie muszą sobie zdać sprawę, że w naszej epoce antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem” – mówił we wtorek w Kielcach podczas obchodów 20. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rabin Abraham Skórka.
Calosc TUTAJ
Prezydent Duda: nie możemy się zgadzać na nienawiść, na antysemityzm
„Nigdy nie może być nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm. Nigdy nie może być przejścia obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści” – oświadczył prezydent Andrzej Duda w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.
Calosc TUTAJ
NAJWYŻSZY ORDER RP DLA PROF. SZEWACHA WEISSA
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył prof. Szewacha Weissa Orderem Orła Białego. Uroczystość odbyła się dziś w Jerozolimie.
NATO jest przestarzałe, UE się rozpadnie
Donald Trump udzielił wywiadów dla niemieckiego „Bilda” i brytyjskiego „The Times”. Uznał w nich Unię Europejską za „instrument niemieckiej dominacji”, którą Niemcy zdecydowały się stworzyć, żeby rywalizować w handlu międzynarodowym z Ameryką. Dlatego nie obchodzi go, czy Unia przetrwa, czy się rozpadnie.
Ponadto, zdaniem Trumpa, NATO nie włączyło się w walkę z terroryzmem.
Koszmarne wyczyny Iranu w roku 2016
W 2016 r. Iran osiągnął bezprecedensowy poziom łamania praw międzynarodowych. Rozszerzył interwencjonizm w regionie; kontynuował politykę opartą na rewolucyjnych zasadach antyamerykanizmu i antysemityzmu; zignorował kilka rezolucji ONZ i porozumienie nuklearne (JCPOA) między P5+1 a Teheranem, którego Iran nigdy nie podpisał; rozwijał swoje ambicje hegemona regionalnego i łamał prawa człowieka.
Calosc TUTAJ
Językowa mozaika ziem polskich
WPROWADZENIE
Tereny Rzeczypospolitej od zawsze zamieszkiwały społeczności posługujące się innymi niż polszczyzna językami. Wielonarodowościowy charakter I (do 1795 r.) i II Rzeczypospolitej (1918-1939), a zwłaszcza Rzeczypospolitej Obojga Narodów wynikał z wielkości i różnorodności obszarów, na których rozpościerało się to największe ongiś państwo europejskie. Tę różnorodność języków niepolskich uzupełniało jeszcze bogactwo dialektów i odmian polszczyzny, które – wtedy nie(z)badane – z pewnością różniły się między sobą w stopniu o wiele większym, niż znany nam z opisów dialektologicznych stan współczesny (zainteresowania badaczy dialektami w Polsce sięgają początków XIX wieku; więcej o historii polskiej dialektologii i gwarach polskich – http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl)
Calosc TUTAJ
Jan Szczepański – ten, który nie dał się znokautować życiu
– Wyszedłem na prostą, ale to nie jest normalne życie. Nie ma już ran, ale zostały blizny. Ich już nie da się już wyleczyć. Żałuję prawie każdej decyzji w swoim życiu. Gdybym inaczej postępował to może – mówiąc tak zupełnie egoistycznie – miałbym teraz lepiej. Ale z kolei, gdybym inaczej postępował, nie byłbym pewnie tym, kim jestem – mówił Jan Szczepański, mistrz olimpijski w boksie w wadze lekkiej z Monachium (1972) i mistrz Europy z Madrytu (1971), kiedy spotkałem się z nim pięć lat temu.
Szczepański zmarł w niedzielę, 15 stycznia, po długiej chorobie. Miał 77 lat.
Calosc TUTAJ
Kategorie: Uncategorized