Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Jekatierina Szulman – Królestwo politycznej imitacji
Premier Węgier Viktor Orbán uradował niedawno świat nauki, oświadczając, że dobrze byłoby zbudować na Węgrzech nieliberalną demokrację na wzór Federacji Rosyjskiej. Ponieważ model liberalny w pewien sposób się wyczerpał.
Calosc TUTAJ

Rabin Skórka w 20. Dzień Judaizmu: antysemityzm jest antychrześcijaństwem

„Zarówno Żydzi jak i chrześcijanie muszą sobie zdać sprawę, że w naszej epoce antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem” – mówił we wtorek w Kielcach podczas obchodów 20. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rabin Abraham Skórka.

  Calosc TUTAJ


Prezydent Duda: nie możemy się zgadzać na nienawiść, na antysemityzm

„Nigdy nie może być nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm. Nigdy nie może być przejścia obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści” – oświadczył prezydent Andrzej Duda w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Calosc TUTAJ


NAJWYŻSZY ORDER RP DLA PROF. SZEWACHA WEISSA

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył prof. Szewacha Weissa Orderem Orła Białego. Uroczystość odbyła się dziś w Jerozolimie.

Calosc TUTAJ

 WYSTAWA W MUZEUM POLIN UZNANA ZA JEDNĄ Z NAJLEPSZYCH NA ŚWIECIE !
WYSTAWA „FRANK STELLA I SYNAGOGI DAWNEJ POLSKI” ZNALAZŁA SIĘ W CZOŁOWEJ PIĘTNASTCE NAJWAŻNIEJSZYCH WYSTAW, ZORGANIZOWANYCH NA CAŁYM ŚWIECIE W 2016 R. RANKING PRZYGOTOWAŁ NOWOJORSKI PORTAL ARTYSTYCZNY HYPERALLERGIC.
Calosc  TUTAJ

„Nie poczuwam się do żadnej winy…”
to tytuł nowej publikacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w której zawarto fragmenty zeznań esesmanów z załogi niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, złożonych podczas procesu w Krakowie w 1947 r.
Calosc TUTAJ

NATO jest przestarzałe, UE się rozpadnie

Donald Trump udzielił wywiadów dla niemieckiego „Bilda” i brytyjskiego „The Times”. Uznał w nich Unię Europejską za „instrument niemieckiej dominacji”, którą Niemcy zdecydowały się stworzyć, żeby rywalizować w handlu międzynarodowym z Ameryką. Dlatego nie obchodzi go, czy Unia przetrwa, czy się rozpadnie.

Ponadto, zdaniem Trumpa, NATO nie włączyło się w walkę z terroryzmem.

Calosc TUTAJ

ŻYCIE I MORAŁ FILOZOFA
Morał prof. Baumana jest następujący: rozwój technologii bez doskonalenia się etycznego oznacza zagładę.     
Calosc TUTAJ

Koszmarne wyczyny Iranu w roku 2016

W 2016 r. Iran osiągnął bezprecedensowy poziom łamania praw międzynarodowych. Rozszerzył interwencjonizm w regionie; kontynuował politykę opartą na rewolucyjnych zasadach antyamerykanizmu i antysemityzmu; zignorował kilka rezolucji ONZ i porozumienie nuklearne (JCPOA) między P5+1 a Teheranem, którego Iran nigdy nie podpisał; rozwijał swoje ambicje hegemona regionalnego i łamał prawa człowieka.

Calosc TUTAJ


Językowa mozaika ziem polskich

WPROWADZENIE

Tereny Rzeczypospolitej od zawsze zamieszkiwały społeczności posługujące się innymi niż polszczyzna językami. Wielonarodowościowy charakter I (do 1795 r.) i II Rzeczypospolitej (1918-1939), a zwłaszcza Rzeczypospolitej Obojga Narodów wynikał z wielkości i różnorodności obszarów, na których rozpościerało się to największe ongiś państwo europejskie. Tę różnorodność języków niepolskich uzupełniało jeszcze bogactwo dialektów i odmian polszczyzny, które – wtedy nie(z)badane – z pewnością różniły się między sobą w stopniu o wiele większym, niż znany nam z opisów dialektologicznych stan współczesny (zainteresowania badaczy dialektami w Polsce sięgają początków XIX wieku; więcej o historii polskiej dialektologii i gwarach polskich – http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl)

Calosc TUTAJ

 


Jan Szczepański – ten, który nie dał się znokautować życiu

– Wyszedłem na prostą, ale to nie jest normalne życie. Nie ma już ran, ale zostały blizny. Ich już nie da się już wyleczyć. Żałuję prawie każdej decyzji w swoim życiu. Gdybym inaczej postępował to może – mówiąc tak zupełnie egoistycznie – miałbym teraz lepiej. Ale z kolei, gdybym inaczej postępował, nie byłbym pewnie tym, kim jestem – mówił Jan Szczepański, mistrz olimpijski w boksie w wadze lekkiej z Monachium (1972) i mistrz Europy z Madrytu (1971), kiedy spotkałem się z nim pięć lat temu.

Szczepański zmarł w niedzielę, 15 stycznia, po długiej chorobie. Miał 77 lat.

Calosc TUTAJ

     

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.