Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

5 lutego 2017 r. Hamas poinformował, że rano w wypadku podczas szkolenia w Strefie Gazy zginął inżynier od produkcji rakiet, Mohammad Al-Walid Koka. Prawdopodobnie zginął podczas montażu rakiety, która wybuchła. Do zdarzenia doszło w północnej części strefy. 5 lutego 2017 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem dwie bomby zapalające w ogrodzenie wokół żydowskiego osiedla Kiryat Netafim w Samarii. Nie odnotowano żadnych większych szkód.

6 lutego 2017 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na plaży przy mieście Aszkelon. Nie odnotowano żadnych szkód. Za ostrzał prawdopodobnie odpowiada grupa salafitów powiązanych z Państwem Islamskim.

6 lutego 2017 r. władze wodne poinformowały, że obecnie poziom wody w jeziorze Kinnaret przyrasta o pół centrymetra na dobę, osiągając poziom 213 metrów i 35 cm poniżej poziomu morza, co stanowi 35 cm poniżej dolnej czerwonej linii. Za dwa dni spodziewane są kolejne lokalne opady deszczu.

6 lutego 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z belgijskim premierem Charlesem Michelem. Obaj politycy omówili problematykę antysemityzmu w Europie oraz walki z międzynarodowym terroryzmem. Podkreślili potrzebę wzmocnienia współpracy gospodarczej i w kwestiach bezpieczeństwa.

 6 lutego 2017 r. Kneset późnym wieczorem przyjął ustawę regulującą status żydowskich osiedli w Judei i Samarii. 60 parlamentarzystów poparło ustawę, a 52 głosowało przeciwko. Ustawa legalizuje i chroni tysiące żydowskich domów, które wybudowano przy wsparciu izraelskiego rządu przy braku odpowiednich regulacji majątkowych co do gruntów, na których powstały osiedla. Ustawa zezwala na pozostawienie takich domów. Właściciele gruntów otrzymają możliwość otrzymania rekompensaty w postaci alternatywnej działki lub odszkodowania finansowego w wysokości 125% wartości ziemi.

6 lutego 2017 r. izraelskie czołgi ostrzelały rano pozycje Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Później izraelskie siły powietrzne przeprowadziły trzy naloty na infrastrukturę Hamasu w północnej i południowej części strefy. Rzecznik armii powiedział, że “ataki zostały przeprowadzone w świetle wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca. Siły Obronne Izraela uznają organizację terrorystyczną Hamas jako wyłącznie odpowiedzialną za wszystko, co dzieje się w Gazie, i nie będą tolerować jakichkolwiek prób zaszkodzenia bezpieczeństwu Izraela i jego obywateli, i będą działać, aby zachować spokój po obu stronach.”

6 lutego 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg zniszczył pobliski punkt obserwacyjnyHamasu.

6 lutego 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem trzy obiekty Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy incydent w obszarze Kissufim.

6 lutego 2017 r. Islamski Dżihad oskarżył wieczorem Izrael odpowiedzialnością za najnowszą eskalację napięcia w Strefie Gazy. “To, co dzieje się w Gazie jest okrutną agresją, za którą Izrael ponosi pełną odpowiedzialność. Nie jesteśmy zainteresowani eskalacją, ani jej nie szukamy, ale nie pozwolimy, aby okupant nadal atakował Strefę Gazy. Izrael musi zaprzestać swoje ataki.” Podobne oświadczenie wydał również Hamas, wzywając do zaprzestania eskalacji.

6 lutego 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Londynie z brytyjskim premierem Theresą May. Netanyahu powiedział: “Na moim biurku stoją dwa portrety, jeden Herzla i drugi Churchilla. Ci dwaj liderzy ucieleśniają wspólne wartości, które umożliwiają wymianę handlu, technologii i współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi dwoma państwami. Stoimy w obliczu wyzwań – i to bardzo wyraźnie – od wojującego islamu, a szczególnie z Iranu. Iran dąży do unicestwienia Izraela, ma pragnienie podboju Bliskiego Wschodu, zagraża Europie, zagraża Zachodowi, zagraża światu. I dokionuje prowokacji za prowokacją.” May podkreśliła, że Wielka Brytania pozostaje zaangażowana na rzecz stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie, w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe.

7 lutego 2017 r. minister Joav Galant powiedział rano, że jeszcze przed wiosną istnieje możliwość eskalacji militarnej na granicach Strefy Gazy. “Strzelanie do obywateli państwa Izrael stanowi naruszenie naszej suwerenności i usiłuje zniszczyć nasze morale. Nie pozwolimy na takie rzeczy, i uderzymy w każdego, kto będzie usiłował nam zaszkodzić. Czy jest to proces, który w końcu doprowadzi do eskalacji? W mojej ocenie, w tej rundzie dojdzie do eskalacji, i musimy być przygotowani na taki moment w nadchodzącą wiosnę.”

7 lutego 2017 r. były minister sprawiedliwości Daniel Friedman powiedział rano, że istnieje możliwość, że Sąd Najwyższy odrzuci najnowszą ustawę o regulacji żydowskich osiedli w Judei i Samarii. “To prawda, że w izraelskim prawie istnieje zapis dotyczący nieuregulowanych własności, które wybudowano w dobrej wierze i braku świadomości, że ziemia jest własnością innej osoby. Jednakże definicja określenia ‘w dobrej wierze’ jest bardzo szerokie. Na tyle, że państwo w jakiś sposób wspiera go, aby uznać za uczynione w dobrej wierze. Nie jest to zgodne z naszym sposobem postępowania. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze przyjrzy się ustawie, którą my się zajmujemy. I to pomimo, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma żadnego uzasadnienia, aby się nią zajmować. Sąd ma wiele problemów, a ta ustawa nie jest największym przestępstwem wobec praw człowieka, jakie dzieje się na świecie. Niemniej jednak, obecna chwila nie jest najlepszym momentem na przyjmowanie takich ustaw. Musimy być bardziej ostrożni. Międzynarodowe prawo jest o wiele bardziej skomplikowane i politycznie znacznie bardziej stronnicze niż nasze wewnętrzne prawo.”

7 lutego 2017 r. izraelski minister turystyki Jariv Levin spotkał się w Tel Awiwie ze swoim tureckim odpowiednikiem Nabi Avci. Jest to pierwsza wizyta w Izraelu tak wysokiego tureckiego urzędnika od 2010 r. Omówiono perspektywy wzmocnienia współpracy turystycznej. Po rozmowach Avci powiedział: “Wiem, że w Izraelu istnieją kontrowersje w sprawie ostatnio przyjętej uchwały. Mamy nadzieję, że będzie interweniował Sąd Najwyższy i ostatecznie podejmie właściwą decyzję, zgodną z międzynarodowym prawem.”

7 lutego 2017 r. Sąd Najwyższy zarządził rano wyburzenie 17 domów mieszkalnych w żydowskim osiedlu Tapuach Maarav w Samarii. Osiedle powstało w 1978 r., jednak kilka jego domów wybudowano na prywatnych arabskich gruntach. Po rozpatrzeniu wszystkich odwołań, sąd podjął decyzję, że wyburzenie będzie miało miejsce do kwietnia 2018 r. Podczas rozprawy sądowej, przedstawiciel rządu zapowiedział, że będą podjęte starania o zalegalizowanie całego osiedla, co będzie wiązało się z odrzuceniem arabskich roszczeń o własność do ziemi.

7 lutego 2017 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat potępił w nocy najnowszą izraelską ustawę. “Izraelski parlament właśnie zatwierdził ustawę legalizującą kradzież palestyńskiej ziemi. Grabież jest nielegalna. Wszystkie izraelskie osiedla w Palestynie są nielegalne, a ich istnienie jest zbrodnią wojenną niezależnie od przyjętej przez izraelski parlament uchwały lub jakiejkolwiek decyzji podjętej przez dowolnego izraelskiego sędziego. Izraelskie osiedla negują pokój i możliwość rozwiązania dwupaństwowego. Przyjęcie tej uchwały pokazuje, że rząd Izraela zachęca izraelskich osadników i siły okupacyjne do kontynuowania ich ataków na ziemię oraz mieszkańców Palestyny. Przyjęta uchwała pokazuje wolę izraelskiego rządu, który niszczy wszelkie szanse na znalezienie politycznego rozwiązania. Jest najwyższy moment, aby przestać traktować Izrael jako państwo będące ponad prawem, i pociągnąć je do odpowiedzialności za systematyczne łamanie międzynarodowego prawa, i to wbrew międzynarodowej woli działającej na rzecz pokoju.”

7 lutego 2017 r. palestyńscy terroryści podłożyli w nocy improwizowany ładunek wybuchowy przy drodze prowadzącej do grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Izraelscy żołnierze nad ranem odkryli podejrzany ładunek, a saperzy zneutralizowali bombę.

7 lutego 2017 r. jordański minister informacji Mohamed Moman powiedział, że przyjęcie przez Izrael nowej ustawy regulującej status żydowskich osiedli w Judei i Samarii, może poprowadzić region ku dalszej przemocy i storpedować wszystkie wysiłki pokojowe. “To prowokacyjne prawo prawdopodobnie zabije wszelkie nadzieje na rozwiązanie dwupaństwowe.”

7 lutego 2017 r. tureckie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło najnowszą regulację prawną Izraela. “Zdecydowanie potępiamy przyjęcie przez izraelski parlament ustawy, która daje zgodę na różnorodne osiedla składające się z czterech tysięcy jednostek wybudowanych na palestyńskich prywatnych własnościach. Izraelska polityka jest nie do przyjęcia. Stoi w sprzeczności z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ i niszczy podstawę rozwiązania dwupaństwowego.”

7 lutego 2017 r. Unia Europejska ogłosiła, że w związku z przyjęciem najnowszej izraelskiej ustawy, zaplanowany na 28 lutego spotkanie z izraelską delegacją w Brukseli zostanie przełożone na późniejszy czas. Celem spotkania miało być omówienie stosunków między Izraelem a Unią Europejską.

8 stycznia 2017 r. koncern zbrojeniowy Elbit Systems Ltd. ogłosił, że wygrał przetarg na modernizację kilkudziesięciu wielozadaniowych śmigłowców Mi-17 jednego z azjatyckich państw. Kontrakt jest wart 110 mln $. Modernizacja będzie między innymi polegać na dodaniu systemów noktowizji oraz innych systemów, które poprawią możliwości operacyjne śmigłowców.

8 stycznia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że stopa bezrobocia w Izraelu w grudniu 2016 r. spadła do poziomu 4,3 % (w listopadzie wynosiła 4,5 %). Odesetek osób pracujących osiągnął poziom 61,3% ogółu populacji państwa. Ogółem w Izraelu zatrudnionych jest 3 mln 784 tys. Izraelczyków, a bezrobotnych pozostaje około 170 tys. osób.

8 stycznia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty we Francji powiedział, że jeśli rozbudowa izraelskich osiedli będzie kontynuowana, będzie zmuszony do zawieszenia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Izraelem.

Efraim

 z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.