Filmy i ksiazki

Wygnani do raju. Szwedzki azyl

Krystyna Naszkowska
 

Wydawnictwo: Agora

Data premiery

08.03.2017

 


 

Pierwszy w Szwecji kryminolog, reporter, który rozumie Szwedów lepiej, niż oni sami, wybitny architekt, perkusistka z doktoratem, dokumentalistka i fotografka z tytułem szwedzkiego fotografa roku, psychoanalityczka z literackim dorobkiem…

Creme de la creme szwedzkiego społeczeństwa, a wszyscy to… emigranci z Polski, których wygnała antysemicka nagonka w 1968 roku.

Szczere, przejmujące i zaskakujące rozmowy z ludźmi, dla których przymusowa emigracja nie była tylko osobistą katastrofą, ale również bodźcem, by zacząć życie na nowo. Jak to się stało, że ludzie, którzy w bagażu mieli niewiele więcej niż wspomnienia z ojczyzny, stali się współtwórcami sukcesu kraju, do którego rzucił ich los ofiar politycznej, antysemickiej nagonki.

Wspaniała opowieść o tym, że nawet najgorszy los można odmienić, jeśli wystarczająco tego chcemy i nie dajmy się złamać okolicznościom.

Polsko-żydowscy emigranci zintegrowali się ze społeczeństwem szwedzkim najlepiej ze wszystkich wybierających ten kraj. I chyba najwięcej mu dali. Na tle ich doświadczeń rysuje Naszkowska portret Szwecji ostatnich 50 lat. Głęboka, emocjonalna książka.
Remigiusz Grzela

Zapuścili korzenie, zrobili kariery, zrealizowali się zawodowo, rozwijali swoje zainteresowania i pasje z pożytkiem dla siebie i dla ogółu. Polska straciła, Szwecja zyskała. Otwarte kraje zawsze zyskują.
Piotr Paziński

Krystyna Naszkowska, publicystka i reporterka „Gazety Wyborczej” od pierwszego numeru. Związana z opozycją demokratyczną od połowy lat 70. W czasach pierwszej „Solidarności” pracowała w Agencji Prasowej „Solidarność” (AS). Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemnym „Tygodnikiem Mazowsze”, który drukowano w jej podwarszawskim domu. Autorka książek: „Jedz, co chcesz” i „Polskie rody biznesowe”. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tytuł: „Wygnani do raju. Szwedzki azyl”
Autor: Krystyna Naszkowska
Wydawca: Agora SA,
Miejsce i rok wydania: Warszawa, marzec 2017
Format: 135×215 mm
Liczba stron: 312
oprawa: twarda
premiera: 08.03.2017

TUTAJ mozesz zamowic ksiazke.

 

Kategorie: Filmy i ksiazki

1 odpowiedź »

 1. Komentarz przyslala Zosia Braun

  A WIEC TA KSIAZKA JEST JESZCZE JEDNYM DOWODEM, ZE WSZYSTKO JEST WZGLEDNE.

  OD KIEDY AZYL JEST RAJEM….A DO RAJU DOCHODZI SIE SAMEMU A NIE PRZEZ WYGNANIE.

  ALE NAJGORSZE JEST TO, ZE CI TZW „SUCCESSFULL POLISH JEWS” STRACILI SWOJA TOZSZAMOSC.

  ILE Z TEJ DEFINICJI „POLISH” POZOSTALO?

  A CO PRZEKAZA NASTEPNEMU POKOLENIU Z TEGO ZYDOWSTWA?

  TO JEST SMUTNY I TRAGICZNY KONIEC TEGO WYGNANIA A NIE ZADEN RAJ.

  KONIEC WIELOWIEKOWEJ HISTORII POLSKICH ZYDOW. ZIKHORNAM LE BRACHA.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.