Uncategorized

Pamiatki

Fundacja Shalom

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji zbierania pamiątek związanych z wydarzeniami Marca 1968 roku. Stwórzmy razem „Archiwum Marca”!

 


W roku 2018 przypada 50. rocznica wydarzeń Marca ’68. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN planuje opowiedzieć o Marcu ’68 i jego następstwach poprzez narracyjno-historyczną wystawę, przywracając pamięć o przyczynach i skutkach antysemickiej kampanii. Wystawa zostanie otwarta 8 marca 2018 roku.
Zagadnienie Marca ’68 będzie tłem do prezentacji nieznanych historii i losów polskich Żydów po opuszczeniu Polski, a także punktem wyjścia do Państwa udziału w naszym przedsięwzięciu.

Rozpoczynamy społeczną akcję zbierania pamiątek historycznych i opowieści świadków tamtych wydarzeń.

Zachęcamy do podzielenia się z nami przedmiotami oraz opowieściami związanymi bezpośrednio z nimi. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane bezpośrednio z wydarzeniami marcowymi, takie jak listy, fotografie, pamiętniki, dokumenty związane z wyjazdem, utratą pracy, emigracją, przedmioty codziennego użytku zabrane w drogę lub zostawione przyjaciołom w Polsce.
Podarowane muzeum pamiątki staną się ważnym elementem planowanej wystawy, budując część instalacji zatytułowanej „Archiwum Marca”. Inne będą mogły wejść w skład kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich. Przyjęte jako dary, zostaną należycie zabezpieczone w warunkach pozwalających na zachowanie ich dla przyszłych pokoleń, ale jednocześnie udostępnienie ich dla badaczy, w internetowej Centralnej Bazie Judaików czy na kolejnych wystawach.
Liczymy na Państwa odzew i chęć współtworzenia partycypacyjnej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Zachęcamy do kontaktu z pracownikami Działu Zbiorów odpowiedzialnymi za zbieranie pamiątek, telefonicznie lub e-mailowo: Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz (22 37 93 715, aprzezdziecka@polin.pl)
i Przemysław Kaniecki (22 47 10 326, pkaniecki@polin.pl)

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.