Polityka

Wiadomosci z Izraela

12 marca 2017 r. silne wiatry spowodowały wystąpienie dużych burz pyłowych nad pustynią Negew. Ministerstwo ochrony środowiska wydało ostrzeżenie o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza, zalecając osobom starszym, chorym i dzieciom pozostawanie w domach.

12 marca 2017 r. alarmy bombowe były powodem ewakuacji 5 żydowskich centrów kultury w Stanach Zjednoczonychy i Kanadzie.

12 marca 2017 r. w Holandii doszło do gwałtownych muzułmańskich protestów, podczas których doszło do starć z policją. Muzułmanie podczas starć wznosili antysemickie hasła. Przyczyną eskalacji było zablokowanie przez holenderską policję prób wpływania tureckich ministrów na turecką społeczność zamieszkującą w Holandii, w której za trzy dni mają odbyć się wybory parlamentarne.

13 marca 2017 r. gwałtowne opady deszczu nawiedziły w nocy północną część kraju. W Galilei i rejonie Hajfy spadło 100 mm deszczu.

13 marca 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskich policjantów przy Bramie Lwiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Rannych zostało 2 policjantów. Napastnik został zastrzelony. Terrorysta pochodził z dzielnicy Jabel Mukaber we Wschodniej Jerozolimie.

13 marca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu, Jasonem Greenblattem. Przyjechał on do Izraela z misją rozpoznawczą w celu kształtowania polityki Stanów Zjednoczonych względem żydowskiego osadnictwa w Judei i Samarii. Podczas rozmowy omówiono kwestię ewentualnego przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy oraz zagadnienia izraelskiej polityki osadniczej w Judei i Samarii.

13 marca 2017 r. amerykański koncern komputerowy Intel zakupił izraelską firmę Mobileye za 14,9 mld dolarów. Jest to największa tego typu transakcja w historii izraelskiego przymysłu hi-tech. Mobileye we współpracy z BMW rozwija technologie autonomicznych samochodów. Intel zapowiedział, że połączenie sił umożliwi wdrożenie autonomicznych pojazdów do sprzedaży od 2021 r. Firma Mobileye działa od 1999 r. Minister nauki i techniki Ofir Akunis powiedział przy tej okazji: “Izrael jest potęgą nauki, technologii i innowacji. Fakt, że takie międzynarodowe giganty dostrzegają potencjał Izraela i kupują rozwijające się firmy w tej dziedzinie, jest źródłem dumy dla Izraela. Pokazuje to, jak silnym jest przemysł technologiczny Izraela.”

13 marca 2017 r. kilkuset Palestyńczyków przeszło w protestacyjnym marszu przez Ramallah, w Samarii. Demonstranci wzywali Mahmouda Abbasa do ustąpienia i krytykowali go za pro-izraelską politykę. Doszło do starć palestyńskiej policji z demonstrantami.

13 marca 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowski autobus przy osiedlu Beit El w Samarii. Nikt nie został ranny.

13 marca 2017 r. dowódca irańskiej Gwardii Republikańskiej powiedział, że Iran uruchomił w Libanie fabrykę produkującą rakiety i inną broń dla Hezbollahu. Powodem uruchomienia takiej wytwórni miały być izraelskie naloty na transporty z uzbrojeniem dla Hezbollahu.

14 marca 2017 r. służby medyczne Sił Obronnych Izraela poinformowały, że od wybuchu w 2013 r. wojny domowej w Syrii, Izrael udzielił pomocy medycznej ponad 2,6 tys. Syryjczykom, i to pomimo faktu, że Izrael i Syria nadal pozostają w stanie formalnej wojny. “Ranni docierają do granicy, gdzie otrzymują pierwszą pomoc od izraelskich zespołów medycznych, zanim zostaną przetransportowani do szpitali.”

14 marca 2017 r. geolog i doradca wojskowy Jossi Langotski wyraził głębokie zaniepokojenie możliwością powstania nowego frontu na północy kraju. “Jak ostrzegałem w przeszłości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Hezbollahwykopał tunele pod naszymi granicami. Niestety, pomimo tego wszystkiego, co mówiłem w przeszłości, nic nie zrobiono w tym temacie. Skalne podłoże na północy jest trudne, ale wierzcie mi, że nie jest trudniejsze od granitu w Korei Północnej, i Korea Północna, która jest zaangażowana tutaj na Bliskim Wschodzie, wykopała cztery tunele do zaatakowania Korei Południowej. Każdy z tych tuneli był wystarczająco duży, że mogły przez nie przejechać szturmowe pojazdy wojskowe lub czołgi. Tunele prowadzące z południowego Libanu do Izraela mogą być bardzo nieprzyjemne dla nas.”

14 marca 2017 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan nakazał zamknięcie w Jerozolimie arabskiego biura kartografii opłacanego przez Autonomię Palestyńską. Biuro było prowadzone przez Khalila Tafakji w celu monitorowania sprzedaży gruntów przez Palestyńczyków na rzecz Żydów we Wschodniej Jerozolimie. Erdan powiedział: “Działalność biura była częścią planu Autonomii Palestyńskiej podważania naszej suwerenności w Jerozolimie i zastraszania Arabów, by nie sprzedawali nieruchomości w mieście Żydom. Będę nadal surowo działać, aby zapobiec palestyńskiej suwerenności w Jerozolimie.” W Autonomii Palestyńskiej sprzedaż gruntów Żydom jest karana śmiercią.

14 marca 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Greenblatt zapewnił Abbasa, że prezydent Donald Trump pragnie pomóc obu stronom konfliktu i osiągnąć ostateczne porozumienie pokojowe.

14 marca 2017 r. na syryjskim obszarze Wzgórz Golan powstała nowa grupa terrorystyczna Harakat Hezbollah al-Nujaba. Jej przedstawiciel, Sejeda Moussavi powiedział: “Po ostatnich zwycięstwach utworzyliśmy Brygadę Wyzwolenia Golanu. Szkolimy bojowników do konkretnych celów. Jeśli rząd Syrii postanowi, to my i nasi sojusznicy jesteśmy gotowi do podjęcia działań w celu wyzwolenia Golanu. Arabskie i islamskie państwa nie pozwolą, aby jakiś obszar pozostawał pod okupacją.” Informacje wywiadowcze wskazują, że grupa jest ściśle powiązana z Hezbollahem i finansowana przez Iran. Jej członkowie są dobrze wyszkoleni i uzbrojeni w czołgi T-90 (pochodzą z syryjskiej armii) oraz irańskie systemy rakietowe. Grupa posiada elitarną jednostkę przeszkoloną przez wojskowych ekspertów z Iranu. Formacja jest dobrze przygotowana do prowadzenia wojny partyzanckiej oraz walk miejskich. Na jej czele stoi szejk Al-Kabi, który nieustannie podróżuje pomiędzy Syrią, Libanem, Irakiem i Iranem. Istnieją potwierdzone informacje o jego spotkaniach z przedstawicielami irańskich sił bezpieczeństwa oraz z przywódcą libańskiego Hezbollahu szejkiem Nasrallahem.

15 marca 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w południe ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu, Jasonem Greenblattem. Omówiono tematykę partnerstwa izraelsko-amerykańskiego na rzecz wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Greenblatt potwierdził, że bezpieczeństwo Izraela i jego mieszkańców ma fundamentalne znaczenie.

15 marca 2017 r. palestyńscy terroryści wieczorem wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

15 marca 2017 r. izraelski dron obserwacyjny Skylark spadł przed południem na teren Strefy Gazy. Dron należał do korpusu artylerii i prowadził rutynowy rekonesans. Spadł w rejonie Saja’iyya w północnej części Strefy Gazy. Rzecznik sił powietrznych poinformował, że przyczyny i okoliczności całego zdarzenia są ustalane.

15 marca 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem wjechać samochodem w grupę Izraelczyków stojących na przystanku autobusowym w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Samochód uderzył w barierę chroniącą przystanek przed podobnymi atakami. Nikt nie został ranny. Żołnierze aresztowali ranną w ataku napastniczkę. Okazało się, że miała ona 16-lat.

15 marca 2017 r. członek biura politycznego Hamasu, Khalil Al-Haja oświadczył, że jego ugrupowanie nie jest zainteresowane kolejną konfrontacją z Izraelem, jednak będzie w dalszym ciągu koncentrować się na wzmacnianiu swoich zdolności wojskowych. “Przestrzegamy zasad rozejmu z 2014 r., ale jeśli zostanie na nas wymuszona wojna, będziemy jak lwy na polu bitewnym.”

15 marca 2017 r. palestyński terrorysta uzbrojony w nóż usiłował wieczorem wejść na teren przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika.

15 marca 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem II. Tematyka rozmów dotyczyła procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Abdullah podkreślił znaczenie roli jaką Stany Zjednoczone odgrywają w procesie pokojowym. Podkreślił przy tym, że sprawiedliwe i kompleksowe porozumienie pokojowe musi obejmować utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego. Greenblatt podkreślił rolę jaką w procesie pokojowym odgrywa Jordania.

15 marca 2017 r. sekretarz wykonawczy Komisji Gospodarczo-Społecznej ONZ dla Zachodniej Azji (ESCWA) Rima Khalaf opublikował w Bejrucie (Liban) raport oskarżający Izrael o ustanowienie reżimu apartheidu, który w całości zdominował Palestyńczyków. Khalaf powiedział: “ESCWA jest pierwszą agencjąONZ, której raport jasno i otwarcie stwierdza, że Izrael jest rasistowskim państwem, które wprowadziło system apartheidu, który prześladuje naród palestyński.” ESCWA skupia 18 arabskich państw z Zachodniej Azji. Raport został przygotowany na wniosek państw członkowskich. Raport stwierdza, że “strategiczna fragmentacja narodu palestyńskiego jest główną metodą, przez którą nakłądana jest polityka apartheidu”. Palestyńczyków podzielono na cztery grupy społęczne, które są odmiennie traktowane pod względem odrębnych przepisów, praw i przywilejów. W raporcie zidentyfikowano cztery grupy Palestyńczyków: (1) palestyńscy obywatele państwa Izrael, (2) Palestyńczycy zamieszkujący Wschodnią Jerozolimę, (3) Palestyńczycy żyjący na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, oraz (4) palestyńscy uchodźcy żyjący na wygnaniu.

16 marca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu, Jasonem Greenblattem. Było to ich kolejne spotkanie podczas wizyty wysłannika na Bliskim Wschodzie.

16 marca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu poinformował swój gabinet rządowy: “Jesteśmy w trakcie dialogu z Białym Domem, a naszym celem jest osiągnięcie uzgodnionej polityki względem budowy osiedli. Uzgodnionej nie przez stronę amerykańską, ale oczywiście dla nas.” Premier powtórzył również swoje zobowiązanie do utworzenia nowej wspólnoty dla mieszkańców ewakuowanego osiedla Amona. “Powtarzam mieszkańcom Amona: Zobowiązałem się i wypełnię to zobowiązanie.”

16 marca 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt spotkał się w południe z przywódcami żydowskich osadników, Jossi Daganem i Odedem Revivi. Było to pierwsze oficjalne spotkanie wysłannika Stanów Zjednoczonych z przywódcami żydowskich społeczności w Judei i Samarii. Omówiono problematykę rozwoju żydowskich osiedli w tym rejonie.

16 marca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa obiekty Hamasu w Strefie Gazy. Celem był ośrodek szkoleniowy Hamasu w Deir al-Balah. Była to odpowiedź na wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

16 marca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas potępił dzisiejszą wypowiedź Liebermana, który nazwał Narodowy Fundusz Palestyński organizacją terrorystyczną. “Podczas, gdy administracja Stanów Zjednoczonych przeprowadza rozmowy ze wszystkimi stronami i gdy wysłannik prezydenta Trumpa przebywa w regionie przygotowując atmosferę sprzyjającą mediacji, to taka wypowiedź jest próbą Izraela stworzenia przeszkody i udaremnienia amerykańskich wysiłków. Zdecydowanie sprzeciwiamy się tej decyzji i żądamy, aby rząd Izraela natychmiast poradził sobie z nią i anulował ją, ponieważ doprowadzi to do upadku fundamentów Porozumień z Oslo i porozukmień prawnych z Izraelem.” Abbas poinformował także, że w najbliższym czasie osobiście spotka się z prezydentem Trumpem. “Mamy nadzieję, że te kontakty doprowadzą do końca, do pokoju.”

16 marca 2017 r. Departament Stanu USA wyjaśnił, że pomimo propozycji prezydenta Donalda Trumpa wprowadzenia zmian wydatków budżetowych, nie wpłynie to w żaden sposób na pomoc udzielaną Izraelowi, natomiast poziom pomocy dla Egiptu i Jordanii jest w dalszym ciągu analizowany. “Nasza pomoc dla Izraela jest gwarantowana … oczywiście odzwierciedla nasze silne przywiązanie do jednego z naszych największych partnerów i sojuszników.”

17 marca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy kilka celów w syryjskiej części Wzgórz Golan. W stronę izraelskich samolotów wystrzelono rakiety przeciwlotnicze. Jedną z tych rakiet zestrzelił izraelski system obrony przeciwrakietowej. Ze względów bezpieczeństwa ogłoszono jednak w nocy alarm dla społeczności położonych w północnej części Doliny Jordan, gdzie mogła spaść ta wystrzelona rakieta SA-5. Najprawdopodobniej celem izraelskiego ataku był transport z bronią dla Hezbollahu.

 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.