Uncategorized

Pomagać za cenę życia. Historia rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej przyjęli w czasie okupacji pod swój dach ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Grnfeldów i Didnerów. Zadenuncjowani przez granatowego policjanta zostali bestialsko zamordowani 24 marca 1944 r. Zginęła też szóstka ich dzieci, z których najstarsze miało osiem lat. Wiktoria Ulmowa w chwili egzekucji była w ciąży i zaczęła rodzić swoje siódme dziecko. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny całej bohaterskiej rodziny z Podkarpacia

 


W 1995 r. przyznano Ulmom tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Markowej w 2004 r. stanął pomnik upamiętniający ich śmierć.

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

17 marca 2016 r. zostało otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej pod Łańcutem. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda nazwał Markową „wielkim miejscem Rzeczypospolitej”, gdzie wydarzyły się rzeczy, dzięki którym „my, jako Polacy, możemy czuć się godnie”.

Na powierzchni 500 m kw. odtworzono dom Ulmów, wybudowano salę wystawową i wykładową oraz pracownię naukową. W muzeum znalazły się m.in. zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej. Wśród nich są fotografie ukrywanych przez Ulmów Żydów poplamione kroplami krwi ofiar niemieckiej zbrodni z 24 marca

W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej mieszkało ok. 120 Żydów.

Według historyków, w czasie okupacji niemieckiej co najmniej 1600 Polaków z terenu obecnego woj. podkarpackiego ukrywało ok. 2900 Żydów. Niemcy zamordowali w tym regionie ok. 200 Polaków ratujących Żydów.

Społecznicy

Józef Ulma urodził się w 1900 r. Był znanym w okolicy utalentowanym sadownikiem, hodował też pszczoły i jedwabniki. Był zarazem społecznikiem, bibliotekarzem i działaczem katolickim. Jego wielką pasją było fotografowanie. Dzięki pasji Józefa zachowało się wiele zdjęć, które dokumentują życie rodziny.

Ulmowie pobrali się w 1935 r. O 12 lat młodsza Wiktoria, z domu Niemczak, przed ślubem chodziła na kursy organizowane przez Uniwersytet Ludowy w pobliskiej Gaci. Potem całkowicie poświeciła się domowi i wychowywaniu dzieci.

Pomoc za wszelką cenę

Calosc TUTAJ
Przyslala Rimma Kaul

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. WE WSI JADOWNIKI MOKRE UKRYWALO SIE 7-MIORO ZYDOW I JA WSROD NICH
  W 1943R. KTOS DONIOSL NA GESTAPO ZE WE WSI UKRYWAJA SIE ZYDZI
  NIEMCY PRZESZUKALI CALA WIES KILKA SET DOMOW, NIKOGO NIE ZNALEZIONO WSZYSCY SIEDMIORO PRZEZYLI WOJNE WRAZ Z POLAKAMI BOHATERAMI
  PO WOJNIE W 1945. TROJE ZYDOW ZOSTALO ZAMORDOWANYCH PRZEZ
  POLAKOW W JADOWNIKACH MOKRYCH
  ADOLF KUNSTLICH

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.