Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Nie żyje Wojciech Młynarski

W środę zmarł Wojciech Młynarski – poinformowała jego córka Paulina Młynarska. Młynarski – bard, poeta, artysta kabaretowy, autor piosenek, ale też dramaturg, scenarzysta i reżyser teatralny, 26 marca skończyłby 76 lat.

Calosc TUTAJ


Palestyńczycy: Dlaczego “regionalny proces pokojowy” poniesie porażkę

Oto fundamentalnie błędne przeświadczenie: kraje arabskie mogą pomóc w osiągnięciu pokoju na Bliskim Wschodzie przez przekonanie, lub raczej naciski na Palestyńczyków, by uczynili ustępstwa wobec Izraela.

To przeświadczenie zarówno wprowadza w błąd, jak jest bezpodstawne.

Calosc TUTAJ


Czeski następca T-72. Hiszpański Leopard czy izraelski Sabra?

Czechy w ramach programu modernizacji armii planują wprowadzić na uzbrojenie nowe czołgi i bojowe wozy piechoty, które w 7. Brygadzie Zmechanizowanej zastąpią posowieckie BMP-2 i T-72M4 CZ. Wśród potencjalnych następców tych ostatnich wymienia się przede wszystkim używane hiszpańskie Leopardy 2A4, ale rozważana jest też oferta izraelskiego IMI Systems obejmująca czołg Sabra bazujący na M60A3.

Calosc TUTAJ


Harris: Dlaczego Polska

Odkryłem, że jest w duszy narodu polskiego coś, co jest mi całkiem znajome – pisze prezes Amerykańskiego Komitetu Żydów, który otwiera biuro w Warszawie. Dorastałem w domu, który nie był propolski. Polska była postrzegana jako kraj, w którego historii antysemityzm występował często, a bywało, że miał zgubne skutki. Jak to się zatem stało, że wyszedłem z takiego domu, a obecnie działam w czołowej światowej organizacji żydowskiej, głęboko zaangażowanej w tworzenie nowego rozdziału w stosunkach polsko-żydowskich? I jak czułaby się moja rodzina, wiedząc, że pod koniec marca ponad 100 liderów AJC z całych Stanów Zjednoczonych spotka się, aby świętować otwarcie naszego najnowszego biura, AJC Europa Środkowa, w stolicy Polski?

Calosc TUTAJ


‘I buried my negatives in the ground in order that there should be some record of our tragedy.’ The photographs of Henryk Ross.

Officially, former Polish press photojournalist Henryk Ross was forced to work by the Nazi regime as a bureaucratic photographer for the Jewish Administration’s statistics department. He took photographs for Jewish identification cards, as well as images used as propaganda for the Lodz Ghetto. Ross, a Jew, was one of at least 160,000 people held in the Lodz Ghetto in Poland, second only to the Warsaw Ghetto in German-occupied Europe. Unofficially, at great personal danger, Ross documented the cruel truth of life under Nazi rule. In the four-year existence of the Lodz Ghetto, a quarter of its prisoners died of starvation. In 1942, nearly 20,000 were deported to the death camp of Chelmno; in 1944, 70,000 were sent to Auschwitz.

Calosc TUTAJ


Nie mogę stać z boku, gdy depcze się prawo

O rozmontowywaniu praworządności, pokusie ulegania przez sędziów naciskom polityków i o tym, jak władza triumfuje nad sprawiedliwością – mówi Agacie Łukaszewicz nagrodzony przez „Rzeczpospolitą” tytułem Prawnik Roku były pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Calosc TUTAJ


“Tureckie przebudzenie” Europy

Turcja, oficjalnie, jest kandydatką do pełnego członkowstwa w Unii Europejskiej. Prowadzi także negocjacje z Brukselą w sprawie umowy, która pozwoliłaby milionom Turków na podróże do Europy bez wizy. Ale Turcja nie jest podobna do innych krajów europejskich, które dołączyły lub dołączą do UE: wybór przywódcy, który sprawuje władzę od 2002 r., przez Turków aż nazbyt wyraźnie czyni z tego kraju niepasujący element.

Calosc TUTAJ


85. urodziny obchodzi “hetman filmu polskiego” Jerzy Hoffman

Jerzy Hoffman, reżyser nazywany “wielkim hetmanem polskiego kina”, twórca legendarnych ekranizacji kolejnych części “Trylogii” Henryka Sienkiewicza oraz m.in. filmów “Prawo i pięść”, “Znachor” i “Trędowata”, obchodzi w środę 85. urodziny.
Calosc TUTAJ

Żydzi z całego świata będą się modlić w Leżajsku przy grobie cadyka
Pierwsze grupy Żydów z całego świata przybywają w piątek do Leżajska (Podkarpacie), aby wziąć udział w obchodach 230. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Łącznie spodziewanych jest 6-7 tys. chasydów.
Calosc Tutaj

Kary więzienia w zawieszeniu za znieważenie Żydów w Lelowie
Na kary po pół roku więzienia w zawieszeniu skazał sąd w Myszkowie (Śląskie) trzech młodych mężczyzn, oskarżonych o znieważenie Żydów, którzy przyjechali do Lelowa (Śląskie), by modlić się przy grobie cadyka Dawida Bidermana.

Oskarżeni odpowiadali też za znieważenie tablic upamiętniających cadyka i pomordowaną ludność żydowską.

Calosc TUTAJ

75 lat temu do obozu zagłady w Bełżcu przywieziono pierwsze transporty

Około 450 tys. Żydów z Polski i innych krajów Europy zamordowali Niemcy w 1942 r. w obozie zagłady w Bełżcu (Lubelskie). 75 lat temu, 17 marca 1942 r. przywieziono tu pierwsze transporty ludzi w ramach Akcji Reinhardt – zaplanowanej zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Spośród więźniów i ofiar Bełżca przeżyły tylko trzy osoby, które po wojnie dały świadectwo o obozie: Rudolf Reder, Chaim Hirszman oraz Izrael Schapiro.

Przez wiele lat teren byłego obozu w Bełżcu nie był upamiętniony, po wojnie pamięć o nim prawie zanikła. W latach 50. XX w. na jego terenie wybudowano nawet tartak.

Calosc TUTAJ
 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.