Uncategorized

Jednostka 8200.

Ucza najlepszych szpiegow

Izrael intensywnie przygotowuje się do wojny cybernetycznej. Gwałtowny rozwój technologii informatycznych sprawił, że Izraelczycy, zgodnie z zasadą: „Nie daj się zaskoczyć, bądź lepszy od nieprzyjaciela”, chcą zajmować jedno z czołowych miejsc na świecie w dziedzinie cyberobrony i cyberbezpieczeństwa. Firmy i korporacje, które współpracują z wojskiem i rządem, przeżywają niezwykły boom. Rozwijają najnowsze technologie, które zabezpieczają kraj i społeczeństwo przed atakami hakerów i wrogich państw.


Tajemnicza Jednostka 8200. To od niej niemal wszystko się zaczyna. Elitarna struktura w izraelskich służbach specjalnych, która zajmuje się od lat wywiadem i kontrwywiadem elektronicznym. Jej możliwości technologiczne są porównywalne z możliwościami amerykańskiej NSA. Jeszcze całkiem niedawno o Jednostce 8200 nie wolno było pisać, a jej członkowie nie mogli publicznie wypowiadać się o pracy w tych strukturach. Ale dzisiaj jest o tym głośno.

O jednostce 8200 mówią jej byli pracownicy. Nikt nie zaprzecza jej istnieniu. Izraelczycy z dumą podkreślają, że mają u siebie strukturę na miarę amerykańskiego wywiadu. Jest jeszcze jeden powód, dla którego o Jednostce 8200 można usłyszeć w wielu miejscach. Stała się ona bowiem kuźnią najlepszych kadr dla dynamicznie rozwijającego się sektora technologii cyberbezpieczeństwa. Izrael stawia sobie za cel, by obok Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin oraz niektórych krajów Europy Zachodniej być jednym z globalnych liderów w tej dziedzinie. Doświadczenia i umiejętności, jakie ze służb wywiadowczych wynosi wielu Izraelczyków, są bezcenne. Wojskowe i cywilne struktury państwa Izrael ściśle współpracują z sektorem nowych technologii. Łącznikiem między nimi są często „absolwenci” Jednostki 8200.

Narażeni na ataki

Izrael stał się polem doświadczalnym dla sektora cyberbezpieczeństwa. W pobliżu Tel Awiwu i na Pustyni Negew, w Ber Szewie, powstają specjalne parki technologii i innowacji, które są swoistym laboratorium nowych idei i nowych technologii cybernetycznych. W państwie żydowskim swoje przedstawicielstwa mają od lat największe i najważniejsze koncerny informatyczne. Aby ściągnąć do siebie najważniejszych graczy, rządy izraelskie zapewniły przedsiębiorstwom dobre warunki do inwestycji, zaś ośrodki akademickie ściśle współpracują z rządem i z wojskiem. Armia izraelska z kolei jest zainteresowana pozyskiwaniem nowych pomysłów w dziedzinie bezpieczeństwa i dlatego, przy zachowaniu „supertajności”, otworzyła się na współpracę z biznesem.

Izrael jest jednym z najbardziej narażonych na ataki państw świata. Ale dzisiaj państwu żydowskiemu, w przeciwieństwie do poprzednich dekad, nie zagraża atak ze strony konwencjonalnych armii arabskich. Izraelczycy szczególnie obawiają się za to irańskiego programu zbrojeń rakietowych i nuklearnych  oraz ataków z cyberprzestrzeni. Od dekad najważniejsza doktryna obronna Izraela streszcza się w zdaniu: „trzeba mieć zasadniczą przewagę nad sąsiadami i nieprzyjaciółmi, trzeba ich wyprzedzać w każdej dziedzinie”.

Przewaga wojskowa w sensie konwencjonalnym sprawiła, że Izraelczycy wygrali kilka wojen z sąsiadami. Dzisiaj także pracują nad tym, aby przewagę strategiczną i technologiczną utrzymać, czego dobitnym przejawem było pozyskanie w grudniu 2016 r. pierwszych myśliwców piątej generacji F-35, które przekazał Izraelowi Pentagon w ramach wieloletniego programu wsparcia militarnego. Nowe myśliwce nazywane są w Izraelu „Adir” (Potężny).

Ale drugim filarem, na którym budowane będzie bezpieczeństwo Izraela, jest cyberbezpieczeństwo. Tempo zmian w cyberprzestrzeni jest niezwykłe, dlatego tempo budowy struktur i technologii musi mu dorównywać, aby Izrael mógł utrzymywać przewagę nad nieprzyjaciółmi. Wygląda na to, że to mu się udaje. Ale zaawansowane struktury cyberobrony państwa to nie wszystko. Oprócz nich w sektorze cyberbezpieczeństwa działa w Izraelu kilkaset firm i start-upów. Aż 1/5 światowych inwestycji w cyberbezpieczeństwo to inwestycje tylko w samym Izraelu. Połowa izraelskiego eksportu to technologie, zwłaszcza wysokie.

CyberGym

Calosc      

 TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.