Uncategorized

Aktualne artykuly minionega tygodnia zebral Adam Mer

 Powstał szlak turystyki kulturowej po b. żydowskich miasteczkach

Rozpoczął się pierwszy sezon turystyczny na nowym szlaku prowadzącym przez dawne żydowskie miasteczka na pograniczu Polski, Ukrainy i Białorusi. Szlak powstał dzięki projektowi Shtetl Routes, prowadzonemu przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.
Calosc TUTAJ

W Warszawie uczczono pamięć ofiar zbrodni w Ponarach – „Wileńskie

Pamięć o ofiarach niemieckiej zbrodni w podwileńskich Ponarach uczczono w niedzielę podczas uroczystości na warszawskich Powązkach. W obchodach Dnia Ponarskiego wzięli udział m.in. członkowie rodzin pomordowanych. Szacuje się, że w latach 1941-1944 w Ponarach zginęło ok. 100 tys. osób, w tym ok. 70 tys. Żydów polskiego pochodzenia i do 20 tys. Polaków.

Ponadto – pisała Maria Wardzyńska – „Zdarzało się, że księża litewscy z ambon nawoływali do pogromu Polaków jako elementu gorszego od Żydów” (M. Wardzyńska, „Sytuacja ludności polskiej w Generalnym Komisariacie Litwy, czerwiec 1941-lipiec 1944”)

 Calosc TUTAJ


 

Szewach Weiss: polsko-żydowskie pojednanie tylko na podstawie „totalnej prawdy historycznej”

Polsko-żydowski dialog wymaga dużej delikatności, a pojednanie możliwe jest tylko na podstawie „totalnej prawdy historycznej” – mówi PAP ambasador Izraela w Polsce w latach 2001-2003 i b. szef Knesetu Szewach Weiss.
Calosc TUTAJ

Dziś pogrzeb Wiktora Osiatyńskiego.
Zostawia nam zadanie do wykonania – Archiwum Osiatyńskiego, zapis czynów władzy, gdy narusza prawo i wykracza poza demokratyczny mandat. W poprzedniej epoce politycznej bronił praw mniejszości przed „dyktaturą większości”. Wtedy i teraz wzywał do determinacji i odwagi, bo „jak ktoś niczego nie żąda, nie dostaje nic”
Calosc TUTAJ

Gdyby Niemcy wygrały wojnę, Polacy jako naród przestaliby istnieć
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule powinna się wydawać oczywista. Polska wyszła zwycięsko z II wojny światowej, ponieważ walczyła z Niemcami hitlerowskimi od pierwszego do ostatniego dnia tej wojny w zwycięskiej Wielkiej Koalicji i to polscy żołnierze z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki – kpr. Antoni Jabłoński, kan. Aleksander Karpowicz, kan. Eugeniusz Mierzejewski, plut. Kazimierz Otap i ppor. Mikołaj Troicki – zawiesili 2 maja 1945 r. biało-czerwoną flagę na pruskiej Kolumnie Zwycięstwa w parku Grosser Tiergarten w Berlinie. Niestety, żyjemy w czasach coraz powszechniejszego rewizjonizmu historycznego, w których ten oczywisty – wydawałoby się – fakt jest kwestionowany. …​

Calosc  TUTAJ


 
 Uczestnicy Czarnego Protestu mieli naklejki Polki Walczącej. Sąd ukarał organizatorkę
 Sąd Rejonowy w Kielcach ukarał grzywną 2 tys. zł organizatorkę tzw. Czarnego Protestu. Za to, że uczestnicy protestu mieli naklejki Polki Walczącej przypominające prawnie chroniony znak powstańczej kotwicy.
  Calosc TUTAJ

 

58. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

W maju rozpoczyna się 58. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich, który jak co roku będzie stałym punktem programu na warszawskiej mapie kultury od wiosny aż po złotą jesień.  Koncert inauguracyjny 14 maja rozpocznie światowej sławy pianista Lukas Geniušas. Jest to doskonała okazja dla wszystkich koneserów muzyki, aby na żywo posłuchać  genialnych interpretacji muzyki Chopina.

 Calosc TUTAJ

 
 Zabijać i burzyć. Rewolucja francuska a księża

Oczywiście, pamięta się o niektórych krwawych zajściach, takich jak ścięcie króla. Skala mordów została jednak zapomniana. Tymczasem rewolucja francuska była równie brutalna co wielka czystka w ZSRR – różniła się przede wszystkim skalą, związaną z ograniczeniami technicznymi.

   Calosc TUTAJ

 


 
 Bez samobiczowania nie ma wolności
Po raz pierwszy od 1990 roku w Polsce media są tylko częściowo wolne – podaje amerykańska pozarządowa organizacja Freedom House. Powód tej przegranej w swoistym rankingu wolności jest jednak zaskakujący. Wszystko przez rządową narrację na temat udziału Polaków w zbrodniach II wojny światowej.
Calosc TUTAJ

 
Dzień Teatru Publicznego – 13 – 20 maja 2017
​13 maja 2017 po raz trzeci obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji 97 teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień – aż do 20 maja – zagra spektakle „za grosze”. Dokładnie za 500 groszy​
Calosc TUTAJ

Od 15 maja VIII festiwal Poznań Poetów
Spotkania z autorami, w tym z Krystyną Miłobędzką i Ewą Lipską, dyskoteka poetycka, podczas której za konsoletą DJ-ską staną poeci, oraz wydarzenia poświęcone twórczości Boba Dylana i Leonarda Cohena złożą się na rozpoczynającą się 15 maja VIII edycję festiwalu Poznań Poetów.
Calosc  TUTAJ

Lek na bazie marihuany wkrótce trafi na rynek?

​Lekarze z wojewódzkiego szpitala w Lublinie testują preparat na padaczkę lekooporną w postaci oleju o nazwie Epidiolex. Lek na bazie leczniczej marihuany prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie dostępny dla pacjentów – podaje „Dziennik Wschodni”.​

Calosc TUTAJ


Czy gluten jest zdrowy dla serca?

​Nowe badanie, przeprowadzone na ponad 100 tys. uczestników, wykazało, że spożywanie glutenu w żaden sposób nie zwiększa ryzyka chorób serca u osób bez celiakii. Co więcej – eliminacja glutenu może wręcz sercu szkodzić, gdyż pozbawia nas korzystnych dla tego organu produktów pełnoziarnistych.​

Calosc TUTAJ


Daktyle – dodają energii, zmniejszają ryzyko miażdżycy oraz wspierają 4 inne elementy Twojego zdrowia

Daktyle, to niesamowite owoce, które potrafią dodać świeże pokłady energii. Ponadto poprawia wiele aspektów zdrowia! Daktyle są lekko słodkie, powinny smakować niemal każdemu.

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.