Uncategorized

Warszawa stolicą żydowskiego kina. Które filmy warto zobaczyć?

24 maja rusza 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. W kinie Muranów zostanie wyświetlonych ponad 30 filmów fabularnych, dokumentów i krótkich metraży, które podejmują tematykę żydowskiej kultury i historii. W programie znajdą się produkcje z całego świata, a wśród pokazów specjalnych nie zabraknie polskich akcentów, czyli wyjątkowego przeglądu dzieł Andrzeja Wajdy.

Festiwal „Żydowskie Motywy” od 2004 roku przybliża polskim widzom fascynującą żydowską kulturę, pielęgnuje pamięć o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów oraz promuje idee tolerancji i różnorodności – tak organizatorzy warszawskiego przeglądu filmowego w skrócie podsumowują swoją trzynastoletnią działalność i zapowiadają, że tegoroczna edycja wydarzenia będzie równie zachwycająca, jak do tej pory. Skąd ta pewność? Wystarczy spojrzeć na bogaty repertuar kinowy oraz program imprez towarzyszących – festiwal zaprezentuje w tym roku najciekawsze nowe produkcje o tematyce żydowskiej, którym towarzyszyć będą dyskusje filmowe, wykłady o kulturze i sztuce oraz spotkania z twórcami.

Święto żydowskiego kina potrwa pięć dni, podczas których nieodpłatnie będzie można uczestniczyć we wszystkich projekcjach filmowych. Niektóre z nich powalczą także o nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa, o której przyznaniu zadecyduje wybitne grono jury: reżyserki Joanna Kos-Krauze i Anna Zamecka oraz teolog i krytyk filmowy ks. Andrzej Luter.

Żydzi w filmach Wajdy

Poza konkursem równie doniosłym wydarzeniem będą pokazy specjalne filmów Andrzeja Wajdy. W kinie Muranów zobaczymy m.in. „Wesele” (1972) oraz „Korczaka” (1990), czyli produkcje poruszające wątki żydowskie – a tych w twórczości polskiego reżysera można odnaleźć mnóstwo. Projekcje staną się doskonałą okazją do dyskusji o tym, w jaki sposób wybitny filmowiec konstruował w swoich dziełach żydowskie postaci i motywy. Na debacie zatytułowanej „Dalecy/Bliscy. Żydzi w filmach Andrzeja Wajdy” analizą dorobku reżysera zajmą się goście specjalni – aktorzy: Maja Komorowska (m.in. odtwórczyni roli Racheli w „Weselu”) oraz Wojciech Pszoniak (filmowy Janusz Korczak), a także krytycy Piotr Paziński i Łukasz Maciejewski. Spotkanie zaplanowane jest na przedostatni dzień festiwalu. Wcześniej natomiast miłośników srebrnego ekranu czeka prawdziwa filmowa uczta.

 Festiwalowy repertuar

Wśród produkcji dokumentalnych na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia „Aliyah Dada” (2015). To dzieło wybitnej rumuńskiej reżyserki Oanu Giurgiu, który porusza temat żydowskiej migracji do Ziemi Świętej. To opowieść o dwóch historiach – rumuńskiej i żydowskiej, które od lat wzajemnie się przenikają. Obraz utrzymany jest w estetyce dadaistycznej jako swoisty hołd oddany żydowskim prekursorom tego stylu artystycznego. Mowa o pochodzących z Rumunii: Tristanie Tzara i Marcelu Janco.

Wiecej TUTAJ

Przyslala Rimma Kaul

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Bardzo ladnie ze w Warszawie interesuja sie kultura Zydowska. Co mnie interesuje to ten emblemat po prawej stronie tytulu, dlaczego on mi tak przypomina inny znak, znak ciemny Gestapo w Drugiej Wojnie Swiatowej, a moze ja jestem po prostu paranoidalny, jezeli tak to pszepraszam…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.