Uncategorized

Włocławek cz.6

Napisala i przyslala

Anna Karolina Klys

 


Społeczność żydowska po pierwszym wysiedleniu była w większości przygotowana na to, że kolejne może nastąpić w każdej chwili. Ludzie mieli spakowane bagaże z najważniejszymi rzeczami, ponadto Rada zdobyła pozwolenie na zorganizowanie pomocy dla wysiedlonych. Na Dworcu czekali przedstawiciele Rady, mieli przygotowane bochenki chleba, butelki z herbatą i po 20 zł dla każdego. Polacy-katolicy wydawali się zupełnie zaskoczeni akcją wysiedleńczą, nie tylko nie mieli nic przygotowanego, ale często działając w stresie i pod presją agresywnych Niemców, nie zabierali z domów najpotrzebniejszych rzeczy. Żydowski komitet pomocy wysiedlonym podołał wyzwaniu i w równej mierze pomógł zaskoczonym i przerażonym wysiedlonym katolikom. Żydzi zostali wywiezieni bydlęcymi wagonami do województwa kieleckiego, przesiedlono ich do miasteczka Włoszczowa oraz wsi Kurzelów i okolic.

Po kilkudniowej podróży zostali wyrzuceni wprost na śnieg, a później zakwaterowani u chłopów. Kilku osobom udało się przedostać do Warszawy i zawiadomić Radę. Później nastąpiło trzecie i czwarte wysiedlenie do Zamościa i Tarnowa. Żydzi z Włoszczowej, Zamościa i Tarnowa przyjęli przesiedleńców najlepiej jak mogli, bez żadnych komitetów, organizacji- po prostu byli szczerzy i braterscy, i nikogo z Włocławian nie zostawili bez pomocy.

 Ofiarowano im żywność, mieszkanie, szukano zajęcia by zapewnić choćby minimalny dochód. Po czwartym przesiedleniu we Włocławku pozostało ok 2000 osób. Jednak po tym, gdy ok. tysiąc osób, próbujących znaleźć miejsce w Warszawie, wobec bardzo trudnej sytuacji w stolicy, wróciło, ryzykując życiem, przez zieloną granicę do Włocławka, było tam ok 3 tysięcy osób.

Tymczasem we Włocławku zarządzono powstanie getta. Początkowo nakazano wszystkim obecnym jeszcze we Włocławku Żydom opuszczenie dotychczasowych mieszkań i przeniesienie się do oficyn i przybudówek w rejon ulic: Zielony Rynek, Królewiecka, Łęgska, Starodębska.  W listopadzie 1940 przymusowo przesiedlono wszystkich do „specjalnej dzielnicy” Rakutówko leżącej daleko od centrum w rejonie ulic: Wronia, Wolność, Nowomiejska, Krótka, Południowa, Rakutowska, Starodębska, Ciasna i słoneczna. (Getto będzie istniało 16 miesięcy.

Ostatni żydowscy mieszkańcy Włocławka między 27 a 30 kwietnia 1942 r. zostali zgromadzeni pod gołym niebem, a później w trzech transportach wywieziono ich do Chełmna nad Nerem. Tam w Obozie Śmierci tysiąc kobiet, dzieci i starców zostało natychmiast zagazowanych w samochodach-mobilnych komorach gazowych.

 

 

„Włocławek ” poprzenie czesci        TUTAJ

Watki z ksiazki ” Tajemnica Pana Cukra ”   TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.