Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

27 maja 2017 r. służby więzienne poinformowały wieczorem, że udało się osiągnąć porozumienie z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem i władzami Autonomii Palestyńskiej w sprawie zakończenia strajku palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Negocjacje prowadzono w zakładzie karnym w Aszkelonie. Zezwolono, aby rodziny mogły częściej widywać się ze swoimi uwięzionymi krewnymi.

28 maja 2017 r. poranne posiedzenie rządu odbyło się w tunelach pod Zachodnim Murem na Starym Mieście Jerozolimy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Na cześć 50 lat od wyzwolenia i zjednoczenia Jerozolimy odbywamy posiedzenie gabinetu w tunelach Zachodniego Muru. W tym miejscu król Salomon zbudował pierwszą Świętą Świątynię, i w tym miejscu ci, którzy powrócili z babilońskiego wygnania, wybudowali Drugą Świętą Świątynię. Po zniszczeniu Drugiej Świątyni miejsce to przez tysiące lat służyło na zebrania Żydów. Tysiące lat później naród Izraela powrócił do swego kraju. Dzisiaj podejmiemy wiele decyzji na rzecz wzmocnienia Jerozolimy. Rozwinie się obszar Starego Miasta, poprawimy usługi zdrowotne we Wschodniej Jerozolimie.” Rząd zatwierdził plan utworzenia międzyresortowego zespołu roboczego, który przedłoży szczegółowy plan działań w celu zmniejszenia różnic społeczno-ekonomicznych we Wschodniej Jerozolimie. Celem pięcioletniego planu jest poprawa poziomu edukacji we Wschodniej Jerozolimie, ze szczególnym naciskiem na zachęcanie do przyłączenia się do izraelskiego programu nauczania w szkołach. Program obejmuje budowę nowych sal lekcyjnych, podniesienie poziomu uprawnień oraz zmniejszenie liczby uczniów w klasach. Na ochronę środowiska i zmniejszenie uciążliwości odpadów komunalnych we Wschodniej Jerozolimie przeznaczono 177 mln szekli. Na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spalinami samochód w stolicy przeznaczono 24 mln szekli.

28 maja 2017 r. Palestyńczycy podpalili synagogę na Starym Mieście w Jerozolimie. Synagoga była pusta w momencie podpalenia i nikt nie odniósł obrażeń. Policja podejrzewa, że podłożem ataku była nienawiść do Żydów.

28 maja 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan uczestniczył w uroczystości otwarcia pierwszego nowego posterunku policji miejskiej w Jerozolimie. Jest to pierwszy z kilkunastu nowych komisariatów, których otwarcie ma poprawić stan bezpieczeństwa w stolicy. Minister Erdan powiedział: „Nasza suwerenność w Izraelu zaczyna się w Jerozolimie, a utworzenie policji miejskiej wzmocni bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.”

28 maja 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej oficjalnie przyznały, że rządzona przez Hamas Strefa Gazy przekształciła się w niezależną jednostkę administracyjną.

29 maja 2017 r. Palestyńczycy wzniecili w nocy zamieszki w dzielnicy Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano kilku Arabów.

29 maja 2017 r. rząd zaakceptował plan budowy kolejki linowej, która połączy Wzgórze Oliwne z Zachodnim Murem w Jerozolimie, umożliwiając szybki i wygodny dostęp turystów do tych atrakcji turystycznych. Planowana trasa ma mieć długość około 1,4 km, a 40 wagoników będzie przewozić po 10 pasażerów jednorazowo – maksimum do około 130 tys. turystów dziennie. Koszt całego projektu wyniesie 200 mln szekli, i ma rozpocząć działalność w 2021 r. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: „Kolejka linowa zmieni oblicze Jerozolimy. Aby zapewnić łatwy i wygodny dostęp turystów do Zachodniego Muru … nie ma lepszego sposobu na uczczenie 50. rocznicy zjednoczenia Jerozolimy.”

29 maja 2017 r. Europejski Kongres Żydowski wystosował pismo do wszystkich posłów Parlamentu Europejskiego, wzywając ich do przyjęcia w Unii Europejskiej definicji antysemityzmu zgodnej z definicją Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Zwalczania Holokaustu (IHRA). Moshe Kantor powiedział: „zasadniczo wierzymy, że brak zaakceptowanych definicji antysemityzmu w ustawodawstwie niektórych państw członkowskich, a nawet w samej Unii Europejskiej, jest poważną przeszkodę w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów związanych z bezpieczeństwem naszych społeczności, a tym samym uniemożliwia skuteczne wykorzystanie zasobów przez rządy w ich podstawowej roli ochrony swoich obywateli. Zdecydowanie odrzucamy próby niektórych osób i organizacji politycznych, które upolityczniają i marginalizują walkę z antysemityzmem jako walkę przeciwko wszelkim formom rasizmu i dyskryminacji, potępiając współczesne doświadczenia żydowskie w Europie i próbując zdefiniować dyskryminację Żydów w ramach wytyczonych kategorii politycznych.”

30 maja 2017 r. instytucja badawcza Avda Center opublikowała raport będący analizą równości i sprawiedliwości społecznej w Izraelu. W raporcie napisano, że trzy dekady sprawowania wojskowego nadzoru nad palestyńskimi terytoriami kosztowała Izrael około 55 mld szekli. Stanowi to znaczącą część krajowego PKB i spowalnia rozwój gospodarczy kraju. W wyniku drugiej Intifady największe szkody poniosła branża turystyczna, która osiągnęła spadek przyjazdu turystów do wielkości mniejszej niż 1 mln rocznie. Dopiero po siedmiu latach, w 2010 r. zdołano odzyskać poprzednią wielkość ruchu turystycznego na poziomie 2,5 mln osób rocznie.

30 maja 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem z ukrytym nożem wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Została zatrzymana przez izraelskich żołnierzy.

31 maja 2017 r. minister finansów Mosze Kahlon spotkał się wieczorem w Ramallah z palestyńskim premierem Rami Hamdallah. Kahlon przedstawił propozycje izraelskiego rządu: (1) otwarcie przejścia granicznego z Jordanią na moście Allenby dla Palestyńczyków przez 24 godziny na dobę, (2) zwiększenie liczby pozwoleń budowlanych dla Palestyńczyków mieszkających w strefie C Autonomii Palestyńskiej, i (3) rozwój stref przemysłowych w pobliżu miast Dżenin i Hebron. Propozycje mają na celu budowanie zaufania między stronami przed wznowieniem negocjacji pokojowych. Strona palestyńska nie skomentowała decyzji Izraela.

1 czerwca 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowała rano nożem izraelskich żołnierzy przy wjeździe do żydowskiego osiedla Mevo Dotan w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.

1 czerwca 2017 r. Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump podjął decyzję o opóźnieniu o pół roku decyzji w sprawie przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

1 czerwca 2017 r. biuro premiera wyraziło smutek z powodu decyzji prezydenta Donalda Trumpa o opóźnieniu przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy. Biuro powtórzyła, że stanowisko Izraela jest niezmienne, i ambasady wszystkich państw powinny znajdować się w stolicy Izraela, czyli w Jerozolimie. Opóźnienie tej decyzji przez Stany Zjednoczone spowolni proces pokojowy, ponieważ przyczyni się do umocnienia Palestyńczyków w ich błędnych przekonaniach, że Żydzi nie mają żadnego historycznego związku z Jerozolimą.

1 czerwca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas pochwalił decyzję prezydenta Donalda Trumpa o nie przenoszeniu ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. „Jest to ważna decyzja, która wzmocni szansę na osiągnięcie pokoju.”

1 czerwca 2017 r. Parlament Europejski przyjął definicję antysemityzmu International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA). Parlament wezwał wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do przyjęcia tej definicji i podjęcia działań przeciwko antysemityzmowi.

2 czerwca 2017 r. rzecznik prasowy armii Ronen Manelis poinformował, że od początku miesiąca Ramadan około 65 tys. Palestyńczyków otrzymało pozwolenie na opuszczenie Strefy Gazy, aby udać się na modlitwy do Jerozolimy. W tym celu skoordynowano działania armii, administracji, policji granicznej i policji izraelskiej, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo.

 Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.