Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

 9 czerwca 2017 r. w Tel Awiwie odbyła się Parada Równości organizowana przez środowiska LGBT. W paradzie wzięły udział około 200 tys. osób, w tym ponad 30 tys. zagranicznych turystów.

9 czerwca 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że półtora tygodnia temu odkryto podziemny tunelHamasu pod szkołą UNRWA w al-Maazi w Strefie Gazy.

9 czerwca 2017 r. kilkuset Palestyńczyków wszczęło zamieszki w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i obrzucano kamieniami barierę graniczną, usiłując się do niej zbliżyć w celu uszkodzenia siatki. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 Araba i raniąc 6 dalszych. Zabity był członkiemIslamskiego Dżihadu. Żołnierze wezwali wcześniej demonstrantów do zatrzymania się i cofnięcia, jednak ich prośby zostały zignorowane.

9 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon ostro skomentował dzisiejsze informacje o odkryciu tunelu Hamasu pod szkołą UNRWA w Strefie Gazy. „Ten tunel potwierdza to, o czym zawsze mówiliśmy, że okrucieństwo Hamasu nie zna granic, ponieważ używają dzieci Gazy jako ludzkie tarcze. Zamiast wykorzystywać szkoły prowadzone przez ONZ jako ośrodki kształcenia i edukacji, Hamas przekształcił je w bazy terrorystyczne do atakowania Izraela.” Danon wezwał sekretarza generalnego i Radę Bezpieczeństwa ONZ do interwencji w celu zapewnienia ścisłego nadzoru nad UNRWA. „ONZ musi podjąć natychmiastowe działania, aby zapewnić, że ich struktury i instytucje nie są wykorzystywane do rozbudowy infrastruktury terrorystycznej Hamasu.” Izraelski wywiad ocenia, że Hamas każdego miesiąca buduje około 10 km podziemnych tuneli. Są one przygotowywane do przeprowadzania ataków terrorystycznych na Izrael, ale także jako ukryte wyrzutnie rakiet działające pod ukryciem szkół, boisk i innych miejsc użyteczności publicznej.

9 czerwca 2017 r. nieznani sprawcy podpalili dwie koszerne restauracje w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające.

10 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział wieczorem: „Moim zadaniem jako ministra obrony i zadaniem Sił Obronnych Izraela jest zapobiec następnej wojnie. Z determinacją i odstraszaniem możemy to osiągnąć tylko wtedy, gdy będziemy rozważnie działać. Prezydent Syrii, Baszar al-Assad, nie może nadal rządzić, jednak nie jest to w naszych rękach, i nie posiadamy żadnej wyższej mocy. Jeśli chodzi o możliwość kolejnej wojny w Strefie Gazy, to nie interesuje nas odzyskanie Strefy Gazy. Nie możemy co dwa lata prowadzić operację wojskową, ale jeśli będziemy musieli znowu walczyć w Strefie Gazy, to nie wolno nam pozostawić tam żadnej infrastruktury wojskowej. Jeśli chodzi o Autonomię Palestyńską, to jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek wcześniej osiągnięcia rozwiązania dyplomatycznego. Kraje arabskie rozumieją, że Izrael nie jest problemem, ale rozwiązaniem.”

10 czerwca 2017 r. amerykańska policja ewakuowała 3 synagogi w Los Angeles po otrzymani ostrzeżenia o podłożeniu bomb. Nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych.

10 czerwca 2017 r. minister spraw zagranicznych Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman al Thani powiedział, że Hamas jest legalnym ruchem oporu, a nie organizację terrorystyczną, jak to usiłują zdefiniować Stany Zjednoczone. Podkreślił, że Katar przekazuje pomoc finansową Palestyńczykom i Autonomii Palestyńskiej, a nie terrorystom. Natomiast obecność kilku przywódców Hamasu w Doha nie oznacza, że Katar ich popiera, a jedynie umożliwia im zamieszkanie, aby być reprezentacją polityczną swojej organizacji.

11 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział: „Kilka dni temu odkryliśmy tunel terrorystyczny Hamasu pod dwiema szkołami w Gazie. Hamas używa uczniów jako ludzkiej tarczy. Jest to wróg, z którym od wielu lat walczymy i popełnił on już liczne zbrodnie wojenne. Nie tylko atakuje niewinnych obywateli Izraela, ale również wykorzystuje palestyńskie dzieci jako ludzkie tarcze. Poleciłem ministrowi spraw zagranicznych złożenie oficjalnego protestu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W zeszłym tygodniu spotkałem się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley i podziękowałem jej za dobre słowa. Powiedziałem jej, że nadszedł czas, aby ONZ ponownie zbadała potrzebę istnienia UNRWA. Od czasu drugiej wojny światowej UNHCR zajmowała się kilkoma milionami uchodźców, ale Palestyńczycy mają własną komisję UNRWA, która publicznie podżega przeciwko Izraelczykom. UNRWAwyolbrzymia problem uchodźców palestyńskich zamiast go rozwiązać, dlatego musimy rozwiązać UNRWA i zintegrować jej różne komponenty z innymi komisjami ONZ.”

11 czerwca 2017 r. młodzi Palestyńczycy zaatakowali rano kamieniami grupę żydowskich tyrustów, którzy zwiedzali Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Ranny został 1 Żyd. Policja zatrzymała 4 Arabów. Ze względów bezpieczeństwa na kilka godzin zamknięto wejście na Wzgórze Świątynne.

11 czerwca 2017 r. Uniwersytet Hebrajski wygrał przetarg na budowę demonstracyjnego systemu krajowego systemu łączności kwantowej. Wartość kontraktu wynosi 7,5 mln szekli. W sieciach kwantowych poufność przekazywanej informacji gwarantują podstawowe prawa fizyki. Klucz szyfrowy przesyłany jest za pomocą pojedynczych kwantów światła (fotonów), których nie da się ukradkiem skopiować. Każda próba przechwycenia i podglądnięcia fotonów musi skończyć się zmianą ich stanu kwantowego, co alarmuje odbiorcę, że ktoś próbuje założyć podsłuch. Prof. Nadav Katz powiedział: „Ten projekt budowy krajowego systemu komunikacji kwantowej sprawi, że Izrael stanie się liderem w dziedzinie badań nad zabezpieczonymi systemami komunikacyjnymi. Dzięki wsparciu rządu Izraela oraz we współpracy z naszymi partnerami badawczymi, jest to pierwszy izraelski projekt rozwijany w obszarze kwantowych technologii informacyjnych.”

11 czerwca 2017 r. gabinet bezpieczeństwa podjął wieczorem decyzję o ograniczeniu dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. Decyzja była odpowiedzią na działania przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, który dąży do zmniejszenia wydatków na utrzymanie Strefy Gazy. Od 16 kwietnia nie działa elektrownia, która dostarczała 30% prądu w strefie. Dowódcy wojskowi uważają, że dalsza redukcja dostaw energii elektrycznej do Gazy prawdopodobnie przyspieszy eskalację. Jednakże od kilku miesięcy Izrael nie otrzymuje należności za dostawy prądu.

12 czerwca 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział, że na początku wojny w 1948 r. były premier Dawid Ben-Gurion postanowił skoncentrować wysiłki głównie na Jerozolimie, i to pomimo sprzeciwu oficerów wojskowych wobec tegoplanu. „Jerozolima jest ponad logiką. Wolimy raczej zjednoczoną Jerozolimę niż dyplomatyczne porozumienie. Niektórzy turyści mogą się nie zgodzić z tym, co powiedziałem, ale zgadza się z tym 85% społeczeństwa izraelskiego. Dajcie mi tę samą szansę, abym mógł to powiedzieć, tak jak dano szansę arcy-terroryście Marwanowi Barghouti. „W 2013 r., kiedy weszliśmy do izraelskiej polityki, utworzyliśmy rząd z żelaznym kręgosłupem, zakończyliśmy zamrożenie osiedli, zatrzymaliśmy uwolnianie terrorystów, zwolniliśmy z więzienia terrorystów wzamian za uwolnienie Szalita. Nadal będziemy pracować z tym samym żelaznym kręgosłupem. Jeśli z tej perspektywy spojrzymy na ostatnie dziesięć lat, zrozumiecie, że rok 2013 był rokiem, kiedy sprawy zaczęły się zmieniać. Jak osiągniemy pokój? Nazywam to pokojem prawicowym. Pokój nie jest porozumieniem dyplomatycznym, pokój nie jest wojną. Lewica nie ma monopolu na pokój. Chcę pokoju nie mniej niż wy. Prawica nie ma monopolu na patriotyzm, a 80% ziemi zostało nam przyznane w ramach Deklaracji Balfoura i na Konferencji San Remo z 1922 r. I zabrali 80%. To był wielki kompromis – i to już zostało zrobione. Drugie państwo palestyńskie, inne niż w Gazie, nie zostanie utworzone, nie będziemy mieli innego państwa palestyńskiego, a Izrael nie popełni tego samego błędu. Mamy interes w utrzymaniu spokoju w Strefie Gazy. Musimy nauczyć się odpowiednich lekcji z operacji Obronny Brzeg w 2014 r. Musimy być mądrzy i silni, i robić wszystko, aby zapobiec kolejnej wojnie w Gazie, a jeśli będziemy musimy stoczyć kolejną wojnę, musimy wygrać. Judea i Samaria muszą być podzielone na dwa obszary: obszar C musi posiadać maksimum dużo ziemi i jak najmniej arabskich mieszkańców. Rozciągniemy obywatelstwo Izraela na kilka tysięcy Arabów zamieszkujących te tereny. Inne obszary Judei i Samarii będą autonomiczne, mogą mieć własny hymn, własną flagę, własne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale nie mogą posiadać dwóch rzeczy: nie mogą mieć kontroli nad kwestiami bezpieczeństwa i nie mogą mieć zdolności sprowadzenia uchodźców na ten obszar. Jeśli przybędą uchodźcy, to będziemy mieli kryzys demograficzny – Palestyna przerośnie nas dzięki uchodźcom. Ben-Gurion powiedział, że żaden Żyd, ani całe pokolenie, nie ma prawo rezygnować nawet z małej części Izraela – a jeśli zrezygnujemy z części Izraela, to nasza decyzja będzie błędna.”

12 czerwca 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował o wczorajszej decyzji gabinetu bezpieczeństwa w sprawie zmniejszenia dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. „Nie spodziewamy się w tej chwili wybuchu konfrontacji z Hamasem w Strefie Gazy. Oni czują się słabi i wiedzą, że nie mogą nas testować. Decyzja podjęta przez gabinet była mądrą. Nie mogliśmy opóźniać płatności na rzecz Abbasa i jednocześnie decydować, kto dostanie dostawy elektryczności. Prawnicy wyjaśnili rządowi, że takie działanie byłoby nielegalne.” Minister obrony Avigdor Liberman ostrzegł Hamas, że Izrael nie będzie tolerował jakichkolwiek prowokacji ze Strefy Gazy. „Na wszystkie prowokacje będziemy reagować z pełną siłą. Nie będzie już więcej ostrzału ze strefy. W tej kwestii nie będzie kompromisu, a za prowokacje będą skutki. Piłka jest po stronie Hamasu. Musi zdecydować, czego w końcu chce … Musi zdecydować, czy chce, aby jego dzieci były męczennikami i spędziły życie w tunelach, czy też chce, aby byli lekarzami, inżynierami i mogli podróżować po świecie bez strachu. Przed wycofaniem się ze Strefy Gazy rozmawiałem z premierem Arielem Szaronem i wyjaśnił mi, że chce stworzyć Palestyńczykom okazję, aby udowodnili, że mogą utworzyć własne państwo. Powiedział mi, że za dziesięć lat Gaza może być Singapurem na Bliskim Wschodzie. Ale teraz jest bardziej jak Mosul czy Raqqa. Kierownictwo Hamasu musi zdecydować, czego chce. W tej chwili prowadzą strefę w stronę krwawego Mosulu i Raqqi. Niepojęte jest to, że Hamas pobiera podatki od mieszkańców Strefy Gazy, które idą na budowę tuneli i rakiety, a nie na rozwój Gazy w sektorach energii elektrycznej i wody.”

12 czerwca 2017 r. El Al ogłosił podpisanie kontraktu o zakupie 16 nowych samolotów pasażerskich Boeing Dreamliner 787. Wartość inwestycji wynosi ponad 1,25 mld dolarów. Pierwszy samolot przyleci do Izraela we wrześniu 2017 r. i będzie obsługiwać połączenia z Europą. Od października kolejne samoloty będą stopniowo włączane do obsługi połączeń z Ameryką Północną i Dalekim Wschodem. Ostatni wejdzie do służby w 2020 r. Zastąpią one Boeingi 747-400 i 767-300.

12 czerwca 2017 r. Hamas potępił decyzję Izraela o ograniczeniu dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. Rzecznik Hamasu nazwał tę decyzję „poważną” i „katastrofalną”, ponieważ szkodzi ona wszystkim aspektom życia w Strefie Gazy i może spowodować pogorszenie sytuacji humanitarnej i eksplozję w regionie. „Ci, którzy są odpowiedzialni za tą decyzję, to izraelski wróg, który narzucił oblężenie Strefy Gazy oraz prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, który współpracuje z okupantami.”

12 czerwca 2017 r. rzecznik rządu Autonomii Palestyńskiej, Jusuf al-Mahmoud, obwinił Hamasodpowiedzialnością za kryzys elektroenergetyczny w kontrolowanej przez niego Strefie Gazy. Oświadczenie mówi, że Hamas przejął kontrolę nad Gazą w wyniku krwawego zamachu. Od ponad dziesięciu lat pobiera od mieszkańców strefy opłaty za prąd, ale fundusze te nigdy nie były przekazane do władz Autonomii Palestyńskiej. Hamas liczy na to, że Autonomia Palestyńska nadal będzie opłacać koszty dostaw energii elektrycznej do Gazy, a jednocześnie odmawia osiągnięcia porozumienia pojednawczego między Hamasem i al-Fatah, które zakończyłoby rozłam. Oświadczenie jednoznacznie wskazuje, że odpowiedzialność za kryzys energetyczny w Gazy spada na Hamas.

12 czerwca 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Podczas kontroli upuściła nóż, a izraelscy żołnierze ją aresztowali.

12 czerwca 2017 r. Egipt poinformował, że zamierza wstrzymać dostawy energii elektrycznej do Strefy Gazy. W ten sposób Egipcjanie dołączyli do posunięć Mahmouda Abbasa, który próbuje wpłynąć na niezadowolenie mieszkańców Gazy i doprowadzić do ich sprzeciwu wobec rządów Hamasu.

13 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że „nie jest zainteresowany eskalacją w Strefie Gazy, a każdy, kto mówi inaczej, jest w błędzie.” Podkreślił, że problem w rzeczywistości jest wewnątrzną sprawą palestyńską, a władze Autonomii Palestyńskiej odmówiły zapłat za dostawy energii elektrycznej do Gazy. Sytuacją nienormalną byłoby, gdyby to Izrael płacił część tego rachunku za prąd.

13 czerwca 2017 r. biuro premiera poinformowało o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Nową Zelandią. W najbliższym czasie dojdzie do wymiany ambasadorów. Premier Nowej Zelandii, Bill English wysłał list do premiera Benjamina Netanjahu, w którym napisał: „Żałuję szkody wyrządzonej stosunkom między Izraelem i Nową Zelandią w wyniku działań Nowej Zelandii poparcia Rezolucji nr 2334 w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.”

14 czerwca 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej wydały oświadczenie potępiające Hamas. Stwierdziło ono, że dzień przejęcia przez Hamas władzy nad Strefą Gazy był dniem Nakba, który to termin dotychczas stosowano jedynie do ogłoszenia niepodległości przez państwo Izrael. „Rządy Hamasu obciążają podatkami mieszkańców Strefy Gazy, zbierając miliony dolarów miesięcznie. Cierpi na tym sektor prywatny, sektor budowlany, handel i przemysł, które płacą podatki. Jednak Hamas nie opłaca rachunków za energię elektryczną. Hamas rozkrada także sprzęt medyczny i pomoc przekazywaną przez Autonomię Palestyńską do szpitali w Strefie Gazy. Są one wykorzystywane w prywatnych klinikach należących do organizacji, aby wojskowi funkcjonariusze Hamasu mogli się leczyć kosztem zwykłych cywilnych mieszkańców Gazy. Hamas przekształcił Strefę Gazy w miejsce nie do zniesienia.”

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.