Uncategorized

Jak zaczela sie wojna szesciodniowa

OPERACJA SKUPIENIE.

Rankiem 5 czerwca 1967 roku izraelskie bomby zaczęły wybuchać na egipskich lotniskach. Zaskoczenie było całkowite, chaos – nie do opanowania. Zaczęła się operacja „Skupienie”.

 


Równia pochyła

Istnienie Państwa Izrael od samego początku stało pod znakiem zapytania. Państwa arabskie nie pogodziły się z tym, że Żydzi wywalczyli sobie odtworzenie własnej ojczyzny, i szukały okazji, aby odwrócić niekorzystny dla nich bieg wydarzeń. Izrael jednak nie zasypiał gruszek w popiele i także szukał – sposobu na wzmocnienie swojej pozycji i zabezpieczenie przed agresją, nawet jeśli miałby sam w oczach międzynarodowej opinii publicznej postawić się w roli agresora. Takie właśnie kulisy miał kryzys sueski w 1956 roku. Izrael stanął wówczas po stronie Wielkiej Brytanii i Francji.

Dziesięć lat później nie mogło już być wątpliwości, że zbliża się kolejna wojna, tym razem poważniejsza. Już w 1964 roku trwały starcia na pograniczu syryjskim. Na równię pochyłą Bliski Wschód wkroczył jednak latem roku 1966. Starcia zarówno na ziemi, jak i w powietrzu przybrały na intensywności. Kair i Damaszek podpisały pakt obronny, mający bronić Syryjczyków przed akcjami odwetowymi ze strony Izraela, takimi jak atak na jordańską wieś Samu na Zachodnim Brzegu; była to reakcja na zamach bombowy, w którym zginęło trzech izraelskich żołnierzy.

Wiosną 1967 roku Bliski Wschód wrzał. Starcia między Syrią a Izraelem można bez mrugnięcia okiem nazwać wojną, mimo że ani jedna, ani druga strona nie rozpoczęła jeszcze zakrojonej na dużą skalę ofensywy. Regularnie zdarzało się jednak ostrzeliwanie kibuców przez artylerię i tak dobrze znane z Iraku i Afganistanu w dwudziestym pierwszym wieku podkładanie przydrożnych ładunków wybuchowych. Na przełomie marca i kwietnia liczba ataków w wykonaniu Syryjczyków przekroczyła punkt krytyczny: Izrael zdecydował się na największe jak do tej pory uderzenie odwetowe. Wojska lotnicze Izraela – Chel ha-Awir – przeprowadziły nalot na Wzgórza Golan. Było to 7 kwietnia 1967 roku.

 

Gamal Abdel Naser i egipscy piloci myśliwcy w bazie lotniczej na Synaju; prawdopodobnie 1966 rok

 

 

 

W tym momencie zatrzymajmy na chwilę zegar i przyjrzyjmy się bliżej głównemu – ale bynajmniej nie jedynemu – bohaterowi dramatu, który miał się rozegrać już niebawem.

Szachak

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.