Uncategorized

House of Life

Przyslala Rimma Kaul
Z inicjatywy społeczności żydowskiej kościół Wszystkich Świętych w Warszawie otrzyma tytuł House of Life (Dom Życia), przyznawany miejscom, w których podczas II wojny światowej udzielano schronienia Żydom. Będzie pierwszą uhonorowaną świątynią w Polsce.

Tablica informująca o nadaniu tytułu zostanie odsłonięta w środę w południe wewnątrz świątyni. Uroczystość poprzedzi premiera filmu dokumentalnego „I tak wszystko widziałam” w reżyserii Michała Tkaczyńskiego (o godz. 10.30 w kościelnej sali teatralnej), którego bohaterki opowiadają o pomocy udzielonej im w kościele Wszystkich Świętych.

Jedna z największych świątyń Warszawy

– Na elewacji naszej świątyni od dawna wisi tablica upamiętniająca ratowanie w tym miejscu mieszkańców getta. Została ufundowana przez premiera Jerzego Buzka, a poświęcona przez księdza prymasa Józefa Glempa. Z obecną inicjatywą wyszło środowisko żydowskie. Jako wspólnota chce wyrazić swoją wdzięczność za wyświadczone jej dobro. Przywołuje piękną kartę z historii naszej parafii – mówi ks. dr Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.

Kościół przy pl. Grzybowskim jest jedną z największych świątyń Warszawy. Zaprojektowany przez Henryka Marconiego, ukończony został u schyłku XIX w. W czasie okupacji znalazł się w granicach getta. Modlili się w nim wtedy katolicy pochodzenia żydowskiego. Ówczesny proboszcz ks. prałat Marceli Godlewski i wikariusz ks. Antoni Czarnecki zaangażowali się w pomoc mieszkańcom getta. Zorganizowali przy parafii kuchnię społeczną wydającą posiłki, na plebanii i w budynkach gospodarczych parafii zakwaterowali około 100 osób, wśród nich prof. Ludwika Hirszwelda, słynnego lekarza, bakteriologa i immunologa. Pomagali nie tylko Żydom chrześcijanom, ale też nieochrzczonym, wydając im fałszywe metryki chrztu. Uczestniczyli również w organizacji ucieczek na aryjską stronę. Po przeprowadzonej w lecie 1942 r. wielkiej wywózce warszawskich Żydów do komór gazowych w Treblince Niemcyzmniejszyli getto do szczątkowych rozmiarów. Kościół Wszystkich Świętych pozostał poza jego murami.

Dla tych, którzy pomagali Żydom

Tytuł House of Life przyznawany jest przez Międzynarodową Fundację Raoula Wallenberga. To organizacja pozarządowa założona przez Barucha Tenenbauma. Prowadzi programy edukacyjne i kampanie społeczne upowszechniające wartości i postawy osób ratujących Żydów w czasie Holocaustu. Patron fundacji – Raoul Wallenberg – jako szwedzki dyplomata w Budapeszcie ocalił podczas II wojny światowej tysiące węgierskich Żydów. O nadawaniu tytułów House of Life zarząd fundacji zdecydował w 2014 r. Otrzymują go przeważnie kościoły i klasztory, które rozwinęły pomoc Żydom na dużą skalę. Domy Życia są m.in. w Rzymie, Florencji, Kopenhadze, Paryżu i Budapeszcie. „Po ponad 70 latach od zakończenia II wojny światowej to przedsięwzięcie ma na celu podziękować tym, którzy w pierwszej linii ryzykowali wszystko, nawet własne życie, pomagając innym” – czytamy na stronie Fundacji Raoula Wallenberga.

W tym tygodniu kościół Wszystkich Świętych stanie się też miejscem kultu św. Jana Pawła II. W czwartek przypada 30. rocznica rozpoczęcia w nim Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Papież przewodniczył tu wtedy mszy świętej, co było czymś wyjątkowym, ponieważ podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny Eucharystię sprawował zawsze na placach. W rocznicę tego wydarzenia, o godz. 18, w kościele odprawiona zostanie msza święta połączona z wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II. Jest to kropla krwi przekazana świątyni przy pl. Grzybowskim przez kard. Stanisława Dziwisza.

http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,21923564,kosciol-wszystkich-swietych-domem-zycia.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: