Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

24 czerwca 2017 r. po południem na Wzgórza Golan spadło 10 pocisków moździerzowych wystrzelonych ze strony Syrii. Nie odnotowano żadnych szkód, zalecono jednak rolnikom unikania przebywania w otwartym terenie w okolicach Emek Habakha.

24 czerwca 2017 r. rzecznik Hamasu, Abu Obeida, wezwał naród arabski i islamski do zakończenia wszelkich wewnętrznych walk i podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie “raka”, czyli “syjonistycznej okupacji”. Wezwał on naród islamski do poparcia Palestyny i walczących o niepodległość Palestyńczyków. Szef rządu Hamasu, Ahmad Abu Hilbijja, wezwał Autonomię Palestyńską do poparcia intifady i umożliwienia bojownikom prowadzenia walki z okupantem w obronie meczetu Al-Aksa.

24 czerwca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem trzy cele na syryjskich Wzgórzach Golan. Zniszczone zostały 2 czołgi i stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Zginęło co najmniej 2 Syryjczyków. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał moździerzowy terytorium Izraela.

24 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wyraził oburzenie na ostatnie oświadczenie UNIFIL. “Niesamowite jest to, że UNIFIL w taki sposób odwrócił fakty, bo przecież Hezbollah prowadzi działania w regionie. Pozarządowa organizacja Green Without Borders nie chroni środowiska, ale prowadzi aktywność wzdłuż naszej granicy. Nadszedł czas, aby UNIFIL wypełniał swój mandat i zadbał o to, aby rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ były przestrzegane.”

25 czerwca 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Nasza polityka w Syrii jest jasna, nie akceptujemy żadnych ataków rakietowych czy innego rodzaju ostrzałów naszego terytorium. Ostro odpowiadamy na każdy atak na nasze terytorium lub naszych obywateli. Potępiamy także próby ustanowienia przez Iran obecności wojskowej w Syrii i starania o uzbrojenie Hezbollahu w zaawansowaną broń za pośrednictwem Syrii i Libanu.” Rząd podjął decyzję o zamrożeniu budowy dużej i znaczącej placówki modlitewnej przy Zachodnim Murze. Miała być ona położona na południe od mostu Mugrabi, i stać się integralną częścią kompleksu Zachodniego Muru. W placówce miała być dopuszczona wspólna modlitwa mężczyzn i kobiet na wzór zachodnich zwyczajów. Projekt ten został wstrzymany. Rząd przyjął także trzy dyrektywy w tej sprawie. (1) Prace nad przygotowaniem południowego placu zostaną przyśpieczone, tak aby Żydzi ze wszystkich strumieni judaizmu mogli modlić się przy Zachodnim Murze. (2) Żydzi z wszystkich strumieni mogą modlić się przy Zachodnim Murze tak, jak to robią obecnie. (3) Będzie prowadzony dialog ze wszystkimi stronami, aby rozwiazać istniejące problemy. Wszystkie strony muszą być zapoznane z wszystkimi faktami dotyczącymi problemu.

25 czerwca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że już w lipcu rozpocznie się budowa nowego ogrodzenia bezpieczeństwa na granicy z Libanem. Celem budowy bariery granicznej jest powstrzymanie infiltracji terrorystów Hezbollahu na terytorium Izraela. Oczekuje się, że sama bariera nie powstrzyma takich incydentów, jednak opóźni działania terrorystów, dając więcej czasu Siłom Obronnym Izraela na działania. W pierwszym etapie powstanie bariera chroniąca Hanita i Szlomi w Zachodniej Galilei, oraz bariera chroniąca Metulę i Misgav Am na północy.

25 czerwca 2017 r. po południem kilkanaście syryjskich pocisków moździerzowych spadło na północną część Wzgórz Golan. Nie odnotowano żadnych strat.

25 czerwca 2017 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki w dzielnicy Issawiya w Jerozolimie Wschodniej. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 5 Arabów.

25 czerwca 2017 r. izraelska artyleria ostrzelała stanowiska syryjskiej armii na Wzgórzach Golan. Zniszczone zostały dwa stanowiska artylerii oraz ciężarówka z amunicją w rejonie Quneitra. Rannych zostało 5 osób. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.

25 czerwca 2017 r. syryjska armia ostrzegła Izrael przed reperkusjami, jeśli będą kontynuowane naloty po syryjskiej stronie Wzgórz Golan. Wydane oświadczenie oskarżyło Izrael, że desperacko próbuje wspierać grupy terrorystyczne wypierane przez armię z tego obszaru. Syria uznaje wszystkie grupy rebeliantów walczących z reżimem Baszara Al-Assada jako terrorystów, a na Wzgórzach Golan dodatkowo jako wrogich izraelskich agentów.

26 czerwca 2017 r. na Uniwersytecie w Tel Awiwie odbyła się międzynarodowa konferencja cyberprzestrzeni. Wysoki doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, Thomas Bossert powiedział, że Stany Zjednoczone i Izrael oczekują pogłębienia współpracy w cyberprzestrzeni. “Stany Zjednoczone są jedną z najważniejszych potęg technologicznych na świecie, i chcą współpracy z Izraelem.” Szef izraelskiego działu komunikacji, gen. Nadav Padan powiedział: “W ostatnich latach zasady gry w zakresie ochrony cybernetycznej uległy zmianie. Ze względu na zagrożenia w przestrzeni cybernetycznej, nasze wyzwania w Siłach Obronnych Izraela poszerzyły się.” Między innymi podjęto decyzję o utworzeniu wspólnych zespołów na czele których po stronie amerykańśkiej stanął doradca cybernetyczny Białego Domu Rob Joyce, a po stronie izraelskiej szef krajowej sieci cybernetycznej przy biurze premiera dr Eviatar Matania. Po stronie amrykańskiej do współpracy przyłączyły się Departament Stanu, FBI i Administracja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a po stronie izraelskiej Państwowy Zespół Cybernetyczny, Szin Bet i inne organy Sił Obronnych Izraela. Celem są badania i rozwój zagadnień związanych z ochroną krytycznej infrastruktury, oraz wymiana informacji itp.

26 czerwca 2017 r. Siły Obronne Izraela wieczorem ogłosiły na Wzgórzach Golan obszary Quneitra i Doliny Łez zamkniętą strefą wojskową. Decyzję podjęto z powodu kontynuacji ciężkich walk po syryjskiej stronie granicy. Do strefy wstęp mają wyłącznie rolnicy, za wyjątkiem terenów położonych bezpośrednio przy granicy. Decyzja ma charakter tymczasowy.

26 czerwca 2017 r. palestyńscy terroryści wieczorem wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Do ataku przyznała się salaficka organizacja Aknaf Bait al-Maqdis, która jest powiązana z ISIS.

26 czerwca 2017 r. pociski spadły na bazę międzynarodowych sił pokojowych UNDOF na syryjskich Wzgórzach Golan.

27 czerwca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa budynki należące do Hamasu w północnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.

28 czerwca 2017 r. dowódca Regionalnej Brygady Judei, Nir Jogev powiedział, że tegoroczny miesiąc Ramadan był pierwszym takim okresem od wielu lat, który w Judei i Samarii minął względnie spokojnie. „Cały miesiąc przeżyliśmy bez ataków i niemal bez zakłóceń spokoju. Wydaje się więc, że w do tej chwili udało się nam zrealizować naszą misję. Znam historię miesiąca Ramadan i wrażliwość występującą w tym miesiącu. Chodzi o większą motywację do ataków w tym okresie. My, jako regionalna brygada i wszystkie inne jednostki Sił Obronnych Izraela byliśmy przygotowani na to w Judei i Samarii. Działaliśmy, aby zminimalizować ryzyko ataków – a jeśliby zostały przeprowadzone, aby zapobiec ich następstwom. Udało się nam to dzięki rozprzestrzenieniu dużej liczby funkcjonariuszy policji granicznej. Jestem przekonany, że mieszkańcy Judei i Samarii czują się bezpieczniej na drogach. Obecność Sił Obronnych Izraela była widoczna na skrzyżowaniach i drogach, a to wszystko zwiększało zaufanie kierowców, którzy widzieli izraelskie flagi i dużą liczbę żołnierzy. Oczywiście istniała działalność, która nie była widoczna dla ogółu społeczeństwa, i ona zapobiegała wszelkim próbom terroru. Działały zespoły technologiczne i wywiadowcze, których zadaniem było monitorowanie wszystkich tych, którzy starają się zaszkodzić Żydom, a następnie uniemożliwić im realizację ich planów. Z satysfakcję zauważam, że zrobiliśmy wszystko co tylko było możliwe, aby umożliwić muzułmanom sprawowanie kultu religijnego w Jaskini Machpela, a modlitwy tam przebiegały spokojnie. Pokazaliśmy, że można odprawiać modlitwy bez uszczerbku dla bezpieczeństwa, co z pewnością zwiększa zaufanie wszystkich tych, którzy chcą się modlić – Żydów i muzułmanów.”

 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.