Uncategorized

trzeba umieć przygotować młodzież do tematu Holokaustu

Przyslala Rimma Kaul

 


Trzeba umieć przygotować młodzież do tematu Holokaustu – mówi PAP koordynatorka Szkoły Letniej “Nauczanie o Holokauście” w Krakowie, Katarzyna Kopff-Muszyńska. Jak dodaje, ważne jest wyniesienie wiedzy historycznej poza podręcznik, na grunt lokalny.

Szkoła Letnia – Nauczanie o Holokauście, potrwa od soboty do poniedziałku. Zajęcia odbędą się w zbudowanym podczas II wojny światowej zamku w Przegorzałach, obecnie jednej z siedzib Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie to trzecia edycja szkoły II stopnia – wezmą w niej udział w większości osoby, które w ubiegłych latach ukończyły szkołę I stopnia.

„W tym roku, tak jak i w latach ubiegłych, zgłosiło się cztery razy więcej osób niż miejsc. Mogliśmy przyjąć tylko 20 osób, głównie nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, z całej Polski” – powiedziała koordynatorka Szkoły Letniej – Nauczanie o Holokauście Katarzyna Kopff-Muszyńska. Zakwalifikowani to w większości nauczyciele historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego.

Uczestnicy Szkoły wezmą udział w zajęciach praktycznych, wykładach, dyskusjach. Kopff-Muszyńska zwróciła uwagę, że trzeba umieć przygotować młodzież do tematu Holokaustu. W programie Szkoły Letniej są konkretne ćwiczenia, które ułatwią nauczycielom nauczanie o Zagładzie.

„Wprowadzenie w temat wymaga cierpliwości i powinno bazować na niemodnej obecnie idei wielokulturowości. W przypadku nauczania o kwestiach wrażliwych to szalenie ważne, by umieć patrzeć na świat oczami innego” – zauważyła koordynatorka.

Jak dodała, nauczyciele dostrzegają, że jest problem z zainteresowaniem młodzieży trudnym tematem historycznym. Inny problem to brak czasu na lekcjach szkolnych, by przybliżyć temat.

„Większość nauczycieli, którzy przyjeżdżają do nas, szuka możliwości organizacji lekcji poza szkołą, np. na starych cmentarzach, gdzie młodzież uczy się historii robiąc porządki lub odczytując napisy na nagrobkach” – opisywała Kopff-Muszyńska i zaznaczyła, że także do takiej lekcji poza szkołą trzeba umieć przygotować młodzież.

Jej zdaniem ważne jest, aby wynieść wiedzę historyczną poza podręcznik szkolny, na grunt lokalny. „Trzeba pokazać młodzieży, że możliwe jest uczenie się prawdziwej historii poprzez historię swojej miejscowości – taka historia jest ważna, szalenie ciekawa” – mówiła koordynatorka Szkoły Letniej.

Wykładowcami i ekspertami tegorocznej Szkoły Letniej będą wybitni znawcy tematu z kraju i zagranicy, wśród nich: prof. Jan Grabowski (Uniwersytet w Ottawie), dr Noa Mkayton (Instytut Yad Vashem w Jerozolimie), dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs (Instytut Europeistyki UJ), dr Elżbieta Janicka (Polska Akademia Nauk), Robert Szuchta (Muzeum Historii Żydów Polskich), Arkadiusz Walczak (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń).

Szkołę Letnią – Nauczanie o Holokauście organizuje Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ oraz Fundacja Koret we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, Instytutem Europeistyki UJ oraz Żydowskim Muzeum Galicja.

Portal historyczny dzieje.pl objął patronat nad projektem.

http://dzieje.pl/aktualnosci/ekspert-trzeba-umiec-przygotowac-mlodziez-do-tematu-holokaustu

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.