Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

16 lipca 2017 r. rano policja otworzyła normalny wstęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Przy wejściach ustawiono nowe punkty kontrolne z detektorami metalu, które umożliwiają szybkie przejście na Wzgórze Świątynne. Dodatkowo rozlokowano kamery monitoringu.

16 lipca 2017 r. muzułmański Waqf wydał oświadczenie potępiające działania Izraela w obszarze meczetu Al-Aksa, żądając usunięcia nowych środków bezpieczeństwa z wejść na teren meczetu. Waqf odmówił uznania ataku za akt terroru. Raed Daana powiedział: „Obecnie nie znamy żadnych szczegółów, nie wiemy, kto za tym stoi. Sprzeciwiamy się zabijaniu ludzi, chcemy tylko żyć w pokoju. Nie wiem, kto przeprowadził to zdarzenie. Sytuacja w meczecie Al-Aksa jest nieznana. Nie wiemy, co robi Izrael. Widzieliśmy, że przyjechało sześć pojazdów policyjnych i duża ilość oficerów, którzy włamali się do wszystkich urzędów, biuro po biurze, i wyłamywali zamknięte drzwi, ponieważ nie mieli kluczy. Chcemy się modlić w naszych meczetach, chcemy żyć w pokoju i bezpieczeństwie, ale włamanie się osadników do Al-Aksa i operacja ich policji nie daje żadnego odpoczynku muzułmanom. Żyjmy w pokoju. Nie chcemy, aby w Al-Aksie wydarzyło się coś, co może zaszkodzić temu świętemu miejscu i doprowadzić do jego zamknięcia.” Po południem Palestyńczycy wywołali zamieszki w rejonie Wzgórza Świątynnego, na które usiłowano wejść niosąc trumnę z ciałem. Izraelskie służby bezpieczeństwa uniemożliwiły tę próbę i starły się z demonstrantami.

16 lipca 2017 r. w kilku miejscach kraju wybuchły pożary. W dzielnicy Canaan w mieście Safed przytruciu dymem uległo 7 osób. Zniszczone zostały tam 4 domy oraz kilkanaście samochodów. Na Wzgórzach Golan pożar przy wiosce Meitzar zmusił władze do ewakuacji pobliskiej jednostki wojskowej. Policja podejrzewa podpalenia.

16 lipca 2017 r. nad ranem palestyński terrorysta otworzył ogień z przejeżdżającego samochodu przy żydowskim osiedlu Ateret w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, uszkadzając samochód. Podczas pościgu żołnierze napotkali przy wiosce Nabi Salah, na dwóch Palestyńczyków, którzy na ich widok otworzyli ogień z broni palnej. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając jednego z napastników, który okazał się sprawcom ostrzału przy osiedlu Ateret. Drugiego rannego aresztowano.

16 lipca 2017 r. w kilku miejscach Judei i Samarii doszło do pożarów. Ogień płonął przy osiedlu Dolev w Samarii. W osiedlu Beit El w Samarii ewakuowano 15 domów. Przytuciu dymem uległo tam 4 mieszkańców osiedla. Policja podejrzewa podpalenia.

16 lipca 2017 r. palestyńscy terroryści wieczorem rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy w rejonie miasta Kiryat Arba w Judei. Żołnierze oddali ostrzegawcze strzały w powietrze. Nikt nie został ranny.

16 lipca 2017 r. jordański parlament przyjął uchwałę uznającą palestyńskich terrorystów z Jerozolimy za męczenników. Przewodniczący parlamentu, Atef Tarawneh, powiedział: „Niech miłosierdzie Allaha będzie z naszymi męczennikami, którzy swoją krwią napoili świętą ziemię. Nasze głowy podnoszą się dzięki walce młodych Palestyńczyków, którzy nadal walczą w imieniu narodu.” Król Abdullah wezwał Izrael do usunięcia nowych środków bezpieczeństwa z obszaru meczetu Al-Aksa i nie zmieniania status quo świętych miejsc islamu w Jerozolimie.

16 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macron, który wezwałdo wznowienia długoterminowych rozmów pokojowych opartych na rozwiązaniu dwupaństwowym. Obaj politycy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę deportacji francuskich Żydów do hitlerowskich obozów śmierci.

17 lipca 2017 r. w nocy nieznani sprawcy wrzucili granat hukowy do meczetu w wiosce Merar w Galilei. Nie odnotowano żadnych szkód. Policja wszczęła dochodzenie.

17 lipca 2017 r. zakłady chemiczne Haifa Chemicals wysłały około 1200 pracowników na przymusowy urlop, ponieważ zakład musiał przerwać produkcję z powodu braku dostaw surowców. Firma została zmuszona wyrokiem sądowym do opróżnienia zbiorniku stokażowego amoniaku w Hajfie w terminie do 31 lipca. W zeszłym miesiącu wydany został wyrok sądowy zakazujący wykorzystywaniu Portu Hajfa do rozładunku statków z amoniakiem. Przedstawiciel zakładu powiedział, że „dopóki nie znajdziemy rozwiązania kryzysu, pracownicy nie powrócą do swoich miejsc pracy.”

17 lipca 2017 r. przez cały dzień Palestyńczycy odmawiali przejścia przez bramki z wykrywaczami metalu przy bramach wejściowych na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Blokowali w ten sposób przejścia. Wieczorem wszczęli zamieszki w dzielnicach Silwan i Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 2 Arabów. Wieczorem doszło także do starć na Starym Mieście, w rejonie Lwiej Bramy. Rannych zostało 50 Arabów. Demonstranci krzyczeli: „Jesteśmy gotowi umrzeć jako męczennicy!” Jednostki policji rozproszyły demonstrantów.

17 lipca 2017 r. przełożony systemu sądownictwa Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Al-Habbash, powiedział, że podjęte przez Izrael kroki bezpieczeństwa w obszarze meczetu Al-Aksa są bezprawne i stanowią rażące naruszenie rezolucji i ustaleń międzynarodowych instytucji dotyczących świętych miejsc w Jerozolimie. Podkreślił, że wyłączna suwerenność nad całym kompleksem meczetu Al-Aksa należy do islamskiego Waqfu. Ostrzegł Izrael przed kontynuowaniem „zbrodni” w Jerozolimie, gdyż doprowadzą one do przemocy i rozlewu krwi w regionie. „Jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju i bezpieczeństwa dla wszystkich jest zakończenie okupacji i powrót Jerozolimy i meczetu Al-Aksa do palestyńskich i islamskich rąk, przyznanie Palestyńczykom ich praw i ustanowienie państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako jego stolicy.”

17 lipca 2017 r. Hamas i Islamski Dżihad wydały wspólne oświadczenie ostrzegające Izrael przed dalszą „agresją” przeciwko meczetowi Al-Aksa. „Meczet Al-Aksa jest czerwoną linią i nie można milczeć w obliczu ataków na nią. Wzywamy do przywrócenia suwerenności Islamskiego Waqfu nad meczetem Al-Aksa i położenia kresu atakom osadnikówna meczet.” Ponadto obydwie organizacje wezwały Palestyńczyków do zmobilizowania się w obronie meczetu Al-Aksa i do eskalacji Intifady.

17 lipca 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował wjechać samochodem w izraelskich żołnierzy w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

17 lipca 2017 r. rzecznik Białego Domu, Sean Spicer powiedział, że administracja Donalda Trumpa nadal będzie konsultować się z Izraelem w sprawie zawieszenia broni w Syrii. „Jest wspólny interes, jaki mamy z Izraelem. Jest nim upewnienie się, że Iran nie będzie miał swojej siedziby w południowej Syrii. Musimy więc kontynuować te rozmowy. Oczywiście chcemy osiągnąć skuteczne zawieszenie broni, ale chcemy również upewnić się, że Iran nic nie zyska w południowej Syrii.” Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja i Stany Zjednoczone współpracują w celu utworzenia strefy w południowej Syrii, która stwarzałaby warunki bezpieczeństwa dla Izraela. Wojna domowa w Syrii wybuchła w 2011 r. i kosztowała około 500 tys. żyć ludzkich.

18 lipca 2017 r. wczesnym rankiem policyjne buldożery wyburzyły nielegalnie wzniesione struktury budwolane w beduińskiej wiosce Umm Al-Hiran na Negewie. W styczniu w wiosce tej doszło do gwałtownych starć wokół tych struktur.

18 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu poinformował rano, że zezwoli urzędnikom Arabii Saudyjskiej na przybycie na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, aby mogli sprawdzić czy w obszarze meczetu Al-Aksa zachowany jest status quo. Szef policji w Jerozolimie, Joram Halevi, powiedział, że policja jest zdecydowana zachować wszystkie nowe środki kontroli na Wzgórzu Świątynnym. „Policja jest zdeterminowana, aby zachować wszystkie środki bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym, w tym pozostawienie wykrywaczy metali. Środki ochronne są częścią naszego życia.”

18 lipca 2017 r. Kneset przyjął ustawę, która daje policji prawo ograniczania dostępu lub blokowania witryn internetowych, które zachęcają do popełniania przestępstw, takich jak prostytucja, handel narkotykami, hazard lub podżeganie. Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział: „Dzisiaj poprawiliśmy niedobór w prawie, jaki miał miejsce od wielu lat. Istniejące prawo nie było w stanie poradzić sobie z nową tendencją przestępczości, która przechodzi do przestrzeni internetowej.”

18 lipca 2017 r. nad ranem Palestyńczycy obrzucili kamieniami oddział izraelskich żołnierzy, którzy weszli do arabskiej wioski Jilazoun w Samarii, w celu zatrzymania poszukiwanej osoby. Ranny został 1 żołnierz.

18 lipca 2017 r. rano niewielki bezzałogowy dron Sky Rider rozbił się w rejonie Nablusu w Samarii. Armia poinformowała, że bada przyczyny wypadku. Nie doszło do wycieku informacji.

18 lipca 2017 r. arabskie media napisały, że król Arabii Saudyjskiej osobiście interweniował w Stanach Zjednoczonych w sprawie zamknięcia dostępu do meczetu Al-Aksa dla muzułmanów.

18 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Budapeszcie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. Orban przeprosił, że podczas II wojny światowej Węgrzy zamiast chronić społeczność żydowską, współpracowali z nazistami. Podkreślił, że był to błąd.

19 lipca 2017 r. od samego rana izraelskie siły bezpieczeństwa w Jerozolimie były postawione w wysokim stan gotowości, ze względu na ogłoszony przez palestyńskich przywódców „Dzień gniewu”. Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powiedział: „Wzgórze Świątynne jest świętym miejscem, które ma być miejscem modlitwy. Dlatego zapewniamy prawa wszystkich wierzących i odwiedzających Wzgórze. Nie pozwolimy jednak nikomu na wykorzystywanie meczetów do celów terrorystycznych, tak haj to zrobili terroryści. Decyzja policji o ustawieniu magnetometrów jest właściwą decyzją i ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przyszłej działalności terrorystycznej. Muzułmańscy przywódcy i cały świat muszą zrozumieć fakt, że Wzgórze Świątynne nie może być wykorzystywane jako schronienie dla terrorystów i morderców.”

19 lipca 2017 r. islamski Waqf zakazał muzułmanom wchodzić na teren meczetu Al-Aksa przez bramki z wykrywaczami metalu. Duchowni wezwali, aby w piątek wszystkie meczety w Jerozolimie zostały zamknięte. Dzięki temu tysiące muzułmanów zgromadzi się przy bramach wejściowych do meczetu Al-Aksa, stwarzając większe szanse na dalszą eskalację sytuacji. Przez cały dzień trwały rozmowy przedstawicieli izraelskich sił bezpieczeństwa z Waqfem na temat nowych zabezpieczeń. Zakazano wstęp Żydom na Wzgórze Świątynne, aby uniknąć jakichkolwiek niepotrzebnych incydentów. Po południem, pomimo zakazu Waqfu kilkuset muzułmanów weszło na Wzgórze Świątynne.

19 lipca 2017 r. po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki w obozie uchodźców Kalandia i w dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Zamaskowani osobnicy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 3 Arabów.

19 lipca 2017 r. palestyński premier Rami Hamdallah oskarżył Izrael, że odpowiada za obecną eskalację w Jerozolimie i meczecie Al-Aksa. Hamdallah ostrzegł przed „poważnymi konsekwencjami” ostatnich działań Izraela w meczecie Al-Aksa, zaczynając od jego zamknięcia po ataku terrorystycznym w zeszłym tygodniu, zakazie wzywania do modlitwy z meczetów, wejście funkcjonariuszy policji i przeszukania biur meczetu, po montaż wykrywaczy metali przy wejściach do tego świętego miejsca. „Cały świat powinien wiedzieć, że Izrael, jako okupacyjna władza, nie ma żadnej uprawnionej władzy nad Jerozolimą i muzułmańskimi oraz chrześcijańskimi świętymi miejscami.”

19 lipca 2017 r. Palestinian Media Watch przedstawiło raport z którego wynika, że Autonomia Palestyńska zwiększyła budżet wsparcia dla terrorystów uwięzionych w więzieniach w Izraelu. W 2016 r. budżet ten wynosił 488 mln szekli, aby w 2017 r. wzrosnąć do 550 mln szekli, co stanowi wzrost o 13%. Dodatkowo wypłaty dla rodzin terrorystów wzrosły z 660 mln szekli w 2016 r. do 687 mln szekli obecnie (wzrost o 4%). W sumie na ten cel Autonomia Palestyńska wydaje rocznie 1,237 mld szekli. Każdy skazany i uwięziony terrorysta automatycznie otrzymuje uprawnienie do miesięcznego stypendium, które rośnie w zależności od długości wyroku. Władze Autonomii Palestyńskiej nazywają to wypłatą pomocy społecznej.

19 lipca 2017 r. około 150 Palestyńczyków wieczorem wznieciło zamieszki przy przejściu kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

19 lipca 2017 r. egipski rząd zażądał, aby Izrael zaprzestał przemocy i pozwolił na swobodę kultu w islamskich świętych miejscach. „Należy szanować prawo Palestyńczyków do swobodnego wykonywania obrzędów religijnych. Nie należy podejmować żadnych kroków, które mogą podżegać do rozpalenia się konfliktu.”

19 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w zamkniętym spotkaniu liderów państw Grupy Wyszegradzkiej w Budapeszcie. Netanjahu powiedział: „Europa musi podjąć decyzję, czy chce żyć i rozwijać się, czy też zniknąć.”

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.