Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór odc. 22

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Urodziły się w niewłaściwym czasie…

„Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć…”

„You know what the greatest tragedy is in the whole world?… It’s all the people who never find out what it is they really want to do or what it is they’re really good at. It’s all the sons who become blacksmiths because their fathers were blacksmiths. It’s all the people who could be really fantastic flute players who grow old and die without ever seeing a musical instrument, so they become bad plowmen instead. It’s all the people with talents who never even find out. Maybe they are never even born in a time when it’s even possible to find out. It’s all the people who never get to know what it is that they can really be.”

 

Przedstawiony cytat pochodzi z powieści fantasy „Ruchome obrazki” (ang. Moving Pictures) brytyjskiego pisarza science fiction Terry’ego Pratchetta (1948-2015), wydanej w 1990 roku. Przypomniał mi się, gdy oglądałem film dokumentalny „A Film Unfinished” z 2009 roku, który powstał w oparciu o materiały filmowe, nakręcone przez hitlerowców w getcie warszawskim. Powyższe zdjęcie pochodzi właśnie z tego filmu. Kim byłyby później dzieci uchwycone przez niemieckiego kamerzystę, gdyby było im dane przyjść na świat w innym miejscu i czasie? nauczycielami? szewcami? księgarzami? krawcami? lekarzami? muzykami? Nie poznamy już odpowiedzi na to pytanie…

 

Jarek

„Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

 

Kategorie: Poezja

3 odpowiedzi »

  1. Historii nie mozna zmienic ale mozna sie z niej uczyc. zgadzam sie z europejski43 ze musimy walczyc na przypadkowych frontach, gdzie czesto nie ten wygrywa co powinien. Takich frontow jest wiele na calym terazniejszym swiecie. Tam trzeba walczyc o to zeby muzyk byl muzykiem, artysta byl artysta a bankier byl bankierem. Tysiace frontow w Indii, w Arabskich krajach, w poludniowej Ameryce, w Afryce czy w Palestynie, wszedzie. Prawdopodobnie dzisiaj jest wiecej krajow w ktorych muzyk nie bedzie muzykiem, artysta nie bedzie artysta a bankier nie bedzie bankierem anizeli w latach Drugiej Wojny Swiatowej. . Smutne ale prawdziwe.

  2. Aby nigdy dzieci nie spatkal taki los to trzeba zwalczac antysemityzm, rasizm. to jedyna droga do normalnosci, do zycia w pokoju..

  3. Wierze, ze w niedalekiej przyszlosci kazdy obywatel swiata otrzyma w odpowiednim czasie, potwierdzone naukowo jego predyspozycje, ktore dadza mu „przepustke” na optymalne wykorzystanie jego wrodzonych cech dla dobra wszystkich. A do tego czasu…musimy walczyc na przypadkowych frontach, gdzie czesto nie ten wygrywa co powinien.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.