Uncategorized

Arabowie to Semici, więc jak mogą być antysemitami?

Paweł Jędrzejewski

Mogą, bo antysemityzm to nienawiść wyłącznie do Żydów, a nie do żadnych “Semitów”. Twórcą słowa “antysemityzm” był niemiecki dziennikarz i publicysta Wilhelm Marr (1819-1904). Jego zamiarem – który się powiódł – było zastąpienie w języku niemieckim słowa Judenhass (“nienawiść do Żydów”) określeniem, które nazywałoby to uczucie mniej dosłownie i nawet z pewnym posmakiem naukowości.

Ponadto to nowe słowo miało odwracać uwagę od czegoś tak prostackiego, jak nienawiść do Żydów, a wskazywać na konflikt rasowy, tkwiący u podłoża “antysemityzmu”, który podkreślałby “wzniosły” charakter tej nienawiści i nawet zwracał uwagę na jej naturalną nieuchronność i niepodleganie indywidualnemu wyborowi człowieka. Mieściło się to w końcu znakomicie w popularnych wówczas pseudonaukowych teoriach o wrodzonych konfliktach i nierównościach pomiędzy rasami (np. teorie Artura de Gobineau).


Zamiast więc nazywać ludzi nienawidzących Żydów tym, kim w rzeczywistości byli, Marr użył terminu skutecznie mylącego, który wywołuje wrażenie, że antysemici przeciwstawiają się Semitom. Oczywiście jest to nieprawda: tymi, przeciwko którym występują antysemici, są jedynie Żydzi. Zafałszowanie słów “antysemityzm ” i “antysemita” umożliwiało i umożliwia ludziom w świecie arabskim, którzy nienawidzą Żydów, zaprzeczanie, że są antysemitami, na pozornie logicznej zasadzie, że sami są przecież Semitami.


Słowo “antysemityzm” narodziło się jako próba wprowdzenia w błąd i działa w ten sposób do dziś. Marr uważał, że na terenie Niemiec toczy się zakonspirowana walka na śmierć i życie pomiędzy Niemcami i Żydami. Aby przeciwstawić się wyimaginowanej sile żydowskiej, Marr w 1879 roku założył Ligę Antysemicką (Antisemiten Liga) – pierwszą organizację w historii Niemiec, której jedynym celem było występowanie przeciwko Żydom i ludziom pochodzenia żydowskiego. Ta “antysemicka” organizacja domagała się – w niezgodzie ze swoją nazwą – usunięcia siłą z terenu Niemiec oczywiście nie żadnych “Semitów”, ale po prostu Żydów.

W tym samym roku Marr opublikował swoje dzieło: “Droga do zwycięstwa niemieckości nad żydowskością” (“Der Weg zum Siege des Germanentums über das Judentum”).

 

 

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Ditto Sophia Brown…

  Envy, Jealousy are overpowering common senses
  dangerously overwhelming psychologically
  challenged…minds no matter where those are coming from…
  Is it impossible to reverse that sickening hate,
  well by some miracle there are examples of those
  who saw the light
  There is always eternal…HOPE

 2. Troszke historii I wiedzy z Biblii wytlumaczy I naswietli bardziej problem genetycznej i chyba nieuleczlnej nienawisci do Zydow.
  Przypomnijmy kim byl Iszmael,syn Hagar (naloznicy Abrahama) protoplasta Arabow.
  https://www.biblegateway.com/passage/?search=Genesis%2016
  A takze Eisav, blizniaczy brat Yakova.
  Nasi medrcy napisali: “Galui ve jadua she Eisav sone lJaakov”. (tlumaczenie: Jasne I wiadome jest, ze Eisav nienawidzi Jakowa) Chrzescijanie, czyli trzecia rasa wywodzaca sie of Abrahama, rowniez nienawidzi Zydow.
  Tak wiec tu nie chodzi o definicje Semitow, tu chodzi o nienawisc do Zydow.
  NIestety choroba nieuleczalna jak do dzisiaj.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.