Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

30 lipca 2017 r. tysiące Arabów zgromadziło się w nocy na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Rozdawano cukierki i świętowano zwycięstwo nad Izraelem. Zamaskowani mężczyźni wdrapali się na Kopułe Skały i machali palestyńskimi flagami. Nie doszło do rozruchów i nie interweniowała izraelska policja.

30 lipca 2017 r. media poinformowały, że Autonomia Palestyńska w ostatnich dniach przekazała duże kwoty pieniędzy jako zachęta do zamieszek dla mieszkańców Wschodniej Jerozolimy. Wśród oferowanych świadczeń znajdowały się płatności gotówkowe w wysokości 1 tys. $ przez trzy miesiące, a także zwolnienia z płatności za energię elektryczną w niektórych arabskich dzielnicach Wschodniej Jerozolimy. Odrębne zapomogi finansowe zaoferowano muzułmańskiemu Waqfowi, a także wszystkim arabskim kupcom na Starym Mieście Jerozolimy. Autonomia Palestyńska zobowiązała się do pokrycia czesnego arabskich studentów mieszkających na Starym Mieście, w zamian za udział w demonstracjach wokół meczetu Al-Aksa. Ponadto Mahmoud Abbas przeznaczył około 1 mln $ na przygotowanie lokalnych arabskich szpitali na przyjęcie ofiar zamieszek i starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa – dwa szpitale otrzymały 750 tys. $ i 40 tys. $ na nagłą pomoc medyczną. Na remonty zniszczonych lub uszkodzonych domów w arabskich dzielnicach Jerozolimy przeznaczono dodatkowe 15 mln $. Kwoty te miały być przeznaczone na pokrycie szkód i innych strat poniesionych przez Arabów podczas niepokojów. Abbas obiecał także nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników zamieszek.

30 lipca 2017 r. Palestyńczycy zaatakowali nad ranem izraelskich żołnierzy, którzy wkroczyli do Dżeninu w celu aresztowaniu podejrzanych o działalność terrorystyczną osób. W stronę żołnierzy rzucono 10 improwizowanych ładunków wybuchowych. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 2 napastników.

30 lipca 2017 r. Siły Obronne Izraela podwyższyły barierę chroniącą teren grobowca Racheli na przedmieściach Betelejm, w Judei. Powyżej muru umieszczono dodatkową siatkę, która uniemożliwi przerzucanie koktajlów Mołotowa oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Obecnie osoby pragnące odwiedzić grobowiec Racheli muszą poruszać się opancerzonymi autobusami pod ochroną wojska. Teren grobowca jest nieustannie strzeżony przez żołnierzy.

31 lipca 2017 rInstytut Spraw Współczesnych opublikował raport dotyczący wydatków budżetu Autonomii Palestyńskiej. Według posiadanych danych, obecnie budżet Autonomii Palestyńskiej otrzymuje rocznie 692 mln $ bezpośredniej pomocy zagranicznej, z czego większość pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Autonomia Palestyńska każdego roku przekazuje 344 mln $ (49,6% całej zagranicznej pomocy) na wsparcie uwięzionych terrorystów, stypendia dla rodzin terrorystów i zasiłki pomocowe dla terrorystów. W oficjalnych wydatkach budżetowych widnieje pozycja poświęcająca 4% budżetu na „walkę z Syjonem” i 13% na stypendia dla rodzin terrorystów „zabitych w walce z okupantem”. Uwięzieni terroryści mogą otrzymywać nawet ponad 3 tys. $ miesięcznie, co stanowi ponad 10-krotność przeciętnych zarobków w Autonomii Palestyńskiej. W ciągu ostatnich czterech lat Autonomia Palestyńska przekazała w ten sposób na wsparcie działalności terrorystycznej ponad 1 mld $. „Te zobowiązania pokazują palestyńskie spojrzenie opublikowane przez palestyńskie prawo, które odnosi się do terrorystów jako sektora walki w palestyńskim społeczeństwie. Ten stały szablon postępowania stoi w ostrym przeciwieństwie do palestyńskich zobowiązań w Porozumieniach z Oslo oraz do międzynarodowego prawa i porozumień. Odzwierciedla to także fakt, że do tej pory Palestyńczycy nie podjęli żadnych działań, aby powstrzymać te płatności.”

31 lipca 2017 r. biuro obrony cybernetycznej poinformowało, że doszło do wykradzenia poufnych dokumentów Sił Obronnych Izraela i Banku Hapoalim. Do włamania doszło w amerykańskiej firmie cybernetycznej FireEye, a dokładnie w jej filii Mandiant w Ramat Gan. Zapewnia ona cybernetyczną ochronę firmom hi-tech i różnym przedsiębiorstwom. Zdarzenie zostało wykryte, gdy hakerzy opublikowali skradzione informacje. Wśród opublikowanych materiałów znalazła się korespondencja e-mailowa, nazwiska użytkowników, informacje o klientach i inne dane. Wstępne dochodzenie wykazało, że problem bezpieczeństwa był wynikiem posiadania przez jednego z pracowników konta w społecznych mediach. Firma FireEye i Bank Hapoalim podkreślają, że nie doszło do wykradzenia żadnych poufnych informacji. „Bank posiada wiele zabezpieczeń informatycznych, w tym produkty dostarczone przez firmę FireEye. Jesteśmy w tej sprawie w stałym kontakcie z FireEye. Zgodnie z posiadaną wiedzą banku, możemy powiedzieć, że nie uzyskano dostępu do poufnych informacji, ale kwestia jest nadal w toku.” Prawdopodobnie zainfekowana została jedynie jedna stacja operatorska.

31 lipca 2017 r. muzułmański Waqf zaprzeczył doniesieniem rozgłaszanym przez Islamski Ruch w Izraelu, który oskarżał izraelskie władze o wykorzystywanie zaburzeń wokół meczetu Al-Aksa, aby kraść historyczne dokumenty z biur Waqfu. Oświadczenie wydane przez Waqf zaprzeczyło tym doniesieniom. Przywódca Ruchu Islamskiego, szejk Raed Salah twierdził ostatnio, że Izrael zamierza go zamordować. Natomiast jego zastępca, Khamel Hatib twierdził, że Izraelczycy rozpylili toksyczne substancje chemiczne na ścianach, filarach i podłodze meczetu Al-Aksa, aby przyśpieszyć zawalenie się meczetu.

31 lipca 2017 r. prezydent Reuven Rivlin z okazji Tisza b’Aw wezwał do utrzymania jedności przy Zachodnim Murze, w przeciwieństwie do różnych podziałów, jakie ostatnio pojawiły się na łamach gazet w Izraelu. „Jasne jest, jak ważnym było zniszczenie Świątyni, ale jaki znaczenie ma znane powiedzenie, że miasto zostało zaorane? Rzymianie zaorali również miasto, aby ziemia i rząd nigdy ponownie nie odrodziły się. To nie było tylko wypędzenie, ale rzeczywiste wymazanie z historii. Jaka jest różnica pomiędzy Żydami z czasów zniszczenia Świątyni a dzisiejszymi Żydami, którzy są szczęśliwi i świętują niepodległość miasta? Jaki jest nasz związek z żałobą i utratą niepodległości? Pytanie zostało zadane na wiele lat. Niestety, nasza codzienna rzeczywistość w Izraelu udziela odpowiedzi. Rzymianie zniszczyli Świątynię i część Zachodniego Muru, który stała się religijnym symbolem, a później stał się symbolem politycznym, stał się symbolem naszej walki o Wzgórze Świątynne, i próbami zerwania i wymazania naszej historii. Zniszczenie i wypędzenie osłabiły nas, a my nie sprzeczamy się w Domu Modlitwy i poza nim, i teraz wszyscy przyszliście tu, i ja dziękuję wam za waszą odwagę.” W ten sposób Rivlin nawiązał do ostatnich kontrowersji dotyczących prób podzielenia placu przed Zachodnim Murem na wydzielone obszary dla Żydów reformowanych i konserwatywnych.

31 lipca 2017 r. po południem duże siły policji rozmieszczono na Starym Mieście Jerozolimy, aby chronić obchody święta Tisza b’Aw. Wieczorem tysiące Żydów przeszło wzdłuż murów Starego Miasta Jerozolimy, aby upamiętnić zniszczenie Świątyni. Od 1994 r. każdego roku organizowany jest taki marsz na rozpoczęcie Tisza b’Aw. Modlono się o odbudowę Świątyni na Wzgórzu Świątynnym.

31 lipca 2017 r. wysoki palestyński urzędnik Nabil Shaath wykluczył możliwość dokonania wymiany gruntów pomiędzy Autonomią Palestyńską a Izraelem. Podkreślił, że pomysł ten będzie można rozpatrzyć dopiero po tym, jak Izrael uzna państwo palestyńskie w granicach sprzed 1967 r. Zaznaczył przy tym, że wymiana gruntów może dotyczyć nie więcej niż 1,8% terytorium Samarii i Judei. Wymiana gruntów jest promowana przez Izrael jako sposób na osiągnięcie rozwiązania dwupaństwowego. Izrael nie musiałby ewakuować gęsto zamieszkanych bloków żydowskich osiedli Gusz Etzion i Ariel, w zamian przenosząc do Autonomii Palestyńskiej arabskie miejscowości z Wadi Ara.

31 lipca 2017 r. wysoki urzędnik al-Fatah, Nabil Sha’ath powiedział, że Autonomia Palestyńska odnowi „pewne powiązania z okupantem, ale nie wrócimy do koordynacji bezpieczeństwa, jak to było wcześniej.” Sha’ath dodał, że koordynacja z Izraelem zostanie odnowiona tylko w tych sprawach, które mają na celu ułatwienie życia Palestyńczyków.

1 sierpnia 2017 r. rano tysiące Żydów zgromadziło się przy Zachodnim Murze obchodząc Tisza b’Aw. Policja starała się wymusić, aby każda osoba wchodząca na teren Zachodniego Muru przeszła przez bramki z detektorami metalu. Na teren Wzgórza Świątynnego będzie mogło wejść 1 tys. Żydów. W przeciwieństwie do muzułmanów odwiedzających wzgórze, którzy mogą swobodnie się modlić i nie muszą przechodzić jakiejkolwiek kontroli bezpieczeństwa, Żydzi muszą przed wejściem przejść przez bramki z detektorami metalu, poddać się kontroli bezpieczeństwa i zgodzić się, że nie będą modlić się podczas wizyty na Wzgórzu Świątynnym. Za naruszenie przepisów policjanci usunęli ze wzgórza 9 Żydów. Aresztowano także 4 inne osoby, które wdały się w spór z policjantami.

1 sierpnia 2017 r. w całym kraju panowały wysokie temperatury – w Kiryat Schmona było 38 stopni Celsjusza, w Safedzie 33, w Hajfie i Tel Awiwie 32, w Jerozolimie 33 stopni. Służby ratunkowe podczas obchodów Tisza b’Aw udzieliły pomocy medycznej 168 osobom, w tym 66 osobom które zemdlały od upału. Przez cały ten czas służby medyczne znajdowały się w podwyższonej gotowości, aby karetki pogotowia i motocykle z ratownikami mogły jak najszybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Podczas Tosza b’Aw wiele osób przestrzega ścisłego postu, co w połączeniu z wysokimi temperaturami groziło odwodnieniem organizmu. Służby meteorologiczne ogłosiły, że miesiąc lipiec był jednym z najgorętszych w ciągu ostatnich 30 lat. Pomimo, że nie odnotowano skrajnie wysokich upałów, to panowały dłuższe niż zazwyczaj okresy z wyższymi od przeciętnych temperaturami. Odnotowano słabsze niż zazwyczaj prądy morskie od strony Morza Egejskiego, które pomagały obniżać temperaturę. Również wiatry były słabsze niż zazwyczaj, co było wynikiem kilku dużych fali ciepła w Turcji i na Bałkanach.

1 sierpnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w dzielnicy Wadi Joz we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale samochód jest uszkodzony.

1 sierpnia 2017 r. oficjalna palestyńska agencja prasowa Wafa zaprzeczyła istnieniu żydowskiej Świątyni na wzgórzu w Jerozolimie. Oskarżyła modlących się Żydów przy Zachodnim Murze, że bezczeszczą świętość meczetu Al-Aksa. „Wczoraj w nocy tysiące osadników zbezcześciło plac przy murze meczetu Al-Aksa, zachodnią ścianę błogosławionego meczetu Al-Aksa. Uczestniczyli oni w uroczystym wydarzeniu, modlitwach i talmudycznych obrzędach z okazji tego, co nazywają dziewiątym av według hebrajskiego kalendarza, lub tak zwane zniszczenie świątyni. Osadnicy pośpiesznie przybyli w wielu procesjach na Stare Miasto Jerozolimy. Charakteryzowały się one niewłaściwym zachowaniem, i były chronione przez siły okupacyjne, dopóki nie dotarły one do placu przy Zachodnim Murze. Grupy wyimaginowanej świątyni ogłosiły organizację wielkiej procesji z jednej z bram Starego Miasta.”

1 sierpnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ramallah z delegacją Hamasu. Abbas zaproponował plan szybkiego pojednania pomiędzy Fatahem a Hamasem. Zgodnie z propozycją, Hamas ma ogłosić likwidację swojego komitetu wykonawczego w Gazie i zakończy współpracę z rywalem Abbasa, Mohammedem Dahlanem. W zamian Abbas zaproponował pomoc w celu zniesienia sankcji nałożonych na Strefę Gazy, w tym ograniczeńw dostawach energii elektrycznej i transferów obcych walut do banków w Gazie.

1 sierpnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowała wieczorem nożem kierowcę żydowskiego samochodu przy osiedlu Jakir w Samarii. Kierowca został ranny, ale zdołał odjechać i bezpiecznie dotrzeć do pobliskiego osiedla. Napastniczka zbiegła.

2 sierpnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się rano z przedstawicielami żydowskich społeczności w Judei i Samarii. Rozmowy dotyczyły zapewnienia bezpieczeństwa tych osiedli. Przedstawiono zestawienie inwestycji, które będą przeprowadzone przez ministerstwo w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na terytoriach. Lieberman polecił także przyśpieszenie realizacji planów bezpieczeństwa, aby jak najszybciej poprawić stan bezpieczeństwa żydowskich osiedli w Judei i Samarii.

2 sierpnia 2017 r. przed południem palestyński terrorysta zaatakował nożem praciwnika supermarketu w mieście Jawne. Izraelczyk został ciężko ranny i jest w stanie krytycznym. Napastnik usiłował uciec, został jednak zatrzymany przez przechodniów i przekazany w ręce policji.

2 sierpnia 2017 r. wieczorem duże siły policyjne wkroczyły do dzielnic Wadi Joz, Beit Hanina i A-Tur we Wschodniej Jerozolimie, oraz do pobliskiej wioski Ras al-Amud. Aresztowano 15 Arabów, którym postawiono zarzuty udziału w ostatnich brutalnych zamieszkach wokół Wzgórza Świątynnego. Oskarżenia wniesiono na podstawie policyjnych nagrań zajść. Do tej pory zatrzymano ogółem 50 uczestników zamieszek, z których 31 już postawiono zarzuty przed sądem.

2 sierpnia 2017 rSiły Obronne Izraela poinformowały o ukończeniu budowy bariery bezpieczeństwa na Wzgórzach Hebronu w Judei. Zamknięto ostatni odcinek bariery bezpieczeństwa pomiędzy skrzyżowaniem Tarqumiya a osiedlem Meitar. Ukończony odcinek bariery ma długość 28 km i w większości składa się z wysokich betonowych płyt, na których zostaną zainstalowane elektroniczne środki ochronne.

2 sierpnia 2017 r. wiceprzewodniczący palestyńskiego parlamentu, Ahmed Bahar poinformował, że Hamas osiągnął porozumienie z Egiptem w sprawie stałego otwarcia przejścia granicznego Rafah ze Strefą Gazy. Na granicy Strefy Gazy ma powstać strefa przemysłowa, która ma poprawić wzajemny handel. Obecnie wymiana handlowa między Strefą Gazy a Egiptem ma wartość 1-2 mld $ rocznie. Bahar wyraził nadzieję na osiągnięcie kolejnych porozumień z Egiptem, dzięki czemu poprawi się sytuacja humanitarna mieszkańców Strefy Gazy. Wykluczył jednak możliwość wizyty Mahmouda Abbasa w Kairze.

2 sierpnia 2017 r. jordański król Abdullah II bin Al-Hussein przekazał 1,4 mln $ muzułmańskiemu Waqfowi, który zarządza meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Darowizna umożliwi przyznanie 423 $ premii każdemu pracownikowi Waqfu.

2 sierpnia 2017 r. grupa zamaskowanych mężczyzn zaatakowała wieczorem w Suchocinie (Polska) zawodników izraelskiego klubu piłkarskiego Hapoel Petah Tikva. Do antysemickiego incydentu doszło po meczu, kiedy policja zakończyła działania zabezpieczające imprezę. Policja wszczęła dochodzenia.

3 sierpnia 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szabak przedstawiła raport o sposobie finansowania Hamasu przez Turcję. Niedawno odkryto sposób przekazywania pieniędzy z Turcji do przedstawicieli Hamasu w Hebronie w Judei. Transfer funduszy rozpoczął się na początku 2016 r. z inicjatywy wysokiego przedstawiciela Hamasu, Mahmouda Mahera Badera, który znalazł dwóch emisariuszy. Odbywali oni regularne podróże służbowe między Hebronem a Turcją. W ten sposób zdołano przekazać prawie 200 tys. $, a Hamas planował budowę fabryki cementu w Hebronie, aby umożliwić pranie brudnych pieniędzy.

3 sierpnia 2017 r. przed południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski patrol wojskowy przy dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Saperzy sprawdzili podejrzany pakunek.

3 sierpnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął rano udział w położeniu kamienia węgielnego pod budowę nowej dzielnicy w żydowskim osiedlu Beitar Illit, w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Beitar Illit stara się o uzyskanie status priorytetowego osiedla w Gusz Etzion. Netanjahu powiedział: „Energicznie pracujemy, aby zasiedlić każdy obswzar Izraela. Mój szef sztabu dzisiaj rano odwiedził Netiv Ha’avot, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam zminimalizować szkody. Wczoraj zebraliśmy się ze wszystkimi niezbędnymi stronami, aby wznowić budowę nowego osiedla Amichai, dla ewakuowanych z Amony. Oni zasługują na to. Żaden rząd nie zrobiłwięcej dla osiedli niż mój.”

3 sierpnia 2017 r. Hamas wydał oświadczenie, że jest gotowy podjąć kroki w kierunku pojednania z al-Fatah, aby zakończyć wewnętrzy rozłam w Autonomii Palestyńskiej.

3 sierpnia 2017 r. palestyńska agencja prasowa Wafa poinformowała, że Hamas wstrzymuje budowę ogromnego zakładu odsalania wody morskiej, który powstaje na południowy zachód od miasta Deir al-Balah w Strefie Gazy. Zakład ma strategiczne znaczenie dla cierpiących z powodu niedobory pitnej wody mieszkańców strefy.

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.