Uncategorized

Pierwsza w historii międzynarodowa wystawa o Auschwitz rusza w świat 

Przyslala Rimma Kaul

 

72 lata po wyzwoleniu obozu o Auschwitz i jego znaczeniu opowie objazdowa wystawa monograficzna. Odwiedzi ona 14 miast: siedem w Europie i siedem w Ameryce Północnej, aby przybliżyć historię Auschwitz milionom ludzi.


Zobaczyć na niej będzie można ponad 600 oryginalnych przedmiotów, które pochodzą w większości ze zbiorów muzeum. Wśród nich są między innymi rzeczy osobiste więźniów, czy barak z podobozu Auschwitz III-Monowitz.

„Przybliży losy ofiar”

Projekt zakłada także wypożyczenia z różnych instytucji międzynarodowych, jak na przykład Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie czy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Na wystawie znajdzie się także oryginalny niemiecki wagon towarowy „Model 2”, który był wykorzystywany przez Deustche Reichsbahn podczas II wojny światowej do transportu żołnierzy, jeńców wojennych, ale także podczas deportacji żydów do gett i obozów w okupowanej Polsce.

  • Dzięki tym unikatowym przedmiotom możliwe będzie opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar: żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. Poza tym, niektóre obiekty pokażą również świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali największym niemieckim nazistowskim obozem – podał Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz.

Zdaniem dyrektora Muzeum Piotra Cywińskiego, nic nie zastąpi wizyty w oryginalnym miejscu największej zbrodni XX wieku, ale wystawa, którą zobaczą ludzie w wielu krajach, może stanowić „krzyk ostrzeżenia przed perspektywą budowaną na nienawiści, rasizmie, antysemityzmie i bezdennej pogardzie dla drugiego człowieka”.

  • Świat zmierza dziś w niepewnych kierunkach. Tym bardziej musimy oprzeć się na mocnych fundamentach naszej pamięci. Auschwitz i tragedia Szoa są jednym z tych fundamentów, które nie sposób ominąć w tworzeniu nowego oblicza świata – zaznaczył Cywiński.

Pierwszy raz w Madrycie Muzeum przygotowało ekspozycję we współpracy z firmą Musealia, która stworzyła w tym celu międzynarodowy zespół ekspertów, złożony z kuratorów, konserwatorów archiwistów i historyków z placówki w Oświęcimiu. Luis Ferreiro, przedstawiciel firmy Muzealia, który kieruje projektem wystawy, podkreślił, że będzie ona formą podróży przez naturę człowieka doświadczaną przez historię obozu postrzeganą jako fizyczne miejsce, ale i symbol ludzkiego barbarzyństwa. Ekspozycja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana pod koniec 2017 r. w Madrycie.

(http://www.tvn24.pl)

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.