Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

 5 sierpnia 2017 r. około 3 tys. Izraelczyków demonstrowało przed rezydencją premiera Benjamina Netanjahu w Petach Tikwa, domagając się jego rezygnacji z urzędu. Równocześnie około 400 zwolenników partii politycznej Likudu zorganizowało demonstrację poparcia dla Netanjahu. Policja utrzymywała spokój na miejscu, rozdzielając obie demonstracje.

5 sierpnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem stanowiska izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnicy zbiegli.

5 sierpnia 2017 r. agencja ratingowa Standard & Poor’s utrzymała rating kredytowy Izraela na poziomie A+, podnosząc perspektywę z „pozytywnej” na „stabilną”. Oznacza to, że w perspektywie najbliższych dwóch lat rating Izraela może zostać podniesiony. Agencja wyraziła uznanie dla rządu za „środki hamujące wzrost wydatków w przyszłości, co może umożliwić rządowi oprzeć się presji podnoszenia bieżących wydatków. Działanie ratingowe odzwierciedla naszą opinię, że ulepszone ramy fiskalne i silny wzrost gospodarczy Izraela umożliwią dalsze postęp w konsolidacji fiskalnej w ciągu najbliższych kilku lat. Możemy podnieść naszą ocenę w ciągu najbliższych 24 miesięcy, jeśli rząd zrobi dalszy postęp w obniżaniu zadłużenia publicznego.”

6 sierpnia 2017 r. minister komunikacji Ajoub Kara poinformował, że stacja telewizyjna Al Jazeera już wkrótce będzie miała cofnięte zezwolenie na działalność w Izraelu. Przeciwko Al Jazeera wielokrotnie wysuwano oskarżenia o podżeganie do niepokojów społecznych i szerzenie nieprawdziwych informacji. Kara powiedział: „Wolność wypowiedzi jest podstawową wartością i zrobię wszystko, aby chronić obiektywne dziennikarstwo i wolność słowa, co jest dla mnie bardzo ważne. Ale wydarzenia na Wzgórzu Świątynnym sprawiły, że znalazłem się w sytuacji, w której muszę myśleć o tym, jak mogę zapewnić bezpieczeństwo obywateli Izraela i to jest najważniejsze. Ostatnio zauważyliśmy, że niektóre stacje nie są wykorzystywane do swobodnego wyrażania się, ale do podżegania przeciwko izraelskim obywatelom. Jedną z tych stacji jest sieć Al Jazeera, która odpowiada za śmierć jednych z naszych najlepszych synów. Ostatnio prawie wszystkie państwa naszego regionu stwierdziły, że Al Jazeera wspiera terroryzm. Kiedy widzimy, jak wszystkie te państwa stwierdzają, że Al Jazeera jest narzędziem Państwa IslamskiegoHamasuHezbollahu i Iranu, to jesteśmy jedynym państwem, które nie zabrania takiej działalności tutaj.” Al Jazeera otwarcie nawoływała do kontynuowania niepokojów społecznych w Jerozolimie, i podsycała anty-izraelskie nastroje wśród Arabów. Niedawno Jordania i Arabia saudyjska zamknęły lokalne biura Al Jazeera, a kanały tej stacji telewizyjnej zablokowano w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie i Bahrajnie.

6 sierpnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa pojazd policyjny w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Pojazd spłonął, ale nikt nie został ranny. Do zamieszek doszło także na Starym Mieście Jerozolimy, gdzie Arabowie obrzucili kamieniami izraelskich policjantów. Ranny został 1 policjant. Policja rozproszyła demonstrantów i zatrzymała 3 Arabów.

6 sierpnia 2017 r. jednostka izraelskich sił specjalnych przeprowadziła w nocy operację w rejonie żydowskiego osiedla Beit El w Samarii. Z pomocą informacji wywiadowczych namierzono komórkę terrorystyczną odpowiedzialną za ostrzał stanowisk izraelskich żołnierzy przy tym osiedlu. Podczas operacji zatrzymano 3 palestyńskich terrorystów.

6 sierpnia 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Karmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Uszkodzony został autobus, a ranione odłamkami szyby zostało 1-letnie dziecko. Wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do pobliskiego obozu uchodźców El-Aroub w poszukiwaniu sprawców tego ataku.

6 sierpnia 2017 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że amerykańskie siły specjalne działają w Libanie. Wspierają one działania libańskich sił zbrojnych w walce z islamskimi terrorystami na granicy z Syrią.

7 sierpnia 2017 r. prokurator generalny Avichai Mandelblit poinformował żonę premiera Benjamina Netanjahu, Sarę Netanjahu, że zdecydował się oskarżyć ją o nadużycia z podejrzeniem niewłaściwego wykorzystania funduszy państwowych. Istnieje podejrzenie, że Sara Netanjahu z państwowych funduszy finansowała swoje prywatne wydatki – opłacała opiekę nad swoim ojcem, płaciła za drogie posiłki, opłacała usługi elektryka w prywatnych miejscach oraz na koszt państwa zakupiła meble do prywatnego domu w Cezarei.

7 sierpnia 2017 r. ministerstwo finansów przedstawiło raport mówiący, że koszty życia w Izraelu są znacznie wyższe niż średnia w krajach OECD. Raport potwierdza, że Izraelczycy płacą 52% więcej za samochody, 25% więzej za żywność, 30% więcej za transport publiczny, 23% więcej za wodę i prąd, oraz 29% za hotele i restauracje. Nawet za opiekę zdrowotną płacą o 19% więcej, i to pomimo tak dobrego systemu opieki zdrowotnej w Izraelu. Niewielką pociechą jest fakt, że Izraelczycy płacą 6% mniej na edukację i 9% mniej za owoce i warzywa niż średnio w krajach OECD.

7 sierpnia 2017 r. przedsiębiorstwo transportowe Egged poinformowało, że w ciągu 2 tygodni rozpocznie eksploatację pierwszych 25 elektrycznych autobusów. Będą one obsługiwać linie w Hajfie. Pod koniec roku kolejne elektryczne autobusy mają zacząć jeździć w metropolii miejskiej Tel Awiwu, Afuli i Modi’in. Całość jest współfinansowana przezNarodowy Fundusz Żydowski i ministerstwo środowiska, jako część dużego projektu w ramach którego zainwestowano około 340 mln szekli w poprawę standardów transportu publicznego.

7 sierpnia 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów, którzy prowadzili dochodzenie w sprawie skradzionych skuterów w dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci aresztowali 2 Arabów.

7 sierpnia 2017 r. wieczorem podczas lotu ćwiczebnego nad Negewem rozbił się helikopter szturmowy AH-64 Apache. Chwilę wcześniej pilot zgłosił awarię techniczną i próbował jeszcze wylądować w bazie Ramon. Helikopter jednak rozbił się. Zginął pilot major David Zohar z Hajfy. Drugi pilot został ciężko ranny. Powołano komisję dochodzeniową, a do czasu wyjaśnienia przyczyn wypadku uziemiono wszystkie helikoptery Apache. W dochodzeniu wezmą przedstawiciele producenta helikopterów, gdyż w czerwcu wykryto pęknięcie w tylnej łopatce wirnika jednego z izraelskich Apache, co doprowadziło do uziemienia dwóch dywizjonów. Dzisiejszy lot ćwiczebny helikoptera był częścią stopniowego przywracania floty Apache do gotowości operacyjnej po uziemieniu. Zakończył się on jednak katastrofą maszyny.

7 sierpnia 2017 r. grupa około 1 tys. Żydów modliła się w nocy w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Przejazd autobusów był zabezpieczony przez izraelskich żołnierzy. Nie doszło do żadnych incydentów.

7 sierpnia 2017 r. jordański król Abdullah II spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Spotkanie trwało dwie godziny. Król Abdullah powiedział: „Jordania będzie nadal wspierać Palestyńczyków, dopóki nie stanie się niezależnym państwem ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.” Podczas spotkania palestyńska strona naciskała na króla Abdullaha, aby umożliwić jak najszybszy powrót izraelskiego personelu do ambasady Izraela w Ammanie. Wynika to z faktu, że baz ambasadora Izraela w Ammanie nie ma możliwości wydawania pozwoleń na przyjazd do Autonomii Palestyńskiej dla Palestyńczyków mieszkających w Jordanii. Jordańscy obywatele palestyńskiego pochodzenia muszą uzyskiwać wizy na przyjazd do Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Po spotkaniu szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że Jordania i Autonomia Palestyńska domagają się od Stanów Zjednoczonych przedstawienia jasnego stanowiska w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. Podkreślił także, że Waszyngton musi się zgodzić, aby rozpoczęcie negocjacji pokojowych było związane z całkowitym zamrożeniem izraelskiego budownictwa na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

7 sierpnia 2017 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad Al-Maliki powiedział, że Jordania i Autonomia Palestyńska zgodziły się ustanowić wspólną komisję, aby rozwiązać wszystkie kwestie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Al-Malaki powiedział, że wizyta króla Abdullaha nadeszła w ważnym momencie.

8 sierpnia 2017 r. w rejonie jeziora Hula zaobserwowano pierwsze fale ptaków kierujących się z Europy na południe. Zaobserwowano pelikany, kaczki, czaple, orły wędrowne i dużą grupę 500 bocianów.

8 sierpnia 2017 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu miasta Aszkelon. Nie odnotowano żadnych strat.

9 sierpnia 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa cele Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 3 Palestyńczyków. Była to odpowiedź na wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

 9 sierpnia 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Izraelscy żołnierze zatrzymali i aresztowali napastnika.

9 sierpnia 2017 r. opublikowano indeks 200 najlepszych instytutów badawczych na świecie (Nature Index). Na szóstym miejscu znalazł się Instytut Weizmanna w Izraelu.

10 sierpnia 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet ujawniła materiały dotyczące rozbudowy infrastruktury terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy. Opublikowane zdjęcia lotnicze ukazują miedzy innymi wejścia do podziemnych tuneli, które są ukryte pod domami mieszkalnymi i budynkami użyteczności publicznej, takimi jak szkoły i meczety. W ten sposób ukryte tunele stają się niezwykle trudne do zaatakowania i zniszczenia. Gen. Ejal Zamir powiedział, że „każdy, kto przebywa w tych budynkach, zagraża sobie i swojej rodzinie. Budynki wykorzystywane jako ukrycie dla podziemnej infrastruktury, staną się celami wojskowymi. Naszym celem jest utrzymanie spokoju, wzmocnienie odstraszania i uzyskanie czasu dla rozbudowania naszych możliwości, ale rozumiemy, że sytuacja może się w każdej chwili zmienić i jesteśmy przygotowani na taką zmianę.” Minister budownictwa Joav Glant zapowiedział przyśpieszenie prac związanych z budową podziemnej bariery wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, tak aby prace zostały ukończone za dwa lata. Bariera powstanie na terytorium Izraela, dzięki czemu robotnicy będą mniej narażeni na ataki ze strony Hamasu. Gen Cvika Fogel zasugerował, że jest właściwy czas, aby przeprowadzić operację wojskową i zneutralizować zagrożenie Hamasu. „Każdy się pyta, czy możemy bronić się przed tym zagrożeniem. Ja z natury nie lubię prowadzić walki obronnej. Kiedy mamy zagrożenie ze strony rakiet Qassam i moździerzy, to wylewamy tony betonu na schrony bombowe i ponownie wzmacniamy szkoły oraz synagogi. Teraz jesteśmy zagrożeni tunelami i zdecydowaliśmy się na stworzenie podziemnej bariery jako przeszkody przeciwko nim. Dlaczego zawsze musimy sobie radzić z zagrożeniem drugiej strony? W końcu jesteśmy silni, więc dlaczego nie możemy zmusić ich do defensywy? Izrael powinien działać zdecydowanie i szybko wobec przywództwa Hamasu. Najlepiej byłoby, aby jutro rano przywódcy Hamasu obudzili się po raz ostatni i zobaczyli żołnierzy Sił Obronnych Izraela uśmiechających się do nich. Nie ma innego sposobu na osiągnięcie odstraszającego skutku, nie chcąc płacić za cenę zwycięstwa. Słowa nikogo nie powstrzymają. Odstraszanie musi być wzmocnione przez działania, a jedynie działania i zwycięstwo spowodują, że druga strona poczuje się pokonana. Jest to najlepszy rodzaj odstraszania.”

10 sierpnia 2017 r. muzułmański Waqf opublikował raport dotyczący szkód powstałych w budynkach kompleksu meczetu Al-Aksa w wyniku ostatniej interwencji izraelskich sił bezpieczeństwa. Raport stwierdza, że nie doszło do zaginięcia żadnych dokumentów lub materiałów o wartości historycznej. Doszło jednak do wyłamania licznych zamków w drzwiach, które były siłą wyłamywane podczas przeszukań wnętrz kompleksu.

10 sierpnia 2017 r. izraelscy komandosi we współpracy ze służbami wywiadu przeprowadzili wspólną operację w arabskiej wiosce El-Azarijeh, na wschód od Jerozolimy w Judei. Aresztowano 5 palestyńskich terrorystów, którzy pochodzili z Hebronu i znajdowali się w drodze do Jerozolim, aby przeprowadzić atak terrorystyczny.

10 sierpnia 2017 r. władze egipskie poinformowały, że w przyszłym tygodniu przez cztery dni będzie otwarte przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy, aby umożliwić muzułmańskim wiernym odbycie tradycyjnej pielgrzymki do Mekki. Strefę Gazy opuści 2,5 tys. osób, które następnie drogą lotniczą udadzą się do Mekki.

Efraim

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Wiadomosc z 5 sierpnia 2017: ponad 3 tysiace israelczykow demonstrowalo na wiecu swoje poparcie dla netanyahu 9 sierpnia w tel avivie… 3000 israelczykow nie moglo demonstrowac przed rezydencja netanyahu w petach tikvie ani 5 sierpnia, ani nigdy, bo netanyahu nie ma zadnej rezydencji w petach tikvie… od prawie 2 miesiecy lewactwo israelskie demonstruje w petach tikvie kolo domu doradcy prawnego rzadu i prokuratora generalnego avichaya mandelblita, zadajac natychmiastowego oskarzenia premiera israela, pod bardzo ‘demokratycznym’ wezwaniem (lewactwo przeciez bez przerwy oskarza rzad likudu o naruszanie demokracji): ‘netanyahu jest winien, jak dlugo nie udowodni, ze jest niewinny’… cala reszta tej informacji sie zgadza…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.