Polityka

Wiadomosci z Izraela

 12 sierpnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowała w południe nożem izraelskiego policjanta przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjant został lekko ranny. Pozostali policjanci obezwładnili i aresztowali napastniczkę.

13 sierpnia 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu zaproponował poprawkę do podstawowego prawa, która pozwoliłaby mu ogłosić wojnę lub rozpocząć operację wojskową, która mogłaby doprowadzić do wojny, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody rządu. Propozycja zostanie przekazana do Knesetu, który będzie mógł się nią zająć po przerwie letniej. Szef Mosadu, Jossi Cohen przedstawił raport na temat wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Sytuację w Syrii raport streścił w krótkim zdaniu: „ISIS odchodzi, Iran przychodzi.” W ocenie Mosadu, Iran rozszerza swoją strefę wpływów na Bliskim Wschodzie za pośrednictwem swoich przedstawicieli w Syrii, Libanie, Iraku i Jemenie. Netanjahu powiedział: „Nasza polityka jest jasna. Zdecydowanie sprzeciwiamy się rozwojowi militarnemu Iranu i jego pełnomocników, przede wszystkim Hezbollahu w Syrii, i zrobimy wszystko, aby utrzymać bezpieczeństwo Izraela. Chronimy państwo i jego granice. Corocznie wzmacniamy Siły Obronne Izraela, wzmacniamy siły bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ przede wszystkim wiemy, że w celu zagospodarowania terenu musimy chronić ten teren.”

13 sierpnia 2017 r. rząd zawarł umowę z władzami miasta Aszdod, co oznacza początek realizacji 10-letniego programu budowlanego dzięki któremu w mieście tym ma powstać 37 tys. nowych mieszkań oraz dziesiątki budynków publicznych. Wartość programu wynosi 6 mld szekli. Rozbudowana zostanie także infrastruktura, w tym transport publiczny.

13 sierpnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały o udaremnieniu ataku terrorystycznego w Jerozolimie. We współpracy z Szin Bet namierzono palestyńskiego terrorystę, który był w drodze do ataku. W dzielnicy Beit Safafa we Wschodniej Jerozolimie podjęto próbę jego aresztowania, jednak w trakcie wymiany ognia napastnik zginął.

13 sierpnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy usiłowali podpalić ogrodzenie bezpieczeństwa żydowskiego osiedla Telem w Judei. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze oraz strażacy, którzy ugasili ogień.

13 sierpnia 2017 r. sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah powiedział: „Jakiekolwiek izraelskie siły, które wejdą do Libanu spotkają się z wielką porażką i upokorzeniem w porównaniu z ostatnią wojną. Celem Izraela w tej wojnie było zmiażdżyć Hezbollah, ale od tego czasu nasza potęga wzrosła i Izraelczycy wiedzą o tym. Izrael poniesie taką samą klęskę, jaką poniósł w 2006 r., ale z większą siłą, jeśli ponownie zaatakuje Liban. Za każdym razem, gdy jakiś izraelski urzędnik oficjalnie mówi o wzmocnieniu Hezbollahu, w efekcie przyznaje się do porażki Izraela wobec Hezbollahu. Zamknięcie zbiornika z amoniakiem w Hajfie pokazuje, że Izrael szanuje siłę swoich wrogów. Izrael będzie rozważał wojnę w Libanie tylko w ostateczności.”

14 sierpnia 2017 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy prowadzili antyterrorystyczne działania w obozie uchodźców Aqabat Jaber przy mieście Jerycho. Ranny został 1 żołnierz.

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.