Ciekawe artykuly

„Ida” najlepszym filmem 30-lecia Europejskiej Akademii Filmowej według widzów

Widzowie wybierali najlepszy film spośród dotychczasowych triumfatorów Europejskiej Nagrody Filmowej. Na drugim miejscu – Kieślowski.


Z okazji swojego 30-lecia Europejska Akademia Filmowa zorganizowała jubileuszowy plebiscyt, w którym publiczność wybierała najlepszy film europejski spośród dzieł, które wygrały poprzednie edycje nagrody.

Zwycięzcą została „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Zdobywca Oscara 2015 r. dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego uzyskał 29 proc. głosów. Drugie miejsce zajął „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego (14 proc.) – triumfator pierwszej edycji nagrody EFA w 1988 r.

Wśród pozycji biorących udział w plebiscycie znalazły się takie filmy jak „Wielkie piękno” Sorrentina, „Biała wstążka” i „Miłość” Hanekego, „Wszystko o mojej matce” Almodóvara, „Życie jest piękne” Benigniego czy ubiegłoroczny zwycięzca – „Toni Erdmann” Ade. Oprócz Pawlikowskiego i Kieślowskiego polskim akcentem był „Autor widmo” Romana Polańskiego.

Widzowie mogli oddawać głosy przez udział w ankiecie na facebookowej stronie Europejskiej Akademii Filmowej od połowy lipca. Głosowanie zakończyło się wczoraj o północy.

Tegoroczna 30. gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 9 grudnia w Berlinie.

Kategorie: Ciekawe artykuly

5 odpowiedzi »

 1. Hm,

  Problemy sa wzniejsze od stylu, prawda? Te sfery artystyczne do ktorych pan sie odprawia, kto one sa i co one wiedza o bolu, cierpieniu, bolesnosci czy meki:? Czy kiedys Polski film przedstawil tak bolesna przeszlosc z tak realistycznym obrazem? Do dupy z panskimi filmowimy krytykami, to nasz los, to nasza historia, nasza zydowska..

 2. Należy rozróżniać ludzki problem poruszany od strony formalnej filmu. Ani ja ani pani Marysia nie kwestionujemy istnienia takich tragicznych przypadków, ktorych było i jest wiele i nie to jest przedmiotem krytyki. Natomiast film formalnie, w sferze artystycznej jest z wielu powodów mniej wart, niż poruszane w nim problemy.

 3. Moze nie mam tak wielkiego talentu do krytyki filmow jak ma pan Zenon czy pani Marysia ale co mam to wlasna kuzynke ktora przeszla te sama droge jak Ida; Pozostawiona na stopach kosciolu jako niemowle i wychowana przez Polskich chlopow do momentu w ktorym jako siedmioletnie dziecko zostala ocalona przez jej ciotke, moja matke..
  Jak moze pani, pani Marysiu , nawet powiedziec ” „jeszcze jednej tragedii ” Kazda tragedia to wielka tragedia, po co pani aroganski snobism?
  Ida to wielki film, ktory kazdy Zyd z Polski i jego pokolenie powinni widziec, to nasze zycie, to nasz los.

 4. W zasadzie zgadzam się z Marysią K, acz przyznaję iż film 'Ida’ ma sporo bardzo dobrego materiału filmowego. Całość, na mnie sprawia wrażenie etiudy filmowej z dużymi brakami w scenariuszu i niejasnymi niedomówieniami, przez co był atakowany zarówno przez bigotów religijnych katolickich jak i żydowskich.
  Zenon J.
  PS> My się chyba z Marysią K znamy z lat 60 – tych.

 5. Poszlam zobaczyc ” Ide ” w malym „kameralnym ” kinie na Long Island N.Y.
  usiadlam w glebi fotela przygotowna na ” przezycie „jeszcze jednej tragedii
  filmu glosno opublikowanym, z recenzjami glebokiego afektu dla filmu…
  ……….czekalam…..czekalam……Na koniec niespodzianka nie bylamnie tylko tej samej opinii
  co I krytycy, bylam wrecz rozczarowana
  Mysle ze sztuka ” is in the eyes of beholder…”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.