IRENA SENDLEROWA ODRZUCONA

Jerzy Klechta

Próżno szukać w historii wojennej Polski i całej Europy postaci tak szlachetnej, tak oddanej drugiemu człowiekowi. 


Przypomnijmy: Irena Stanisława Sendlerowa kierowniczka oddziału dziecięcego w „ Żegocie”( Rada Pomocy Żydom) uratowała ok. 2500 dzieci żydowskich. Nikt , tak jak ona, nie zdołał  otoczyć opieką , w warunkach bestialstwa hitlerowskiego, najbardziej bezbronnych wśród bezbronnych. Dzieci! To był prawdziwy cud !

Zaaresztowana przez gestapo, została uratowana przez „Żegotę”. Potem była sanitariuszką  w  Powstaniu Warszawskim.

W tych dniach podjęto decyzję haniebną. Domagano się  uhonorowania tej wspaniałej, niezwykłej postaci, jakich próżno szukać w historii, w dziejach nie tylko Polski. Jednak władze skreśliły kandydaturę Wielkiej  Pani Ireny.

A miał to być trwały ślad szacunku, jakim darzy Ją cały humanitarny świat. Wniosek, aby w związku z przypadającym w przyszłym roku Rokiem Sendlerowej wybić monetę ku Jej czci, z jej wizerunkiem upadł.

Niegodziwość nie zna granic!

Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

6 komentarzy to “IRENA SENDLEROWA ODRZUCONA”

 1. Winkler Anna 07/09/2017 at 00:41

  a moze p. Michal myli patriotyzm z czlowieczenstwem, a moze to mozna przypisac nauce chrzescijanstwa?Wielu ludzi pomagajacych w czasie wojny swoim rodakom innego wyznania tlumaczylo swoje postepowanie wyciagnietymi wnioskami z religii chrzescijanskiej. A dlaczego mialoby byc ukrywanie Zydow wyrazem patriotyzmu?

 2. Pani Marysia to dziwna kobieta, zawraca glowe po angielsku ale prawde powiedziawszy to jest bardzo sarkastyczna i uszczypliwa, a po co? Wielki czlowiek jak pani Sandlerowa zostala zapomniana, czy to przyczyna do cynizmu?

 3. What’s the difference…
  As saying goes…” No good deeds should go unpunished ”
  so there we go.
  The women lived to ripe age of nineties
  life is also fair…cheers

 4. a może Sendlerowa własnie tak rozumiała patriotyzm? poprzez ratowanie żydowskich dzieci? co ty wiesz Walerianie o ich motywacjach? w głowie Sprawiedliwych siedziałeś?

 5. Pamiętajmy że dla Polaków ratowanie Żydów nie było aktem patriotyzmu. Wielu Polaków ukrywało….że ukrywają Żydów . W obawie przed sąsiadami.

 6. Irena Sendlerowa nie oczekiwala zadnych „accolades
  wykonywala prace Boga na ziemi, dzielna, odwazna
  blogoslawiona…..

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: