Uncategorized

IRENA SENDLEROWA ODRZUCONA

Jerzy Klechta

Próżno szukać w historii wojennej Polski i całej Europy postaci tak szlachetnej, tak oddanej drugiemu człowiekowi. 


Przypomnijmy: Irena Stanisława Sendlerowa kierowniczka oddziału dziecięcego w „ Żegocie”( Rada Pomocy Żydom) uratowała ok. 2500 dzieci żydowskich. Nikt , tak jak ona, nie zdołał  otoczyć opieką , w warunkach bestialstwa hitlerowskiego, najbardziej bezbronnych wśród bezbronnych. Dzieci! To był prawdziwy cud !

Zaaresztowana przez gestapo, została uratowana przez „Żegotę”. Potem była sanitariuszką  w  Powstaniu Warszawskim.

W tych dniach podjęto decyzję haniebną. Domagano się  uhonorowania tej wspaniałej, niezwykłej postaci, jakich próżno szukać w historii, w dziejach nie tylko Polski. Jednak władze skreśliły kandydaturę Wielkiej  Pani Ireny.

A miał to być trwały ślad szacunku, jakim darzy Ją cały humanitarny świat. Wniosek, aby w związku z przypadającym w przyszłym roku Rokiem Sendlerowej wybić monetę ku Jej czci, z jej wizerunkiem upadł.

Niegodziwość nie zna granic!

Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

 1. a moze p. Michal myli patriotyzm z czlowieczenstwem, a moze to mozna przypisac nauce chrzescijanstwa?Wielu ludzi pomagajacych w czasie wojny swoim rodakom innego wyznania tlumaczylo swoje postepowanie wyciagnietymi wnioskami z religii chrzescijanskiej. A dlaczego mialoby byc ukrywanie Zydow wyrazem patriotyzmu?

 2. Pani Marysia to dziwna kobieta, zawraca glowe po angielsku ale prawde powiedziawszy to jest bardzo sarkastyczna i uszczypliwa, a po co? Wielki czlowiek jak pani Sandlerowa zostala zapomniana, czy to przyczyna do cynizmu?

 3. What’s the difference…
  As saying goes…” No good deeds should go unpunished ”
  so there we go.
  The women lived to ripe age of nineties
  life is also fair…cheers

 4. a może Sendlerowa własnie tak rozumiała patriotyzm? poprzez ratowanie żydowskich dzieci? co ty wiesz Walerianie o ich motywacjach? w głowie Sprawiedliwych siedziałeś?

 5. Pamiętajmy że dla Polaków ratowanie Żydów nie było aktem patriotyzmu. Wielu Polaków ukrywało….że ukrywają Żydów . W obawie przed sąsiadami.

 6. Irena Sendlerowa nie oczekiwala zadnych “accolades
  wykonywala prace Boga na ziemi, dzielna, odwazna
  blogoslawiona…..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.