Uncategorized

Muzeum POLIN: Informacja o obchodach 50. rocznicy Marca ’68

REUNION 69

Szanowni Państwo,

w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prowadzony jest program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Jego celem jest przedstawienie przyczyn, przebiegu i skutków antysemickiej kampanii w Polsce lat 60. Pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach Muzeum chce upamiętnić wszystkich, których doświadczyła ta trudna historia.

W załączeniu przygotowaliśmy dla Państwa program głównych obchodów rocznicowych, które odbędą się w Warszawie w marcu 2018 roku. W Muzeum POLIN zostanie otwarta wystawa czasowa. Wydarzenia są organizowane przez różne organizacje i instytucje. Przekazujemy najserdeczniejsze zaproszenie na każde z nich.

Ze swej strony, dołączając się do słów zaproszenia, pozostaję w oczekiwaniu na Państwa pytania dotyczące programu oraz wydarzeń.

Jakub Stefek
Specjalista ds. Promocji
Dział Komunikacji
tel. +48 22 47 10 308, kom. +48 506 944 406
jstefek@polin.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
tel. +48 22 47 10 300, fax: +48 22 47 10 398
www.polin.pl

Zygmunt Stępiński Zastępca dyrektora Muzeum POLINWszyscy myślą, że wyzwolenie to szczęście. Mają rację, ale wyzwolenie to też moment, kiedy się orientujesz, że jesteś sam i że nie ma już twojego świata.Powyższy cytat z książki Mikołaja Grynberga, choć dotyczy konkretnego okresu historii, niesie ze sobą jedną z najbardziej uniwersalnych prawd o świecie zarówno przeszłym, jak i obecnym. Opisuje punkt w życiu, w którym dokonuje się gwałtowna, szybka i nieodwracalna zmiana. Choć w różnej skali, taka chwila może spotkać każdego człowieka.Naszym „momentem” był 1968 rok. Zbyt trudny, aby nawet po pięćdziesięciu latach móc ocenić złożoność jego emocji jednym zdaniem czy cytatem. Zbyt świeży, aby podjąć się w pełni obiektywnej oceny wszystkich towarzyszących mu zjawisk. Zbyt złożony, aby upamiętnić go tylko jednym rocznicowym wydarzeniem.W 2018 roku w Warszawie odbędą się obchody 50. rocznicy Marca ’68. W załączeniu znajduje się program najważniejszych wydarzeń. Zwracamy się z serdecznym zaproszeniem nie tylko do Państwa, ale także do wszystkich przyjaciół i znajomych rozsianych po całym świecie. Choć każdy ma już swój świat, chcemy razem spełnić powinność przekazania naszej uniwersalnej prawdy.Aby historia „momentu”, który wciąż może spotkać każdego, nigdy nie została zapomniana.Szanowni Państwo,

28 marca 2018 (czwartek), 12:00 – 14:00Dworzec Warszawa Gdańska, wstęp wolnyPERFORMANCEDworzec Gdański to symbol wszystkich polskich dworców, z których odjeżdżali nasi bliscy, zmuszeni do opuszczenia Polski. Na terenie tego tak silnie związanego z Marcem ’68 miejsca, odbędzie się niezwykły projekt artystyczny, będący wynikiem współpracy artystów z różnych dziedzin sztuki. Projekt realizowany przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i Fundacją Grupy PKP.9 marca – 24 września 2018Muzeum POLINWYSTAWA „OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ‘68”Głównym wydarzeniem obchodów rocznicy Marca ’68 w Muzeum POLIN będzie otwarcie nowej wystawy czasowej. Będzie ona pokazywać nie tylko przyczyny, przebieg i skutki antysemickiej kampanii lat 60., ale także opowie o różnych, osobistych doświadczeniach osób z naszego pokolenia. Już dzisiaj każdy z nas zaproszony jest do współtworzenia wystawy, poprzez przekazywanie pamiątek i relacji, które następnie staną się jej częścią. Obecność pokolenia Marca sprawi, że wystawa stanie się pełna i autentyczna.Patronem wystawy jest Europejski Komitet Wspierania Muzeum POLIN. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wystawa otwarta dla zwiedzających od 9 marca 2018.

9 marca 2018 (piątek), 19:00 – 22:00Teatr Polonia

PREMIERA MONODRAMU ZAPISKI Z WYGNANIA SABINY BARALSztuka na podstawie książki Sabiny Baral „Zapiski z wygnania” (Austeria, 2015). W monodramie reżyserowanym przez Magdę Umer wystąpi Krystyna Janda. Projekt realizowany przez Teatr Polonia we współpracy z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

MARZEC 2018 – WYDARZENIA ROCZNICOWE W WARSZAWIE

10 marca 2018 (sobota), 18:00 – 19:30

Muzeum POLIN, wstęp wolnyPREMIERA KSIĄŻKI MIKOŁAJA GRYNBERGAOd Autora: Osią książki są wydarzenia okołomarcowe, a bohaterami ludzie, którzy w 1968 roku mieszkali w Polsce. Dzisiaj żyją w Izraelu, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Danii, Szwecji oraz w Polsce. Uczestniczyłem w rozmowach, które poszerzyły moją wiedzę o świecie i mam nadzieję, że moi Czytelnicy będę mieli równie dużą satysfakcję z odkrywania całkiem nieodległej i bardzo aktualnej historii. Projekt realizowany przez Wydawnictwo Czarne we współpracy z Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum POLIN.

10 marca 2018 (sobota), 20:00 – 23:00

Teatr Polski im. Arnolda SzyfmanaPREMIERA SPEKTAKLUKim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość? Jak Marzec żyje dalej w nas? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? W spektaklu Anny Smolar głos zostanie oddany naszym dzieciom. Tekst autorstwa Michała Buszewicza powstanie na podstawie wywiadów, które przeprowadził Mike Urbaniak w Izraelu, USA i Europie. Spektakl Teatru Żydowskiego realizowany we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

11 marca 2018 (niedziela), 19:00 – 21:00

Muzeum POLIN, wstęp wolnyZAPISKI Z WYGNANIA. ROZMOWA O STRATACH, O LEKCJACH NIENAUCZONYCH I O BŁEDACH NIENAPRAWIONYCHSpotkanie z twórcami spektaklu Teatru Polonia „Zapiski z wygnania”. Będziemy mieli okazję, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i wrażeniami z Krystyną Jandą, Magdą Umer i Sabiną Baral.Projekt realizowany przez Teatr Polonia we współpracy Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i Muzeum POLIN.12 marca (poniedziałek) –

13 marca 2018 (wtorek)Muzeum POLIN, wstęp wolny

SYMPOZJUM „DOŚWIADCZENIE (AUTO)BIOGRAFICZNE A TOŻSAMOŚĆ. ZAPISY LITERACKIE POKOLENIA MARCA ‘68” Badacze i znawcy literatury przeanalizowali dziesiątki tekstów literackich dotyczących Marca ’68. Szukali w nich ścieżek określania przez człowieka nowej tożsamości po gwałtownym i nieodwracalnym przeżyciu. Wyniki ich prac zostaną zaprezentowane podczas prelekcji i dyskusji. Będziemy mogli skonfrontować własne przeżycia z obrazem wyłaniającym się z tekstów autorów, którzy o nas pisali.Projekt współorganizowany przez Zakład Antropologii Literatury UAM w Poznaniu, Zakład Literatury XX i XXI wieku Wydział Polonistyki UW i Muzeum POLIN.

13 marca (wtorek) – 15 marca 2018 (czwartek)

Muzeum POLIN, wstęp wolnyMIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „MARZEC ’68 PO PIĘĆDZIESIĘCIU LATACH” W 50. rocznicę wydarzeń marcowych chcemy zastanowić się nad przyczynami, przebiegiem i długofalowymi następstwami Marca ’68. Zjawiska w Polsce porównamy z polityką innych krajów bloku komunistycznego, jak i kontekstów związanych z globalnym wymiarem roku 1968. W panelach wezmą udział historycy, socjologowie, politolodzy oraz kulturoznawcy.Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z Instytutem Historycznym i Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

17 marca 2018 (sobota), 18:00 – 19:30

Muzeum POLIN, wstęp wolnySPOTKANIE Z KRYSTYNĄ NASZKOWSKĄPodczas spotkania autorskiego porozmawiamy o najnowszej książce Autorki. W odróżnieniu od wielu poprzednich wydarzeń, tym razem skupimy się na doświadczeniu „tych, którzy wrócili”. To 10 rozmów z ludźmi którzy na skutek wydarzeń marcowych ‘68 roku opuścili Polskę, a na początku lat 90. tu ponownie przyjechali, tu mieszkają i pracują. Projekt realizowany przez Wydawnictwo Agora.

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Szczerze mówiąc w efekcie skorzystali Żydzi na tym przymusowym wyrzuceniu z kraju, z Polski. Nie było to przyjemne bo jechano bez znajomości języków obcych, niektórzy już w podeszłym wieku. Ale dla młodych to w sumie lepiej. Polska nigdy nie zapłaciła Żydom, obywatelom Polski, odszkodowań za ten haniebny czyn. Nie wiem czy były robione starania?

 2. Obchody rocznicy Marca 1968 zawieraja również informacje o dziejach naszych kolegów którzy wyjechali w 68/69 roku na tzw „zydowskich”papierach. http://today.ttu.edu/posts/2008/07/engineering-professor-receives-two-national-awards Chcę wykorzystać tę okazję, żeby przypomnieć o niezwykłych osiagnięciach naszego kolegi, Heńka Temkina. W tym celu kopiuję informacje po angielsku. Heniek zmarł w 2009. Cześć Jego Pamięci!:

  „ENGINEERING PROFESSOR RECEIVES TWO NATIONAL AWARDS

  July 15, 2008
  By: Jeff Sammons
  Henryk Temkin honored with a Distinguished Service Medal from the Department of Defense for outstanding public service.

  Henryk Temkin is a director of the Nano Tech Center at Texas Tech, a premiere engineering facility devoted to the study of nanotechnology.

  College of Engineering Horn Professor Henryk Temkin recently received a Distinguished Service Medal from the Department of Defense and the Aron Kressel Lasers and Electro-Optics Society (LEOS) Award from the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).

  The director of the Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), an agency of the United States Department of Defense responsible for the development of new technology for use by the military, presented Temkin with the Bronze Secretary of Defense award for Exceptional Public Service, a Distinguished Service Medal. The award was in recognition of Temkin’s service to DARPA for the past three years.

  “We are very proud of Henryk’s scientific and technical contributions at DARPA and in the College of Engineering,” said Pamela A. Eibeck, dean of the College of Engineering, “He is a worldwide leader in the opto-electronics research field, and he certainly deserves these recognitions from IEEE and the Department of Defense.”

  Temkin received the IEEE Aron Kressel LEOS Award for outstanding contributions and leadership in advancing opto-electronic materials and devices – the science of light-emitting device creation. His work with light-emitting and detecting devices has enabled all colors within the rainbow to be produced with light-emitting devices, specifically light-emitting diodes (LEDs). The Kressel Award recognizes those individuals who have made important contributions to opto-electronic device technologies.

  In addition to being a Horn Professor of Electrical Engineering, Temkin also is holder of the Jack Maddox Distinguished Engineer Chair endowed by the Maddox Foundation, as well as a director of the Nano Tech Center.

  „Henryk Temkin Passes Away

  Dr. Henryk Temkin passed away on March 24, 2009 in Arlington, Virginia.

  Henryk was a Professor of Electrical and Computer Engineering, a Horn Professor, the inaugural J. F Maddox Chair, and co–founder of the Texas Tech Nano Tech Center. A memorial tribute is tentatively scheduled for late April or early May at Texas Tech.

  Henryk’s contributions through his service at the Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) and his critical research discoveries have left an indelible mark on the world.”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.