Polityka

Wiadomosci z Izraela

22 września 2017 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały port lotniczy przy Damaszku. Na lotnisko miały spaść dwie rakiety. Izrael nie skomentował tych doniesień.

23 września 2017 r. libański prezydent Michel Aoun powiedział, że Liban nie będzie przeszkodzał Hezbollahowi posiadać broni, dopóki „Izrael nadal łamie międzynarodowe decyzje. Izrael zajmuje 30 kilometrów terytorium Libanu i nie chce respektować prawa powrotu Palestyńczyków, którzy przybyli do Libanu w 1948 r. Izrael nie może domagać się prawa rozpoczynania wojny, podczas gdy inni nie mają prawa posiadania broni.”

24 września 2017 r. minister Naftali Bennett zareagował na oświadczenie prezydenta Libanu, Michela Aouna, że Liban nie wyeliminuje broni Hezbollahu. Bennett powiedział: „Wypowiedzi prezydenta Libanu na temat immunitetu Hezbollahu podkreślają tylko to, o czym mówiliśmy – jest znak równości między Libanem a Hezbollahem. Przywódcy i mieszkańcy Libanu powinni wiedzieć, że jakikolwiek ostrzał z Libanu izraelskich miast zostanie uznany jako deklaracja wojny ze strony państwa Liban przeciwko Izraelowi. Nie ma żadnej różnicy między Hezbollahem a Libanem, ponieważ one są takie same.”

24 września 2017 r. minister gospodarki Eli Kohen odwiedził miejsce budowy nowego przejścia granicznego pomiędzy Izraelem a Jordanią, które powstaje w północnej części Doliny Jordanu. Do kwietnia 2019 r. ma zostać wybudowany tutaj nowy most graniczny, przy którym po obu stronach granicy powstaną strefy przemysłowe o powierzchni 172 hektarów (po stronie izraelskiej 61 hektary). Oczekuje się, że około 10 tys. Jordańczyków znajdzie tu zatrudnienie. Po zakończeniu prac zostanie utworzona wspólna strefa wolnego handlu, co usunie potrzebę posiadania paszportów i wiz, aby wejść i pracować w obszarze strefy przemysłowej. Minister Kohen powiedział: „Zakończenie budowy mostu i utworzenie wspólnej strefy zatrudnienia leży we wzajemnym interesie obu stron, aby wzmocniń nasze więzi nie tylko w wymiarze ekonomicznym. Wspólna strefa przemysłowa wzmocni więzy pokoju, wzmocni żywotność lokalnej społeczności i przyniesie ekonomiczny oraz społeczny dobrobyt mieszkańcom obu krajów po obu stronach rzeki Jordan, i całemu regionowi.”

24 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał po południem gabinet bezpieczeństwa. Premier przedstawił członkom gabinetu przebieg rozmów z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sisi. W najbliższych dniach na Bliski Wschód ma przylecieć specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Celem jego misji jest wznowienie negocjacji pokojowych izraelsko-palestyńskich. Stany Zjednoczone nalegają, aby Izrael jako wyraz swojej dobrej woli utworzył strefę przemysłową przy mieście Tulkarem w Samarii, oraz otworzył dla Palestyńczyków drogę w rejonie Rawabi w pobliżu Ramallah.

24 września 2017 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w pobliżu Modiin w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków, a cztery pojazdy zostały uszkodzone. W innym incydencie palestyńscy terroryści zdetonowali improwizowany ładunek wybuchowy podłożony przy skrzyżowaniu we wschodniej części bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny.

24 września 2017 r. wysocy palestyńscy urzędnicy ujawnili wstępne szczegóły dotyczące planu Stanów Zjednoczonych w celu wznowienia procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Harmonogram planu został zaakceptowany przez Egipt, Jordanię i Arabię Saudyjską. W pierwszej kolejności ma nastąpić pojednanie między palestyńskimi frakcjami politycznymi Fatah i Hamas, co umożliwi Autonomii Palestyńskiej przejęcie ponownie kontroli nad Strefą Gazy. Negocjacje w tym celu podjął egipski wywiad i rozmowy są prowadzone w Kairze. Następnie mają być wznowione rozmowy izraelsko-palestyńskie, podczas których rozmawiano by o stopniowym uzyskaniu pełnej kontroli przez Autonomię Palestyńską nad obszarami A i B w Judei i Samarii. Wraz z postępem negocjacji stałoby się możliwym zwołanie szczytu dyplomatycznego w Kairze, z udziałem Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Stanów Zjednoczonych, Egiptu i Jordanii. Strony omówiłyby sposoby kontynuacji procesu dyplomatycznego w celu rozszerzenia autonomii do niezależnego państwa w Gazie. W ostatnim etapie negocjacji, rozmowy dotyczyłyby statusu Wschodniej Jerozolimy, przyłączenia dużych bloków osiedli żydowskich do granic państwa Izrael, zamrożenia budownictwa w odizolowanych żydowskich osiedlach nie należących do powyższych bloków osiedli, oraz kwestia rozwiązania problemu uchodźców.

24 września 2017 r. irańska Gwardia Rewolucyjna po raz pierwszy publicznie zaprezentowała w centrum Teheranu rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-300. Według informacji Iranu, system ten od początku roku jest już sprawny operacyjnie. Iran po raz pierwszy zaprezentował też publicznie rakiety balistyczne Khoramshahr o zasięgu 2 tys. km.

24 września 2017 r. Europejski Kongres Żydowski wyraził głębokie zaniepokojenie wynikami wyborów parlamentarnych w Niemczech, w których skrajnie prawicowa partia polityczna AfD (Alternative für Deutschland) uzyskała 13,5% poparcia – jako trzecia siła polityczna w Niemczech po raz pierwszy wejdzie do Bundestagu. Wezwano inne niemieckie partie polityczne, aby nie wchodziły w żaden sojusz z AfD.

25 września 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan podpisał nakaz zapobiegania nielegalnym zgromadzeniom i innym działaniom podejmowanym przez władze Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie. Nakaz wydano na podstawie zaleceń policji, aby zapobiec możliwości wykorzystywania takich wydarzeń w celach podburzania i podżegania przeciwko Izraelowi. Oznacza to, że izraelskie władze zachowują wyłączną władzę i jurysdykcję nad Jerozolimą.

25 września 2017 r. parlamentarna podkomisja do spraw doktryn obrony i rozbudowy sił zbrojnych opublikowała dziś część raportu dotyczącego pięcioletniego planu „Gideon„, który dotyczy rozbudowy Sił Obronnych Izraela. Sprawozdanie podkomisji przedstawia wnioski dotyczące planu na wszystkich szczeblach dowodzenia. Raport analizuje realizację planu na poziomie różnych oddziałów i jednostek wojskowych. Stwierdzono, że plan „Gideon” jest odpowiedzią na ostatnie wojny i właściwym wyciągnięciem lekcji z tych konfliktów. Widać w nim zrozumienie strategicznych zmian natury wroga i ewolucji współczesnego pola walki. Plan wyraźnie dąży do utworzenia armii, która będzie zdolna do wypełniania misji w każdych okolicznościach i warunkach. W realizacji tych założeń dostrzeżono dwie przeszkody: (1) plan został przygotowany od dołu przez Siły Obronne Izraela i dla armii, bez uwzględnienia strategii bezpieczeństwa narodowego i wszystkich szczebli dowodzenia politycznego, a nawet gabinetu bezpieczeństwa. W związku z tym powstały niezgodności między dyrektywami pionu politycznego a planami operacyjnymi armii w sytuacjach awaryjnych. Może to skutkować tym, że w sytuacjach kryzysowych wojsko będzie poproszone przez rząd do podjęcia działań innych, niż te, do których się przez lata przygotowywało. Z tego powodu zalecono rozpoczęcie procesu projektowania poprawionej koncepcji bezpieczeństwa narodowego. Wyznaczenie tych warunków będzie mogło stanowić punkt wyjściowy do tworzenia planów operacyjnych wojska, a także stworzy ramy dla przyszłych planów rozwojowych, które będą realizowane po planie „Gideon„. (2) Wyposażanie armii oraz rozbudowa jednostek odbywa się w tempie wynikającym z dostępnych w danym momencie środków i opcji, a nie zawsze obejmuje to istniejące luki. Podkomisja zwróciła uwagę na kilka obszarów w których trzeba zmodyfikować tempo rozbudowy sił. Po pierwsze zalecono jak najszybsze zdefiniowanie możliwości osiągnięcia „masy krytycznej”, która umożliwia rozpoczęcie prowadzenia działań operacyjnych. Po drugie zalecono prowadzenie rutynowych badań zdolności do osiągnięcia wymaganych zdolności operacyjnych na różnych frontach działań, i zdolności dostosowywania się do rzeczywistych wymagań przy rzeczywistych możliwościach armii.

25 września 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w przyszłym tygodniu do normalnej służby operacyjnej powróci pierwsza eskadra helikopterów szturmowych AH-64 Apache. Wspólne dochodzenie prowadzone z ekspertami z Boeinga wykazało, że przyczyną ostatniego wypadku była rzadka usterka systemu sterowania, w wyniku której odrobinki rdzy zakłócały normalne funkcjonowanie systemów i odłączały dźwigar sterujący od dżojstika pilota, w wyniku czego tracił on kontrolę nad helikopterem (skręcał jedynie w lewo). Nakazano przegląd techniczny wszystkich helikopterów ApacheBoeing zapewnił, że nigdy wcześniej nigdzie nie doszło do podobnej usterki.

 25 września 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami posterunek policji w dzielnicy Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci aresztowali 2 Arabów. Podobne zajścia wybuchły także w dzielnicy Silwan, gdzie policja rozproszyła demonstrantów.

25 września 2017 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powtórzył gotowość grupy do pojednania z Fatah. „Jesteśmy gotowi do przyjęcia konsensusu narodowego rządu w Strefie Gazy.” Dodał, że Hamas jest gotowy wrócić do Egiptu w celu bezpośrednich rozmów z Fatahem o następnych krokach. W przyszłym tygodniu do Gazy ma przyjechać z oficjalną wizytą premier Autonomii Palestyńskiej, Rami Hamdallah. Powiedział on: „Mamy nadzieję, że wszystkie partie i wszyscy Palestyńczycy skoncentrują się na interesie narodowym, aby umożliwić rządowi dalsze wykonywanie wszystkich swoich funkcji w sposób, który w pierwszej kolejności będzie służył obywatelom palestyńskim.”

25 września 2017 r. wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu, Nikolaj Mladenow, złożył raport do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym oskarżył Izrael o kontynuowanie „budowania osiedli w wysokim tempie wbrew żądaniom Rady Bezpieczeństwa … Nielegalne działania Izraela w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, co jest konsekwentnym wzorcem w ciągu całego roku. Izraelscy urzędnicy nadal stosują prowokacyjną retorykę w celu poparcia ekspansji.” Przedstawiony raport mówi, że od czerwca do września nowe budownictwo koncentrowało się głównie we Wschodniej Jerozolimie, gdzie plany budowlane dotyczą około 2300 nowych mieszkań – jest to wzrost o 30% w stosunku do ubiegłego roku. Poza nowym budownictwem wzrosła także ilość rozbiórek arabskich domów – z 344 wyburzonych domów, jedna trzecia znajdowała się we Wschodniej Jerozolimie, co spowodowało przesiedlenie ponad 500 osób. „Rozwój osadnictwa uczyni rozwiązanie dwupaństwowe coraz bardziej nieosiągalnym.”

26 września 2017 r. rano palestyński terrorysta ukrył się w grupie arabskich robotników, i usiłował między nimi wjechać na teren żydowskiego osiedla Har Adar w Samarii. Zwrócił on jednak uwagę ochraniarzy przy bramie wjazdowej, i gdy został wezwany do kontroli, otworzył ogień z pistoletu. Zginęło 2 ochroniarzy i 1 oficer policji granicznej, ranny został 1 policjant. Napastnik został zastrzelony. Zginął sierżant sztabowy Salomon Gavria Hyd (20 lat) z policji granicznej oraz ochraniarz Josef Othman. Terrorysta miał 37 lat. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad. Po ataku izraelscy żołnierze otoczyli wioskę Beit Sourik, z której pochodził terrorysta. Siły bezpieczeństwa zajęły jego dom rodzinny.

26 września 2017 r. izraelscy żołnierze otoczyli wioskę Beit Sourik, z której pochodził sprawca ataku w Har Adar. Nazywał się on Szaheed Nimr Mahmoud Ahmed Aljamal. Siły bezpieczeństwa zajęły jego dom rodzinny. Aresztowano 3 członków rodziny, w tym dwóch braci. Wstępne dochodzenie pokazało, że napastnik znajdował się w trudnej sytuacji rodzinnej. Kilka tygodni wcześniej jego żona wyjechała do Jordanii, pozostawiając go z czwórką dzieci. Prawdopodobnie stało się to przyczyną podjęcia decyzji o przeprowadzeniu ataku terrorystycznego, w zamian za co władze Autonomii Palestyńskiej będą teraz członkom jego rodziny wypłacać duże wynagrodzenia. Izraelskie służby bezpieczeństwa unieważniły zezwolenia na pracę w Izraelu dla wszystkich krewnych zamachowca.

26 września 2017 ral-Fatah na swojej oficjalnej stronie na Facebooku napisał, że terrorysta Nimer Mahmoud Ahmed Aljamal, który zamordował trzech Izraelczyków przy wejściu do Har Adar, jest „męczennikiem”. „W imię ruchu Fatah dzielimy się smutkiem z rodziny męczennika Nimer Mahmoud Ahmed Aljamal, który dziś został zabity w akcji. Ten, kto przeprowadził operację w Jerozolimie, jest Szaheed Nimr Mahmoud Ahmed Aljamal.” Wysoki członek al-Fatah, Munir al-Jarub powiedział, że za atak w Har Adar odpowiada Izrael z powodu tego, co określił jako „zbrodnie okupacji”. Hamas pochwalił dzisiejszy atak, dodając, że „atak był odpowiedzią na próby judaizacji Jerozolimy.” Islamski Dżihad oświadczył, że atak był odpowiedzią na próby Izraela przejęcia kontroli nad meczetem Al-Aksa.

26 września 2017 r. Unia Europejska wydała oświadczenie potępiające atak terrorystyczny w Har Adar. „Nie można usprawiedliwiać takiego przestępstwa, a próby Hamasu, aby gloryfikować atak, są naganne. Przemoc i terroryzm przyniosą więcej strat i bólu, i muszą być powstrzymane. Unia Europejska wyraża najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar strzelaniny.” Wcześniej specjalny wysłannik USA Jason Greenblatt potępił atak terrorystyczny i skrytykował Hamas za to, że go pochwalił. Również ambasador USA w Izraelu David Friedman potępił atak, nazywając strzelaninę „okrutnymi brutalnym aktuem zła i nieprowokowanego terroryzmu”.

26 września 2017 r. minister ochrony środowiska Ze’ev Elkin powiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie zatwierdzona budowa tysięcy mieszkań w Judei i Samarii, co będzie najlepszą odpowiedzią na dzisiejszy atak terrorystyczny w Har Adar. „Atak był skutkiem atmosfery podżegania, która istnieje w Autonomii Palestyńskiej. Dopóki rodziny morderców otrzymują olbrzymie wypłaty, przywódcy Autonomii Palestyńskiej nie muszą odpowiadać za takie ataki. Oczekujemy teraz przybycia amerykańskiego wysłannika Jasona Greenblatta do Izraela, ale nie oczekujemy na odroczenie wydania pozwoleń na budowę tysięcy mieszkań w Judei i Samarii. Greenblatt przybywa do Izraela co kilka tygodni, więc nie jest to żadne wyjątkowe wydarzenie. Jest on jednym z najbardziej przyjaznych w naszej historii emisariuszem amerykańskiego prezydenta. Jest to bardzo miła osoba, która podobnie jak ja jest absolwentem Jesziwy Alon Shvut. Wiem, że on nie reprezentuje interesów Izraela, ale Stanów Zjednoczonych, ale także musi reprezentować interesy Izraela i program izraelski, i jak mi wiadomo, nie będzie wpływał na opóźnienie tempa planowania i wydawania pozwoleń na budowę w Judei i Samarii. Odkąd Trump wszedł do Białego Domu, zamrożenie budownictwa w Judei i Samarii nigdy nie było tematem rozmów. Zgodnie z moją wiedzą wszystkie istotne spotkania dotyczące budownictwa powinny odbywać się około czasu świąt Sukot. Myślę, że dobrze, że kwestia budownictwa – nawet jeśli się nie zgadzamy z administracją Trumpa – przestała być przeszkodą lub przyczyną nieporozumień z Amerykanami. Jest to znacząca zmiana w stosunku do czasów Obamy. Według wszystkiego co wiem, i zgodnie z najnowszymi informacjami jakie otrzymałem, około wakacji nastąpi kolejny duży proces przyśpieszenia budownictwa o kolejne tysiące mieszkań, z których niektóre będą wprowadzane na rynek do sprzedaży każde według uznania inwestorów. Ważne jest, aby widzieć, co znajduje się na obecnym etapie i jakie pozwolenia na budowę zostaną zaakceptowane. Dyskutowałem o tym z premierem, a także na spotkaniu ministrów Likudu, i poprosiłem o pobudzenie żydowskiego budownictwa w Hebronie. Kiedy plan nabrał kształtu i czeka na aprobatę rządu, nie wolno go opóźniać. Inni ministrowie poparli moje stanowisko i mam bardzo dużą nadzieję, że premier weźmie pod uwagę nasze stanowisko, chociaż mogą występować pewne wrażliwe kwestie względem Amerykanów, ale mam nadzieję, że plan ten będzie w niedalekiej przyszłości rozwinięty. Hebron jest drugim najważniejszym miejscem po Jerozolimie, i była jednomyślność, kiedy podniosłem ten problem. Obecnie Jerozolima cierpi z powodu poważnego niedoboru budownictwa. Jerozolima zupełnie znajduje się poza problematyką politycznych tematów wrażliwych, i budownictwo w Jerozolimie musi się rozwijać, jest istotne i krytycznie konieczne, i musi być kontynuowane w każdy możliwy sposób. Niestety, obecnie w Jerozolimie prawie nie ma planów budów, a wszystko to, co było już dostępne, zostało już wprowadzone do obrotu. Ze względu na spowolnienie tempa planowania w czasach Obamy, musimy teraz przyspieszyć tempo planowania, aby mieć coś na rynku.”

26 września 2017 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP dr. Hanan Ashrawi powiedziała, że OWP postanowiła złożyć oficjalny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, o rozpoczęcie dochodzenia wyjaśniającego „nielegalną działalność osadniczą Izraela”.

27 września 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze przeprowadzili dużą antyterrorystyczną operację w rejonie arabskich wiosek Beit Surik i Biddu, skąd pochodził sprawca wczorajszego ataku terrorystycznego w Har Adar. Zdemontowano namiot załobny rodziny Ajlamala. Rozpoczęto także przygotowania do wyburzenia jego rodzinnego domu.

27 września 2017 r. w nocy doszło do wypadku podczas ćwiczeń wojskowych na Wzgórzach Golan. W trakcie ćwiczeń doszło do przewrócenia się samobieżnego działa, w wyniku czego zginęło 2 żołnierzy, a 4 zostało rannych. Powołano komisję śledczą do wyjaśnienia okoliczności tego wypadku.

27 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu, Jasonem Greenblattem i ambasadorem USA w Izraelu, Davidem Friedmanem. Netanjahu zwrócił uwagę, że przywódcy Autonomii Palestyńskiej nie potępili ostatniego ataku terrorystycznego w Har Adar. Równocześnie Palestyńczycy zapowiedzieli wniesienie skargi na Izrael do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz poczynili starania o przystąpienie do Interpolu. Podkreślił, że wszystkie te działania palestyńskich przywódców poważnie obniżają szanse na osiągnięcia porozumienia pokojowego.

27 września 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze przeprowadzili dużą antyterrorystyczną operację w rejonie arabskich wiosek Beit Surik i Biddu, skąd pochodził sprawca wczorajszego ataku terrorystycznego w Har Adar. Zdemontowano namiot załobny rodziny Ajlamala. Rozpoczęto także przygotowania do wyburzenia jego rodzinnego domu.

27 września 2017 r. wieczorem w Gusz Etzion odbyły się oficjalne obchody 50. rocznicy wyzwolenia Judei, Samarii, Jerozolimy Wschodniej i Wzgórz Golan. W uroczystości wzięli udział premier Benjamin Netanjahu, ministrowie rządu, parlamentarzyści, rabini i inne osoby publiczne. Netanjahu powiedział: „Dzisiaj, przy tej okazji, myślę o obrońcach Kfar Etzion, którzy zginęli tutaj w 1949 r. Myślę, że gdyby mogli oni usunąć kurz ze swoich oczu. Gdyby tylko mogli nas dzisiaj zobaczyć. Oni mogliby zobaczyć, co zostało osiągnięte w ciągu ostatnich 50 lat … W cudownej wojnie obronnej 50 lat temu powróciliśmy do Gusz Etzion, do Starego Miasta w Jerozolimie, Judei, Samarii, Doliny Jordanu i na Wzgórza Golan. Oznacza to, że powróciliśmy do dziedzictwa naszych przodków, i że odnowiliśmy historyczną ciągłość naszego narodu. Oto historia naszego narodu i nasza historia, a także obietnica, że historia nigdy nie zostanie odcięta. Pięćdziesiąt lat temu jako żołnierz byłem w Gusz Etzion, i podczas wizyty w tej okolicy rozejrzałem się dokoła. To tutaj docierały konwoje z Jerozolimy. Tutaj przyszedł król Dawid, gdy został pomazany na króla, i walczył z Goliatem, a Bar Kochba walczył z Rzymianami. Generacja, która powróciła do Judei i Samarii, zasiedliła Gusz Etzion, przemieniając łyse góry w kwitnące sady. Siedemdziesiąt lat temu kilkoro stało przed wieloma, będąc otoczonymi przez nieprzyjazny dławiący ich pierścień, a fala za falą ich atakowała. Konwoje, które przychodziły im na pomoc, a zwłaszcza Konwój 35, zostały zniszczone. Odważni pionierzy trzymali się aż do gorzkiego końca, i dali odpowiedź – wygrajcie bitwę o Jerozolimę. W Ziemi Izraela nie będzie już niszczenia osiedli. Nie jest to kwestia kontekstu. Nie wyrugujemy – ani Żydów, ani Arabów. Każde terytorium, które wpada w ręce radykalnego Islamu, staje się bazą morderstw, przemocy, śmierci. Zamiast tego, my wzmacniamy osady i ich rozwój. Kilka tygodni temu otwieraliśmy południową drogę na Begin Boulevard w Jerozolimie, drogę, która połączy się bezpośrednio z drogą tunelu, i dzięki temu droga z Gusz Etzion do Jerozolimy została znacznie skrócona. Dzisiaj wieczorem mówię – blok zawsze będzie częścią państwa Izrael.”

27 września 2017 rZgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Policji(Interpol) przegłosowało w Pekinie przyjęcie Autonomii Palestyńskiej jako pełnoprawnego członka, pomimo zastrzeżeń Izraela. Głosowanie było tajne, a Palestyńczycy uzyskali 76% poparcia ze strony 190 państw członkowskich Interpolu. Wiadomo, że Izrael i Stany Zjednoczone głosowały przeciwko. Izraelscy urzędnicy wyrazili obawę, że Autonomia Palestyńska może wykorzystać członkostwo w Interpolu do nękania żołnierzy Sił Obronnych Izraela i przywódców politycznych Izraela, domagając się ich ekstradycji w związku z udziałem w operacjach militarnych lub za podejmowanie decyzji o rozwijaniu budownictwa w Judei i Samarii, co według Palestyńczyków jest „zbrodnią wojenną”.

27 września 2017 r. Europejski Kongres Żydowskipotępił decyzję o przyjęciu Autonomii Palestyńskiej do Interpolu. Mosze Kantor powiedział: „Decyzja ta prawdopodobnie tylko pogłębi trudności we współpracy międzynarodowej w krytycznej walce z terroryzmem. Niesprawiedliwym jest, że Autonomia Palestyńska, zaledwie jeden dzień po poważnym ataku terrorystycznym w Izraelu, została wynagrodzona przyjęciem do organizacji, której celem jest walka z międzynarodową przestępczością i terroryzmem. Autonomia Palestyny powinna spełniać podstawowe kryteria zanim mogła otrzymać członkostwo w Interpolu, a teraz o te kwestie będzie niewiele dbać. Ponadto Autonomia Palestyny musi zobowiązać się do zaprzestania podżegania do terroryzmu i ich rodzin, oraz natychmiast rozbroić organizacje terrorystyczne podlegające jej jurysdykcji, do czego wielokrotnie się zobowiązywała. Dopiero wtedy będzie mogła być rzeczywiście spostrzegana jako dobra siła w walce z globalnym terroryzmem.”

27 września 2017 rKomisarz Praw Człowieka ONZ Zeid Ra’ad al-Hussein poinformował, że dwa tygodnie temu rozpoczął wysyłanie listów do 150 firm w Izraelu i na całym świecie, ostrzegając je, że wkrótce zostaną dodane do bazy danych firm prowadzących działalność w izraelskich osiedlach na „okupowanych terytoriach palestyńskich” w Judei, Samarii i we Wschodniej Jerozolimie. Zwrócił się on do firm, aby wyjaśniły sprawę prowadzenia działalności gospodarczej w tych osiedlach. Wśród tych 150 firm około 30 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a mniejsza ilość z Niemiec, Korei Południowej i Norwegii. Ponad połowa z nich to firmy izraelskie. Obecnie Autonomia Palestyńska naciska na Radę Praw Człowieka ONZ, aby jak najszybciej została opublikowana czarna lista firm, instytucji oraz osobistości, które pomagają „kolonizacji osadniczej”. Wśród amerykańskich firm znajdują się CaterpillarPriceline.com,TripAdvisor i Airbnb. Na liście znajdują się także duże izraelskie firmy: TevaBank HapoalimBank LeumiBezeqElbitCoca-Cola IsraelAfrica-IsraelIDBEggedMekorotNetafim.

28 września 2017 r. grupa 10 parlamentarzystów wystosowała otwarty list do premiera Benjamina Netanjahu, prosząc go o zezwolenie na budownictwo w mieście Hebron i w innych miejscach Judei orz Samarii. „Budowanie w Hebronie jest najbardziej wyraźnym wyrazem naszego prawa do ziemi naszych przodków. Będzie to spełnieniem obietnic twojego rządu złożonych 20 lat temu, że będziesz działać na rzecz wzmocnienia żydowskiej społeczności w Hebronie.”

    28 września 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet aresztowała 3 izraelskich Arabów będących mieszkańcami miasta Umm al-Fahm. Podczas przesłuchania przyznali się do powiązań z Państwem Islamskim i do przygotowywania ataku terrorystycznego w rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Przejęto karabin, dwa pistolety i amunicję. Aresztowanie przeprowadzono na podstawie informacji wywiadowczych.
    28 września 2017 r. koncern Siemens wygrał przetarg na dostarczenie elektrycznych zestawów pociągów osobowych dla Israel Railways. Począwszy od 2020 r. przez pięć kolejnych lat do Izraela zostanie dostarczonych 330 piętrowych wagonów w układzie z napędem elektrycznym. Wartość kontraktu wynosi 1 mld $. Umowa jest częścią planu modernizacji taboru kolejowego Israel Railways, który ma przechodzić z diesla na napęd elektryczny. Nowe pociągi będą wykorzystywane na nowej linii między Tel Awiwem a Jerozolimą, która ma być uruchomiona na początku przyszłego roku. W 2016 r. Israel Railways dysponowała 468 składami pociągów osobowych, które przewiozły 60 mln pasażerów na 12 liniach (był to wzrost o 11% w porównaniu do poprzedniego roku).

28 września 2017 r. w nocy grupa około 1500 ortodoksyjnych Żydów modliła się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd zabezpieczali żołnierze. W trakcie drogi powrotnej Palestyńczycy rzucili dwa improwizowane ładunki wybuchowe oraz podpalali opony i rzucali kamieniami. Uszkodzony został jeden z autobusów.
    28 września 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa nadal prowadziły operację antyterrorystyczną w rejonie arabskich wiosek Beit Surik i Baidu w Samarii, skąd pochodził zamachowiec z Har Adar. W trakcie działań operacyjnych skonfiskowano 2 pistolety, odzyskano ponad 50 skradzionych samochodów, oraz usunięto plakaty i graffiti podżegające do nienawiści. Ponadto wydano rozkazy wstrzymania kilku nielegalnych budów.

    28 września 2017 r. przywódca Hamasu, Jahja Sinwar powiedział, że zbrojne skrzydło Brygady Izz ad-Din al-Kassam odbudowało swoje możliwości z okresu izraelskiej operacji Obronny Brzeg. Podkreślił, że Hamas w ciągu zaledwie 51 minut może osiągnąć pełną gotowość swoich sił i rozpocząć ogień rakietowy z taką samą siłą jak w 2014 r.

28 września 2017 r. dyrektor Agencji Żydowskiej, Natan Szaranski powiedział: „Ostatnie wydarzenia niedawnych wyborów w Niemczech podnoszą możliwość zrewidowania podejścia do niemieckiej historii z XX wieku. Jestem głęboko zaniepokojony pewnym rodzajem przemówień, które zyskały popularność w różnych kręgach w trakcie tej kampanii wyborczej i ich następstwami, które wskazują na zamiary nadpisania historii i rehabilitacji roli Niemiec w czasie II wojny światowej i Holokaustu. W okresie powojennym federacja niemiecka odważnie postępowała z przeszłością, uczciwie i rzetelnie wyznając swoje grzechy. Obecnie musimy być czujni i alarmować przy próbach legitymizacji poprzez scenę parlamentarną idei antysemickich i ksenofobicznych.”

 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.