Uncategorized

Rusza Program Oneg Szabat, cykl przybliżający Archiwum Warszawskiego Getta

Przyslala Rimma Kaul

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny 18 września 2017 roku inicjują program Oneg Szabat, wieloletni cykl działań przybliżających historyczny skarb – Archiwum Warszawskiego Getta.


Kwiecień 1946 roku, oficjalne spotkanie z okazji trzeciej rocznicy powstania w getcie. Na mównicę wchodzi kobieta, jest roztrzęsiona, zamiast przemawiać zaczyna krzyczeć do zgromadzonych: „Pamiętajcie, leży tam pod ruinami skarb narodowy. Jest tam Archiwum Ringelbluma. Nie możemy spocząć, dopóki nie odkopiemy Archiwum. (…) Nawet jeśli jest tam pięć pięter ruin, musimy znaleźć Archiwum!” – to Rachela Auerbach, jedna z trzech działaczy Oneg Szabat, którzy przeżyli wojnę. Prace ruszają tego samego roku.

Teraz, 71 lat po tych wydarzeniach Archiwum Warszawskiego Getta będą mogli zobaczyć wszyscy.

25 tysięcy kart, w tym listów, dzienników, dokumentów, zdjęć i strzępów codziennego życia zostanie po raz pierwszy zaprezentowanych w listopadzie, podczas otwarcia stałej wystawy pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Miejsce ekspozycji jest wyjątkowe: obecna siedziba ŻIH-u, dawny gmach Biblioteki Judaistycznej i część kompleksu Wielkiej Synagogi (wysadzonej w trakcie wojny) na ulicy Tłomackiem, to budynek, w którym zbierali się członkowie Oneg Szabat. Teraz Instytut obchodzący swoje 70-lecie zamieni się w nowoczesne muzeum.

Działalność wystawy oraz upowszechnianie wiedzy nt. zespołu Emanuela Ringelbluma, będzie wspierać multimedialna platforma onegszabat.org. Jej celem jest edukacja, przybliżenie historii, której ślady do dziś odnajdujemy w przestrzeni Warszawy. Ponadto strona prowadzona w języku polskim, angielskim i hebrajskim, ma umożliwić darczyńcom z całego świata finansowe wsparcie Programu. Dzięki zbiórce wystawa będzie mogła, dosłownie, okrążyć glob. Środki zebrane za pomocą platformy zostaną także zainwestowane w konserwacje, opracowanie i tłumaczenie Archiwum.

Dlaczego szerzenie historii Archiwum, jest tak istotne? Po pierwsze ilość świadectw niemieckich zbrodni jest przytłaczająca i jednoznaczna. Listy i dzienniki, w przejmujący sposób opisują tragedię ponad 400 tys. ludzi zamkniętych w 1942 r. na powierzchni trzech kilometrów kwadratowych. Po drugie sama historia Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników, którzy ryzykując życie podjęli się udokumentowania Zagłady, zasługuje na scenariusz do hollywódzkiego filmu. Po trzecie skarb jaki spoczywał wśród ruin został wpisany na listę UNESCO “Pamięć świata” i stanowi unikat na skalę globalną.

“Dzięki osobom działającym w grupie +Oneg Szabat+ historia Zagłady została napisana jeszcze w czasie wojny. Bez nich żydowska historia Warszawy czasu wojny nie powstałaby nigdy” – mówi prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

“Naszym celem jest to by inni pamiętali. Żeby tę świadomość i emocję miały nie tylko środowiska żydowskie. Mamy wspólny z ŻIH projekt wystawy podróżującej, która jeździłaby po świecie, by jak najwięcej ludzi mogło pochylić się nad tym, co było” – dodaje Piotr Wiślicki, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Więcej informacji o Archiwum Ringelbluma oraz grupie „Oneg Szabat”, znaleźć można na stronach internetowych: www.onegszabat.org oraz www.jhi.pl, a także na stronie Oneg Szabat na Facebooku.

Program Oneg Szabat realizowany jest przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

http://dzieje.pl/dzieje-sie/rusza-program-oneg-szabat-cykl-przyblizajacy-archiwum-warszawskiego-getta

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.