Patrząc z Jemenu na Singapur
Łódź: otwarto Muzeum Mistrza Artura Rubinsteina w nowej aranżacji
Nową aranżację ekspozycji i kolejne udostępnione pamiątki związane z pianistą Arturem Rubinsteinem można oglądać od wtorku w Muzeum Mistrza Artura w Łodzi. Zgromadzono w nim największą na świecie kolekcję poświęconą urodzonemu w Łodzi artyście. Odnowioną wystawę udostępniono zwiedzającym w 168. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina – kompozytora, którego Rubinstein był jednym z najsłynniejszych interpretatorów.
168 lat temu zmarł Fryderyk Chopin
17 października 1849 r. w wieku 39 lat zmarł w Paryżu Fryderyk Chopin. Następnego dnia Cyprian Kamil Norwid napisał w nekrologu w “Dzienniku Polskim”: “Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata”.
Zabiłbyś jednego faceta, żeby uratować pięciu?
Calosc TUTAJ
Artur Rubinstein – wybitny pianista, urodzony w Łodzi obywatel świata
76 lat temu H. Frank wydał rozporządzenie o karze śmierci dla Żydów opuszczających getto i Polaków udzielających im pomocy
15 października 1941 r. Hans Frank, generalny gubernator okupowanych przez Niemców ziem polskich, wydał rozporządzenie wprowadzające na terenie Generalnego Gubernatorstwa karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili bez zezwolenia teren getta oraz dla Polaków udzielających im pomocy.
Reportaż “Dybuk. Opowieść o nieważności świata” z Nagrodą im. Beaty Pawlak
Książka “Dybuk. Opowieść o nieważności świata” Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną za teksty na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Wręczenie nagrody odbyło się w środę w warszawskiej siedzibie Fundacji Batorego.
Nagrodzona książka stanowi dopełnienie filmu dokumentalnego tych samych twórców, pod tym samym tytułem.
Kategorie: Uncategorized