Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Izraelscy Arabowie przełamują milczenie
Poddawani groźbom i zastraszaniu, delegacja młodych Arabów włącza się do walki przeciwko BDS, reprezentując milczącą większość izraelskich Arabów, którzy stali się integralną częścią Izraela w każdej niemal dziedzinie. Dzięki nim walka o równość, sprawiedliwość społeczną i pojednanie między narodami ma lepszą szansę na zwycięstwo.
Calosc TUTAJ

 


Patrząc z Jemenu na Singapur

Swego czasu wybitny warszawski intelektualista i jeden z czołowych publicystów czołowego polskiego dziennika, Jacek Żakowski, zalecał Komitetowi Obrony Demokracji wzorowanie się na Hamasie. W Jemenie wysoki urzędnik, który z ramienia Organizacji Współpracy Islamskiej zarządza pomocą tej organizacji dla Jemenu, patrzy z zazdrością na Singapur, gdzie nie tylko jest ciepła woda w kranie, ale niedawno wybrano kobietę na stanowisko prezydenta, a jakby tego było mało, ta kobieta jest muzułmanką.​
Calosc TUTAJ

10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało
Stykasz się z opowieściami o „Lechitach”, których zakłamaną przez Kościół, Niemców i złych naukowców historię trzeba przypomnieć? Oto 10 argumentów, które pomogą Ci udowodnić, że Imperium Lechitów nie istniało.
„Imperium Lechitów”, „Turbosłowianie”, „Wielka Lechia” – to niechlubny fenomen polskiego Internetu, przenikający również do innych środków przekazu. Mówiąc w skrócie, opiera się on na przekonaniu o istnieniu przedchrześcijańskiego mocarstwa lechickiego (prapolskiego), którego historia została zapomniana w wyniku działań wrogów (m.in. Watykanu, Niemców, Żydów) i która powinna zostać odkłamana.
    Calosc TUTAJ

Łódź: otwarto Muzeum Mistrza Artura Rubinsteina w nowej aranżacji

Nową aranżację ekspozycji i kolejne udostępnione pamiątki związane z pianistą Arturem Rubinsteinem można oglądać od wtorku w Muzeum Mistrza Artura w Łodzi. Zgromadzono w nim największą na świecie kolekcję poświęconą urodzonemu w Łodzi artyście. Odnowioną wystawę udostępniono zwiedzającym w 168. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina – kompozytora, którego Rubinstein był jednym z najsłynniejszych interpretatorów. 

 Calosc TUTAJ

168 lat temu zmarł Fryderyk Chopin

17 października 1849 r. w wieku 39 lat zmarł w Paryżu Fryderyk Chopin. Następnego dnia Cyprian Kamil Norwid napisał w nekrologu w “Dzienniku Polskim”: “Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata”.

Calosc TUTAJ

 


 Zabiłbyś jednego faceta, żeby uratować pięciu?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy politycy debatujący podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego albo biznesmeni podczas międzynarodowej konferencji, mówiąc po angielsku, mogą podejmować inne decyzje, niż gdyby mówili w swoich językach ojczystych?​ – Kiedy mówię po angielsku, nie czuję tego ładunku emocjonalnego. Kiedy natomiast mówię po hebrajsku, który jest moim językiem ojczystym, czuję jego wydźwięk dosłownie w trzewiach – mówi Boaz Keysar, psycholog z Uniwersytetu Chicagowskiego. Jest autorem najnowszych badań na temat podejmowania przez nas decyzji moralnych, kiedy myślimy w języku obcym.  
Calosc TUTAJ

Nie Hitler, nie Stalin a Mao był najokrutniejszym dyktatorem XX wieku​
Nic dziwnego, za rządów Mao Zedonga (a dokładnie podczas tzw. Wielkiego Skoku Naprzód w 1958-1962), zginęło 46 milionów ludzi. To tyle, ile cała populacja dzisiejszej Polski i Londynu razem wzięte!​

Calosc TUTAJ


Artur Rubinstein – wybitny pianista, urodzony w Łodzi obywatel świata

Artur Rubinstein jako pianista wystąpił ponad 6000 razy na całym świecie, nagrał ponad 200 płyt. Przyjaźnił się m.in. Charliem Chaplinem, Albertem Einsteinem i Karolem Szymanowskim, którego muzykę propagował. W poniedziałek rozpoczyna się w Łodzi V Rubinstein Piano Festival.
W dniach 16-21 października w Łodzi odbywa się V Rubinstein Piano Festival. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. (PAP)
Calosc TUTAJ

 


 

 

 76 lat temu H. Frank wydał rozporządzenie o karze śmierci dla Żydów opuszczających getto i Polaków udzielających im pomocy

15 października 1941 r. Hans Frank, generalny gubernator okupowanych przez Niemców ziem polskich, wydał rozporządzenie wprowadzające na terenie Generalnego Gubernatorstwa karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili bez zezwolenia teren getta oraz dla Polaków udzielających im pomocy.

Calosc TUTAJ

Łuków nie pamięta o obywatelach, którzy zginęli przed lat
​ 5 października, Łuków obchodzi smutną rocznicę. 75 lata temu rozpoczęto likwidację żydowskiego getta. W akcji tej, będącej częścią nazistowskiego planu „Aktion Reinhardt”, brali udział Łotysze, Ukraińcy, polscy granatowi policjanci oraz funkcjonariusze z niemieckiego 101 Policyjnego Batalionu Rezerwy.​

 

Reportaż “Dybuk. Opowieść o nieważności świata” z Nagrodą im. Beaty Pawlak

Książka “Dybuk. Opowieść o nieważności świata” Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną za teksty na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Wręczenie nagrody odbyło się w środę w warszawskiej siedzibie Fundacji Batorego.

Nagrodzona książka stanowi dopełnienie filmu dokumentalnego tych samych twórców, pod tym samym tytułem.

Calosc TUTAJ

Gorączka jest dobrodziejstwem
Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, ale sygnałem, że organizm został narażony na działanie czynników i sił niszczących. Jest ona jednoczenie objawem mobilizacji systemu immunologicznego do walki z tymi czynnikami.
Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: