Polityka

Wiadomosci z Izraela

29 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jasonem Greenblattem. Rozmowa dotyczyła wysiłków administracji Trumpa na rzecz wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

29 października 2017 r. przedstawiciel UNRWA poinformował, że dwa tygodnie temu odkryto podziemny tunel pod jedną ze szkół w Gazie. “Obecność tunelu pod obiektem UNRWA jest niedopuszczalna i naraża dzieci oraz pracowników na niebezpieczeństwo.”

29 października 2017 rONZ postanowiła przyznać 1,3 mld $ na szeroko zakrojony program zatytułowany “Ramowe zasady pomocy rozwojowej ONZdla Palestyny”. Jego celem jest udzielenie pomocy Autonomii Palestyńskiej w jej straniach o uzyskanie niepodległości. W tym celu będą przeprowadzane szkolenia oraz doradztwo w celu nabycia umiejętności w wykorzystaniu międzynarodowych mechanizmów. “Priorytetem inicjatywy jest zakończenie okupacji, osiągnięcie niezależności, mobilizowanie narodowego i międzynarodowego poparcia, poszerzenie międzynarodowego zaangażowania Palestyny i poszerzenie stosunków dwustronnych Palestyny.”

30 października 2017 r. rankiem duże opady deszczu wystąpiły wzdłuż północnego wybrzeża Izraela i w Zachodniej Galilei. Obszar Hajfy otrzymał 60 mm deszczu. Inne obszary środkowego i północnego Izraela otrzymały mniejsze opady.

30 października 2017 r. wysoki urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że w weekend Hiszpania zwróciła się do Izraela w sprawie potępienia starań Katalonii do uzyskania niepodległości. Urzędnik powiedział, że Izrael w tej kwestii nie zajmie żadnego stanowiska, ponieważ Hiszpania od wielu lat popiera różnorodne środowiska anty-izraelskie. Równocześnie Izrael nie zamierza udzielać żadnego poparcia Katalonii, aby uniknąć ewentualnych oskarżeń o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Unii Europejskiej.

30 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu i australijski premier Malcolm Turnbull podpisali memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między oboma państwami.

30 października 2017 r. gen. Ronen Manlis powiedział, że “operacja w której zniszczono tunel terrorystyczny została przeprowadzona poza terytorium Izraela, a jej celem było zniszczenie tunelu. Siły Obronne Izraela nie wykorzystywały materiałów wybuchowych ani innych materiałów, które są zabronione do użycia. Palestyńscy urzędnicy przybyli na miejsce, aby ratować tych, którzy byli uwięzieni w tunelu i zostali trafieni wybuchem materiałów wybuchowych będących w tunelu. Siły Obronne Izraela nie katalogują tuneli pod względem grup terrorystycznych, które je wykopały. Uznajemy, że Hamas odpowiada za wszelką działalność terrorystyczną w Strefie Gazy. Od czasu do czasu wchodzimy w posiadania informacji o tunelach, i podejmujemy działania w celu ich zniszczenia, aby nie przekroczyły granicy terytorium Izraela. Zdajemy sobie sprawę, że relacje między Hamasem a Islamskim Dżihadem są złożone. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tunelem wykopanym przez Islamski Dżihad, więc jest to coś nowego dla nas.” Rzecznik prasowy armii, Jonatan Conricus wydał oświadczenie, że Siły Obronne Izraela nie zamierzały zabijać terrorystów, ale starały się jedynie odsunąć zagrożenie stwarzane przez tunel terrorystyczny. “Siły Obronne Izraela zneutralizowały tunel terrorystyczny prowadzący z okolic Khan Younis do południowego Izraela. Tunel został zniszczony blisko bariery granicznej Izraela. Działania podjęto w świetle poważnego i niedopuszczalnego naruszenia izraelskiej suwerenności. Było to działanie obronne przeciwko naruszeniu izraelskiej suwerenności. Wybuch miał zniszczyć tunel i wycofać go z działania.” Wcześniej rano przeprowadzono ćwiczenia rezerwistów, wzywając ich do stawienia się w jednostkach bojowych. Ćwiczenia miały trwać do wieczora.

30 października 2017 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem dodatkowe procedury bezpieczeństwa w społecznościach w pobliżu granicy Strefy Gazy. Nakazano wstrzymanie wszystkich prac rolniczych na przygranicznych polach uprawnych. Zalecono także, aby studenci i uczniowie pozostali jutro w swoich domach i nie opuszczali osad. W rejonie Strefy Gazy rozmieszczono dodatkowe jednostki wojskowe, aby zapobiegać ewentualnym incydentom bezpieczeństwa.

30 października 2017 r. grupa urzędników izraelskiej administracji cywilnej przyjechała na teren dwóch nielegalnych kamieniołomów w pobliżu Asira al-Qiblija w Samarii, aby egzekwować zalecenia wstrzymania nieupoważnionych działań w obu miejscach. Podczas egzekucji administracyjnej, kilkudziesięciu Palestyńczyków zaatakowało kamieniami izraelskich urzędników. Ranny został 1 urzędnik, a jeden z pojazdów został uszkodzony.

30 października 2017 r. izraelscy żołnierze wykryli i zamknęli 10 podziemnych tuneli w Hebronie, które służyły do omijania wojskowych punktów kontrolnych w mieście. Każdy z tuneli miał długość około 20 metrów i średnicę 1,5 metra. Prawdopodobnie wielokrotnie wykorzystywano je do przemycania kradzionych izraelskich towarów.

30 października 2017 r. po południem zniszczono podziemny tunel terrorystyczny, wykryty w pobliżu Khan Younis w południowej części Strefy Gazy. Tunel przebiegał w odległości około 1 km od przejścia granicznego Kissufim i kierował się w głąb terytorium Izraela. Do izraelskich działań doszło, gdy wcześniej zlokalizowany podziemny tunel, będący w trakcie budowania, przekroczył granicę Izraela. W podziemnym wybuchu zginęło dwóch wysokich członków Islamskiego Dżihadu, Ahmed Abu Armanah i Omar al-Faleet, oraz jeden z oddziału komandosów Hamasu, Misbah Szubir. Gdy do tunelu weszła palestyńska grupa ratownicza, doszło do wtórnych eksplozji podziemnych, które zniszczyły całąsieć tuneli w okolicy. Prawdopodobnie wybuchły zgromadzone pod ziemią materiały wybuchowe. W zniszczonym tunelu zginęło co najmniej 7 palestyńskich terrorystów, a około 12 innych osób zostało rannych. Większość ofiar odniosła obrażenia od spadającego gruzu i zadymienia tunelu.

30 października 2017 r. wieczorem izraelskie samoloty wojskowe wielokrotnie przeleciały nad Strefą Gazy, w pokazie siły, aby odstraszyć palestyńskich terrorystów od podjejmowania dalszych ataków przeciwko Izraelowi.

30 października 2017 r. wieczorem al-Fatah potępił izraelskie działania w Strefie Gazy, nazywając je “izraelską zbrodnią skierowaną przeciwko naszym ludziom w Gazie, co spowodowało śmierć ośmiu cywilów i zranienie czternastu innych.” Hamas również potępił działania Izraela, nazywając je “wrogą próbą narzucenia nowych zasad poprzez popełnianie zbrodni i ataków na naszą ziemię, naszych bojowników dżihadu i naszych ludzi.” Islamski Dżihad ostrzegł, że niszczenie sieci tuneli terrorystycznych stanowi “niebezpieczną eskalację. Izraelskie bombardowania są częścią niebezpiecznej i planowej eskalacji mającej na celu zmianę sytuacji i zniszczenie pojednania między palestyńskimi frakcjami.” Hamas wieczorem pośpiesznie ewakuował swoich urzędników z Gazy do ukrytych schronów.

30 października 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli wieczorem do arabskiej wioski Beit Ummar w Judei. Przejęto karabin maszynowy Carlo. Równocześnie w Hebronie przejęto 10 tys. szekli przeznaczonych na cele terrorystyczne.

31 października 2017 r. Siły Obronne Izraela zamknęły rano wszystkie drogi przebiegające w pobliżu Strefy Gazy. Policja zapewniła bezpieczne objazdy, aby podróżni nie byli narażeni na niebezpieczeństwo ostrzału snajperów lub wystrzelenia pocisków przeciwpancernych ze Strefy Gazy.

31 października 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że wczorajsze zniszczenie tunelu terrorystycznego w Strefie Gazy usunęło zagrożenie jakie tunel stwarzał izraelskim obywatelom. “Ta operacja łączyła w sobie wiele jawnych i tajnych działań, jakie Siły Obronne Izraela prowadzą i nadal będą prowadzić w obliczu każdego zagrożenia, w każdym czasie i w każdej sytuacji. Siły Obronne Izraela nadal utrzymują pełną gotowość na każdy możliwy scenariusz. Ściśle monitorujemy działania elementów terrorystycznych w Strefie Gazy. Każda reakcja lub naruszenie izraelskiej suwerenności spotka się z naszą zdecydowaną i sdtanowczą odpowiedzią, tak jak to miało miejsce w ciągu ostatnich 24 godzin. Jesteśmy zdecydowani nadal zapewniać bezpieczeństwo obywatelom Izraela i mieszkańcom okolic Gazy.”

31 października 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział, że wczorajsze zniszczenie tunelu terrorystycznego w pobliżu przejścia granicznego Kissufim ze Strefą Gazy, jest wyraźną wiadomością, że “Izrael będzie działał w niezbędnym zakresie i nie będzie przepraszać za zabijanie terrorystów. Zagrożenie ze strony Strefy Gazy pokazuje jedynie jakie niebezpieczeństwo kryje się za wycofaniem się Izraela z jakiegoś terytorium. Dlatego podczas mojej wizyty w przyszłym tygodniu w Waszngtonie, będę rozmawiać z rządem Trumpa, aby na stole negocjacyjnym nie kłaść tematu powstania państwa palestyńskiego.”

31 października 2017 r. tysiące ortodoksyjnych Żydów modliło się w nocy w grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Wojska zapewniło im bezpieczeństwo. Modlitwy były związane z rocznicą śmierci Racheli.

31 października 2017 r. palestyński kierowca nie zatrzymał się rano do rutynowej kontroli przy wjeździe do żydowskiego osiedla Nefe Tzuf w Samarii. Izraelscy żołnierze oddali ostrzegawcze strzały, po czym otworzyli ogień, zabijając kierowcę i raniąc jego pasażera. Uznali, że może to być próba ataku terrorystycznego przy użyciu samochodu. Podczas przesłuchania pasażera wykluczono jednak motyw terrorystyczny.

31 października 2017 r. rzecznik palestyńskiego ministerstwa spraw zagranicznych oskarżył Izrael o wykorzystanie trującego gazu do zniszczenia podziemnego tunelu w Strefie Gazy. Ashraf Al-Qudra powiedział, że “większość obrażeń męczenników i rannych wystąpiła podczas wdychania gazu … Istnieje przypuszczenie, że podczas tego incydentu Izrael zastosował zabronioną przez prawo międzynarodowe broń. Wezwaliśmy wszystkie organizacje międzynarodowe do powstrzymania stosowania tych substancji, które izraelscy okupanci używają przeciwko naszym bezbronnym ludziom.” Inny palestyński urzędnik Al-Hajat Al-Jadida powiedział: “Źródła medyczne w szpitaluMęczenników Al-Aksa w Deir Al-Balah, ujawniają, że w pociskach, które trafiły w tunel, znajdował się trujący gaz, a lekarze nadal nie wiedzą, jakiego jest typu, ponieważ był użyty po raz pierwszy … RuchFatah potępił izraelską zbrodnię i podkreślił we wczorajszym oświadczeniu, że ta niewinna krew nie została przelana na próżno, a ci, którzy popełnili zbrodnię, nie unikną sprawiedliwości.”

31 października 2017 r. wysoki przywódca Islamskiego Dżihadu, Khaled al-Batsh powiedział, że zniszczony wczoraj podziemny tunel miał posłużyć do porwania izraelskich cywilów, aby ich później wymienić za palestyńskich więźniów. Al-Batsh podkreślił, że jego organizacja zastrzega sobie prawo do odwetu. “Będziemy kontynuować naszą walkę z determinacją. Mamy prawo do krwi za krew, i nie zrezygnujemy z naszego prawa do oporu. Siły oporu i Brygad Al-Aksa moją długie ręce. Będziemy kontynuować nasze działania aż do uwolnienia więźniów. Nie pozwolimy na zmianę zasad gry lub narzucenie nowego status quo. Nasza broń pozostanie w naszych rękach, nie pozwolimy, aby ktoś nas zdemilitaryzował.”

1 listopada 2017 r. wysoki oficer armii powiedział, że od pewnego czasu wiedzieli już od podziemnym tunelu terrorystycznym przechodzącym w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. “Od dłuższego czasu wiedzieliśmy o tym tunelu dzięki połączonej pracy nowego laboratorium, w którym pracuje personel wywiadu, agenci terenowi, geolodzy, inżynierowie i eksperci w dziedzinie technologii. Wszyscy zostali włączeni do tego mieszanego laboratorium, którego działalność przynosi pożądane rozwiązania i niezbędną wiedzę, zarówno do identyfikacji tuneli, jak i ich niszczenia na bardzo dużych głębokościach, które mogą osiągać 60-70 metrów pod ziemią. Pracujemy w wielu kierunkach i nad wieloma metodami. Dzięki połączeniu podziemnej bariery, technologii, inżynierii i wywiadu, Siły Obronne Izraela posiadają pełen obraz sytuacji i zdolności operacyjnych tuneli terrorystycznych zarówno w Strefie Gazy, jak i poza nią. W Strefie Gazy nie mogą być prowadzone żadne istotne działania budowy infrastruktury bez wiedzy i zezwolenia ze strony Hamasu, a zatem odpowiedzialną stroną jest Hamas, który kontroluje Strefę Gazy. Staraliśmy się usunąć zagrożenie na terytorium Izraela i nikt nie mógł temu zapobiec. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz i wiemy, że Iran, który stoi za Islamskim Dżihadem i jego siedzibą w Syrii, może wydać rozkaz, który zmieniłby sytuację, a nawet mógłby spowodować upadek porozumienia pojednawczego pomiędzy Hamasem i Fatahem. Obserwujemy wszystko i utrzymujemy wysoki poziom gotowości.”

1 listopada 2017 r. Południowe Dowództwo Sił Obronnych Izraela poinformowało, że incydent związany ze zniszczeniem tunelu terrorystycznego przy przejściu granicznym Kissufim nadal uznaje za trwający. Według ekspertów wojskowych, w nie zniszczonej części tunelu będącej pod terytorium Izraela, może przebywać jeszcze 5 terrorystów Islamskiego Dżihadu. Wybuch zniszczył tunel w odległości 200 metrów od izraelskich pozycji. Dane wojskowe mówią, że zniszczony tunel nie był jeszcze ukończony, i nie wykopano wyjścia po izraelskiej stronie. Fakt, że prowadzono prace przy kopaniu tunelu, wskazuje, że Islamski Dżihad nie zdawał sobie sprawy z jego wykrycia. Siły Obronne Izraelautrzymują wysoki poziom gotowości wszystkich jednostek w rejonie, chociaż odpowiedź ze strony Islamskiego Dżihadumoże nadejść nawet po kilku miesiącach. Islamski Dżihad dysponuje w Strefie Gazy około 10 tys. uzbrojonych ludzi, i kilkuset rakietami o zasięgu do 40 km. Uważa się, że Islamski Dżihad koordynuje swoje działania z Hamasem, jednak zachowuje własną niezależność. Siedziba dowództwa Islamskiego Dżihadu znajduje się w Syrii, gdzie podejmowane są decyzje w koordynacji z Iranem.

1 listopada 2017 r. Autonomia Palestyńska oficjalnie przejęła odpowiedzialność za przejścia graniczne wewnątrz Strefy Gazy. Są trzy takie przejścia otwarte: Erez, Karem Szalom i Rafah. Budynki graniczne po stronie Strefy Gazy przejęli funkcjonariusze palestyńskich sił bezpieczeństwa, którzy wywiesili flagi OWP i portrety Mahmouda Abbasa.

1 listopada 2017 r. przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah spotkał się w Bejrucie (Liban) z zastępcą szefa Hamasu, Saleh al-Arouri. Rozmowa miała dotyczyć “syjonistycznej agresji przeciwko Gazie, i jej konsekwencjom”. Spotkanie wskazuje na wyraźne ocieplenie w stosunkach między Iranem a Hamasem.

1 listopada 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód Jason Greenblatt i doradca prezydenta Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Jared Kushner spotkali się z szefem palestyńskich negocjatorów Saeb Erekatem, który przebywa w Stanach Zjednoczonych po operacji przeszczepu płuc. Rozmowa dotyczyła perspektyw wznowienia procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.

2 listopada 2017 r. izraelscy żołnierze wykryli w nocy dwa warsztaty produkujące broń w wiosce Beit Fajar i w Hebronie w Judei. Skonfiskowano pięć tokarek i aresztowano 2 Arabów.

2 listopada 2017 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały w nocy fabrykę amunicji w strefie przemysłowej Hassajah w prowincji Homs w Syrii. Izraelskie myśliwce miały nadlecieć z terytorium Libanu i wystrzelić cztery pociski, które trafiły w zakład przemysłowy. Podobne doniesienie nadeszło także z Libanu, gdzie miała być zniszczona wytwórnia broni.

2 listopada 2017 r. Syria wezwała ONZ do podjęcia działań przeciwko tak zwanym “dalszym izraelskim atakom na syryjskich cywili i ich mienie”, po tym jak arabskie media poinformowały, że Izrael zaatakował fabrykę broni na obszarach wiejskich na południe od syryjskiego miasta Homs. “Rząd Syryjskiej Republiki Arabskiej wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ, by potępiła rażące izraelskie agresje oraz wzywa ONZ do podjęcia zdecydowanych i natychmiastowych środków w celu powstrzymania tych ataków i pociągnięcia Izraela do odpowiedzialności za wspieranie terroryzmu, który rozpala sytuację w regionie i świecie. Nowa agresja nie pozostawia żadnych wątpliwości co do powiązań między izraelską okupacją a organizacjami terrorystycznymi, ponieważ fakty i incydenty sumują się, aby udowodnić, że ich celem jest destabilizacja Syryjskiej Republiki Arabskiej.”

2 listopada 2017 r. libański prezydent Michel Aoun wykluczył możliwość wojny z Izraelem, ale dodał, że jeśli dojdzie do takiej wojny, to wszyscy obywatele Libanu będą gotowi walczyć z Izraelem. “Nie sądzę, by wybuchła wojna z Izraelem, ponieważ Izrael nie wygrałby takiej wojny. Wszyscy Libańczycy są gotowi stawić opór. Wszyscy Libańczycy są przygotowani do walki z Izraelem. Tak, jesteśmy małym krajem, ale przywróciliśmy naszą narodową jedność, a częścią tego jest zjednoczona opozycja wobec każdego, kto zaatakuje nasz kraj.”

2 listopada 2017 r. minister wywiadu Israel Katz odnosząc się do doniesień syryjskich mediów powiedział: “Nie zajmuję się takimi raportami. Izrael działał w przeszłości i będzie działać w przyszłości, aby zapobiec przemytowi broni z Syrii dla Hezbollahu. Czerwone linie są dobrze znane i dotyczą one przemytu uzbrojenia dla Hezbollahu i przyczółka Iranu w Syrii.” Odnosząc się do zniszczenia tunelu terrorystycznego w Strefie Gazy powiedział: “Operacja wojskowa przeprowadzona na południu była wyjątkowa zarówno pod względem lokalizacji, jak i ekspresji, a Siły Obronne Izraela udowodniły swoje zdolności. Tunel odsłonił prawdziwą twarz Abbasa i jego rządu pojednania narodowego. Fatah nie będzie miał uśmiechniętej twarzy, gdy Hamas iIslamski Dżihad zaczną działać w terenie.”

2 listopada 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że rozpoczęły się ćwiczenia sił powietrznych Blue Flag. Są one organizowane co dwa lata. W tym roku będą to największe ćwiczenia sił powietrznych w historii Izraela. W bazie lotniczej Ovda na Negewie spotkało się około 70 samolotów ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Grecji, Polski, Niemiec i Indi, które po raz pierwszy dołączyły do Blue Flag. Ćwiczenia potrwają do 16 listopada.

2 listopada 2017 r. marynarka wojenna poinformowała, że jest w trakcie wdrażania inteligentnego sonaru mobilnego Simba, który służy do precyzyjnej lokalizacji celów na płytkich przybrzeżnych wodach. Jego przeznaczeniem jest wykrywanie szybkich infiltracji terrorystycznych dokonywanych drogą morską. Jest on głównie wymierzony przeciwko komandosom morskim Hamasu, którzy dysponują zaawansowanymi systemami do nurkowania. Montaż podwodnych czujników rozpoczęto już dwa lata temu, jednak borykano się z wieloma trudnościami technicznymi. Dlatego opracowano nowy sonar, który jest montowany na szybkich łodziach szturmowych typu Wasp. Dzięki temu może się on bardzo szybko przemieszczać, przetrzepując w czasie rzeczywistym wiele kilometrów dna morskiego. Obecnie jest on instalowany w południowym sektorze morskim, ale docelowo ma chronić całego wybrzeża Izraela.

2 listopada 2017 r. Siły Obronne Izraela uniemożliwiły członkom Hamasuodzyskanie ciał zabitych terrorystów, którzy zginęli w zniszczonym tunelu terrorystycznym w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odmówili prawa wejścia Palestyńczyków do 300-metrowej strefy bezpieczeństwa przy barierze granicznej. Koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai powiedział, że Izrael wyrazi zgodę, jeśli Hamas podzieli się informacjami o ciałach zabitych izraelskich żołnierzy w 2014 r.

2 listopada 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Londynie z brytyjską premier Theresą May. Powiedziała ona, że Wielka Brytania jest “zaniepokojona nielegalnymi osiedlami”. Netanjahu podkreślił, że żydowskie osiedla nie są przeszkodą dla pokoju, a ludzie żyjący w Izraelu mają prawo do życia bez terroru i antysemityzmu. Netanjahu spotkał się także z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem. Pobyt Netanjahu w Londynie jest związany z uroczystościami z okazji 100. rocznicy ogłoszenia Deklaracji Balfoura.

2 listopada 2017 r. komitet ONZ ds. wykonania niezbywalnych praw narodu palestyńskiego zorganizował konferencję poświęconą 100. rocznicy Deklaracji Balfoura, podkreślając jej silny wpływ na naród palestyński. Były doradca OWP, prof. Rashid Khalidi powiedział: “Dla Palestyńczyków ta deklaracja była bronią skierowaną w ich głowy. Deklaracja Balfoura stanowiła deklarację wojny ze strony Brytyjskiego Imperium, które obiecywało Żydom jako narodową ojczyznę ziemię zamieszkałą przez rdzenną ludność. Rozpoczęła ona trwającą od stuleci napaść na Palestyńczyków.”

2 listopada 2017 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon odrzucił komentarze Rashida Khalidiego, odpowiadając: “Te oświadczenia są kolejnym przykładem nienawistnego podżegania Palestyńczyków i ich odmowy uznania legalności państwa żydowskiego. Podczas gdy Żydzi uświadomili sobie sen o Syjonizmie, nasi przeciwnicy nadal koncentrują się na nienawiści i przemocy. Prawdziwą lekcją historii jest to, że odmowa Palestyńczyków uznania prawa narodu żydowskiego do naszej ojczyzny nie przyniosła im korzyści i nigdy nie podważy kwitnącej żywotności Państwa Izrael. Będziemy z dumą świętować ten historyczny kamień milowy, który doprowadził do powstania Izraela.”

 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.