Uncategorized

Apel w sprawie Joanny Wiszniewicz

Prawdopodobnie wielu z Was pamięta Joannę Wiszniewicz, ciepłą, serdeczną osobę. Na podstawie rozmów, jakie przeprowadziła z polskimi Żydami pokolenia Marca ‘68, powstała książka  Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca  –  niezwykły dokument opisujący ich skomplikowane losy i różnorodne sposoby zmagania się z doznaną krzywdą.  W 2008 r. za tę książkę Joanna została  uhonorowana nagrodą Pióro Fredry w konkursie na najlepszą książkę roku.  Wyróżnienia i wysokie oceny krytyki zdobyły również jej wcześniejsze książki: Z Polski do Izraela. Rozmowy z pokoleniem ’68 oraz „A jednak czasem miewam sny”. Historia pewnej samotności.

Ciężka choroba i śmierć Joanny 31 stycznia 2009 r. przerwały, niestety, prowadzone prze Nią pracę nad losami i dramatycznymi wyborami polskich Żydów – zarówno tych, którzy wyemigrowali, jak i tych, którzy zostali w kraju. Z pieniędzy, które uzbieraliśmy wśród przyjaciół na leczenie Joanny, ufundowaliśmy nagrodę Jej imienia w Konkursie im. Jana Józefa Lipskiego, w którym corocznie rywalizują ze sobą prace magisterskie z dziedziny humanistyki. Przyznawane od 2010 r. wyróżnienia lub nagrody im. Joanny Wiszniewicz otrzymały rozprawy poruszające problematykę bliską różnorodnym zainteresowaniom patronki. Można wśród nich znaleźć prace  historycznoliterackie, ale także socjologiczne i antropologiczne, teatrologiczne i muzykologiczne.       

W upływającym właśnie roku, w którym wyróżnienie im. Joanny Wiszniewicz przyznano po raz ósmy, wyczerpały się niestety środki, z których je finansowaliśmy.

Ci z nas, którzy mieli okazję poznać Joasię – a było takich wielu w Polsce, w Skandynawii, w Izraelu i w Stanach –  pamiętają jej oddanie projektowi uchronienia świadectwa środowiska Marca ‘68. Sprawa ta była treścią jej życia, pasją której poświęciła całą swoją energię i talent. Chcielibyśmy więc, niejako w podzięce, pomóc zachować i przekazać następnemu pokoleniu pamięć o niej i o jej pracy. Coroczny koszt nagrody im. Joanny Wiszniewicz to około 2 tys. zł. Niewiele trzeba, by tradycja jej przyznawania była kontynuowana i by co roku najzdolniejsi studenci wydziałów humanistycznych mogli cieszyć wyróżnieniem Jej imienia. Liczymy wiec na Was, zarówno tych którzy ją znali osobiście, jak i i tych, którzy znali ją z Jej twórczości,

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, które jest organizatorem Konkursu (zob. www.otwarta.org ), otworzyło subkonto przeznaczone tylko na wydatki związane z wyróżnieniem im. Joanny Wiszniewicz. Zobowiązujemy się też przesyłać wszystkim sponsorom (o ile tego będą chcieli) wszelkie dane na temat wyróżnionych prac oraz informacje o stanie środków na koncie.

Wpłaty w kraju na konto: 14 1020 1055 0000 9102 0146 3298

z dopiskiem:Konkurs im. J.J. Lipskiego. Nagroda im. J. Wiszniewicz”

Wpłaty z zagranicy:
Kod SWIFT: BPKOPLPW
Kod IBAN: PL 14 1020 1055 0000 9102 0146 3298

z dopiskiem: „Konkurs im. J.J. Lipskiego. Nagroda im. J. Wiszniewicz”

 

Marek Gumkowski
Staszek Matwin

Irena Wóycicka

Pytania kierowac na adres

Stan Matwin 

st837183@dal.ca

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.