Polityka

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 Calosc TUTAJ

 CIA ujawnia. Bohater Ukraińców i morderca Polaków, Stefan Bandera, był nazistowskim agentem!

Elektroniczna biblioteka CIA, opublikowała kilkadziesiąt odtajnionych dokumentów (293 strony dokumentów) dotyczących Stefana Bandery, lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.​
Calosc TUTAJ

Międzynarodowa Rada Oświęcimska

Międzynarodowa Rada Oświęcimska z niepokojem obserwuje odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich – głosi uchwała przyjęta przez to gremium na posiedzeniu w Warszawie. Jej członkowie wezwali rządy europejskie do przeciwdziałania tym zjawiskom.

„Z ogromnym niepokojem obserwujemy odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich oraz wtargnięcie w przestrzeń publiczną mowy nienawiści i agresywnego nacjonalizmu. Znając tragiczną historię Auschwitz-Birkenau nie ma wątpliwości, dokąd może to prowadzić.

Calosc TUTAJ

Wystawa poświęcona Żegocie

Różnorodne obiekty, w tym dokumenty i fotografie znalazły się na wystawie „Kryptonim Żegota – ukryta pomoc”, którą od czwartku będzie można oglądać w muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie. 4 grudnia przypadnie 75. rocznica powołania Żegoty.

Calosc Tutaj

​125 lat temu powstała Polska Partia Socjalistyczna
17 listopada 1892 roku rozpoczął się w Paryżu zjazd działaczy kilku grup socjalistycznych. Tak zwany Zjazd Paryski uważany jest za początek istnienia Polskiej Partii Socjalistycznej.​

W 1893 roku zaczęto organizować PPS w zaborze rosyjskim. Od samego początku wybitnym działaczem partii był Józef Piłsudski, redaktor i wydawca od 1894 r. (wraz ze Stanisławem Wojciechowskim) pisma PPS „Robotnik” oraz członek Centralnego Komitetu Robotniczego PPS.

Calosc TUTAJ

 


 

Ignorujemy islamizm na własną zgubę

Są prawdopodobnie inne ważne powody, dla których Trump został wybrany, ale jego gotowość do niepoprawności politycznej była niewątpliwie jedną z cech, które przyciągnęły do niego wyborców. Widzimy takie zjawisko również w Europie, tak jak w Niemczech, gdzie skrajna prawica znacząco osłabiła dominację kanclerz Angeli Merkel.

Politycy muszą zdobyć się na odwagę zadawania politycznie niepoprawnych pytań, nawet jeśli nie mają wszystkich odpowiedzi, żeby mogły wyłonić się inteligentne rozwiązania.​

Calosc TUTAJ


Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji

Hadżer Harb, dziennikarka palestyńska, została uznana za winną przez Hamas po ujawnieniu przez nią korupcji w systemie opieki zdrowotnej w Strefie Gazy. 13 września sąd Hamasu skazał ją na sześć miesięcy więzienia i grzywnę. Był to pierwszy wyrok tego rodzaju wydany na dziennikarkę w Strefie Gazy.
Calosc TUTAJ

Językowa mozaika ziem polskich
Czy potrafimy odpowiedzieć na pytanie: iloma językami mówili mieszkańcy Rzeczpospolitej Obojga (a właściwie ‘Wielu’) Narodów?…
​…Ta niepełna zapewne lista obejmuje zatem ok. 40 języków – Czyż zatem I Rzeczpospolita nie była prawdziwym „ogrodem językowych rozmaitości”?…
…Łącznie zatem blisko 10 milionów mieszkańców międzywojennej Polski mówiło na co dzień innym niż polski językiem ojczystym – to tyle, ile dziś wynosi całkowita liczba ludności Węgier.
Calosc TUTAJ

“Języki w niebezpieczeństwie” – UAM
Strona “Języki w niebezpieczeństwie” powstała w ramach realizacji projektu INNET na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt otrzymał finansowanie z 7. Programu Ramowego UE, zgodnie z umową projektu nr 284415: Innovative Networking in Infrastructure for Endangered Languages (akronim nazwy projektu: INNET).
Calosc TUTAJ
​            ​

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: