Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

18 listopada 2017 r. wieczorem minister obrony Avigdor Liberman wezwał arabskich przywódców do pójścia w ślady zmarłego prezydenta Egiptu, Anwara Sadata, który odwiedził Izrael 40 lat temu i pracował nad osiągnięciem porozumienia pokojowego z Izraelem. “Anwar Sadat był odważnym przywódcą, który walczył z uprzedzeniami i utorował drogę innym arabskim przywódcom, aby uznali znaczenie strategicznych relacji z państwem Izrael. 40 lat po jego historycznej wizycie w Izraelu, wzywam przywódców tego regionu, by poszli za prezydentem Sadatem, przybyli do Jerozolimy i otworzyli nową stronę, nie tylko w stosunkach Izraela ze światem arabskim, ale w całym regionie. Bliski Wschód potrzebuje, bardziej niż cokolwiek innego, koalicji umiarkowanych państw przeciwko Iranowi. Koalicja przeciwko ISIS dobiegła końca. Po ISIS – Iran!”

18 listopada 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Halhoul w Samarii i przeszukali dom terrorysty. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

18 listopada 2017 r. rano Egipt otworzył przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Przejście ma być otwarte przez 3 dni.

18 listopada 2017 r. po południem izraelski czołg ostrzelał nowy syryjski posterunek wojskowy, który powstał przy druzyjskiej wiosce Khader na Wzgórzach Golan. Wystrzelono jeden pocisk, który miał charakter strzału ostrzegawczego. Nowy syryjski posterunek wojskowy powstał w zdemilitaryzowanej strefie i narusza warunki porozumienia o zawieszeniu broni. Nikt nie został ranny.

18 listopada 2017 r. libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil, podczas wizyty w Moskwie (Rosja) zagroził Izraelowi, mówiąc, że przegra wojnę z jego krajem. Bassil podkreślił, że Liban ma możliwości przeciwdziałania “wszelkim zagrożeniom”, ale chce tylko pokoju i stabilności w regionie. Ostrzegł także, że potencjalne państwo agresor poniesie konsekwencje, które mogą sięgnąć aż do Europy. “Jesteśmy gotowi działać w przypadku takich wydarzeń, ale staramy się zrobić wszystko, aby temu zapobiec i utrzymać dobre stosunki z Arabią Saudyjską. Nie powinniśmy prowokować Izraela do wojny po prostu dlatego, że może to zrobić, powinniśmy powstrzymać Izrael od rozpoczęcia wojny właśnie dlatego, że Liban z pewnością ją wygra. Każdy kraj może podjąć działania przeciwko Hezbollahowi, podobnie jak Stany Zjednoczone, mimo że przywódca Hezbollahu wielokrotnie powtarzał słowa: Jeśli chcecie walczyć z nami, możesz walczyć z nami, ale zostawcie Liban w spokoju. Nie chcemy, aby Liban cierpiał. Sądzimy, że jeśli będą w nas celować, to będą karać wszystkich mieszkańców Libanu, a ci, którzy odważą się na to, będą również musieli stawić czoła konsekwencjom, a konsekwencje będą dla całego regionu, i dla Europy.”

19 listopada 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu podjęto decyzję o zamknięciu ośrodka dla nielegalnych imigrantów Holot na Negewie. Ośrodek będzie jeszcze utrzymywany przez trzy miesiące, aby zmusić imigrantów do opuszczenie obiektu. Nielegalni imigranci będą albo umieszczeni w więzieniu Saharonim, albo zostaną wydaleni do Rwandy, skąd udadzą się do wskazanego państwa afrykańskiego. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że poliotyka państwa wobec imigrantów miała trzy etapy. W pierwszym etapie wybudowane zostało ogradzenie graniczne, oraz uchwalono przepisy całkowicie blokujące napływ nowych nielegalnych imigrantów. Dzięki temu obecnie do Izraela nie napływają już zadni nielegalni imigranci. W drugim etapie wydalono z Izraela 20 tys. nielegalnych imigrantów. W trzecim etapie nastąpi zwiększenie procesu wydalania imigrantów – około 40 tys. osób. Obecnie koszty utrzymania ośrodka Holot wynoszą 240 mln szekli rocznie. Dzięki nowym regulacjom prawnym, nielegalni imigranci będą bez żadnej zgody z ich strony wydalaniu do Rwandy. Wcześniej będą posiadać 60 dni na rozpatrzenie ich wniosków o azyl.

19 listopada 2017 r. kilka tysięcy ortodoksyjnych Żydów zablokowało główne skrzyżowania w centrum Jerozolimy. Zablokowano linię kolejową do Jerozolimy. Protestowano przeciwko obowiązkowi służby wojskowej dla aktywnych studentów jesziw. Do demonstracji doszło także w Beit Szemesz. Policja aresztowała 13 demonstrantów. W Bene Berak aresztowano 28 osób.

19 listopada 2017 r. islamscy terroryści ostrzelali z terytorium egipskiego Półwyspu Synaj izraelski patrol przy granicy z Egiptem. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W pobliżu tego miejsca doszło do wymiany ognia między egipskimi żołnierzami a terrorystami ISIS, i prawdopodobnie była to zabłąkana kula.

19 listopada 2017 r. około 300 ortodoksyjnych Żydów modliło się w nocy przy grobach proroków Natana i Gada, które znajdują się w arabskiej wiosce Halhoul na północ od Hebronu w Samarii. Ich przejazd był osłaniany przez izraelskich żołnierzy. Pomimo to, Palestyńczycy obrzucili kolumnę przejeżdżających pojazdów kamieniami i bombami zapalającymi. Żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

19 listopada 2017 r. izraelskie czołgi wieczorem ostrzelały pozycje syryjskiej armii, utworzone wewnątrz strefy zdemilitaryzowanej na granicy izraelsko-syryjskiej na Wzgórzach Golan. Ostrzelane pozycje zostały utworzone nielegalnie. “W ciągu ostatnich kilku godzin Syryjskie Siły Zbrojne naruszyły zawieszenie broni z 1974 r. wzmacniając pozycje wojskowe w strefie zdemilitaryzowanej między Syrią i Izraelem. W odpowiedzi czołgi Sił Obronnychy Izraela wystrzeliły w ostrzeżeniu w kierunku tego obszaru.”

19 listopada 2017 r. ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej na szczycie w Kairze (Egipt) określili libański Hezbollah jako “organizacja terrorystyczna”. Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit powiedział, że istnieje konsensus między państwami arabskimi przeciwko polityce Iranu w regionie. “Na tym etapie nie wypowiadamy wojny Iranowi i podejmujemy stopniowe kroki. Mam nadzieję, że to przesłanie dotrze do Iranu, i że zmieni on swoje zachowanie w regionie.”

20 listopada 2017 r. kilka tysięcy ortodoksyjnych Żydów zablokowało główne skrzyżowania w centrum Bene Berak. Członkowie frakcji Jerushalmi powiedzieli, że ich duchowy przywódca, rabin Szmuel Auerbach wezwał zwolenników, aby “wstrząsnęli całym światem w walce o cześć Tory”. Frakcja Jerushalmi nakłania studentów jesziwy, aby nie uznawali uprawnień komisji rekrutacyjnej Sił Obronnych Izraela do werbowania aktywnych studentów jesziwy, zamiast tego wzywa do ignorowania zleceń komisji. Gdy demonstranci podjęli próbę zablokowania sąsiedniej autostrady nr 4, policja użyła sił specjalnych do rozproszenia tłumu. Rannych zostało około 15 osób. Policja zatrzymała także 15 demonstrantów. Do mniejszych demonstracji doszło w Jerozolimie.

20 listopada 2017 r. Palestyńczycy podpalili po południem trawy i krzewy w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Carmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Na miejscu działały dwie sekcje straży pożarnej.

20 listopada 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że jego organizacja jest gotowa wycofać się z Iraku, gdy tylko iracki rząd oficjalnie ogłosi zwycięstwo nad Państwem IslamskimHezbollah utrzymuje dowódców i doradców wojskowych w Iraku, którzy pomagają szyickim milicjom w walce z ISIS. “Jeśli nie będzie już ich potrzeba w Iraku, wycofamy je i wyślemy tam, gdzie będą potrzebne.”

20 listopada 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman zażądał dodania 4,8 mld szekli do wieloletniego planu budżetowego “Gedeon” swojego ministerstwa, powołując się na zmiany w regionie. “Dwa lata temu, kiedy rozpoczął się plan, nie było rosyjskiej obecności na syryjskiej ziemi. W regionie pojawiła się bardziej precyzyjna i wysokiej jakości broń, która również więcej kosztuje. Nie było także przyspieszenia rozwoju irańskich pocisków balistycznych.” Liberman zwrócił uwagę na trzy ważne wyzwania jakie stoją przed izraelską armią. (1) Wzrost wojskowej obecności Rosji w Syrii, co zmieniło układ sił w całym regionie. (2) Obecność rosyjskich wojsk w Syrii umożliwiła pojawienie się zaawansowanych technologii wojskowych, z których niektóre weszły w uzbrojenie libańskiego Hezbollahu. (3) Przyśpieszenie irańskiego programu rakiet balistycznych, co wymusza na Izraelu przyśpieszenie prac rozwoju systemów obrony przeciwrakietowej. Minister zwrócił także uwagę, że armia musiała sobie poradzić z kilkoma niezaplanowanymi wcześniej wydatkami – 300 mln szekli na budowę podziemnej bariery granicznej wzdłuż granicy Strefy Gazy i 270 mln szekli na poprawienie stanu bezpieczeństwa żydowskich osiedli w Judei i Samarii. Kolejnym problemem jest wzrost o 10% wydatków na zbrojenia wszystkich arabskich państw w regionie. Jeden z urzędników ministerstwa powiedział: “Cały budżet obronny Izraela wynosi 18 mld $, co stanowi 11,7% PKB. Natomiast budżet wydatków obronnych Iranu wzrósł do 23,5 mld $, co stanowi 22% PKB ich kraju.” Wszystkie państwa na Bliskim Wschodzie zwiększyły wydatki na zakup nowoczesnych samolotów, czołgów i innych systemów uzbrojenia.

20 listopada 2017 r. po południem w północnej części kraju spadł deszcz. W rejonie Haraszim spadło 49 mm deszczu, w Rosz Hanikra 30,5 mm, w Tel Awiwie 13,9 mm. Wydano ostrzeżenie przed możliwymi lokalnymi podtopieniami.

20 listopada 2017 r. saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Jubeir powiedział w Kairze (Egipt), że normalizacja stosunków z Izraelem jest możliwa dopiero po osiągnięciu porozumienia pokojowego izraelsko-palestyńskiego. “Nie ma żadnych stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską. Istnieje tylko arabska inicjatywa pokojowa, która stanowi mapę drogową dla pokoju i dla Izraela, normalizująca stosunki z krajami arabskimi.”

21 listopada 2017 r. po południem w Knesecie odbyła się specjalna sesja poświęcona 40. rocznicy wizyty w Izraelu byłego prezydenta Egiptu Anwara Sadata. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Sadat uznał państwo Izrael jeszcze przed podpisaniem porozumienia pokojowego między Egiptem a Izraelem. Dodał: “Jeszcze nie spotkałem palestyńskiego Sadata.”

21 listopada 2017 r. przewodniczący parlamentarnej komisji nauki i technologii Uri Maklev powiedział, że wciąż jest długa lista państwowych organów, które nie są przygotowane na cybernetyczne ataki. “Częściem problemu jest brak wykwalifikowanego personelu cybernetycznego. Państwo stara się szkolić ludzi, ale potrzeby wydaje się że rosną i potrzeba więcej inwestycji.” Maklev podkreślił konieczność szkolenia pracowników cyberobrony.

21 listopada 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai, że w ciągu ostatnich kilku dni Hamas zmusił 380 biznesmenów w Strefie Gazy do zapłacenia podwójnych podatków. “Chciałbym wiedzieć, kiedy Hamas odda wszystkie nielegalnie pobrane podatki, rzeczy które ukradł mieszkańcom Gazy na punktach kontrolnych, przedmioty zabrane podróżującym do Mekki … Hamas to banda złodziejskich terrorystów, którzy nigdy się nie zreformują.”

21 listopada 2017 r. około 1 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w nocy w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd zabezpieczali izraelscy żołnierze.

21 listopada 2017 r. dowódca libańskiej armii Joseph Aouna wezwał wszystkich libańskich żołnierzy do przygotowania się na możliwość wybuchu ewentualnego konfliktu z Izraelem. Nakazał postawienie w stan najwyższej gotowości oddziały rozmieszczone w pobliżu izraelskiej granicy.

21 listopada 2017 r. irański prezydent Hassan Rouhani wezwał kraje Bliskiego Wschodu do zwrócenia uwagi na działania Izraela, ostrzegając je, aby “nie wpadły w pułapkę Izraela”. Rouhani bronił także roli jaką odgrywa Hezbollah w Libanie. “Zadaniem Hezbollahu jest obrona libańskiego narodu, a jego broń służy wyłącznie celom obronnym.”

21 listopada 2017 r. w Kairze (Egipt) rozpoczęła się druga runda rozmów pojednawczych między Fatahem i Hamasem. Według ujawnionych informacji, w trakcie rozmów pojawiły się istotne różnice zdań, ponieważ Fatah chciał negocjować wyłącznie problematykę przejmowania kontroli nad Strefą Gazy. Hamas i inne palestyńskie ugrupowania sprzeciwiły się temu, domagając się, aby dyskutowano także inne tematy, w tym reformy i wybory w Autonomii Palestyńskiej. Hamas wyraził pragnienie przystąpienia do Organizacji Wyzwolenia Palestyny, aby mieć możliwość uczestniczenia w wyborach do władz OWP i wpływać na politykę wewnętrzną tej organizacji. W ten sposób Hamas uzyskałby również prawo legalnego członka rządu palestyńskiego.

22 listopada 2017 r. w nocy i rankiem na górze Hermon spadł śnieg. W całym rejonie wiał bardzo silny wiatr. W pozostałych częściach kraju odnotowano opady deszczu.

22 listopada 2017 r. rano doszło do wypadku autobusu szkolnego w Nazarecie, w Galilei. Autobus uderzył w mur, w wyniku czego rannych zostało 14 dzieci i 2 opiekunów.

22 listopada 2017 r. rano 2 Palestyńczyków usiłowało przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze postrzelili jednego z nich. Obaj zostali zatrzymani. Przy jednym z Arabów znaleziono nóż.

 22 listopada 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że przewodniczący Mahmoud Abbas odmówił rozmowy telefonicznej z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, Jaredem Kushnerem. Abbas miał odesłać Kushnera do przedstawicielstwa OWP w Waszyngtonie.

22 listopada 2017 r. członek biura politycznego Hamasu, Salah Bardawil, wyraził rozczarowanie wynikami rozmów pojednawczych FatahHamas przeprowadzonych w Kairze w ostatnich dniach. Rozmowy zakończyły się porozumieniem o przeprowadzeniu przed końcem 2018 r. nowych wyborów w Autonomii Palestyńskiej. Bardawil powiedział: “Postępowaliśmy najlepiej jak mogliśmy we wszystkich kwestiach związanych z Autonomią Palestyńską, ale istnieje u nas mocne poczucie utraty szansy. Zawarta umowa jest bez znaczenia i bez rzeczywistych mechanizmów implementacji. Istnieje niejasna wspólna deklaracja, i jest mi trudno zrozumieć, w jaki sposób uda nam się wprowadzić ją w życie w praktyce. Amerykańska presja i groźby ze strony Izraela negatywnie wpłynęły na Autonomię Palestyńską podczas rozmów.”

22 listopada 2017 r. magazyn Vanity Fair ujawnił szczegóły tajnych informacji, które amerykański prezydent Donald Trump rzekomo ujawnił rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi, a następnie rosyjskiemu ambasadorowi w Stanach Zjednoczonych Siergiejowi Kislakowi. Ujawnione szczegóły dotyczą tajnej misji elitarnej jednostki izraelskich sił specjalnych Sayeret Matkala, która wraz z członkami jednostki technologicznej Mosadu realizowali zadania przeciwko ISIS. Dwoma helikopterami przedostali się do Syrii, a następnie dwoma pojazdami terenowymi z oznaczeniami syryjskiej armii wjechali w głąb terytorium zajmowanego przez wroga. Przechwycili oni rozmowy telefoniczne prowadzone przez członków ISIS. Pozyskane przez nich informacje ostrzegły zachodnie wywiady, że terroryści z ISIS pracują nad ukryciem materiałów wybuchowych w laptopach, które miały być zdetonowane w samolotach.

22 listopada 2017 r. rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert, powiedziała, że Stany Zjednoczone nie chcą zamknięcia przedstawicielstwa OWP w Waszyngtonie “Jesteśmy w kontakcie z palestyńskimi urzędnikami na temat statusu tego biura OWP.”

23 listopada 2017 r. dyrektor instytutu badań nad bezpieczeństwem narodowym, gen. Amos Jadlin powiedział, że wojna w Syrii została przechylona na korzyść Assada z powodu rosyjskiej pomocy, w przeciwieństwie do amerykańskiej i izraelskiej niemocy. Koalicja Iran u z Hezbollahem i siłami Assada nie faworyzują Izraela, a Izrael popełnił pomyłkę utrzymując neutralność w Syrii. W 2012 r. powinien uczynić więcej by obalić reżim Assada, zanim Rosja i ISISprzyłączyły się do wojny domowej. Jadlin dodał, że teraz Izrael musi określić czerwone linie dla Iranu i jego pełnomocników.

23 listopada 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że we wrześniu aresztowano terrorystęHamasu, który nielegalnie przekraczał granicę Strefy Gazy. Był to mieszkaniec miasta Sajaya, 23-letni Ahmad Magadi Muhammed Abid, który od 2013 r. był członkiem Hamasu, przechodząc liczne szkolenia wojskowe. Pełnił on funkcje w straży granicznej Hamasu i posiadał liczne informacje o tunelach terrorystycznych. Podczas przesłuchań ujawnił on wiele szczegółów dotyczących położenia i funkicjonowania tuneli w Strefie Gazy.

23 listopada 2017 r. izraelscy żołnierze wyburzyli rano 3 domy wzniesione nielegalnie w żydowskim osiedlu Neve Erez w Samarii. Działania podjęto na podstawie wyroku sądowego.

23 listopada 2017 r. komendant irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, gen. Mohammed Ali Jafari, odrzucił żądanie Francji, by libański Hezbollah rozbroił się. “Dzisiaj mówimy, że każda nowa wojna doprowadzi do wykorzenienia syjonistycznego reżimu, i jest to uzasadnione. Podczas 33-dniowych i 22-dniowych wojen oni widzieli tylko część sił frontu oporu, a dzisiaj został sformowany wielki front oporu. Siły tego frontu oporu są splątane, ale jeśli Izrael zaatakuje jego część, to wszystkie one zjednoczą się i pomogą atakowanemu frontowi. Liban będzie pierwszym celem, i dlatego Hezbollah musi pozostać uzbrojony, aby walczyć z wrogiem Libanu, którym jest Izrael. Oczywiście muszą być wyposażeni w najlepszą broń w celu ochrony bezpieczeństwa Libanu – ta kwestia jest niezbywalna.”

23 listopada 2017 r. książę Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman, powiedział że irański przywódca Ali Chamenei jest “nowym Hitlerem na Bliskim Wschodzie”. Bin Salman powiedział, że ekspansja Iranu musi zostać powstrzymana.

24 listopada 2017 r. minister zdrowia Jaakow Litzman zrezygnował z pracy w rządzie, z powodu konfliktu związanego z zezwoleniem na prowadzenie prac budowlanych w szabat. Wcześniej, minister pracy i opieki społecznej Haim Katz wydał zezwolenie na prowadzenie w szabat tylko tych prac, które są niezbędnie konieczne do realizacji inwestycji na kolei.

Efraim

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Doskonale przedstawione i jasne informacje z Izraela. Podziękowania dla Efraim !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.