Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 

Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

W przypadającym w sobotę Dniu Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu lat 1932-1933 na Ukrainie prezydent tego kraju Petro Poroszenko zaapelował o wprowadzenie odpowiedzialności prawnej za nieuznawanie Wielkiego Głodu i Holokaustu.

Calosc TUTAJ

Merkawa Mk. 4 Barak to nowy czołg Izraela wspomagany sztuczną inteligencją

Izrael ogłosił, iż w 2020 roku na linię produkcyjną wjedzie nowa wersja czołgu Merkawa. Wedługg przedstawiciela tamtejszych sił zbrojnych załoga Merkawy Mk.4 Barek ma się składać z pięciu członków, z których jeden to… sztuczna inteligencja mająca aktywnie wspomagać działania żołnierzy.

Calosc TUTAJ

Uczczono pamięć ofiar w 75. rocznicę likwidacji getta w Łomży
W Łomży (Podlaskie) odbyła się w poniedziałek uroczystość w związku z 75. rocznicą likwidacji przez Niemców miejscowego getta. Ofiary tych wydarzeń upamiętniono również w Giełczynie, gdzie są masowe groby Żydów z łomżyńskiego getta.​
 Calosc TUTAJ

Arcybiskup co pachnie krwią

Wczoraj w Łodzi abp Marek Jędraszewski powiedział z ambony, że jesteśmy morderczą czerwoną zarazą. Że my wszyscy – walczący z biciem kobiet, popierający prawa transseksualistów i niepłodnych małżeństw – jesteśmy jak stalinowcy. Że chcemy, by Polacy „legli pokotem”.
Calosc TUTAJ

 ponad połowa Polaków chce reparacji wojennych od Niemiec

Ponad połowa (54 proc.) dorosłych Polaków uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej – wynika z badania CBOS. Przeciwna temu jest ponad jedna trzecia respondentów (36 proc.).

  Calosc TUTAJ

Przedstawiciele Fatahu uczestniczą w ceremonii upamiętnienia sprawców zamachów nożowych i samochodowych

20 listopada 2017 r. gazeta Autonomii Palestyńskiej (AP), “Al-Hayat Al-Jadida” poinformowała, że Nowoczesny Uniwersytet w Ramallah zorganizował spotkanie ku pamięci “zamęczonych studentów”, w którym uczestniczyli członek komitetu centralnego Fatahu,  Dżamal Muhaisen i sekretarz oddziału Fatahu w Ramallah i Al-Bireh, Muwaffaq Sahwil.

Calosc TUTAJ


Jan Karski upamiętniony w Izraelu

Izraelskie miasto Ramat ha-Sharon niedaleko Tel Awiwu nadało rondu w centrum miasta imię Jana Karskiego, polskiego Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Wiecej TUTAJ


Jak Iran próbował zamienić państwa arabskie w widma

Jeśli historia jest sceną, na które rozgrywa się los narodów, wiedza o tym, kiedy wejść na scenę, a kiedy się wycofać, ma kluczowe znaczenie. Znalezienie się w złym miejscu o złym czasie, lub, co gorsza, w złym towarzystwie, może prowadzić do straty twarzy i katastrofy.
Calosc TUTAJ

Irańscy przedstawiciele do Europy: Ręce precz od naszych pocisków balistycznych
Należy wspomnieć, że według wypowiedzi ówczesnego szefa sztabu, Hassana Firouzabadiego, Iran miał w negocjacjach nuklearnych w latach 2013-2015 zgodzić się na ograniczenie zasięgu swoich pocisków do 2000 km, pokrywając teren Izraela – co, jak powiedział, było dla Iranu czerwoną linią – i administracja Obamy zgodziła się na to
Calosc  TUTAJ

„Zakaz wstępu Żydom i innym zdrajcom Polski”

To co wydarzyło się 11 listopada w Warszawie podczas Marszu Niepodległości, to tylko objaw destrukcyjnej społecznie choroby. Jej wylęgarnia i prawdziwy wirus faszyzmu, ksenofobii i szeroko rozumianej nienawiści krąży w polskich domach. 
Calosc TUTAJ
 A jak o domu polskim pisał wieszcz Mickiewicz w Panu Tadeuszu:
 ” Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,
    Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.”

 


 

115 lat temu urodził się Isaac Bashevis Singer115 lat temu – 21 listopada 1902 r. w Leoncinie k. Warszawy – urodził się Isaac Bashevis Singer, autor m.in. „Sztukmistrza z Lublina”. W 1978 r. otrzymał on literackiego Nobla za „pełną uczucia sztukę prozatorską, która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych, porusza jednocześnie odwieczne problemy”.

Calosc TUTAJ


15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – 24-30.11.2017
Osiem filmów fabularnych i 10 dokumentów powalczy o nagrody główne, czyli Kamery Dawida, podczas rozpoczynającego się w piątek w Warszawie festiwalu mającego przybliżyć widzom tradycję i kulturę żydowską.
Calosc TUTAJ

Niespodzianka! Badanie wykazuje, że islamski terroryzm jest islamski

​Już w 2001 r., bezpośrednio po 9/11, ówczesny prezydent George W. Bush wygłosił przemówienie, w którym twierdził, że w Stanach Zjednoczonych czyny terrorystyczne, w których zginęło ponad trzy tysiące ludzi „gwałcą podstawowe zasady wiary islamskiej” i że „islam jest pokojem”.​

Calosc TUTAJ


75. rocznica śmierci Brunona Schulza

19 listopada 1942 roku na ulicach getta w Drohobyczu został zastrzelony przez niemieckiego oficera Bruno Schulz – jeden z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownik i grafik, twórca m.in. „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”.

Calosc TUTAJ
Sto kin na świecie przypomni o Brunonie Schulzu w rocznicę jego śmierci
Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.