Polityka

Wiadomosci z Izraela

 9 grudnia 2017 r. palestyńscy terroryści w nocy wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły na miasto Sderot. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów, ale nikt nie został ranny. Druga rakieta spadła na przedszkole.

9 grudnia 2017 r. po południem Palestyńczycy wszczęli rozruchy w arabskich dzielnicach Wschodniej Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 policjantów. Policja zatrzymała 13 demonstrantów. Wieczorem do najcięższych starć doszło w dzielnicy Isawiya.

9 grudnia 2017 r. około 200 izraelskich Arabów zablokowało główną drogę w Wadi Ara na północy kraju. Demonstranci machali palestyńskimi flagami i krzyczeli: „Jerozolima jest stolicą Palestyny!” Obrzucono kamieniami przejeżdżające autobusy i pojazdy policyjne. Policjanci zatrzymali 3 demonstrantów.

9 grudnia 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział dziennikarzom: „Wyjeżdżam teraz do Paryża i Brukseli. W Paryżu spotkam się z moim przyjacielem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a potem, w Brukseli, odbędzie się ważne spotkanie z europejskimi ministrami spraw zagranicznych. Przywiązuję ogromną wagę do Europy i szanuję Europę, ale nie chcę zaakceptować jej podwójnego przesłania. Słyszę potępienia Europy za historyczną deklarację prezydenta Donalda Trumpa, ale nigdy nie słyszałem potępienia ataków rakietowych skierowanych przeciwko Izraelowi, które jest wynikiem straszliwego podżegania przeciwko nam. Nie jestem skłonny zaakceptować tej hipokryzji i jak zwykle, nawet na tym ważnym forum, zamierzam przedstawić prawdę bez lęku i z wysoko uniesioną głową.”

9 grudnia 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy ośrodek szkoleniowy i skład broni Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Palestyńskie źródła medyczne poinformowały, że 25 osób zostało rannych. Rano celem kolejnego bombardowania padły dwa warsztaty produkujące broń i skład amunicji Hamasu. Zginęło 2 Palestyńczyków.

9 grudnia 2017 r. Palestyńczycy wszczęli rozruchy w Betlejem w Judei i Tulkarem w Samarii. Ocenia się, że około 600 osób uczestniczyło w zajściach. Rannych zostało 2 Arabów i aresztowano 1 demonstranta. W Strefie Gazy około 450 Palestyńczyków demonstrowało w 8 miejscach przy barierze granicznej. W starciach rannych zostało 10 Arabów.

9 grudnia 2017 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał wszystkich muzułmanów do zachowania spokoju, oraz działania w sposób demokratyczny i zgodny z prawem. Erdogan nazwał również Izrael „państwem, które od 1967 r. okupuje ziemie Palestyńczyków, nie mając względu na prawo i moralność.” Podkreślił, że Jerozolima jest „czerwoną linią” dla muzułmańskiego świata. Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło „nadmierne i nieproporcjonalne” użycie siły przez Izrael przeciwko Arabom palestyńskim.

9 grudnia 2017 r. w Kairze odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ligi Arabskiej z 22 państw. Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmed Abul Gheit nazwał decyzję prezydenta Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy jako „niebezpieczną i niedopuszczalną”, i określił ją jako „rażący atak na polityczne rozwiązanie” konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dodał, że decyzja Trumpa była „sprzeczna z prawem międzynarodowym i rodzi pytania dotyczące amerykańskich wysiłków na rzecz pokoju. Zmiana w polityce USA podważa zaufanie Arabów w administrację Trumpa i sprowadza się do legalizacji izraelskiej okupacji Palestyny. Wzywamy wszystkie kraje, które popierają pokój, by odrzuciły decyzję amerykańskiego prezydenta. Uważamy tę decyzję za nieuczciwą i niesprawiedliwą, i wzywamy wszystkich do uznania Palestyny jako państwo z Jerozolimą Wschodnią jako swoją stolicę.”

9 grudnia 2017 r. grupa muzułmańskich demonstrantów rzuciła wieczorem bomby zapalające w synagogę w Göteborgu (Szwecja). Pożar wybuchł między zaparkowanymi przed synagogą samochodami. Strażacy szybko ugasili ogień.

10 grudnia 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział: „Tunele terrorystyczne, które przekraczają granicę z Izraelem i zagrażają naszej suwerenności, stanowią zagrożenie, którego nie zaakceptujemy. Inwestujemy wszystkie możliwe zasoby w usunięcie tego zagrożenia. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Sił Obronnych Izraela, Ministerstwa Obrony i przemysłu obronnego, osiągnęliśmy nowe możliwości technologiczne w walce z terroryzmem tunelowym. Mam nadzieję, że w nadchodzących miesiącach zagrożenie ze strony tuneli terrorystycznych stanie się czymś z przeszłości.” Dowódca Południowego Dowództwa gen. Ejal Zamir powiedział: „Po tym jak nasze siły zakończyły operacje w głębokim tunelu, zniszczyliśmy ten tunel i nie stanowi on już dłużej zagrożenia. Tunel, który kilkaset metrów przekraczał granicę, należał do organizacji terrorystycznej Hamas. Wielokrotnie ostrzegałem w przeszłości i ponownie ostrzegam wroga: Każdy, kto schodzi i pracuje w tunelu, naraża się na niebezpieczeństwo. Tunele terrorystyczne są dla was śmiertelną pułapką. Odkrycie tego tunelu terrorystycznego było częścią ciągłego i systematycznego wysiłku podejmowanego przez Południowe Dowództwo, które kieruje Dywizją Gazy, jednostkami inżynieryjnymi i wywiadowczymi wraz z zaawansowaną i przełomową technologią. W ten sposób widoczne są nasze zdolności i metody działania nad oraz pod ziemią, aby udaremnić projekt tuneli Hamasu i innych organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy. Dowództwo Południowe jest przygotowane na każdy scenariusz. Każdy wykryty tunel zostanie zniszczony. Nie zawahamy się podjąć działań, aby chronić mieszkańców Izraela i obwodu Gazy.”

10 grudnia 2017 r. po południem palestyński terrorysta zaatakował nożem strażnika przed wejściem na główny dworzec autobusowy w Jerozolimie. Ochroniarz został ciężko ranny – nóż prawie dotarł do serca. Taksówkarz i emerytowany policjant zatrzymali napastnika i przekazali go policji. Okazało się, że nielegalnie przebywał on w Izraelu.

10 grudnia 2017 r. Siły Obronne Izraela zniszczyły rano podziemny tunel terrorystyczny przy granicy z południową częścią Strefy Gazy. Wejście do tunelu znajduje się w rejonie Khan Younis. Tunel przenikał na 300 metrów granicę Izraela. W wybuchu zginęło 2 członków Hamasu.

10 grudnia 2017 r. zbrojne skrzydło HamasuBrygady Al-Qassam ostrzegły, że Izrael zapłaci wysoką cenę za „złamanie zasad gry poprzez zniszczenie tunelu terrorystycznego prowadzącego ze Strefy Gazy do Izraela.” Hamas nazwał zniszczenie tunelu aktem „agresji i zbrodnią przeciwko palestyńskim Arabom”.

10 grudnia 2017 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do oficjalnej rezygnacji z Porozumień z Oslo, zakończenia współpracy z izraelskimi siłami bezpieczeństwa i odrzucenia deklaracji Trumpa w sprawie Jerozolimy. Na masowym wiecu w Gazie obwieszczono, że „amerykańska deklaracja jest deklaracją wojny przeciwko narodowi palestyńskiemu”, która całkowicie niszczy możliwość rozwiązania dwupaństwowego.

10 grudnia 2017 r. wieczorem izraelskie samoloty zrzuciły flary oświetlające przygraniczne tereny w południowej części Strefy Gazy. W rejonie zaobserwowano zwiększoną aktywność helikopterów bojowych i sił lądowych. Działania podjęto w obawie przed możliwością ataku terrorystycznego.

10 grudnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macron. Netanjahu wezwał światowych przywódców, by podążali tropem prezydenta Donalda Trumpa i uznali Jerozolimę jako stolicę państwa Izraela, a jednocześnie potępili wysiłki ONZ mające na celu zaprzeczenie żydowskim związkom z Jerozolimą. „Na forach ONZ – w UNESCO i gdzie indziej – nieustannie podejmowane są wysiłki, by zaprzeczyć tysiącletnim związkom narodu żydowskiego z Jerozolimą. To absurd. Możesz przeczytać o tym w bardzo dobrej książce – nazywa się ją Biblią. Możesz przeczytać to w Biblii, możesz to usłyszeć w historii społeczności żydowskich w całej naszej diasporze. Mówimy: W przyszłym roku w Jerozolimie. Gdzie jest stolica Izraela, jeśli nie w Jerozolimie? Gdzie jest nasz Kneset – nasz parlament? Gdzie jest nasz Sąd Najwyższy? Siedziba naszego rządu? Kancelaria Premiera? Biuro Prezydenta? Nie ma ich w Beer Szewie, ani w Aszdod – to wspaniałe miasta, ale są w Jerozolimie.” Macron wezwał do ograniczenia żydowskich społeczności w Judei i Samarii, oraz okazania odważnych gestów dobrej woli w stosunku do Autonomii Palestyńskiej, aby wznowić negocjacje pokojowe i osiągnąć ostateczne porozumienie. Macron zwrócił także uwagę na konieczność utrzymania stabilności Libanu.

11 grudnia 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do Nablusu w Samarii, i przeszukali dom sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego na dworcu autobusowym w Jerozolimie. Sprawcą był 24-letni Jassin Abu Al-Keraa. Przesłuchano członków jego rodziny. W innej operacji aresztowano lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu w Dżeninie, na północy Samarii.

11 grudnia 2017 rCentralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba turystów odwiedzających Izrael w listopadzie wyniosła 359,5 tys., co stanowi wzrost o 23,6% w porównaniu do listopada 2016 r. i wzrost o 70% w porównaniu do listopada 2015 r. Przez przejścia lądowe w listopadzie b.r. przyjechało 39,7 tys. turystów z Jordanii i 11 tys. z Egiptu. Przy czym 28,8 tys. było jednodniowymi turystami (wzrost o 47,7%). Drogą lotniczą przyleciało 305,3 tys. turystów (wzrost o 20,3%). Przychody z turystyki w listopadzie wyniosły około 487 mln $, a od początku roku turystyka wpompowała w gospodarkę izraelską 4,5 mld $. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: „Nadal pobijamy rekordy w turystyce przyjazdowej i w tym miesiącu zapiszemy ponad rok stałej tendencji wzrostowej w turystyce przyjazdowej. Są to bezprecedensowe wyniki statystyczne, które są bezpośrednim wynikiem intensywnej i uciążliwej pracy, którą wykonujemy w Ministerstwie Turystyki. Liczby mówią same za siebie i odzwierciedlają nasz sukces – wszystko to ze względu na zmiany w strategii marketingowej. Wzrosła liczba lotów i nowych linii lotniczych oraz poprawiła się infrastruktura turystyczna. Turystyka przyjazdowa nadal służy jako motor wzrostu gospodarczego i wpompowuje miliony szekli co miesiąc do izraelskiej gospodarki.”

11 grudnia 2017 r. parlamentarna komisja finansów zaaprobowała przekazanie 45 mln szekli na zakup opancerzonych autobusów dla terytoriów Judei i Samarii.

11 grudnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Brukseli z przywódcami Unii Europejskiej. Netanjahu powiedział: „Deklaracja prezydenta Trumpa nie eliminuje potrzeby pokoju, ale czyni pokój możliwym poprzez umieszczenie faktów dotyczących statusu Jerozolimy prosto na stole. Jerozolima po przeniesieniu Knesetu z Tel Awiwu, od 1950 r. służyła jako stolica państwa Izrael. Parlament Izraela, Sąd Najwyższy, Kancelaria Premiera i Biuro Prezydenta znajdują się w Jerozolimie. Status Jerozolimy jako stolicy Izraela od dziesięcioleci jest rzeczywistością, którą Autonomia Palestyńska musi uznać, jeśli pokój kiedykolwiek ma zostać osiągnięty. Deklaracja nie eliminuje pokoju, ale czyni pokój możliwym, ponieważ uznanie rzeczywistości jest substancją pokoju, podstawą pokoju. Obecnie trwają starania, aby przez amerykańską administrację przedstawić nową propozycję pokojową. Myślę, że powinniśmy dać szansę pokojowi. Myślę, że powinniśmy zobaczyć, co zostanie przedstawione i zobaczyć, czy możemy poprzeć ten pokój.” Minister spraw zagranicznych UE Federica Mogherini powiedziała, że Unia Europejska popiera rozwiązanie dwupaństwowe. „Nie będziemy decydować o statusie Jerozolimy, dopóki nie zostanie on ustalona w negocjacjach.” Dodała, że „zdecydowanie potępiam każdy atak na Żydów i na obywateli Izraela na całym świecie.”

11 grudnia 2017 rSztokholmski Międzynarodowy Instytut Pokoju opublikował raport zawierający zestawienie 50 największych firm zbrojeniowych, które osiągnęły największą msprzedaż broni w 2016 r. Na liście znalazły się trzy izraelskie firmy: Elbit SystemsIsrael Aerospace Industries i Refael Authority for Arms Development. Te trzy firmy osiągnęły sprzedaż w wysokości 7,9 mld $.

11 grudnia 2017 r. rosyjski prezydent Władimir Putin niespodziewanie odiwedził rosyjską bazę lotniczą Hmejmim w prowincji Latakia w Syrii. Putin nakazał rosyjskim siłom w Syrii, aby zaczęły wycofywać się, mówiąc, że po dwuletniej kampanii wojskowej osiągnięto cel misji, jakim było zniszczenia Państwa Islamskiego. W Syrii pozostaną jednak rosyjskie bazy wojskowe. Syria pozwoliła Rosji korzystać z bazy lotniczej Hemejmim w nieskończoność bez ponoszenia kosztów. Moskwa podpisała także umowę z Syrią na 49 lat korzystania z morskiej bazy Tartus, która mogłaby zostać przedłużona, gdyby obie strony się zgodziły. Rosyjskie wojsko planuje modernizację bazy lotniczej i rozbudowę pasów startowych, aby mogła ona przyjmować więcej samolotów bojowych. Zamierza także znacznie rozszerzyć obiekt Tartus, aby stał się pełnowymiarową bazą marynarki wojennej, zdolną do przyjmowania okrętów wojennych, w tym krążowników rakietowych.

11 grudnia 2017 r. rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się w Ankarze z tureckim prezydentem Recep Tayyip Erdoganem. Obaj politycy ostrzegli, że uznanie Jerozolimy przez prezydenta Donalda Trumpa jako stolicy Izraela grozi eskalacją napięcia w już napiętym regionie. Putin powiedział: „Zarówno Rosja, jak i Turcja uważają, że decyzja … nie pomaga w uregulowaniu sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale destabilizuje i tak już skomplikowaną atmosferę. To może zniweczyć proces pokojowy Izraela i Palestyny.” Erdogan powiedział, że decyzja Trumpa przypomina „dodawania paliwa do płomieni”. „Izrael wykorzystuje to jako okazję do dalszego zwiększenia presji i przemocy wobec Palestyńczyków.”

11 grudnia 2017 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

11 grudnia 2017 r. wieczorem izraelskie czołgi ostrzelały przygraniczne pozycje Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

11 grudnia 2017 r. nieznani sprawcy obrzucili koktajlami Mołotowa budynek na cmentarzu żydowskim w Malmö we Szwecji.

12 grudnia 2017 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy, które zostały zestrzelone przez system Iron Dome. Rakiety leciały w kierunku Aszkelonu.

12 grudnia 2017 r. w nocy izraelskie czołgi ostrzelały przygraniczne pozycje Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

 12 grudnia 2017 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy Hebronie w Judei. Uszkodzone zostały 2 samochody. Przy osiedlu Beitar Illit uszkodzony kamieniami został 1 samochód. Rano palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Izraelscy żołnierze aresztowali go. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować Żydów.

12 grudnia 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że na chwilę obecną nie będzie wprowadzane zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Jednak wszystkie wycieczki cywilnych osób żydowskich w Judei i Samarii powinny być uzgadniane z siłami bezpieczeństwa.

12 grudnia 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy w pobliżu wioski Salfit w środkowej części Samarii. Podczas pościgu za napastnikami, w stronę żołnierzy ruszył jeden z Arabów, który jak wydawało się żołnierzom, miał w ręku nóż. Żołnierze zastrzelili potencjalnego napastnika, jednak okazało się, że nie znaleziono przy nim żadnego noża. Wszczęto śledztwo wyjaśniające okoliczności zdarzenia.

12 grudnia 2017 r. po południem w północnej części Strefy Gazy doszło do dużego wybuchu, w którym zginęło 2 członków Islamskiego Dżihadu. Okoliczności eksplozji są niejasne, a organizacja terrorystyczna poinformowała, że jej członkowie zginęli w trakcie misji dżihadu. Izraelska armia poinformowała, że nie prowadziła żadnych działań w tym rejonie.

13 grudnia 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy centrum szkoleniowe Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

13 grudnia 2017 r. nad ranem izraelscy komandosi zatrzymali najwyższego rangą dowódcę Hamasuw Judei i Samarii. Operację przeprowadzono w miejscowości Beitunia, na zachód od Ramallah w Samarii. W sumie w nocnych działaniach zatrzymano 32 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną. W rejonie Nablusu rozbito komórkę terrorystyczną Hamasu, która przygotowywała się do porwania Izraelczyka podczas świąt Chanuka.

13 grudnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając w Stambule na nadzwyczajnym spotkaniu Organizacji Współpracy Islamskiej oskarżył prezydenta Trumpa o „oddanie Jerozolimy ruchom syjonistycznym traktując je tak, jakby rozdawał amerykańskie miasto.” Abbas dodał, że Autonomia Palestyńska nie będzie już akceptować zaangażowania Stanów Zjednoczonych w proces negocjacyjny. „Jerozolima jest i na zawsze będzie stolicą państwa palestyńskiego … Bez tego nie będzie pokoju, żadnej stabilności.” Wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zażądał, aby narody muzułmańskie odrzuciły deklarację Trumpa w sprawie Jerozolimy.

13 grudnia 2017 r. saudyjski król Salman skrytykował decyzję prezydenta Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. „Królestwo domagało się rozwiązania politycznego, aby rozwiązać kryzysy regionalne, z których najważniejszym jest kwestia palestyńska i przywrócenie uzasadnionych praw narodu palestyńskiego, w tym prawa do ustanowienia niezależnego państwa ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.”

 13 grudnia 2017 r. Stany Zjednoczone postanowiły zaopatrzyć armię libańską w zaawansowany sprzęt wojskowy, w tym czołgi i noktowizory. Sprzęt ma pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa granic Libanu i w walce z terroryzmem. Liban otrzyma sześć lekkich śmigłowców MD 530G, sześć dronów Scan Eagle oraz sprzęt komunikacyjny i noktowizyjny. Wartość sprzętu wyniesie 120 mln $.

14 grudnia 2017 r. pracownicy koncernu farmaceutycznego Teva Pharmaceutical Industries protestowali przed zakładem w Jerozolimie, po ogłoszeniu, że Teva zwolni tysiące pracowników. Zmagająca się z kryzysem firma, odnotowała w tym roku poważny spadek udziałów i ogłosiła, że zwolni 1700 pracowników w Izraelu i 14 tys. pracowników na całym świecie do 2019 r. (z ogólnej liczby ponad 55 tys. pracowników). Protestujący pracownicy podpalili opony i zablokowali drogi przy jednym z zakładów w Jerozolimie, gdzie 900 pracowników ma zostać zwolnionych. Teva ogłosiła, że w ramach restrukturyzacji dwa zakłady w Jerozolimie zostaną zamknięte. Premier Netanjahu rozmawiał z dyrektorem Teva, Kare’em Schultzem, i poprosił go, aby zwolnienia dotknęły jak najmniej osób.

14 grudnia 2017 r. wysoki urzędnik izraelskich sił bezpieczeństwa powiedział, że Hamas w obawie przed możliwością zainicjowania przez Izrael nowego konfliktu, poniósł swoją gotowość operacyjną w Strefie Gazy. Zauważono również wzrost napięcia w całej strefie, co może spowodować, że do konfrontacji może dojść w wyniku jakiegoś małego nieporozumienia. Podkreślono, że Hamas nie podjął wystarczających działań, aby zapobiec ostrzałowi rakietowemu terytorium Izraela. Równocześnie zachęcano ludność Strefy Gazy do demonstrowania przy granicach Izraela, oraz wzywano do eskalacji napięcia w Judei i Samarii. Oznacza to, że Hamas podjął próbę zachęcania do nowego konfliktu zbrojnego. Analiza pocisków rakietowych wystrzelonych na Izrael pokazała, że były one wystrzelone przez niezależne frakcje terrorystyczne, a być może kilka pochodziło od Islamskiego Dżihadu, jednak ta hipoteza pozostaje niepotwierdzona. Prawdopodobnie dwa główne czynniki stoją za obecną falą ostrzału rakietowego. Po pierwsze jest to forma protestu przeciwko decyzji prezydenta Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. A po drugie, Hamasobchodzi 30-lecie istnienia swojej organizacji, i inne frakcje usiłują zaprotestować przeciwko temu, pokazując swoją siłę i niezależność. Wydaje się, że sam Hamas nie jest zainteresowany eskalacją sytuacji, ponieważ jeszcze nie odzyskał w pełni sił po ostatniej izraelskiej operacji wojskowej w Gazie. Dodatkowo zbliża się zima, co będzie miało negatywny wpływ na mieszkańców strefy, którzy będą przeciwni wojnie. Szin Bet poinformowało, że od czasu ukończenia operacji Obronny Brzeg we wrześniu 2014 r., ze Strefy Gazy wystrzelono ogółem 100 pocisków rakietowych i moździerzowych, z których 24 w ostatnich dniach.

14 grudnia 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Joav Mordechai powiedział, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni na Izrael spadło 13 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy. „Znaleźliśmy dwa tunele na suwerennym terytorium Izraela. Izraelski geniusz i żydowski mózg znaleźli rozwiązanie na zagrożenie ze strony tuneli, i kontynuują działania aby znaleźć zupełne rozwiązanie, tak jak w przypadku Iron Dome (Żelazna Kopuła), znalazła się podziemna Iron Dome i ofensywna Iron Dome. W dwóch tunelach odkrytych na suwerennym terytorium Izraela zginęło 13 terrorystów. A w ciągu ostatnich trzech lat miały miejsce incydenty w 31 tunelach w Gazie, w których zginęło 30 osób. W ciągu ostatnich trzech lat Hamas zainwestował ponad 150 milionów dolarów w tunele, dlaczego nie zainwestował w szpitale i w szkoły? Izrael nie chce eskalacji, ale jeśli Hamas dalej będzie szkodzić izraelskiej suwerenności i jeśli nadal będzie wystrzeliwał rakiety, to Izrael stanie z całą mocą. Pytanie brzmi, kto jest odpowiedzialny za terror pochodzący z Gazy? Odpowiedzialność spoczywa na Hamasie w Gazie, i jest on odpowiedzialny i wyraźnie stoi za całym ogniem rakietowym, niezależnie od tego, kto strzela rakiety – samotni terroryści, dżihadyści czy inni. Chcę przekazać jasne przesłanie: Hamas i mieszkańcy Gazy wciąż pamiętają wyniki wojny trzy lata temu. Właśnie usłyszałem słowa Ismaila Haniji, który jest szefem organizacji terrorystycznej. Co przyniósł Hamas w ciągu 30 lat? Tylko głód, bieda, zniszczenie i wojna. Izrael ma pełne prawo do ochrony swoich obywateli. Każda wystrzelona rakieta spotka się z ostrą reakcją. Jeśli Hamas chce eskalacji, nadal będzie pozwalał organizacjom ekstremistycznym strzelać do Izraela, ale jeśli nie chce eskalacji, to powinien natychmiast całkowicie powstrzymać ogień.”

14 grudnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli rozruchy przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Obrzucono kamieniam i i butelkami izraelskich policjantów. Policjanci zatrzymali 6 demonstrantów.

14 grudnia 2017 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały ośrodek szkoleniowy i magazyn broni Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto także przejścia graniczne Kerem Szalom i Erez na granicy ze Strefą Gazy.

14 grudnia 2017 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Susya w południowej części Judei.

14 grudnia 2017 r. w Gazie zorganizowano wielki wiec z okazji 30 lat istnienia Hamasu. W wiecu uczestniczyło ponad 100 tys. Palestyńczyków, których zwożono autobusami z całej Strefy Gazy. Ismail Hanija wezwał do nasilenia palestyńskich protestów przeciwko decyzji prezydenta Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. „Żądamy od muzułmańskiego świata, aby każdego piątek był dniem gniewu i rewolucji w każdej stolicy i mieście, dopóki nie zostanie cofnięta decyzja Trumpa. Prosimy Kościoły, Papieża i naszych chrześcijańskich braci, aby niedzielne modlitwy poświęcili Jerozolimie.”

14 grudnia 2017 r. kilkuset Palestyńczyków uczestniczyło w zamieszkach w Judei i Samarii. Do najpoważniejszych zajść doszło przy mieście Tulkarem w Samarii i w sąsiedztwie obozu uchodźców El-Aroub w pobliżu Hebronu w Judei. Po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei. Nikt nie został ranny, ale autobus został uszkodzony.

14 grudnia 2017 r. przywódcy Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli odrzucili uznanie Jerozolimy przez prezydenta Donalda Trumpa jako stolicy Izraela, mówiąc, że w ich przekonaniu status miasta powinien zostać uregulowany w drodze negocjacji. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk powiedział: „Przywódcy Unii Europejskiej ponawiają zdecydowane zaangażowanie w rozwiązanie dwupaństwowe i w tym kontekście stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Jerozolimy pozostaje niezmienione.”

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.