REUNION 69

Kowno (obecnie Kaunas) cz.1

Napisala i przyslala 

Helena Lindskog


Miasto polozone na brzegach rzek Niemen i Wilii (obecnie Neris)

Pierwsza wzmianka o Kownie byla w X wieku

Most na rzece Niemen. Kiedys najdluzszy most na swiecie – przejscie zajmowalo to 13 dni

Prawa miejskie zostaly przyznane w 1408.

Kowno bylo jedynym członkim Ligi Hanzeatyckiej w Wielkim Księstwie Litewskim

Zajete przez Szwecję 1701


Od XVIII wieku staje sie częścia Rosji

 


Jest stolica w niepodległej Litwie 1919 – 1939.

Dziś drugie co do wielkości miasto na Litwie (320 000 mieszkańców)W czerwcu 1940 r. Związek Radziecki zajmuje Kowno i zaanektuje Litwę zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow, ktora zostaje jedną z republik radzieckich.

25 czerwca 1941 r. główne niemieckie siły hitlerowskie wkroczyły do ​​miasta bez zadnego oporu lub sprzeciwu. Nazistowskie Niemcy ustanawiaja Reichskommissariat Ostland w krajach bałtyckich i znacznej części Białorusi, a administracyjnie nazistowskie niemieckie centrum dla Litwy (Generalbezirk Litauen) znajduje sie się w Kownie pod rządami Generalkommissar Adrian von Renteln.

Chiune Sugihara, japoński dyplomata w Kownie (1939-40), był osobiście odpowiedzialny za wydawanie wiz uciekajacym z Polski Zydom dla bezpiecznego przejazdu z Litwy do Japonii przez Związek Radziecki. Akcja Sugihary uratowała około 6000 Żydów. (sportretowany przez Sabine w My Jewish Sentiments)

 

Chine Sugihara


Armia Czerwona wkroczyła do Kowna 1 sierpnia 1944 r. Litwa staje się częścią Związku Radzieckiego, a Kowno drugim co do wielkości miastem w Litewskiej Radzieckiej Republice.


Litwa jest od marca 1990 r niepodleglym i niezaleznym panstwem

Członkostwo w Unii Europejskiej od 2004 r

Liczba mieszkańców Kowna w ciągu ostatnich 120 lat w zależności od języka ojczystego uległa radykalnej zmianie:

Przed 120 laty Żydzi stanowili najliczniejszą grupę wsrod mieszkancow Kowna, a po niej mniej wiecej taka sama liczba Rosjan i Polaków, było tez sporo innych mniejszosci narodowych jak Tatarzy, Ormianie i Niemcy. Litwini stanowili wtedy tylko 6% ludnosci. W okresie międzywojennym nastąpiły dwie znaczące zmiany: Litwini stali się największą grupą 59%, a liczba Polaków i Rosjan spadła do zaledwie kilku procent. Obecnie nie ma Żydów, a prawie 94% mieszkańców to etniczni Litwini. Kowno jest jednym z najbardziej litewskich miast w kraju.

 

 

 

 

 

 

ciag dalszy juz jutro

Kategorie: REUNION 69

6 odpowiedzi »

 1. Niemen nie jest szeroki aby trzeba było 13 dni na przejście! Chyba że na kolanach?! Ale artykuły o Kownie ciekawe.

 2. Niestety to prawda. Historia kowieńskich Żydów jest tragiczna i podobna do losów Żydów na terenie całej Litwy. :((( Jednak w Kownie NADAL żyją Żydzi.Spotykają się nie tylko w synagodze,i nie tylko z okazji żydowskich świąt ale i podczas prywatnych spotkań oraz publicznych wydarzeń kulturalnych . Oczywiście tak jak wszędzie ,tak i tutaj ta społecznośc jest różnorodna i niestety podzielona. Litwacy są konserwatywni i podkreślają swoją religijnośc, w Kownie mieszka też spora grupa Żydów rosyjskich. Niektórzy z nich sa tutaj od niedawna.Nie wszyscy Żydzi są ortodoksyjni ( tych jest zaledwie garstka) Nie wszyscy są religijni. Jest też wielu Żydów ateistów . Wielu kowieńskich Żydów zaangażowanych jest w sprawy społeczne.
  Artyści teatralni,poeci,dziennikarze,malarze,pisarze i fotograficy -są tutaj aktywni,choć z wiadomych powodów nie podkreślają swojego pochodzenia. Wielu z nich żyje w rodzinach mieszanych ,co nie znaczy jednak,ze nie zachowali żydowskiej tożsamości i nie pielęgnują jej. Przeciwnie. Znam wielu młodszych i starszych kowieńskich Żydów i nie tylko znam.Są moimi serdecznymi Przyjaciółmi. Społeczność żydowska istnieje więc i istnieć będzie 🙂 Jestem o tym głęboko przekonana.Atmosfera na Litwie jest teraz chyba nawet.. lepsza niż w Polsce. Litwini są obecnie bardziej otwarci na tematykę żydowską.Oczywiście antysemityzm istnieje,ale nie jest bardziej widoczny niz gdzie indziej w Europie.Mamy też znakomitego Ambasadora,który mądrością,błyskotliwością i serdecznością potrafi zjednywać sobie takze serca Litwinów.

 3. Ciekawa postac Japonczyka, ktory dopiero na rok przed smiercia w 1986 roku zostal “Sprawiedliwym”. A przeciez swoja dzialanoscia “wizowa” zlamal swoja kariere dyplomatyczna blyskawicznie odwolany do Tokyo.
  Ale ten most, najdluzszy na swiecie, ktory wymagal 13 dni do przejscia… cos mi tu nie gra. Obecnie najdluzszy most, gdzies w Chinach, ma zdaje sie 160 km. Spacerkiem w 3 dni 🙂

 4. Bardzo interesujace.
  Serdecznosci moc
  Malgorzata i Gabrys

 5. Inspiracja pisania o Kownie była Sabina Baral. Dziękuje!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.