Polityka

Wiadomosci z Izraela

23 grudnia 2017 r.


przywódca Hamasu Ismail Haniji wezwał Autonomię Palestyńską do zaprzestania ograniczania działalności bojowników i rozwoju Intifady w Judei i Samarii, aby doprowadzić do ogólnej „konfrontacji z okupantami”. „Autonomia Palestyńska musi podjąć jasne decyzje i położyć kres Porozumieniom z Oslo. Nie powinna próbować znaleźć nowego sponsora pokoju. Nikt nie ma władzy, by rezygnować z Jerozolimy. Jest nie do pomyślenia, abyśmy opuścili Jerozolimę lub zostawili inne miejsca. Jerozolima jest religijną i polityczną stolicą Palestyny i jest moralną stolicą wszystkich wolnych ludzi na świecie. Wzywam muzułmański naród do opracowania strategii walki ze spiskiem wymyślonym w Stanach Zjednoczonych, w tym akceptacji nowych decyzji dotyczących problemu palestyńskiego, w tym na przykład anulowaniem prawa do powrotu, oraz uznania żydowskiego charakteru Izraela. Palestyński naród jest zdeterminowany kontynuować bitwę o Jerozolimę do końca, nawet jeśli będzie to kosztować wysoką cenę życia, o ile uda mu się udaremnić decyzję uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.”


po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami grupę żydowskich osadników przy arabskiej miejscowości Kafr Maadma w Samarii. Doszło do próby linczu. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozproszyli Arabów.


Wielki Mufti Egiptu, Szawki Allam, ogłosił, że Jerozolima i meczet Al-Aksa są świętymi miejscami islamu i należy je chronić jako dziedzictwo islamu. Allam potępił decyzję prezydenta Trumpa uznającą Jerozolimę za stolicę Izraela. „Okupowana Jerozolima będąca stolicą Izraela szkodzi uczuciom milionów Arabów i muzułmanów.”


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Palestyńczycy porzucili proces pokojowy i „nie chcą zakończyć sporu”. „Mahmoud Abbas zdecydował, że rezygnuje z procesu pokojowego i nie jest zainteresowany rozwiązaniem, jakie przedstawią Stany Zjednoczone. Korzeniem konfliktu nie jest Izrael, ale Iran i terroryzm, do którego zachęca.” Gabinet bezpieczeństwa zdecydował o przyjęciu szeregu środków mających na celu uregulowanie odpowiedzialności za ochronę przed zagrożeniami ze strony dronów i poprawę obrony przed nimi. Uzgodniono podział odpowiedzialności między organami bezpieczeństwa i kontynuowanie wysiłku technologicznego przeciw zagrożeniu ze strony dronów. Postanowiono, że Siły Obronne Izraela będą odpowiedzialne za zwalczanie zagrożenia dronami w pobliżu granic, oraz w Judei i Samarii. Siły powietrzne otrzymały także zadanie opracowania środków technologicznych służących przeciwdziałaniu zagrożeniu. Szin Bet będzie odpowiedzialna za radzenie sobie z dronami latającymi w pobliżu wrażliwych instalacji, a policja otrzyma zadanie unieszkodliwienia dronów latających w innych częściach Izraela.


szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, Nadav Argaman powiedział: „Palestyńska arena w ubiegłym roku była bardzo niestabilna, zarówno w Strefie Gazy, jak i w Judei i Samarii, a na pewno nadchodzące dni po deklaracji Trumpa również to pokażą. Spokój jest złudny, bo pod spodem panuje duże zamieszanie, a Hamas nieustannie próbuje przeprowadzić ataki w Judei i Samarii, aby podważyć stabilność Autonomii Palestyńskiej. Najbliższe dni pokażą, czy pojednanie pomiędzy Hamasem a Fatahem się powiedzie, i jakie będzie to miało znaczenie dla nas wszystkich. Liczba ataków w ostatnim roku spadła, ale ilość ataków, które zostały udaremnione, wzrosła.” Argaman poinformował także, że w ciągu minionego roku Szin Bet udaremniła 400 znaczących ataków terrorystycznych, z których 13 było próbami zamachów samobójczych, 8 było próbami porwania Izraelczyków, a 94 było próbami przeprowadzenia różnorodnych ataków z użyciem broni palnej, noży lub samochodów. Ponadto zatrzymano 1100 osób, które uznano za potencjalne „samotne wilki”. Pomimo to 54 „samotne wilki” zdołały przeprowadzić ataki w porównaniu w 2016 r. było 108 ataków). Jest to więc duży sukces służb bezpieczeństwa. Argaman ostrzegł jednak: „Ogólnie rzecz biorąc, skala udaremnionych operacji jest imponująca, ale to tylko ukazuje wielkość i skalę aktywności terrorystycznej prowadzonej pod ziemią.”


przed południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy obozie uchodźców El Aroub w sąsiedztwie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 żołnierz.


24 grudnia 2017 r.


członek Centralnego Komitetu Fatah, Azzam al-Ahmad, powiedział, że na najbliższym posiedzeniu OWP będzie rozważane ogłoszenie obszarów zajętych w 1967 r. przez Izrael jako „okupowane państwo”. Ahmad dodał: „Nie można kontynuować stosunków z Izraelem, dopóki ten ostatni zaprzecza prawom naszego narodu, szczególnie w Jerozolimie. Stoimy w obliczu ciągłej, kumulatywnej i długiej walki politycznej i dyplomatycznej.”


amerykański prezydent Donald Trump skrytykował ostatnie decyzje Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które odrzuciły uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. Trump powiedział: „Biorą setki milionów dolarów, a nawet miliardy dolarów, a potem głosują przeciwko nam … No cóż, przyglądamy się tym głosom. Niech głosują przeciwko nam, a my będziemy dużo oszczędzać.” Administracja poinformowała, że planowane jest zmniejszenie o 285 mln $ funduszy przekazywanych przez Stany Zjednoczone na budżet ONZ na lata 2018-2019.


prezydent Gwatemali Jimmy Morales ogłosił wieczorem, że przekazał instrukcje dotyczące przeniesienia ambasady jego kraju w Izraelu, z Tel Awiwu do Jerozolimy.


25 grudnia 2017 r.


w nocy wystąpił duży opad śniegu w rejonie góry Hermon na północy kraju. W górnej części góry grubość pokrywy śnieżnej wynosi 10 cm. Opady deszczu ze śniegiem wystąpiły także w północnej części Wzgórz Golan. W całym kraju spadły temperatury. W Jerozolimie odnotowano temp. 9 stopni C.


prezydent Reuven Rivlin z zadowoleniem przyjął decyzję Gwatemali o przeniesieniu swojej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. „Gwatemala pokazała dziś całemu światu, że również ona wie, że Jerozolima jest stolicą Izraela i z radością podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej ambasady do Jerozolimy. Dziękuję za przyjaźń między naszymi dwoma krajami. Czekamy na was w Jerozolimie.” Minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedziała: „Dziękuję prezydentowi Gwatemali za jego odważną decyzję o przeniesieniu jej ambasady do Jerozolimy. Jestem pewna, że jest to tylko pierwszy krok w kierunku przeniesienia ambasad innych krajów.”


Ksenia Swietłowa przedstawiła przed parlamentarną komisją absorpcji problem około 500 żydowskich imigrantów w starszym wieku, którzy mieszkają w hotelu Diplomat w Jerozolimie. Okazało się, że w ostatnim czasie hotel zakupiła amerykańska administracja. „Imigranci zostali teraz poinformowani, że miejsce to jest sprzedane rządowi Stanów Zjednoczonych i że w ciągu następnych dwóch lat z terenu zostaną ewakuowani wszyscy najemcy, włącznie ze starszymi lokatorami, którzy mieszkali w stolicy przez całe życie. Powinni oni otrzymać alternatywne mieszkania w mieście. Musimy szybko rozwiać ich niepewność.”


władze rolnicze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że zamierzają zalesić tysiące akrów ziemi w strategicznych obszarach strefy C w Judei i Samarii (obszar pozostający pod jurysdykcją Izraela). Program ten będzie koncentrował się na kilku strategicznych obszarach: Wschodnia Jerozolima, beduińskie wspólnoty na obszarze Ma’aleh Adumim i korytarzu E1, a także inne obszary między Jerozolimą a Jerycho. Ponadto drzewa zostaną zasadzone pomiędzy Jerozolimą a Ramallah. W ten sposób ma powstać klin między Beitar Illit w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion a Jerozolimą. Jest to nowa forma palestyńskiej walki z żydowskimi osadnikami. Finansowanie ma zapewnić organizacja wspierana przez Norwegię.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z japońskim ministrem spraw zagranicznych Taro Kono. Netanjahu powiedział: „Myślę, że przyszłość należy do tych, którzy wprowadzają innowacje. Japonia ma ogromne możliwości: naukowe, inżynieryjne, marketingowe i przemysłowe, a Izrael wytworzył wyjątkową zdolność do innowacji na każdym polu. Wierzę, że japońskie firmy przybędą do Izraela, i myślę, że wyrazi to wyjątkowe partnerstwo, które moim zdaniem ma nieograniczone możliwości. Oboje żyjemy w trudnych regionach, ale angażujemy się w dążenie do dobrobytu, bezpieczeństwa i pokoju, i myślę, że łatwiej będzie każdemu z nas osiągnąć to z pomocą drugiego.” Kono powiedział: „W ciągu ostatnich trzech lat liczba japońskich firm w Izraelu podwoiła się, a japońskie inwestycje w Izraelu wzrosły 20 razy w ciągu ostatnich trzech lat. Myślę więc, że dwustronna współpraca bardzo dobrze się rozwija, i chcielibyśmy kontynuować tę dynamikę. Mam nadzieję, że skorzystamy z okazji, aby wzmocnić dwustronne relacje i wznieść je na wyższy poziom.”


wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy obozie uchodźców Aida w sąsiedztwie Betlejem w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 3 Arabów.


wieczorem grupa greckich anarchistów obrzuciła pojemnikami z czerwoną farbą ambasadę Izraela w Atenach.


papież Franciszek powiedział w Watykanie: „W ten świąteczny dzień prośmy Pana o pokój w Jerozolimie i całej Ziemi Świętej. Módlmy się, aby wola wznowienia dialogu przeważyła między stronami i aby ostatecznie udało się osiągnąć na drodze negocjacji takie rozwiązanie, które pozwoliłby na pokojowe współistnienie dwóch państw w ramach wzajemnie uzgodnionych i uznanych na arenie międzynarodowej granic. Musimy także podtrzymać wysiłki wszystkich społeczności międzynarodowych inspirowanych dobrą wolą, aby pomóc tej dotkniętej cierpieniem ziemi odnaleźć, pomimo poważnych przeszkód, harmonię, sprawiedliwość i bezpieczeństwo, na które od dawna czeka.”


26 grudnia 2017 r.


nad ranem izraelscy żołnierze zlikwidowali warsztat produkujący broń w Dżeninie, na północy Samarii.


Siły Obronne Izraela otworzyły rano dla Palestyńczyków drogę przy żydowskim osiedlu Halamish w południowo-zachodniej części Samarii. Droga została zamknięta dla arabskich pojazdów po ataku terrorystycznym w lipcu b.r. Obecne otwarcie drogi nastąpiło po zamontowaniu czujników i innych urządzeń antyterrorystycznych wokół osiedla Halamish.


27 grudnia 2017 r.


 podczas uroczystości ukończenia kolejnego kursu pilotów premier Benjamin Netanjahu ostrzegłHamas przed eskalacją ostrzału rakietowego terytorium Izraela. „Dzisiejsze siły powietrzne są na szczycie swoich możliwości. Dzięki najlepszym narzędziom technologicznym, najlepszym na świecie samolotom i najlepszym na świecie pilotom, siły powietrzne posiadają zdolności ofensywne i defensywne o niesamowitej sile ognia, która w razie potrzeby może osiągnąć zarówno bliskie, jak i dalekie cele, zgodnie z wymaganiami. Napotykamy na poważne wyzwania na północy, na południu i na wschodzie. Na wszystkich frontach znajdują się centra i odgałęzienia radykalnego islamu, a my jesteśmy wyspą w tym burzliwym regionie, i mamy jasną politykę względem chronienia naszego bezpieczeństwa. Nie pozwolimy Iranowi na ekspansję w Syrii, aby nas krzywdzić … Chcemy, aby miejscowa ludność żyła spokojnie, ale decyzja czy w Strefie Gazy będzie spokój, zależy przede wszystkim od Gazy. Nie dopuścimy, ani nie będziemy tolerować eskalacji ze strony Hamasu. Wykorzystamy wszelkie dostępne nam środki, aby chronić naszą suwerenność i bezpieczeństwo obywateli Izraela.” Minister obrony Avigdor Liberman dodał: „Jeśli, nie daj Boże, znowu rozwinie się wojna na północy, moc uderzenia sił powietrznych będzie znacznie bardziej imponująca niż kiedykolwiek wcześniej. Przełom technologiczny, który widzieliśmy w ciągu ostatniej dekady, zmienił wszystkie konwencje i punkty widzenia, jakie istniały od czasu ustanowienia państwa Izrael i izraelskich sił powietrznych. Samoloty, drony bezzałogowe, Irone Dome, system Arrow i inne – wszystko to już jest dzisiaj w siłach powietrznych. A jak będą wyglądać siły powietrzne w przyszłości, za 30 lat? Rozpoczęliśmy już nad tym dyskusję i rozwijamy badania. Izraelskie Siły Powietrzne są miażdżącą pięścią Sił Obronnych Izraela, a w nadchodzących latach stoi przed nami kilka wyzwań, którym nigdy przedtem nie stawialiśmy czoła.”


. rząd zaakceptował przeniesienie 40 mln szekli na poprawę stanu bezpieczeństwa w Judei i Samarii. W kwocie tej 34 mln szekli są przeznaczone na kwestie bezpieczeństwa, a 5,5 mln szekli na rozbudowę punktów pierwszej pomocy medycznej i ich personel. Poinformowano także, że została przeprowadzona ocena sytuacji bezpieczeństwa w Strefie Gazy. W ocenie ekspertów i ministrów, obecna sytuacja przypomina wydarzenia poprzedzające operację Obronny Brzeg w 2014 r. Podkreślono, że chociaż Hamas nie jest zainteresowany rozpoczynaniem kolejnej rundy walk, to sytuacja jest wysoce niestabilna i nawet zbieg przypadkowych okoliczności może doprowadzić do nowego konfliktu. W Strefie Gazy systematycznie pogarsza się sytuacja humanitarna, wciąż nie są wypłacane pensje palestyńskim urzędnikom, a społeczeństwo jest coraz bardziej rozczarowane i nie kryje się z niezadowoleniem. Natomiast dowódcy Hamasu są sfrustrowani budową przez Siły Obronne Izraela podziemnej bariery wzdłuż granicy, która neutralizuje zagrożenie ze strony podziemnych tuneli terrorystycznych. Równocześnie Hamas ponosi dotkliwe straty w wyniku izraelskich bombardowań w odpowiedzi na ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Izrael uznaje Hamas za organ w pełni odpowiedzialny za wszystko co się dzieje w Strefie Gazy, nawet jeśli to inne organizacje odpowiadają za wystrzelenie rakiet. Premier Netanjahu zlecił opracowanie w ciągu trzech tygodni możliwych scenariuszy działań.


 Siły Obronne Izraela poinformowały, że Brygada Givati będzie drugą brygadą piechoty używającą ciężkich transporterów opancerzonych Namer. Jest to obecnie najlepiej opancerzony izraelski transporter, dodatkowo wyposażony w system obrony przeciwrakietowej Trophy.


minister obrony Avigdor Lieberman wezwał Izraelczyków do bojkotowania arabskich przedsiębiorstw położonych w obszarze Wadi Ara na północy kraju, gdzie w ostatnim czasie doszło do gwałtownych antyizraelskich rozruchów. „Wzywam wszystkich obywateli Izraela, aby nie wchodzili do ich sklepów, nie kupujcie od nich niczego. Musimy dać im odczuć, że są niepożądani. Ci, którzy widzieli te zamieszki i przemoc, oraz próbę linczu dziennikarza, rozumieją, że ci ludzie nie mają czego szukać w państwie Izrael. Muszą być częścią Autonomii Palestyńskiej, niech tam otrzymują zasiłek dla bezrobotnych i zasiłek chorobowy.” Według sondażu opinii publicznej, 40,9% Izraelczyków popiera bojkot arabskich mieszkańców Wadi Ara, w porównaniu do 41,9%, którzy sprzeciwiają się takiemu posunięciu.


minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan przedstawił nowy plan walki z nielegalnymi imigrantami. Plan obejmuje sześć możliwych kroków umożliwiających egzekwowanie prawa w walce z nielegalnymi imigrantami, głównie mieszkańcami Autonomii Palestyńskiej. Plan obejmuje między innymi administracyjne unieważnienie licencji kierowców, konfiskatę pojazdów używanych do transportu nielegalnych imigrantów, określa minimalne kary dla osób przewożących imigrantów oraz przyznaje taksówkarzom prawo do żądania okazania dokumentów potwierdzających, że dana osoba wjechała do Izraela zgodnie z prawem. „Ci, którzy zatrudniają nielegalnych imigrantów, zagrażają życiu izraelskich obywateli. Podczas niedawnej fali terroru widzieliśmy, jak niebezpieczna może być obecność tych imigrantów, zarówno w centrach miast, jak i na budowach. Musimy surowo karać tych, którzy zatrudniają i przyjmują tych ludzi, tak, aby nie było to dla nich opłacalne. W zamian za pieniądze zagrażają życiu obywateli Izraela.” Erdan poinformował także o powołaniu do życia nowej jednostki przeznaczonej do walki z terroryzmem rolniczym. Będzie ona liczyć 260 oficerów policji granicznej, i będzie współpracować z izraelską policją.


28 grudnia 2017 r.


premier Benjamin Netanjahu odwiedził arabską wioskę Ein Mahil w Dolnej Galilei, przy której w ostatnim czasie doszło do antyizraelskich demonstracji. Netanjahu powiedział: „Widziałem tu demonstrację, a ludzie trzymali afisze Fatahu i OWP, sprzeciwiającymi się mojej wizycie. Pytam się was, z kim oni się wiążą w tym proteście? Z tymi, którzy zmasakrowali miliony i przesiedlili w Syrii, Iraku i Libii? Przeciwko komu demonstrujecie? Przeciwko jedynemu krajowi, który zachowuje prawa człowieka, zakłada szpital polowy, aby leczyć rannych? Przeciwko państwu izraelskiemu? Wierzymy w postęp, wierzymy w koegzystencję, pracujemy nad tym, będziemy nadal pracować nad tym i zrobimy to razem z wami, tutaj i w każdym innym miejscu.”


ministerstwo turystyki poinformowało, że w ciągu całego mijającego roku Izrael odwiedziło 3,6 mln turystów, co stanowi wzorst o 25% w porównaniu do wcześniejszego roku. Obsługa ruchu turystycznego przyniosła 20 mld szekli izraelskiej gospodarce. Najwięcej turystów przyjechało ze Stanów Zjednoczonych (ponad 700 tys., wzrost o 21%), potem z Rosji (307 tys., wzrost o 26%), Francji (284 tys., wzrost o 8%), Niemiec (202 tys., wzrost o 34%) i Wielkiej Brytanii (185 tys., wzrost o 10%). Innymi ważnymi kierunkami okazały się: Ukraina (137 tys. turystów) i Chiny (105 tys.), a duży potencjał turystyczny odkryto we Włoszech (93 tys. turystów), Polsce (85 tys.) i Kanadzie (75 tys.). Według danych, 59% turystów po raz pierwszy odwiedziło Izrael. 25% turystów swój przyjazd określiło jako religijną pielgrzymkę, 23% jako wycieczkę, 10% jako rozrywkę, 24% jako odwiedziny u rodziny lub przyjaciół, a 11% przyjazd w interesach. 30% turystów korzystało z zorganizowanych wycieczek, a 64% przyjechało indywidualnie, 6 % wykupiło pakiety turystyczne. Budżet marketingowy ministerstwa turystyki wyniósł 440 mln szekli, które wykorzystano na zorganizowanie dużej kampanii w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie.


palestyński terrorysta usiłował wnieść dwie bomby rurowe do sądu wojskowego w Salem w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali zamachowca, a saperzy rozbroili bomby. Terrorysta miał 17-lat i pochodził z obozu uchodźców w Dżeninie. W sądzie odbywała się rozprawa w sprawie przedłużenia aresztu 5 Palestyńczyków podejrzanych o próbę linczu przy wiosce Qusra. Do tej pory wojskowa prokuratura złożyła w tej sprawie jedno oskarżenie o usiłowanie zabójstwa, dwa o naruszenie porządku i dwa o kradzież. Postępowanie jest w toku, a zajścia przy Qusra sklasyfikowano jako akt terroru.


po południem Palestyńczycy wywołali zamieszki w Nebi Tzalah w południowej Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Rano w podobnych zajściach przy wiosce ranny został inny żołnierz.


wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa żydowskie samochody w pobliżu osiedla Rehalim w zachodniej Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń.

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.