Ciekawe artykuly

Z zapomnienia powracają nieustannie dawne koszmary. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2017

Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2017 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak ważną rolę pełni pamięć o Auschwitz w budowaniu przyszłości wolnej od ideologii nienawiści.

„Oblicze czasów, w których żyjemy, nie budzi specjalnego entuzjazmu ani optymizmu. Przemiany zmierzają w kierunkach mało przewidywalnych. Wielu powtarza, że brakuje dziś prawdziwych mężów stanu, autorytetów. W wielu miejscach odradzają się antysemityzm, rasizm i ksenofobia. Ideologie nienawiści podnoszą głowę i hasła nacjonalistyczne coraz mocniej obecne są w przestrzeni publicznej” – napisał dyrektor Cywiński.


Sprawozdanie podsumowujące rok 2017

Kliknij na powyzszy link

Na 76 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum. „Prezentujemy sprawozdanie z naszych działań podejmowanych w Miejscu Pamięci w roku 2017, których tak ważnym celem jest, by wartości stojące w kontrapunkcie do tragicznego doświadczenia ofiar Auschwitz – czyli pokój, wolność, fundamentalne prawa człowieka, demokracja, wzajemność i szacunek – pozostawały czytelnymi i uznawanymi drogowskazami rozwoju naszych społeczeństw” – czytamy we wstępie.

W sprawozdaniu znaleźć można także m.in. analizę frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło ponad 2 miliony 100 tysięcy osób. Ponad 80 procent z nich zostało oprowadzonych przez blisko 300 edukatorów w niemal 20 językach. Wiele uwagi poświęcono też programom edukacyjnym i działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie oraz działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na finansowanie tych prac, nowe wydawnictwa, kierunki prac badawczych, nowe i opracowywane wystawy, a także nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum. Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum. Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.

„Tak, jak z pamięci rodzi się mądrość, z zapomnienia powracają nieustannie dawne koszmary” – podkreślił dyrektor Cywiński.

Sprawozdanie ukazuje się na dwa dni przed 73. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

73. rocznica wyzwolenia Auschwitz 

27 stycznia 2018 r. na terenie Miejsca Pamięci odbędą się obchody upamiętniające 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W 2018 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę uruchomienia na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau czterech ogromnych komór gazowych wraz z krematoriami. Dlatego też wizualnym symbolem rocznicy będzie praca byłego więźnia Sonderkommando Davida Olère, który w swoich powojennych obrazach i rysunkach przedstawił tragedię ludzi mordowanych w komorach gazowych.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW 73. ROCZNICY WYZWOLENIA AUSCHWITZ 27 STYCZNIA 2018 R.

15.00  konferencja prasowa: Prezentacja zeznań ofiar obozu w bazie świadectw „Zapisy Terroru” (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)

16:30  otwarcie wystawy czasowej „Listy… Kolekcja Władysława Ratha” – blok 12 byłego obozu Auschwitz I (zaproszeni goście)

18.30 – obchody główne w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

20.00 – ceremonia upamiętniająca – modlitwa i oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

Kontakt:

e-mail: 27january@auschwitz.org
tel. + 48 33 844 8006

Honorowy patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy w roku 100-lecia odzyskania niepodległości 1918-2018.

Informacje dla zaproszonych gości

Indywidualny dojazd lub dojście na miejsce obchodów nie będą możliwe.

Osoby posiadające zaproszenia zostaną tam przewiezione z parkingu znajdującego się w Oświęcimiu przy ul. Więźniów Oświęcimia 55, gdzie będzie można zostawić swoje samochody. Autobusy Muzeum będą kursować od godziny 17.15  do 17.45. Po zakończeniu obchodów wszyscy goście proszeni są o przejście spod Pomnika Ofiar w stronę Bramy Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Stamtąd autobusy przewiozą wszystkich na parking przy ul. Więźniów Oświęcimia 55.

UWAGA. Po godzinie 17.45 nie będzie możliwości dojazdu na miejsce obchodów.

W tym roku 27 stycznia przypada w szabat, który w tym dniu w Oświęcimiu kończy się o godz. 17:30. Zaproszeni goście, którzy ze względu na szabat nie mają możliwości skorzystania z kursu autobusu Muzeum o godz. 17:45 proszone są o kontakt: 27january@auschwitz.org

Informacje dla osób nie posiadających zaproszeń 

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane, które chcą wziąć udział w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, będą mogły wejść do sektora otwartego zlokalizowanego na terenie odcinka BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Przebieg obchodów będzie można także śledzić na żywo w Internecie.

Prosimy o pozostawiania pojazdów na parkingu gminnym w Brzezince przy ul. Męczeństwa Narodów 14.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów osoby w sektorze dla widzów będą miały możliwość podejścia pod Pomnik i oddania hołdu Ofiarom.

Informacje dla mediów

Proces akredytacji na obchody 73. rocznicy został zakończony.

Bezpośredni sygnał z obchodów będzie dostępny dla mediów przez satelitę. Wykorzystanie sygnału odbywa się na podstawie umowy licencyjnej.
Szczegóły na temat dostępu do sygnału satelitarnego: Ewa Borkowska +48 22 547 68 55, ewa.borkowska@tvp.pl;

Informacje dla zwiedzających Miejsce Pamięci 27 stycznia 2018  r.

27 stycznia 2018 r. Miejsce Pamięci Auschwitz będzie udostępnione zwiedzającym z pewnymi ograniczeniami. Prosimy o dostosowywanie się do poleceń Straży Muzealnej, przewodników oraz pracowników Muzeum. Okolice Pomnika Ofiar oraz budynek tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau będą niedostępne dla odwiedzających.

Z uwagi na możliwość ewentualnych zmian prosimy o śledzenie informacji na stronie internetowej Muzeum.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.