Polityka

Wiadomosci z Izraela

2 kwietnia 2018 r.


ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu David Friedman wziął udział w ceremonii kapłańskiego błogosławieństwa (Birkat Kohanim) przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Friedman, który sam jest kapłanem (kohanim) powiedział: „Bycie tutaj zawsze jest ekscytujące. Przebywanie przy ha-kotel każdego dnia jest ekscytujące, ale bycie tutaj podczas Birkat Kohanim jest szczególnie ekscytujące. Tak wielka liczba kohanim, i ogólnie Żydów, którzy przybywają, aby uczcić Paschę i otrzymać błogosławieństwa od kapłanów. Jest to wielki zaszczyt dla mnie, że jestem tutaj z trzema pokoleniami kohanim – ja, mój syn, i mój wnuk. Wszyscy tutaj przyszlismy, aby błogosławić naród żydowski.” Odnosząc się do ostatnich palestyńskich protestów w Strefie Gazy powiedział: „Myślę, że ludzie mają prawo do pokojowych protestów. Ale niestety, to, co widziałem, było to coś zupełnie innego niż pokojowe protesty – bardzo niebezpieczne działania, pośpiesznje próby przełamania granicy, rzucanie koktajli Mołotowa, palenie opon, wystawianie kobiet i dzieci na pierwszej linii. To oczywiście było znacznie poważniejsze niż pokojowe protesty, i uważam, że kontynuowanie tego nie leży w interesie Palestyńczyków.”


premier Benjamin Netanjahu ogłosił częściowe zamrożenie deportacji nielegalnych imigrantów z Izraela. „W ciągu ostatnich dwóch lat współpracowałem z Rwandą, która miała posłużyć jako trzeci kraj, który wchłonąłby tych imigrantów, którzy zostaliby deportowani bez ich zgody. Po tym jak większość naszych ruchów została prawnie zdyskwalifikowana przez Sąd Najwyższy, była to jedyna legalna droga usunięcia imigrantów bez ich zgody. Rwanda zgodziła się na to i rozpoczęła przygotowania do operacji. W ostatnich tygodniach, w wyniku olbrzymiej presji wywieranej na Rwandę przez pewne elementy w Unii Europejskiej i Nowy Fundusz Izraelski, Rwanda wycofała się z porozumienia i odmówiła przyjęcia imigrantów z Izraela, tych, którzy zostaną przymusowo deportowani.” Netanjahu wyjaśnił, że z tego powodu musi tymczasowo wstrzymać deportację. Równocześnie zawarto bezprecedensowe porozumienie z ONZ, na mocy którego Kanada, Włochy i Niemcy wybiorą 16 250 imigrantów, którzy następnie wyjadą do tych właśnie krajów. UNHCR poinformowało, że będzie działało, aby przywieźć co najmniej 16 250 imigrantów do krajów zachodnich, pod warunkiem, że Izrael udzieli wizy pozostałym nielegalnym imigrantom.


minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan potępił wczorajszą wypowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który zarzucił Izraelowi, że jest krajem terrorystycznym. Erdan powiedział, że żałuje podpisania w 2016 r. porozumienia w sprawie pojednania między Izraelem i Turcją, które przywróciło współpracę między tymi dwoma państwami po incydencie ze statkiem „Mavi Marmara” w 2010 r. „Patrząc wstecz, może to porozumienie nie powinno zostać zatwierdzone. Erdogan jest „antysemitą, który nadal wspiera Hamas. Izrael musi stawić czoła wrogości i antysemityzmowi Erdogana. To dziwne, że taki kraj jak Turcja, który masakruje Kurdów i okupuje północny Cypr, jest akceptowany przez Zachodu jako praworządne państwo.” Premier Benjamin Netanjahu zwrócił także uwagę na łamanie praw człowieka przez Turcję. „Erdogan nie jest przyzwyczajony do tego, aby ludzie z nim rozmawiali. Ale powinien się do tego przyzwyczaić. Ktoś, kto okupuje Północny Cypr, atakuje obszary kurdyjskie i masakruje cywili w Afrinie, nie będzie nas pouczać o moralności i wartościach.”


 izraelscy żołnierze odkryli plecak z bombami zapalającymi, pozostawiony w pobliżu ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Był on przygotowany do użycia przeciwko izraelskim żołnierzom patrolującym granicę. Rzecznik armii, gen. Ronen Manelis powiedział, że odkrycie to po raz kolejny udowadnia, że masowe protesty z zeszłego tygodnia były zaplanowane przez Hamas.


 po południem Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przy osiedlu żydowskim Halamish w zachodniej Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab. Przy osiedlu żydowskim Har Bracha w centralnej Samarii, obrzucono kamieniami żydowskie samochody.


. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Avnei Hefetz w zachodniej Samarii. Napastnik biegł z nożem w stronę żołnierzy, i nie reagował na wezwania do zatrzymania się. Żołnierze postrzelili i aresztowali zamachowca.


 palestyński premier Rami Hamdallah poinformował, że nie będzie już jeździł do Strefy Gazy i poinstruował członków swojego rządu, aby działali w ten sam sposób, dopóki Hamas nie przekaże odpowiedzialności za Strefę Gazy i jej mieszkańców. Hamdallah powiedział, że Autonomia Palestyńska jest gotowa przejąć odpowiedzialność cywilną i za sprawy bezpieczeństwa w Strefie Gazy.


2 kwietnia 2018 r. saudyjski książę Mohammed bin Salman, skrytykował najwyższego przywódcę Iranu, Ajatollaha Chameneiego. „On wierzy, że jest właścicielem świata podobnie jak Hitler. Obaj byli złymi ludźmi, a on jest Hitlerem Bliskiego Wschodu. W latach 20-tych i 30-tych XX wieku, nikt nie spostrzegał Hitlera jako niebezpieczeństwa, tylko kilka osób to rozumiało. To, co wydarzyło się w Europie, może wydarzyć się na Bliskim Wschodzie, i dlatego chcemy to powstrzymać poprzez działania polityczne, ekonomiczne i wywiadowcze. Chcemy uniknąć wojny. Wierzę, że każdy naród ma prawo do życia w pokoju w swoim własnym kraju. Wierzę, że Palestyńczycy i Izraelczycy mają prawo do posiadania własnej ziemi. Arabia Saudyjska nie ma żadnych problemów z Żydami i posiada wiele wspólnych interesów z Izraelem. W Arabii Saudyjskiej spotkasz wielu Żydów pochodzących z Ameryki, pochodzących z Europy. Nie ma problemów między chrześcijanami a muzułmanami i Żydami. Mamy problemy, które można znaleźć na całym świecie wśród niektórych osób. Ale są to normalne rodzaje problemów.”

3 kwietnia 2018 r.


w nocy przewieziono do Izraela rannych Izraelczyków, którzy 1 kwietnia doznali obrażeńw wypadku autokaru turystycznego w Rumunii.


premier Benjamin Netanjahu powołał parlamentarną komisję śledczą w sprawie Nowego Funduszu Izraelski, który wywierał naciski na rządy Rwandy i Ugandy, aby wycofały się z umowy zawartej z Izraelem w kwestii przyjmowania deportowanych nielegalnych imigrantów. „Nowy Fundusz Izraelski był głównym czynnikiem, który spowodował, że europejska presja na rząd Rwandy doprowadził do wycofania się z porozumienia dotyczącego deportacji imigrantów z Izraela. Nowy Izraelski Fundusz to zagraniczna organizacja, która otrzymuje fundusze od obcych rządów i elementów wrogo nastawionych do Izraela, np. z funduszu George’a Sorosa, a ostatecznym celem tego funduszu jest wymazanie żydowskiego charakteru Izraela i przekształcenie go w państwo wszystkich obywateli, razem z palestyńskim państwem narodowym w granicach z 1967 roku i stolicą w Jerozolimie, które będzie wolne od Żydów. Przez dziesięciolecia fundusz finansował organizacje antysyjonistyczne i pro-palestyńskie, w tym tych, którzy oczerniają żołnierzy Sił Obronnych Izraela, takie jak Breaking The Silence i B’Tselem oraz tych, którzy walczą o palestyńskich terrorystów, takich jak Adalah. Nie znam żadnej zachodniej demokracji, szczególnie Stanów Zjednoczonych, które byłyby gotowe tolerować wrogie działania finansowane przez zagraniczne kraje, tak jak dzieje się to w Izraelu z funduszem od dziesięcioleci. Dlatego poprosiłam przewodniczącego koalicji Dudi Amsalema, aby poprowadził proces ustanowienia parlamentarnej komisji śledczej w sprawie działalności Nowego Funduszu Izraela, który zagraża bezpieczeństwu i przyszłości państwa Izrael jako narodowego państwa narodu żydowskiego.”


. minister obrony Avigdor Lieberman ostrzegł mieszkańców Strefy Gazy, aby nie zbliżali się do ogrodzenia granicznego. „Każdy, kto zbliży się do ogrodzenia, ryzykuje swoje życie. Sugeruję, aby mieszkańcy Gazy zainwestowali swoje wysiłki nie w protesty przeciwko Izraelowi, ale w zmianę przywództwa w obrębie strefy. Przeciwko przywództwu, które zamiast koncentrować się na rozwoju elektryczności, infrastruktury wodnej i edukacji, inwestuje 260 milionów dolarów w infrastrukturę terrorystyczną, budowę tuneli i produkcję rakiet. Większość z zabitych w piątkowych zajściach to terroryści, których dobrze znamy. Byli to aktywiści z wojskowego skrzydła Hamasu, a także z Islamskiego Dżihadu, a nie niewinni cywile, którzy przybyli w ramach obywatelskiego protestu. Była to dobrze zorganizowana prowokacja przez wojskowe skrzydło Hamasu, zamierzona aby zaszkodzić naszej suwerenności, naruszyć naszą codzienną rutynę, przeszkodzić Żydom w noc sederową, którą świętujemy z ufnością i optymizmem. Wypełniliśmy ciążący na nas obowiązek.”


 rano palestyński kierowca staranował samochodem przystanek autobusowy przy arabskiej wiosce Hares w zachodniej Samarii. Kierowca został następnie zastrzelony przez siły bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia. Dochodzenie wykazało, że napastnik ukradł wcześniej samochód, którym staranował przystanek autobusowy, często używany przez autostopowiczów z rejonu miasta Ariel i osiedla żydowskiego Barkan. Prawdopodobnie jednak był to wypadek samochodowy, a nie atak terrorystyczny.


doszło do palestyńskich zamieszek przy ogrodzeniu granicznym w środkowej części Strefy Gazy. Masowa demonstracja przerodziła się w starcia, w których zginął 1 Arab. Kilka tysięcy Palestyńczyków przebywa w obozach namiotowych wzdłuż granicy Strefy Gazy, kontynuując protesty. Demonstranci masowo wykorzystują lustra, aby odbłyskami światła oślepiać izraelskich żołnierzy. Nasilono także akcję gromadzenia opon samochodowych, których dym tworzy zasłony dymne, za którymi Palestyńczycy przygotowują kolejne wystąpienia.


Siły Obronne Izraela poinformowały o ukończeniu rozminowania terenu w rejonie osiedla żydowskiego Ramat Gilad w środkowej Samarii. Pole minowe zostało utworzone 70 lat temu. Rozminowanie tego terenu umożliwi rozbudowę osiedla o nowe domy mieszkalne.


Egipt odmówił otwarcia przejścia granicznego Rafah ze Strefą Gazy, pomimo wezwania do jego otwarcia i umożliwienia ewakuacji osób rannych w piątkowych starciach. Wysoki egipski urzędnik powiedział: „Nie mamy wystarczająco dużo łóżek w szpitalach i klinikach.”


. saudyjski król Salman potwierdził poparcie dla Autonomii Palestyńskiej i dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Król „potwierdził niezłomną pozycję królestwa w kwestii Palestyńczyków i uzasadnionego prawa narodu palestyńskiego do niepodległego państwa, w którym Jerozolima jest jego stolicą.” W rozmowie telefonicznej z prezydentem Trumpem, król podkreślił także potrzebę przyspieszenia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.


rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że umowa na dostawę rosyjskich systemów rakietowych S-400 do Turcji jest priorytetem we współpracy wojskowej między Moskwą i Ankarą. Dostawa zestawów rakietowych S-400 do Turcji jest planowana na 2020 r. Wartość kontraktu wynosi 2,5 mld $.


4 kwietnia 2018 r.


nad rezydencją prezydenta w Jerozolimie rozwieszono wielką flagę Izraela. Flaga ma wielkość 1500 metrów kwadratowych i waży 270 kg. Została ona rozłożona na dachu rezydencji na wysokości 10 metrów przy użyciu dźwigu. Będzie ona znajdować się na rezydencji do Dnia Niepodległości Izraela.


 agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że w dniu 12 marca aresztowano 10 arabskich mieszkańców Strefy Gazy. Ich zatrzymanie było związane z tym, że zbierali oni informacje wywiadowcze na temat izraelskich okrętów wojennych. Podczas przesłuchań okazało się, że byli oni związani z Islamskim Dżihadem i planowali atak terrorystyczny na jeden z izraelskich okrętów. Plan ataku przewidywał, że jedna arabska łódź rybacka miała odwrócić uwagę izraelskich okrętów patrolowych, podczas gdy druga łódź miała przeprowadzić atak z użyciem przeciwpancernego pocisku rakietowego Kornet. W momencie, gdy rakieta trafiłaby izraelski okręt, dopłynęłaby do niego trzecia łódź, z zadaniem uprowadzenia izraelskich marynarzy i wzięcia ich jako zakładników.


wieczorem arabski kierowca usiłował staranować izraelskich policjantów przy wjeździe do miasta Jerycho w Dolinie Jordanu. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika. Krótko wcześniej policja otrzymała informację o kradzieży trzech pojazdów w rejonie Morza Martwego i rozmieściła punkty kontrolne na drogach w całym regionie. Nadjeżdżający samochód nie reagował na sygnały wzywające do zatrzymania się, wobec czego policjanci otworzyli ogień. Był to jeden ze skradzionych wcześniej pojazdów.


5 kwietnia 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, w świetle zapowiedzi wycofania amerykańskich wojsk z Syrii. Obaj przywódcy zgodzili się kontynuować ścisłą koordynację w celu przeciwdziałania destabilizacji regionu, zwłaszcza Iraku i Syrii.


ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że zrobi wszystko, co jest w stanie, aby zapobiec zaplanowanym na piątek kolejnym palestyńskim protestom w Strefie Gazy, podczas których Hamas planuje podpalenie dziesiątek tysięcy opon. Zapowiedziano także zwiększenie zespołów monitorujących pogodę i przeprowadzających badania skażenia powietrza. Zapowiedziano, że może zaistnieć konieczność wezwania mieszkańców okolicznych społeczności do pozostania w domach i nie wychodzenia na zewnątrz ze względu na skażenie powietrza. Koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Joav Mordechai powiedział: „Spalanie opon w tak ogromnej ilości, spowoduje poważne uszkodzenia ekosystemu w tym obszarze, poważnie zaszkodzi życiu, florze i zdrowiu mieszkańców, zwiększając uszkodzenia warstwy wodonośnej i doprowadzając do niespotykanego wcześniej zanieczyszczenie powietrza.” Wysoki oficer sił bezpieczeństwa powiedział, że „Hamas jest zainteresowany stopniowym rozpalaniem płomieni starć do 14 maja. A następnie chcą doprowadzić do eskalacji, która przyniesie kolejną rundę walk w Strefie Gazy.”


przedstawiciel rządu poinformował Najwyższy Sąd, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Uganda przyjmie nielegalnych imigrantów deportowanych przez Izrael. Do Ugandy został wysłany specjalny wysłannik premiera Netanjahu.


. w nocy około tysiąca ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd był osłaniany przez izraelskich żołnierzy. Podczas wjazdu do Nablusu w stronę autobusów rzucono improwizowany ładunek wybuchowy. Podczas modlitw dostrzeżono podejrzaną aktywność w pobliskim domu. Podczas przeszukania znaleziono w nim broń i aresztowano 3 Arabów. Podczas wyjazdu doszło do arabskich zamieszek.


. Hamas ogłosił w Strefie Gazy, że każda rodzina, której członek zginie podczas przygranicznych starć otrzyma 3 tys. $, a w przypadku odniesienia poważnych ran otrzyma grant w wysokości 500 $, a przy umiarkowanych obrażeniach 200 $. W kilku miejscach przy ogrodzeniu granicznym doszło do niewielkich starć. Do najpoważniejszych doszło na północy na wysokości Gazy, i na południu przy Khan Younis, gdzie w stronę granicy rzucono ładunek wybuchowy.


po południem palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika.

 


 

Efraim

 

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.